[Poradnik do gry] Perły architektury - które warto stawiać?

Marik

Książę
tu nie chodzi oto że gracze z top 10 czy 100 mają tą perełke bo tacy gracze grają już kilka lat, ja mówie o nowych graczach, coraz więcej osób z powodu GPC woli PC nie stawiać, bo wolą AO które podobnie się rozwija i podobnie PR daje , tylko oto mi chodziło,
innym po prostu juz szkoda kasować PC jak tyle w nią PR wpakowali.
czasami nowi gracze skuszą się na PC bo PR, ale doświadczeni gracze którzy zaczynają gre na nowym świecie szybciej postawią AO niż PC, i nad PC będą sie zastanawiać lub nie postawią

nie patrz na graczy top 10 czy top 100, bo to jest poradnik dla początkujących
jak doświadczony gracz zastanawia się czy pc budować to mam wielkie wątpliwości co do jego ,,doświadczenia,,
Ao i pc to perły obowiązkowe bo nie ma budynku który da ci więcej pr na kratkę
 
jak doświadczony gracz zastanawia się czy pc budować to mam wielkie wątpliwości co do jego ,,doświadczenia,,
to oczywiste, do tego zanim gracz zacznie szaleć na polach musi podnieść kilka pereł a to wymaga PR z wydobycia a wiadomo:
Ao i pc to perły obowiązkowe bo nie ma budynku który da ci więcej pr na kratkę
przy czym PC jest perłą stosunkowo tania w przeciwieństwie do AO
 

Gandalf Szary

Szlachcic zagrodowy
Jaką daje szanse podaje Wiki i tam najlepiej to sprawdzić, z doświadczenia wiem że dla osób robiących mapę dużo do przodu jest to perła niezastąpiona nawet na bardzo niskim poziomie kiedy negocjacje odpadają bo nie mamy prometu i będziemy go produkować dopiero za 5 epok a wojsko nie daje rady, wtedy 25% szansa wyeliminowania połowy wojska jest po prostu jedyną możliwością.
Nie specjalnie widzę sens przepisywania Wiki i tego co podaje o poszczególnych perłach; ich rozmiarach, bonusach pasywnych czy aktywnych na pewnym etapie gry każdy to wie a ci którzy nie wiedzą raczej powinni zajrzeć do Wiki gdzie podane są dane bez subiektywnej oceny.
To tutaj się zgadzamy, perła do konkretnych zadań, lecz dla wąskiego grona odbiorców, te 3 próby to zdecydowanie za mało, gdyby to było coś na kształt Krakena to może nawet.
W ramach streszczenia, wiadomo wiki warto sprawdzić, a subiektywne oceny to norma przewija się w tym temacie praktycznie cały czas i to też dobrze, można sobie wyrobić na tym własne zdanie i podjąć taką a nie inną decyzję co budować.

Arka jest dobrą perłą do doskonałości brakuje jej kosmos chyba, że chcemy rozwijać gildie lub pomagać innym graczom. Budowanie jej w pierwszym etapie gry przed osiągnięciem wydobycia na poziomie około 200PR dziennie jest nieporozumieniem, stwierdzenie o jej budowie pod kątem zarobkowym na tym etapie znamionuje ignorancje. Rzeczywiście zapewnia plany i medale, jedno i drugie szybko przestają być istotne bo ilość terenu za medale jest ograniczona a plany zbierają się szybko również bez Arki wiec zastosowanie Arki w tych dwóch aspektach jest w zasadzie chwilowe. Pomijam, że zawsze można wrzucić top5 dla planów co jest mniej kosztowne od rozbudowy Arki by te 5PR czy 10PR zaoszczędzić. Towar do skarbca istotny pomijam bo piszemy pod katem gracza i jego rozwoju.
Z drugiego etapu należy usunąć TA i AO jako perły bardzo drogie a przenieść tam BG, LzF i Obserwatorium.
Etap trzeci zależy od tego co gracz chce osiągnąć czy będzie walczył bo ma czas i takie podejście do gry czy bawił się w Sim City bo czas ma ograniczony i planuje zalogować się dla zbiorów.
Na początku gry dążymy do postawienia perły dającej możliwość pozbycia się domków czyli WI, perły zapewniającej zadowolenie pozwalającej na pozbycie się dużych i w sporej ilości budynków kulturalnych np.HS i czegoś co daje zaopatrzenie i do czego mamy najwcześniej plany, niekoniecznie Wyrocznię. Atak jest mniej istotny a KA buduje się pod katem monet a CdM pod kaem PR uzyskując atak jako bonus dodatkowy. Mniej istotny ze względu na ilość wojska jaka posiadamy oczywiście.
Na temat sensowności postawienia WI na początku gry pisałem powyżej podając proste wyliczenia uzasadniające sensowność takiej decyzji, autor epopei chyba nie doczytał, posiadanie WI jest również uzasadnione w drugim etapie bo nie widzę tam niczego co dawałoby ludność, chyba, że autor zakłada, że drugi etap trwać będzie przez kilka-naście evntów i ludność dają budynki eventowe lub posiadać będziemy dziesiątki domków zajmujących teren.
Na swój sposób jest doskonała, jakby tylko jedna perła wystarczyła do wszystkiego w grze, to by było zbyt nudno. Umieściłem ją tam pomiędzy pierwszym a drugim etapem, można założyć że perły do ataku są na 10 poziomie albo coś koło tego, to już jakaś baza jest do działania w wyprawach i na polach, w drugim przypadku dużo zależy od gildii, w jakiej lidzie i jak sobie radzi. Już nawet mniej niż te 200 PR da radę, wiadomo wolniej, ale warto przebrnąć. Raczej najpierw skupia się na tym, by mniej tracić na wrzutkach, wrzucać więcej i dostawać więcej planów i medali. Zarabiać można nawet i bez Arki, choć od 60 poziomu już z pomocą Arki idzie już nieźle wycisnąć w kontekście zarobkowym. Można wrzucać i bez Arki, podziwiam te zbieranie po 1 góra 2 plany a żeby to jeszcze właściwe wpadały. Wszystko można, jak brakuje zaopatrzenia to nawet, można ustawiać 5 min produkcje przez cały dzień, bo więcej wyjdzie niż na 4/8 czy 24h. W moim przypadku, dość szybko do większości pożądanych pereł zebrałem komplet planów, ale duża zasługa w tym aktywności i udziału w maratonach, wątpię aby przeciętny gracz miał takie możliwości, więc zejdzie na to kilka dobrych miesięcy gry.

Trochę na bazie ogólnego szału na atak, znalazły się te perły, mało widzę graczy lubiących negocjację, TA może być na 10 poziomie, AO chociaż 60, jednak będą to pomocne opcje, gdy chce się zrobić nieco więcej w krótszym czasie. BG zależy od eventówek, ew. tarasów do tego i tego trzeba szczęścia i miesięcy gry, Obserwatorium od tego czy gildia ma ciśnienie na to, a LzF dość dobrze wyjaśnił Jake Long, choć i tak niektórzy postawią bo będą mieli plany.
Też nie zrozum mnie źle, że demonizuję WI, jest to jakaś opcja i w sumie naprawdę dobra, choć eventy są stosunkowo często, ciężko o żaden nie zachaczyć a one też potrafią dać trochę ludków, tak było w moim przypadku. Może to ja teraz źle rozumiem, jednak piszesz m.in o stawianiu tego do czego najwcześniej wpadają plany, no jakoś nie przypominam sobie by, we wczesnych epokach leciały plany do WI, tu trzeba trochę własnej inicjatywy, planów do WI w moim odczuciu na rynku za dużo nie ma. Atak mniej istotny? Oprócz towarów, trzeba mieć też odejście w postaci wojska na WG czy Gpch, czy mapie kampanii. KA pod monety? To już lepiej szarpnąć się na BśM a po miesiącu tych monet będą już zawrotne ilości, można też wspomagać się bonusem z tawerny do monet.

Według ciebie 48 pr za 42 kratki + zadowolenie to tak nieistotna ilość że warto ją pominąć? (HS)
Może faktycznie za surowo oceniłem tą perłę i tak zostało. Trochę to taki casus Atomium, jak jest Arka i Obserwatorium, to już Atomium traci w takim zestawieniu, nieco inaczej wygląda sytuacja gdyby brać pod uwagę perłę na czysto. Tylko kto stawia najpierw, albo po prostu same Atomium. We wczesnych epokach tych rozszerzeń za dużo nie ma, powiedzmy że mamy tą WI i oszczędzamy miejsca na domki, to po co zabierać sobie znowu stawiając ogromne HS jeszcze. By wyrównać zadowolenie z ludnością? Pod zadowolenie jest jeszcze większe Alcatraz a to i tak drugorzędny bonus tej perły. Pod PR pośrednio są perły wojskowe i kilka innych, lub stricte: PC który jest rewelacyjną perłą i z "20 kratek daje 60 PR na 60 poziomie". +1PR co poziom a nie co dwa, okej koszt jest większy, ale właśnie na 60 poz. szybko się spłaca, bo poziomy 30-60 robi się szybko, koszt ok. 5-6 tys. a jest na samych poziomach zyskujemy ok. tysiaka. Do 80 można dobić jak już PC zarabia od dłuższego czasu i po prostu chcemy podnieść. Jeśli dodatkowo mamy WI i Alcatraz to HS robi się zbędne, a z planami pond 10poz. HS jeszcze gorzej, bo o ile widzę w wątkach WI, to HS nie przypominam sobie. HS jak już to jedynie w dalszych epokach jak miejsca sporo, na upartego, zamiast więcej ataku, jak kto woli.
 
To tutaj się zgadzamy, perła do konkretnych zadań, lecz dla wąskiego grona odbiorców, te 3 próby to zdecydowanie za mało, gdyby to było coś na kształt Krakena to może nawet.
Mapę normalnie robi się wolno i coraz wolniej. Te 3 próby może powoli ale pozwalają posuwać się dalej, bez PV gracz skazany jest na czekanie na lepsze wojsko lub możliwość wydobywania prometu lub pozostałych surowców specjalnych po zmianie epok. A piszemy tu o bardzo niskim poziomie PV w granicach 4-5.
W ramach streszczenia, wiadomo wiki warto sprawdzić, a subiektywne oceny to norma przewija się w tym temacie praktycznie cały czas i to też dobrze, można sobie wyrobić na tym własne zdanie i podjąć taką a nie inną decyzję co budować.
Ważne by wyrobione zdanie było sensowne a po przeczytaniu większości tego powyżej jest to wątpliwe.
Można wrzucać i bez Arki, podziwiam te zbieranie po 1 góra 2 plany a żeby to jeszcze właściwe wpadały
Wrzucać można w wysokie poziomy pereł i wtedy top5 zapewnia kilka a czasami nawet kilkanaście planów za 5PR czy 10PR, decydujący jest poziom perły w którą wrzucamy a nie poziom Arki.
Umieściłem ją tam pomiędzy pierwszym a drugim etapem, można założyć że perły do ataku są na 10 poziomie albo coś koło tego, to już jakaś baza jest do działania w wyprawach i na polach
Posiadanie pereł dających bonus na 10 poziomie niczego nie zmienia, za słabe na całe wyprawy i sensowne pola i przede wszystkim co jest ważniejsze od tych wspomnianych pereł jest posiadanie Alcatraz. Bez wojska bonus do ataku jest trudny a nawet niemożliwy do wykorzystania.
KA pod monety? To już lepiej szarpnąć się na BśM a po miesiącu tych monet będą już zawrotne ilości, można też wspomagać się bonusem z tawerny do monet.
Tak pod monety a bonus do ataku jest dodatkowo i przyszłościowo, w dłuższej perspektywie jest to sensowniejsze rozwiązanie jak budowanie BśM.

Jak wspomniałem wcześniej - dużo, subiektywnie i z błędami. Należało się skupić na uściśleniu i rozpisaniu okresów, bo tak pierwszy okres może trwać nawet rok lub lepiej. Później wskazaniu dlaczego ten bonus jest istotny a nie że on jest i jaki bo to jest własnie w Wiki. Niedawno otwarto świat K zaloguj się zobacz dlaczego WI pod domki, niezależnie od tego HS dla zadowolenia i coś co daje zaopatrzenie najlepiej ZH. Rozgrywka na początku jest powolna (piszę o grze bez diaxów)i wiadomo, że plany ograniczają - nie ma Arek a inne perły są rozbudowane słabo, buduje się to co jest możliwe ale jak są już plany należy postawić perły, które wskazałem WI i HS a u ciebie okazały się niepotrzebne lub bardzo niepotrzebne. W sumie inaczej gra sie na świecie nowym a inaczej zaczynając na świecie, który już istnieje i są na nim gracze rozwinięci z takimi też rozwiniętymi perłami.
 

Jake Long

Baron
Posiadanie pereł dających bonus na 10 poziomie niczego nie zmienia, za słabe na całe wyprawy i sensowne pola i przede wszystkim co jest ważniejsze od tych wspomnianych pereł jest posiadanie Alcatraz. Bez wojska bonus do ataku jest trudny a nawet niemożliwy do wykorzystania.
Tu jako gracz z niższych epok się niezgodzę. Znam sporo graczy którzy w Przyszłości mieli takie perły na tych poziomach i radzili sobie na wyprawach do połowy IV etapu. A były to czasy sprzed półtora roku, kiedy IV tier wypraw był "dosyć" nowy.
O takich epokach jak przemysł w dół nie wspomnę. 10 poziom Zeusa, KA i CDM to bardzo spokojne bonusy do tego aby walczyć na WG nawet na IV poziomie. Przychodzi szybko moment że perły te dają i tak <20% całej siły armii atakującej. Sam zresztą możesz popatrzeć na swoją wioskę i policzyć ile w sumie % dają ci te perły w odniesieniu do całego twojego ataku armii atakującej.
Alcatraz też nie jest jakiś bardzo konieczny na turbo super wysokim poziomie. 10 poziom to spokój zanim rozbudujesz arkę na 80 poziom. Nie ma sensu polować nawet na 5 bez tej perły bo często nawet z tego miejsca jesteś stratny. Wrzucisz raz taką wrzutkę i nawet jak ulepszana perła jest wysoka to załóżmy że planów na 1-2 poziomy wleci. Ale żeby te perły wyżej ulepszyć trzeba kilkunastu/kilkudziesięciu lub nawet kilkuset takich wrzutek żeby plany do najpotrzebniejszych pereł zaspokoić. A to już straty paruset punktów rozwoju. Trzeba znaleźć odpowiedni balans i moim zdaniem ten cały 10 poziom to wszystko czego można potrzebować. Jak jesteś nadgorliwy to w żelazie z ChF idzie zrobić 120PR dziennie wykonując powtarzalne. I nie potrzeba tu wcale wybitnie wysokich pereł żeby zaspokoić złoto i zaopatrzenie do bombienia Przyjęcia Nieurodzinowego, a warto wspomnieć że szansa na wystąpienie paczek PR jest taka sama niezależnie od poziomu ChF.

Masz konto na nowym serwerze K? To rzuć sobie okiem jakie perły są na pierwszym miejscu obecnie pod kątem rozwinięcia. Do jakiegoś czasu była to świątynia reliktów i jedyny powód był taki, że plany do tej perły są najłatwiejsze do zdobycia w całej grze. Teraz jest żadna inna perła jak Arka.
 

aza III

Wójt
Śmieszy mnie ta WI. Perla nie tyle zbyteczna co można bez niej spokojnie się obejść. Jasne, na początku gry przeglądając listę pereł chce się ja mieć w swoim mieście ale o plany ciężko. Zanim się je zdobędzie można spokojnie postawić Babel(która dodatkowo da towary) plus budynki eventowe które dają ludność. Zaoszczędzone miejsce z WI można przeznaczyć na ciekawsze perły.
 
Śmieszy mnie ta WI. Perla nie tyle zbyteczna co można bez niej spokojnie się obejść. Jasne, na początku gry przeglądając listę pereł chce się ja mieć w swoim mieście ale o plany ciężko. Zanim się je zdobędzie można spokojnie postawić Babel(która dodatkowo da towary) plus budynki eventowe które dają ludność. Zaoszczędzone miejsce z WI można przeznaczyć na ciekawsze perły.
Bez każdej perły można się obejść.
Nie będę się powtarzał odsyłam wyżej.
Nie wiem co to za zamiennik Babel za WI ??? Babel na 80lvl daje mniej ludności jak WI na 1 lvl !!!
 

Jake Long

Baron
Zanim się je zdobędzie można spokojnie postawić Babel(która dodatkowo da towary)
Babel:
Po pierwsze:
Daje populacji na tyle za mało że w żelazie nawet tego bonusu nie odczujesz.
Po drugie:
Ilość towarów jaką gwarantuje jest również nieprzydatna. Lepiej postawić WI na 1 poziom i dostawić tych X budynków towarowych i masz zagwarantowane kilkanaście razy więcej towarów niż z samej perły.
Już prędzej przyjrzałbym się Habitatowi, bo ten z kolei oprócz populacji daje jakieś ilości złota. Co prawda na ogromnym obszarze, ale tego masz dużo wolnego na początku gry.
 

Nudel 1306

Szlachcic
Nie no serio polecać na początku Wyrocznię i Latarnię? Toż to gruz, który i tak prędzej czy później zburzymy. Szkoda PR.
Na początek to trzeba znaleźć w miarę sensowną i aktywną gildię. Zdobycie planów Arki, Alcatraz, Wieży Innowacji oraz Himeji jest priorytetem. Te 4 perły nawet na 2 poziomie dadzą więcej Tobie i Gildii niż te wszystkie gruzy razem wzięte. Po drugie pozwolą na zaoszczędzenie miejsca, wyprodukują niezbędne zaopatrzenie i zapewnią zadowolenie. Potem jak ktoś ma zamiar dużo walczyć, a nie farmić jak burger to powinien postawić chociaż podstawowe perły militarne jak: Castel, Katedra i Zeus. Kasa, towary i sporo Prków będzie wpadać z budynków eventowych i budynków gpch jak: statua i słoń. Świątynia reliktów też się przyda na początek bo podobnie do Himeji zapewnia sporo nagród z wypraw. Później można mysleć o 2 etapie i stawianiu droższych pereł, czyli AO, Kraken, TA, PC itp. Chateau też nie jest jakoś specjalnie potrzebne w początkowym okresie. Hagia, LW czy Virgo to już kwestia własnego widzimisię. Nie są niezbędne, ale zawsze coś tam pomogą.
 
Ostatnia edycja:

Blade1984

Książę
Duzo osób hejtuje perły towarowe, zastanawia mnie tylko dlaczego prawie każdy gracz z Top 10 ma te perły, w przeciwieństwie do np Virgo. Surka zawsze sie przyda, zaszcza jak jest sie w mniejszej gildii, gdzie nie można sobie pozwolić na walkę na obozach, po drugie później surke mozna wykorzystać do skarbca czy chociażby dla pomocy słabszym graczom, ja je mam i radze sobie calkiem fajnie. Perly militarne dopiero teraz będę rozwijał, same militarne bez karuzel i tego typu budynków, nie zrobią wielkiego szału. Nie ma tutaj złotego środka kazdy ma inny sposób na grę, jedyna perła którą należy w miarę szybko postawic jest Arka, reszta zależy od tego jak chcesz grać.
 
jedyna perła którą należy w miarę szybko postawic jest Arka
Szybko a nawet bardzo szybko należy postawić wszystkie perły na których nam zależy, tyle że perły buduje się sukcesywnie w miarę postępów w grze przez dłuższy okres czasu i Arka nie jest tą którą należy postawić na początku, nie mieści się nawet w top5 ale trzeba trochę pograć i zastanowić się co daje Arka by to wiedzieć.
 

Markiz.

Książę
Duzo osób hejtuje perły towarowe, zastanawia mnie tylko dlaczego prawie każdy gracz z Top 10 ma te perły, w przeciwieństwie do np Virgo.
Ponieważ większość tych osób gra bardzo długo, włożyła bardzo duży wkład w rozbudowę tych pereł i w obecnej chwili nie jest rozsądnym posunięciem burzenie ich.
Jeśli gracz dopiero zaczyna, lub zaczynał niezbyt dawno temu, to dla niego, stawianie pereł towarowych i rozbudowywanie ich do poziomów "graczy z top10" nie jest aż tak konieczne akurat teraz, a może nawet wcale.
 

Blade1984

Książę
Argument:
jest równie nieprawdziwy jak bezsensowny.
przejrzyj graczy z C. , w miarę szybko to nie to samo co na poczatkuXD uważacie że perły surowcowe sa zbędnę, ok, ja mam inne zdanie, pomagają i to własnie zwłaszcza na początku, zanim się uzbiera spory bonus do ataku. macie inne zdanie ok, patrzycie z perspektywny bardzo mocno rozwiniętych graczy, którzy już są w topowych gildiach i lecą na obozach, ok wypracowaliście sobie to przez lata i tego wam nie odmawiam, ale nie każdy początkujący gracz trafi do takiej gildii. Ja obrałem drogę negocjacji, dzięki czemu mogłem gildii dać duuzo więcej bez obozów (bo niestety tak mogliśmy tylko bić) niż z marnym bonusem do ataku. Nie mówię też że poczatkujący gracz ma od razu ciągnąć te perły na maxa. Można w tej grze pojść na początku inna drogą niż walka i dopiero z biegiem czasu się na nią przestawić, co powoli zresztą sam zrobię ale nigdy nie będę uważał że wyrzuciłem pry w błoto czy też w "gruz".
w pełni zgadzam się natomiast z jednym:
Szybko a nawet bardzo szybko należy postawić wszystkie perły na których nam zależy
To tyle, pozdrawiam.
 

mastika

Wicehrabia
@Blade1984 , pełna zgoda panie kolego. Dopiero w trzecim roku gry zacząłem ładować w atak, wcześniej grałem przede wszystkim negocjacjami i obracałem towarem, bez pereł towarowych byłoby to niemal niemożliwe. Teraz robią postmodern, więc jak ktoś w gildii potrzebuje na przykład postawić PC, to zestaw surki jest od ręki. A w początkowych fazach gry, kiedy łatwo zostać splądrowanym, towar z perły jest bezcenny :)
 

Markiz.

Książę
uważacie że perły surowcowe sa zbędnę
Nie uważam za zbędne.
Wiem tylko, że Pola mocno wypaczyły kierunek rozbudowy miasta. W tej chwili byle leszcz, z przeciętnym atakiem, trafiając do dobrej gildii jest w stanie wyciągnąć więcej niż Ty, ze swoich pereł towarowych, które masz na przeciętnych poziomach.
 

Blade1984

Książę
trafiając do dobrej gildii
najpierw muszą go tam przyjąć, później jeszcze będzie musiał wygrać wyścig z koksami, na sektorach, gdzie leszcz z będzie co walkę albo dwie musiał wymieniać jednostki. w takiej edycji jak teraz była na polach, na której zresztą się Markiz teraz spotkaliśmy, mogłem powalczyć mimo niskiego bonusu ataku, ale były momenty gdzie po prostu musiałem negocjować bo nie było obozów. Tak jak Ty nie twierdzisz że perły towarowe są zbędne, tak ja nie neguje militarnych, sam jestem coraz bliżej przestawienia się na walkę.
 
Perły Architektury, które można (wręcz należy) posiadać:
1) Obserwatorium – daje towary i wsparcie dla gildii, jest to istotna perła dla osób, które chcą walczyć w GPC
2) Świątynia Reliktów - zapewnia szansę na zdobycie reliktów podczas Wypraw Gildyjnych, które z kolei dają losową nagrodę zależnie od rzadkości reliktu
3) Posąg Zeusa – zapewnia bonus do ataku i obrony jednostek atakujących, zajmuje malutko miejsca
4) Latarnia z Faros – produkuje towary i zapewnia premię do zaopatrzenia (jest dobra dla początkujących graczy, jak i dla tych starszych - przez lata można z niej mieć dobre zyski)
5) Katedra Akwizgrańska - produkuje monety i zapewnia bonus do ataku i obrony jednostek atakujących
6) Castel del Monte – produkuje PR i zapewnia bonus do ataku i obrony jednostek atakujących
7) Château Frontenac – produkuje monety i zapewnia premię do nagród za zadania (przykładowo zamiast 50 diamentów za wykonane zadania dostaniemy 100)
8) Alcatraz – zapewnia zadowolenie i produkuje jednostki zależne od epoki gracza
9) Atomium – zapewnia zadowolenie i produkuje towary dla skarbca gildii, perła na dobrym poziomie bardzo pomaga w rozwoju twojej gildii
10) Arka – produkuje towary dla skarbca gildii, daje bonus za pomoc w rozbudowie Pereł innych graczy. Jest uważana za jedną z najlepszych Pereł w całej grze
11) Arktyczna Oranżeria - produkuje PR i zapewnia szansę na trafienie krytyczne (zadanie 150% obrażeń) podczas ataku jednostkom z twojej epoki
12) Kraken – produkuje PR i daje szansę na zabicie jednej z jednostek wroga na początku bitwy
13) Błękitna Galaktyka – produkuje medale i daje szansę na podwojenie zbiorów z dowolnego budynku (wyłączając inne perły i ratusz)
14) Terakotowa Armia – zapewnia bonus do ataku i obrony jednostek atakujących, jak i broniących
15) Zamek Himeji – produkuje zaopatrzenie i daje szansę na zdobycie losowej nagrody przy zwycięskiej bitwie
16) Tropiciel Gwiazd – produkuje towary z poprzedniej epoki gracza
17) Kosmiczny Transporter – po pomyślnie ukończonej negocjacji daje szansę na zdobycie losowej nagrody oraz produkuje specjalne surowce (które są ważnym zasobem w epoce przyszłości, dlatego jej zbudowanie jest istotne po osiągnięciu tej właśnie epoki)

Perły, których nie warto budować:
1) Wyrocznia Delficka – zapewnia zadowolenie i zaopatrzenie. Jej zbudowanie jest błędem, stawiając ją tracisz jedynie Punkty Rozwoju, bo ilość zasobów, jakie daje jest żenująca
2) Koloseum – zapewnia zadowolenie i produkuje medale (zajmuje bardzo dużo miejsca i zapewnia mało zasobów)
3) Notre Dame – zapewnia zadowolenie i produkuje zaopatrzenie (daje bardzo mało zasobów)
4) Kapitol – produkuje zaopatrzenie i zapewnia ludność (są lepsze perły zapewniające ludność)
5) Space Needle – produkuje monety i zapewnia zadowolenie (zbyt mało jak na epokę Modernizmu)
5) Habitat – produkuje monety i zapewnia ludność (są lepsze perły zapewniające ludność)
6) Świątynia Lotosu – zapewnia zadowolenie i produkuje monety (zbyt mało jak na epokę Współczesności)
7) Voyager V1 – produkuje towary i daje szansę zdobycia towarów za plądrowanie innych graczy (Perła jest trudna do zdobycia, nie jest warta stawiania)
8) Gaja – zapewnia zadowolenie i produkuje medale
9) Projekt Virgo – daje (bardzo małą, dla niektórych znikomą) szansę na wyeliminowanie połowy jednostek wroga na początku bitwy

Perły, których zbudowanie zależy od ciebie:
1) Wieża Babel – produkuje towary i zapewnia ludność (jest dobra jedynie dla początkujących graczy)
2) Hagia Sophia – zapewnia zadowolenie i produkuje PR (zajmuje dużo miejsca, osobiście jej nie budowałem)
3) Wieża Galaty – produkuje towary i daje szansę na odparcie ataku (jej budowa nie jest potrzebna, ale Perła zajmuje mało miejsca i może być przydatna, osobiście ją zbudowałem)
4) Bazylika św. Marka – produkuje towary i zapewnia premię do monet (podobnie jak Latarni z Faros)
5) Cerkiew Wasyla Błogosławionego - produkuje towary i zapewnia bonus do ataku i obrony jednostek broniących się
6) Drezdeński Kościół Mariacki – zapewnia zadowolenie i produkuje towary
7) Zamek z Deal – produkuje towary i zapewnia bonus do ataku i obrony jednostek broniących się
8) Royal Albert Hall – produkuje towary i zapewnia premię do zaopatrzenia (podobna do Latarni z Faros - premia jest większa, ale zajmuje więcej miejsca)
9) Przylądek Canaveral – produkuje PR (kompletnie nie warta zbudowania dla początkujących graczy, wymaga dużego wkładu PR, by ją ulepszyć do dobrego poziomu)
10) Wieża Innowacji – produkuje PR i zapewnia ludność (na odpowiednim poziomie może zastąpić wszystkie budynki mieszkalne w mieście, jednak dla osób nie mających z tym problemu jest zbędna)
11) Truce Tower – produkuje zaopatrzenie i daje szansę zdobycia towarów za wspieranie innych graczy (po części zachęca do częstszego wspierania innych graczy)
12) Strażnik Żywiołów - produkuje towary i daje szansę zdobycia planu za wspieranie innych graczy
13) Bank Nasion – produkuje zaopatrzenie i daje szansę na zdobycie losowej nagrody za wspieranie innych graczy (przydatna dla osób, którym chce się na bieżąco motywować innych graczy)
14) Muzeum Atlantydy – produkuje towary i daje szansę na podwojenie łupów z plądrowania (ogólnie plądrowanie innych graczy się nie opłaca)
15) Latająca Wyspa – daje szansę na pojawienie się odłamków w obecnej osadzie kulturowej, które dają losową nagrodę (podobnie jak Świątynia Reliktów w Wyprawie Gildyjnej)
Skupię się na mojej ocenie pogrubionych pereł: (Każdy może mieć inne zdanie)
  1. Jest to perła słaba, ale niektórzy twierdzą, że jest najlepszą perłą ze wszystkich (nie będę rzucał nickami)
  2. Postawiłem ją na pobocznym świecie, na głównym nie zamierzam ze względu na jej rozmiar
  3. Jest to perła dla tych, którzy lecą szybko z epokami i obawiają się, że sąsiedzi ich splądrują, ja nie zamierzam jej stawiać
  4. Nie mam za dużo planów, ale jak zdobędę plany to zbuduję, perła niezła
  5. Perły obronne nie są u mnie mile widziane
  6. Nie wiem czy mam zbudować, myślę, że nie, bo zadowolenia mam dużo
  7. Patrz punkt 5.
  8. Komentarz taki sam jak autora
  9. Niezła perła, ale trochę problemów sprawiła mi przy przebudowie
  10. Perła oszczędza miejsce i daje PR
  11. Mam wszystkie plany, ale są lepsze perły
  12. Trudno się zdobywa plany, ale bonusy świetne
  13. Dodatkowa nagroda i zaopatrzenie się przyda, ale na moim głównym świecie nie za bardzo się interesuję jej planami
  14. Perła moim zdaniem trochę słaba, bo praktycznie nie plądruję graczy
  15. To trochę jak wydarzenia losowe, ale trudno zebrać plany
 

Busterion

Baronet
Zanim zaczniemy dobierać odpowiedni zestaw pereł, należy najpierw określić jak chcemy grać. Gra pod atak wymaga zupełnie innych pereł niż gra pod pr, a jeszcze innych niż gra pod handlowanie towarami. Jeden napisze na przykład, że KA to niezbędna perla, drugi nazwie ją śmieciem zajmującym miejsce. A prawda jest taka, że każda perła jest przydatna dopiero, kiedy pasuje do naszego pomysłu na grę, oraz aktualnych wymagań, które gra stawia przed nami, ZzD jeszcze dwa miesiące temu był egzotyczny. Obecnie jest go już 3x więcej.
 

Katarzyna Smoleńska

Szlachcic zagrodowy
Przy budowaniu Pereł mam jedną zasadę: nie stawiam Pereł z epok późniejszych, niż ta w której aktualnie gram. Reszta zależy od tego, ile dana Perła zajmuje miejsca, od wykonywanej strategii i posiadanych budynków.
W Arvahall wybudowałam Latarnię z Faros, Wieżę Babel, Posąg Zeusa, Drezdeński Kościół Mariacki, Katedrę Akwizgrańską i Castel del Monte.
W Brisgard wybudowałam Latarnię z Faros, Wieżę Babel, Drezdeński Kościół Mariacki, Bazylikę św. Marka, Hagię Sophię, Royal Albert Hall i Świątynię Reliktów.
W Cirgard wybudowałam Latarnię z Faros, Posąg Zeusa, Wieżę Babel, Drezdeński Kościół Mariacki, Castel del Monte, Katedrę Akwizgrańską, Hagię Sophię i Bazylikę św. Marka.
W Dinegu wybudowałam Latarnię z Faros, Wieżę Babel, Posąg Zeusa, Katedrę Akwizgrańską, Bazylikę św. Marka, Castel del Monte, Cerkiew Wasyla Błogosławionego i Notre Dame.
W East-Nagach wybudowałam Latarnię z Faros, Wieżę Babel, Drezdeński Kościół Mariacki, Posąg Zeusa, Katedrę Akwizgrańską, Castel del Monte, Bazylikę św. Marka i Notre Dame.
W Fel Dranghyr wybudowałam Posąg Zeusa, Katedrę Akwizgrańską, Wieżę Babel i Latarnię z Faros.
W Greifental wybudowałam Wieżę Babel, Latarnię z Faros, Posąg Zeusa, Katedrę Akwizgrańską, Castel del Monte i Bazylikę św. Marka.
W Houndsmour wybudowałam Wieżę Babel, Latarnię z Faros, Posąg Zeusa, Bazylikę św. Marka i Katedrę Akwizgrańską.
W Jaims wybudowałam Wieżę Babel.
 

Grzechu Junior

Książę krwi królewskiej
Przy budowaniu Pereł mam jedną zasadę: nie stawiam Pereł z epok późniejszych, niż ta w której aktualnie gram. Reszta zależy od tego, ile dana Perła zajmuje miejsca, od wykonywanej strategii i posiadanych budynków.
W Arvahall wybudowałam Latarnię z Faros, Wieżę Babel, Posąg Zeusa, Drezdeński Kościół Mariacki, Katedrę Akwizgrańską i Castel del Monte.
W Brisgard wybudowałam Latarnię z Faros, Wieżę Babel, Drezdeński Kościół Mariacki, Bazylikę św. Marka, Hagię Sophię, Royal Albert Hall i Świątynię Reliktów.
W Cirgard wybudowałam Latarnię z Faros, Posąg Zeusa, Wieżę Babel, Drezdeński Kościół Mariacki, Castel del Monte, Katedrę Akwizgrańską, Hagię Sophię i Bazylikę św. Marka.
W Dinegu wybudowałam Latarnię z Faros, Wieżę Babel, Posąg Zeusa, Katedrę Akwizgrańską, Bazylikę św. Marka, Castel del Monte, Cerkiew Wasyla Błogosławionego i Notre Dame.
W East-Nagach wybudowałam Latarnię z Faros, Wieżę Babel, Drezdeński Kościół Mariacki, Posąg Zeusa, Katedrę Akwizgrańską, Castel del Monte, Bazylikę św. Marka i Notre Dame.
W Fel Dranghyr wybudowałam Posąg Zeusa, Katedrę Akwizgrańską, Wieżę Babel i Latarnię z Faros.
W Greifental wybudowałam Wieżę Babel, Latarnię z Faros, Posąg Zeusa, Katedrę Akwizgrańską, Castel del Monte i Bazylikę św. Marka.
W Houndsmour wybudowałam Wieżę Babel, Latarnię z Faros, Posąg Zeusa, Bazylikę św. Marka i Katedrę Akwizgrańską.
W Jaims wybudowałam Wieżę Babel.
;D
jednak stara dobra szkoła
Arka-bonusy wojskowe-chf, alcatraz, to co daje PR, To jest must have, reszta co kto lubi.
 
Do góry