[Poradnik do gry] Perły architektury - które warto stawiać?

Jake Long

Baron
- Atomium perły ogromnej jeśli chodzi o miejsce i w sumie nic nie dającej graczowi a jedynie gildii, sensowniejszym będzie postawienie perły mniejszej DKM i wpłacenie towaru do skarbca co da korzyści zarówno graczowi jak i gildii,
Tu się nie zgodzę. Co jeśli w gildii masz graczy z epok co najmniej Przyszłość+? Towar z DKM, LF, WG, RAH, etc. jest wtedy bezużyteczny i najlepszym źródłem towarów do skarbca wtenczas jest oprócz obserwatorium i arki właśnie Atomium.

- Tropiciel Gwiazd - ciekaw jestem dlaczego wybór padł na tą perłę towarową a nie inną z wielu dostępnych.
- Kosmiczny Transporter z doświadczenia i Heplera, który to zlicza wiem że z darami dyplomacji bywa rożnie i najczęściej "cienko" jeszcze gorzej jest z towarami specjalnymi bo na początku daje mało a potem nie to co potrzeba.
Tu też można polemizować. W moim przypadku czasami transporter na 16 poziomie da więcej pyrków dziennie od ZH na poziomie 60. Obie te perły to loteria, a gracze którzy już naprawdę nie mają gdzie cokolwiek wciskać nawet i bez obu tych pereł się obędą. Ponadto ten konsmiczny transporter jest pomocny w przedzieraniu się przez taką beznadziejną epokę jak Oceaniczna Przyszłość.
Co do Tropiciela Gwiazd sprawa jest ściśle powiązana z KT. Raz że 15 negocjacji dziennie daje w sumie 240 punktów zamkowych, co jest zawsze czymś, to dwa że dzięki tej perle zawsze mamy dłużej dostęp do towarów z niższej epoki bez potrzeby wymieniania w dół (co nie zawsze jest łatwo znaleźć na rynku).

Drugiej grupy należny usunąć:
- Projekt Virgo który nawet na niskim poziomie, jest bardzo pomocny w zdobyciu mapy, później jego przydatność można oceniać różnie,
Virgo na upartego wystarczy na pierwsze 10 poziomów rozbudować. Po przejściu całej mapy kampanii i byciu w ostatniej epoce perła czysto teoretycznie do usunięcia. Gdzie jest logika w stawianiu perły która jest skazana na usunięcie?

Sprawa z perłami takimi jak: Wieża Innowacji, Hagia Sofia, Przylądek Canaveral, Błękitna Galaktyka można mówić różne słowa. Gracze aktywni 24h na dobę zdobędą więcej PR z dodatkowego ataku i obrony oszczędzając miejsce na tych powyższych perłach niż gracze niedzielni. Natomiast właśnie niedzielni gracze zdobędą z tych pereł więcej niż z budynków do ataku i obrony atakującej armii. Jednakże z pereł typu HS czy WI sprawa ma się ku temu, że te perły dają najmniej PR na pole, przez co idą na drugi plan. A już w szczególności przy takiej Błękitnej Galaktyce, która nie podwoi ich zbiorów, gdyż nie działa ona na perły architektury. Można się kłócić co lepiej działa, ale na szybki start więcej PR da Błękitna Galaktyka, bo nie trzeba jej wysoko rozbudowywać, żeby dziennie profity dawała pokroju PC na 70 poziomie, podwajając zbiory z tarasów rolnych czy nawet bardziej opłacalnych budynków.

Niemniej słuszna uwaga:
Na początku gry do czasu zdobycia kilku budynków z eventów wiadomo, że koniecznością jest Wieża Innowacji, Zamek Himeji i Zeus nawet na kilku poziomach.
A już w szczególności taka WI potrafi dać sporo miejsca nawet na głupie budynki towarowe gdy już się świeżo postawi tę arkę na chorendalny 80 poziom. W takich okolicznościach właśnie sam tę perłę postawiłem... i w efekcie tego potem 15 budynków towarowych żeby zrównać się z innymi gildianami bo nie miałem w ich miejsce co innego postawić).
 
Ostatnia edycja:
Tu się nie zgodzę. Co jeśli w gildii masz graczy z epok co najmniej Przyszłość+? Towar z DKM, LF, WG, RAH, etc. jest wtedy bezużyteczny i najlepszym źródłem towarów do skarbca wtenczas jest oprócz obserwatorium i arki właśnie Atomium.
A tu ja się nie zgodzę :) Gracz który ma rozwiniętą arkę i obsa w połączeniu z budynkami specjalnymi da sporo towaru do skarbca. Mozna oczywiście zamias marnować miejsce na Atomium podnieść wyżej wspomniane perły.
Tu też można polemizować. W moim przypadku czasami transporter na 16 poziomie da więcej pyrków dziennie od ZH na poziomie 60. Obie te perły to loteria, a gracze którzy już naprawdę nie mają gdzie cokolwiek wciskać nawet i bez obu tych pereł się obędą. Ponadto ten konsmiczny transporter jest pomocny w przedzieraniu się przez taką beznadziejną epokę jak Oceaniczna Przyszłość.
Co do Tropiciela Gwiazd sprawa jest ściśle powiązana z KT. Raz że 15 negocjacji dziennie daje w sumie 240 punktów zamkowych, co jest zawsze czymś, to dwa że dzięki tej perle zawsze mamy dłużej dostęp do towarów z niższej epoki bez potrzeby wymieniania w dół (co nie zawsze jest łatwo znaleźć na rynku).
Zgada się tylko to, że obie te perły to loteria. Transporter nawet jak jest pomocny to w niewielkim stopniu daje mało a potem nie to co potrzeba, nawet podnosząc KT w trakcie przechodzenia oceanicznej by mieć zbiory dwa razy dziennie niewiele to zmienia. Na pokonanie tej epoki potrzeba 2-2,5 miesiąca beż względu na to co będziemy robić, z wyłączeniem diaxów oczywiście bo ich magiczna moc ... Towar można wymienić z innej perły i nie wiem na jakim świecie grasz ale na D wystawię 50 ofert i się zrealizują w ciągu tygodnia przed utrata ważności dając 2x więcej towaru!
Virgo na upartego wystarczy na pierwsze 10 poziomów rozbudować. Po przejściu całej mapy kampanii i byciu w ostatniej epoce perła czysto teoretycznie do usunięcia. Gdzie jest logika w stawianiu perły która jest skazana na usunięcie?
Logika tkwi w przejściu mapy o ile w niższych wystarcza wojsko potem towar do na pewnym etapie jedno i drugie odpada, wojsko za słabe by dać radę najczęściej przy dwuetapowych bitwach a towar odpada bo nie ma surowców spec. prometu i orchi i nie można ich zdobyć przed wejściem do epoki umożliwiającej ich wydobycie. Zabicie 8 jednostek przez PV zdecydowanie ułatwia walkę.
Można się kłócić co lepiej działa, ale na szybki start więcej PR da Błękitna Galaktyka
BG nie jest perłą na start bo nie podwaja zysków z pereł a budynków spec i event owych, których zdobycie wymaga czasu, rozbudowana jest najlepsza perłą jeśli chodzi o ilość PR, towaru, medali żadna inna nie daje równie dużo :)
 

Jake Long

Baron
Na pokonanie tej epoki potrzeba 2-2,5 miesiąca beż względu na to co będziemy robić, z wyłączeniem diaxów oczywiście bo ich magiczna moc ...
Myślę, że idzie zawęzić ten czas o ileś dni właśnie dzięki tej perle. Zakładając że szansa na wystąpienie surowca specjalnego orichalcum/promet to 50/50, to w 30 dni idzie z KT na 80 poziomie zgarnąć 1140 orichalcum (+/- oczywiście). Włączmy w to jeszcze rozwój tej perły od załóżmy 20 poziomu do 80. Załóżmy że rozbudowujemy tę perłę w 6 dni (10 poziomów dziennie) to mamy jeszcze około 2k orichalcum (mi wyszło z obliczeń 4135 zdobytego surowca w sumie, możesz policzyć samemu i mnie poprawić). Mając tyle tego surowca mamy do zdobycia 5.5k orichalcum do końca przy założeniu podanym w drugim zdaniu. A nie uwzględniam tu jeszcze zdobywanego Orichalcum przy pomocy mapy kampanii.
Przy odpowiedniej aktywności możemy zdobyć tyle prometu w 45-60 dni samym statkiem jeśli jesteśmy w stanie go bardzo regularnie zbierać.

Problemy takiego przedsięwzięcia mogą być w sumie dwa:
- odpowiednie przygotowanie surowcowe byłoby wymagane - co najmniej z ~30k każdego surowca z arktyki i co najmniej 7.5k prometu powinno być takim solidnym minimum i z 30k oceanu już na starcie. No i gigantyczne pokłady punktów rozwoju w paczkach - chcemy zrobić 60 poziomów KT w tej epoce! Może wymagam za dużo, może nie. Kwestia taka, że chcemy tu zmaksymalizować szybkość przejścia przez epokę Oceanu kosztem dłuższego pobytu w przyszłości i arktyce.
- odpowiednie rozplanowanie co chcemy badać w OP, a czego nie potrzebujemy w pierwszej kolejności. Wiadomo, żeby jak najszybciej zrealizować przebrnięcie przez tę epokę należy jak najszybciej wejść w posiadanie wszystkich technologii związanych ze statkiem. Do wynalezienia ostatniej technologii ingerującej w załogę statku wystarczy 6670 orichalcum. Sam transporter od siebie gwarantuje nam 50% tej wartości w ww. obliczeniach w tydzień. Im szybciej odkryjemy potrzebne technologie, tym prędzej dotrzemy do wirtuala.

Trochę to pogmatwane, ale jestem skory uwierzyć że bariera 2 miesięcy w oceanie przy odpowiednim przygotowaniu jest całkowicie przebijalna i nie uwzględniam tu kosztów diamentów. A ile by to zajęło nie mając tego transportera? Myślę że można założyć spokojnie że w okolicach 3-4 miesięcy minimum, bo dłużej będziemy ten orichalcum zbierać bez odpowiednio dużej załogi.

No ale zamknijmy temat transportera. Moim zdaniem ta perła jest świetna, bo nie zajmuje jakoś bardzo dużo miejsca w porównaniu do takiego Alcatraz. Jest mniejsza nawet od prawie połowy pereł które są najprzydatniejsze (ChF, ZH, Arka, AO, BG, ŚR). A dodatkowo funkcjonuje podobnie do ZH, więc jest to innymi słowy trochę lepsze PC na troszkę większym obszarze.


A tu ja się nie zgodzę :) Gracz który ma rozwiniętą arkę i obsa w połączeniu z budynkami specjalnymi da sporo towaru do skarbca. Mozna oczywiście zamias marnować miejsce na Atomium podnieść wyżej wspomniane perły.
Problem leży w koszcie własnym Obsa i Arki powyżej 80 poziomu. Zgodzę się, że Atomium jest potwornie duże. Nie daje tych towarów dużo z początku, a plany do niego trudnodostępne. Koszt właściciela atomium przy założeniu że 1 i 2 zajmują gracze 1.95 to około 33k PR. Atomium na poziomie 80 daje 157 towarów ze zbioru.
Czy zdobędziesz tyle towarów z arki i obsa razem wziętych w tym koszcie przy założeniu że obie te perły już masz na 80 poziomie? Nie powiedziałbym. Zgodzić się mogę tylko i wyłącznie ze stwierdzeniem o tym, że perła ta nie jest dla początkującego. Ba, nawet dla średnio zaawansowanego nie jest to dobra perła. Ale jak już masz prawie wszystkie perły na tym magicznym 80 poziomie rozwinięte, to czemu tego by nie postawić? Surowiec na polach można doładowywać z ChF, czemu zatem nie też z Atoma?

Logika tkwi w przejściu mapy o ile w niższych wystarcza wojsko potem towar do na pewnym etapie jedno i drugie odpada, wojsko za słabe by dać radę najczęściej przy dwuetapowych bitwach a towar odpada bo nie ma surowców spec. prometu i orchi i nie można ich zdobyć przed wejściem do epoki umożliwiającej ich wydobycie. Zabicie 8 jednostek przez PV zdecydowanie ułatwia walkę.
Jest to jedyny argument za postawieniem tej perły. Można też postawić po prostu na ChF, wymiany z gildianami towarami z wysokich epok i zajmowanie negocjacjami większości z nich. Powyżej wirtuala już raczej się czołgami AG nie powalczy, ale do tej epoki można spokojnie bez PV funkcjonować przy dobrze zbudowanej wiosce. I wiadomo,surowiec specjalny jest wymagany w negocjacjach, ale idzie to jeszcze obejść na innych sektorach, gdzie nie jest on wymagany. Można też wykorzystywać zawsze Krakena w takiej sytuacji zamiast Virgo. Połowę armii też idzie łatwo wykosić.


BG nie jest perłą na start bo nie podwaja zysków z pereł a budynków spec i event owych, których zdobycie wymaga czasu, rozbudowana jest najlepsza perłą jeśli chodzi o ilość PR, towaru, medali żadna inna nie daje równie dużo :)
A ja tu troszku się nie zgodzę. Ale to może przez pryzmat tego, że może mamy różne zrozumienie "perły na start". Przystań piracka i druidzka świątynia wprowadzone w tym roku gwarantują nam to, że BG nam szybko się zwróci (oczywiście oba ww. budynki zakładam że mamy na maksymalnym poziomie). Dostajemy z tych dwóch budynków całkiem dobry atak i obronę na start. Mając Zeusa, Katedrę i CDM na 10 poziomie + te dwa budynki to możemy robić WG do nawet 52 konfliktów samym wojskiem (mam tu na myśli epokę żelaza lub wczesne średniowiecze). Mając ŚR na 10 poziomie można szybko wejść w posiadanie paru tarasów rolnych i już jesteśmy w stanie produkować dziennie z tej perły solidne ilości pyrków. O medalach nie będę się wypowiadał. Naznaczę tylko fakt, że najwięcej medali zdobywamy arką i jeśli ktoś mi powie że zbiera medale tylko BG czy Dealem to raczej na pewno wyśmieję. :)
 
Myślę, że idzie zawęzić ten czas o ileś dni właśnie dzięki tej perle. Zakładając że szansa na wystąpienie surowca specjalnego orichalcum/promet to 50/50, to w 30 dni idzie z KT na 80 poziomie zgarnąć 1140 orichalcum (+/- oczywiście). Włączmy w to jeszcze rozwój tej perły od załóżmy 20 poziomu do 80. Załóżmy że rozbudowujemy tę perłę w 6 dni (10 poziomów dziennie) to mamy jeszcze około 2k orichalcum (mi wyszło z obliczeń 4135 zdobytego surowca w sumie, możesz policzyć samemu i mnie poprawić). Mając tyle tego surowca mamy do zdobycia 5.5k orichalcum do końca przy założeniu podanym w drugim zdaniu. A nie uwzględniam tu jeszcze zdobywanego Orichalcum przy pomocy mapy kampanii.
Przy odpowiedniej aktywności możemy zdobyć tyle prometu w 45-60 dni samym statkiem jeśli jesteśmy w stanie go bardzo regularnie zbierać.
Napisałem 2-2,5 miesiąca i to jest zawężony okres dla aktywnego gracza nie używającego diaxów.
No ale zamknijmy temat transportera. Moim zdaniem ta perła jest świetna, bo nie zajmuje jakoś bardzo dużo miejsca w porównaniu do takiego Alcatraz. Jest mniejsza nawet od prawie połowy pereł które są najprzydatniejsze (ChF, ZH, Arka, AO, BG, ŚR). A dodatkowo funkcjonuje podobnie do ZH, więc jest to innymi słowy trochę lepsze PC na troszkę większym obszarze.
To raczej mało poważne porwnywanie przydatności Alcatraz do KT. Napisałem ale nie doczytałeś takie BG daje około 200-250PR dziennie a KT czasami 200PR.
Problem leży w koszcie własnym Obsa i Arki powyżej 80 poziomu. Zgodzę się, że Atomium jest potwornie duże. Nie daje tych towarów dużo z początku, a plany do niego trudnodostępne. Koszt właściciela atomium przy założeniu że 1 i 2 zajmują gracze 1.95 to około 33k PR. Atomium na poziomie 80 daje 157 towarów ze zbioru.
Czy zdobędziesz tyle towarów z arki i obsa razem wziętych w tym koszcie przy założeniu że obie te perły już masz na 80 poziomie? Nie powiedziałbym. Zgodzić się mogę tylko i wyłącznie ze stwierdzeniem o tym, że perła ta nie jest dla początkującego. Ba, nawet dla średnio zaawansowanego nie jest to dobra perła. Ale jak już masz prawie wszystkie perły na tym magicznym 80 poziomie rozwinięte, to czemu tego by nie postawić? Surowiec na polach można doładowywać z ChF, czemu zatem nie też z Atoma?
To na początku jest istotne reszta ma marginalne znaczenie, jedynym ograniczonym zasobem w grze jest teren. To sprawia, że budowanie atominum jest bardzo kontrowersyjne aby nie napisać bezsensowne. Mam arkę na 120lvl to jest 40 poziomów ponad standardowy 80lvl i pewno nie mieszczę się w top500 arek na świecie D.
Jest to jedyny argument za postawieniem tej perły. Można też postawić po prostu na ChF, wymiany z gildianami towarami z wysokich epok i zajmowanie negocjacjami większości z nich. Powyżej wirtuala już raczej się czołgami AG nie powalczy, ale do tej epoki można spokojnie bez PV funkcjonować przy dobrze zbudowanej wiosce. I wiadomo,surowiec specjalny jest wymagany w negocjacjach, ale idzie to jeszcze obejść na innych sektorach, gdzie nie jest on wymagany. Można też wykorzystywać zawsze Krakena w takiej sytuacji zamiast Virgo. Połowę armii też idzie łatwo wykosić.
Nie wiem po co to pisałeś, napisałem to samo. PV pozwala odkryć mapę jak odpadają nego i wojsko samo w sobie jest za słabe czyli raczej w późniejszych epokach, promet chyba w oceanicznej jest.
A ja tu troszku się nie zgodzę. Ale to może przez pryzmat tego, że może mamy różne zrozumienie "perły na start". Przystań piracka i druidzka świątynia wprowadzone w tym roku gwarantują nam to, że BG nam szybko się zwróci (oczywiście oba ww. budynki zakładam że mamy na maksymalnym poziomie). Dostajemy z tych dwóch budynków całkiem dobry atak i obronę na start. Mając Zeusa, Katedrę i CDM na 10 poziomie + te dwa budynki to możemy robić WG do nawet 52 konfliktów samym wojskiem (mam tu na myśli epokę żelaza lub wczesne średniowiecze). Mając ŚR na 10 poziomie można szybko wejść w posiadanie paru tarasów rolnych i już jesteśmy w stanie produkować dziennie z tej perły solidne ilości pyrków. O medalach nie będę się wypowiadał. Naznaczę tylko fakt, że najwięcej medali zdobywamy arką i jeśli ktoś mi powie że zbiera medale tylko BG czy Dealem to raczej na pewno wyśmieję
Nie bardzo wiem co BG ma do wypraw, walk i reszty. Nie pisałem również że jest to perła na start, wręcz przeciwnie potrzebne są budynki specjalne i eventowe w sensownej ilości a ich zdobycie wymaga czasu. Pisałem również, że jest doskonałą perłą dającą PR w ilości 2-3PC, ogrom towarów i więcej jak arka medali chyba, że ktoś ma zarobkową i siedzi wrzucając PR we wszystkie możliwe perły. Przykładowo niespełna 20K medali daje bocianie, niespełna 30K medali dale kryjówka i niespełna 30K daje druicka jak masz pecha i BG podwoi medale z tych budynków masz prawie 80K medali w czasie jednego zbioru.
 
Ostatnia edycja:

Ringdove

Szlachcic zagrodowy
WI jest niezbędna na początku i należy dążyć do jej szybkiego postawienia co przy braku budynków eventowych pozwoli na rezygnacje z domków zapewniających ludność, domków które przez swoja ilość zajmują ogrom miejsca. Rozwija się kolejne poziomy pod tym kątem a nie PR które daje. Później każdy sam powinien zdecydować czy należy ją rozwinąć czy skasować w zależności od tego jaką ma koncepcję gry. W dobie GPCh do każdej perły dającej PR można podejść w ten sposób - po co ją rozwijać jak lepiej coś do ataku postawić i zrobić więcej walk zdobywając PR na polach. Ogólnie wiadomo jaki jest ośli pęd w podnoszeniu ataku.
Tyle tylko, że budynki eventowe dają tyle ludności, że obędzie się bez tej zalety WI. Obalony argument.
 
Ostatnia edycja:
Ringdove Jakieś problemy z czytaniem? a może po prostu nieznajomość gry?
Rozwija się kolejne poziomy pod tym kątem a nie PR które daje. Później każdy sam powinien zdecydować czy należy ją rozwinąć czy skasować w zależności od tego jaką ma koncepcję gry
Przecież jest napisane, rozwijasz by zlikwidować domki, potem jeden skasuje inny nie, co jest mniej istotne. Ważny jest teren który zyskamy za niewielką ilość PR na początku gry. Rozwijasz ją wtedy gdy potrzebujesz ludności.
Poniżej na obrazku wioska na początku rozwoju, która zajmuje 550 pól z czego 120 zajmują domki. Wykorzystywanych jest niecałe 3200 ludzików - budowa WI na pierwszym poziomie zapewnia ich 3600! Koszty takiej inwestycji to 36 kratek i 45PR po odjęciu "gołych" (bez arki) zwrotów. Zyskujemy 84 pola za 45PR.domki.jpg
 
Ostatnia edycja:

Ringdove

Szlachcic zagrodowy
Dobry pomysł z tym postawieniem WI na 1 poziom. O tym nie pomyślałem, bo zwykle rozważam perły pod kątem długiego rozwoju.
Dzięki za podsunięcie pomysłu. Pozdrawiam serdecznie.
 
hmmm a jak się zlikwiduje domki to skąd monety ?
Monety nie stanowią problemu :) na początku ludziki, zaopatrzenie i zadowolenie stanowią problem, wymagają stawiania coraz większej ilości budynków które je zapewniają.
Monety nie stanowią problemu dzięki zadaniom i głownie motywacji, same domki są marnym zaopatrzeniem w monety, każdy kolejny daje niby nieznacznie większą większa ilość monet ale w dłuższym czasie.
Ze względu na ludziki stare budynki trzeba wymieniać na lepsze. Dom oszalowany dający maksymalną ilość budynków we wczesnym daje 111 ludzików ale tylko 312 monet w ciągu 8h. Wcześniejsze więcej monet ale mniej ludzików a ludziki są ważniejsze.
 
Ostatnia edycja:

Jake Long

Baron
Nie bardzo wiem co BG ma do wypraw, walk i reszty. Nie pisałem również że jest to perła na start, wręcz przeciwnie potrzebne są budynki specjalne i eventowe w sensownej ilości a ich zdobycie wymaga czasu. Pisałem również, że jest doskonałą perłą dającą PR w ilości 2-3PC, ogrom towarów i więcej jak arka medali chyba, że ktoś ma zarobkową i siedzi wrzucając PR we wszystkie możliwe perły. Przykładowo niespełna 20K medali daje bocianie, niespełna 30K medali dale kryjówka i niespełna 30K daje druicka jak masz pecha i BG podwoi medale z tych budynków masz prawie 80K medali w czasie jednego zbioru.
Związek ma taki, że łatwiej jest zdobyć pierwsze tarasy rolne. BG już warto postawić jak ma się co najmniej 4 takie tarasy w wiosce na 2 poziomie. I zwraca się wybitnie prędko nawet na niskich poziomach.

To raczej mało poważne porwnywanie przydatności Alcatraz do KT. Napisałem ale nie doczytałeś takie BG daje około 200-250PR dziennie a KT czasami 200PR.
Ja porównuję tutaj tylko wielkość tej perły, a nie przydatność. A skoro perła niewielka, to czemu miałaby w parze nie iść z użytecznością? ZH też jest sporo większym budynkiem, ale tylko dlatego że daje młotki jest potrzebniejszy od Transportera? Nie no, troszkę przesadzasz. Transporter poza tym świeci w nowych epokach co roku. Nie wiem co ci ten transporter zrobił, ale moim zdaniem jest to jedna z lepszych pereł dla zaawansowanego gracza. To tak jak powiedzieć że terakotowa armia jest słabą perłą. A nie jest, tylko wymaga ogromnych inwestycji.


To na początku jest istotne reszta ma marginalne znaczenie, jedynym ograniczonym zasobem w grze jest teren. To sprawia, że budowanie atominum jest bardzo kontrowersyjne aby nie napisać bezsensowne. Mam arkę na 120lvl to jest 40 poziomów ponad standardowy 80lvl i pewno nie mieszczę się w top500 arek na świecie D.
Tylko że 40 poziomów arki nie zrobisz z tylu punktów co 80 poziomów atoma. Zrobisz ich co najwyżej 30. 60 towarów kontra 157, to jednak prawie 500 surki do skarbca dziennie więcej niż z arki. Fakt, każdy może mieć inne priorytety w rozbudowie wioski. Każdy jest też w innej gildii i jest ona inaczej zawsze zaopatrzona. Niemniej surka w skarbcu potrzebna jest zawsze i nie należy jej nie doceniać.
 
Związek ma taki, że łatwiej jest zdobyć pierwsze tarasy rolne. BG już warto postawić jak ma się co najmniej 4 takie tarasy w wiosce na 2 poziomie. I zwraca się wybitnie prędko nawet na niskich poziomach.
Aleś się uparł na te tarasy których nikt już nie stawia nawet jak trafi, są bardzo nieekonomiczne mimo stosunkowo niedawnego polepszenia parametrów. Już pisałem BG nie jest perłą na start i stawianie jej w pierwszym okresie gry jest nieporozumieniem.
Ja porównuję tutaj tylko wielkość tej perły, a nie przydatność. A skoro perła niewielka, to czemu miałaby w parze nie iść z użytecznością? ZH też jest sporo większym budynkiem, ale tylko dlatego że daje młotki jest potrzebniejszy od Transportera? Nie no, troszkę przesadzasz. Transporter poza tym świeci w nowych epokach co roku. Nie wiem co ci ten transporter zrobił, ale moim zdaniem jest to jedna z lepszych pereł dla zaawansowanego gracza. To tak jak powiedzieć że terakotowa armia jest słabą perłą. A nie jest, tylko wymaga ogromnych inwestycji.
Tak głównym walorem w pierwszym okresie jest zaopatrzenie, które daje ZH później również łupy wojenne. Jak się rozejrzysz zobaczysz, ze nikt nie likwiduje ZH mimo, że duże i trzyma je ze względu na zaopatrzenie. KT jest perłą słabą, bardzo słabą jej przydatność do zdobywania surowców specjalnych oceniłem wyżej, później daje szanse na dary dyplomacji. Jestem zaawansowanym graczem i mam KT na 80 lvl i trzymam pod katem kolejnych epok i surowców specjalnych, które wtedy mogą się pojawić mając nadzieje, że będzie pomocne w ich zdobyciu bardziej jak wcześniej. Dary dyplomacji :( wg Heplera i tego co podaje perła jest do skasowania jeśli się weźmie pod uwagę ten jej bonus. Znam graczy którzy przeszli oceaniczną nie posiadając KT.
Tylko że 40 poziomów arki nie zrobisz z tylu punktów co 80 poziomów atoma. Zrobisz ich co najwyżej 30. 60 towarów kontra 157, to jednak prawie 500 surki do skarbca dziennie więcej niż z arki. Fakt, każdy może mieć inne priorytety w rozbudowie wioski. Każdy jest też w innej gildii i jest ona inaczej zawsze zaopatrzona. Niemniej surka w skarbcu potrzebna jest zawsze i nie należy jej nie doceniać.
Nie rozumiem początku :( Atom jest perła kolosalną , NIC nie dająca graczowi. Arki i tak są rozbudowywane i tak należało odebrać to co napisałem. Co za różnica dla gildii czy mam Arkę i Atominium na 80lvl czy Arkę na 160. Tak nawiasem to atom na 40 lvl daje dokładnie tyle samo towarów co dodatkowe 40 poziomów arki a zaoszczędziłem 42 pola!!!
 
Ostatnia edycja:

Jake Long

Baron
Nie rozumiem początku :( Atom jest perła kolosalną , NIC nie dająca graczowi. Arki i tak są rozbudowywane i tak należało odebrać to co napisałem. Co za różnica dla gildii czy mam Arkę i Atominium na 80lvl czy Arkę na 160. Tak nawiasem to atom na 40 lvl daje dokładnie tyle samo towarów do dodatkowe 40 poziomów arki a zaoszczędziłem 42 pola!!!
Chodziło mi tu o przeliczenie wkładu własnego właściciela w perłę. Z ilości punktów rozwoju jakie włożysz w atomium na pierwszych 80 poziomów wybudujesz co najwyżej 30 poziomów arki powyżej 80. Jak nie mniej nawet. Stąd:
60 towarów kontra 157, to jednak prawie 500 surki do skarbca dziennie więcej niż z arki.
Dalej...
Aleś się uparł na te tarasy których nikt już nie stawia nawet jak trafi, są bardzo nieekonomiczne mimo stosunkowo niedawnego polepszenia parametrów. Już pisałem BG nie jest perłą na start i stawianie jej w pierwszym okresie gry jest nieporozumieniem.
Chyba większej bzdury nie czytałem w tym wątku. Tarasy rolne (poz. 2) na starcie gry mają gigantyczne znaczenie. Nawet w późnym etapie gry, widzę wciąż tarasy rolne w topce 500 graczy Cirgardu w wielu wiochach.
Raz, że na tym wczesnym etapie gry masz bardzo dużo miejsca do rozdysponowania, to dwa, że masz kolosalną liczbę ludków do roboty dzięki WI nawet na niskich poziomach. BG na 3. poziomie (bo tu szansa na podwojenie >1 zbiór dziennie, wkład własny właściciela: 276 PR), nawet jak podwoi raz na te 5 zbiorów takich tarasów da ci 12PR co jest lepszym przeliczeniem od PC na 12 poziomie (wkład własny właściciela: 3 808 PR) , czy wieży innowacji na poziomie 20(wkład własny właściciela: 7 114 PR).
Z mojej analizy wynika tyle, że Błękitna Galaktyka ma sens w początkowym etapie rozgrywki, ale jak ma się już jakąś infrastrukturę, którą można sensownie podwajać.
Dary dyplomacji :( wg Heplera i tego co podaje perła jest do skasowania jeśli się weźmie pod uwagę ten jej bonus. Znam graczy którzy przeszli oceaniczną nie posiadając KT.
To dziwne, bo według wiki, bonus łupów wojennych kontra darów dyplomacji różni się tylko zestawem na samym dole listy nagród:
1637528256310.pngTo że w tym miesiącu dostałeś lipę z KT nie oznacza że zawsze lipę ta perła daje. U mnie na głównym mam KT na poziomie 16 i czasami nawet w 2-3 dni w tygodniu da więcej PR od ZH na poziomie 60. Kwestia ta jest chorendalnie losowa, ale perły te potrafią sypnąć, tylko muszą chcieć. :D
Co do drugiego zacytowanego zdania - też znam takich graczy. Ale wciąż twardo trzymam się opinii że KT może pomóc w przebrnięciu przez Ocean i skrócić ten proces o tych parę dni jak się dobrze do tego skoku przygotujesz. Twoje argumenty mnie niestety nie przekonują, że jest inaczej. :)
Na końcu tylko dodam, że ktoś kiedyś na facebooku w grupce FoE Polska analizował Zamek Himeji na 60 poziomie. I dawał on średnio tyle PR co PC na poziomie 80 (analiza trwała 3 miesiące albo pół roku, już nie pamiętam).
 
Jake Long
Przychodzi taki moment, ze masz wszystkie perły które uważasz za pożądane na 80 lvl i rozbudowujesz je wyżej. Istotny jest teren a 1-1,2K PR które masz z zbiorów i tak musisz w coś zainwestować podobnie jak PR z pół i reszty. Rozbudowa arki może kosztowniejsza da więcej jak rozbudowa atoma zarówno w krótkim jak i długim okresie. I co najważniejsze nie wymaga 42 pól terenu.

Akra na 80 lvl daje po 162 towary z każdego na 120 lvl daje 242 towary z każdego czyli 40 lvl daje po 80 każdego towaru, atom rozbudowany na 40 lvl daje 77 każdego towaru z czego wniosek jest taki, ze rozbudowa arki o 40 poziomów daje więcej towaru jak budowa atomu do 40 poziomu.

Teraz kiedy są pola stawianie tarasów zajmujących 30 pól dla 12PR czy nawet 24PR czy czegokolwiek co one dają jest totalna głupotą. Nie wiem jak na C oraz jaka to topka 500! Ale na D raczej ciężko zobaczyć takie badziewie u graczy średnich.

Masz Heplera? Raczej nie sądzę pozwala on sprawdzić różne statystyki w różnych okresach np. dary dyplomacji w okresie dnia, tygodnia, miesiąca czy nawet od początku i tam to widać najlepiej.

Z twojej analizy wynika… BG na początku rozgrywki nie ma żadnego sensu poprzez brak sensownych budynków ewentowych i specjalnych, jej budowa nie nabierze sensu nawet jak ktoś ma 5 lub więcej tarasów. Nie nabierze sensu przez losowość i koszty rozbudowy BG. Później jest to perła dająca najwięcej co już pisałem jeśli chodzi o PR, towar i medale i to potwierdza Hepler. Super perła pod warunkiem, że masz odpowiednie budynki specjalne i eventowe a zdobycie ich wymaga czasu.
 
Ostatnia edycja:

Arisei

Baron
Dobry pomysł z tym postawieniem WI na 1 poziom. O tym nie pomyślałem, bo zwykle rozważam perły pod kątem długiego rozwoju.
Dzięki za podsunięcie pomysłu. Pozdrawiam serdecznie.
dokladnie, osobiscie postawienie tej perly przyspieszylo rozwoj mojego miasteczka. zaczelam gre w zeszlym roku podczas eventu z willa gubernatora i mialam ja az na 3 poziomie. kolejne eventy nie dawaly dobrych budynkow z duza liczba ludnosci. gdyby nie wi na niskim poziomie cale cenne miejsce w miescie zajmowalyby domki i to bardzo dlugo.
 

Gandalf Szary

Szlachcic zagrodowy
@GrubaLama
Pozwolę sobie dorzucić trochę od siebie, na bazie swojego doświadczenia i doświadczenia zabranego od innych graczy z większym stażem w grze. Posiłkując się też Twoim postem i tematem bogatym w informacje. Budynek specjalny jest dobrym, uniwersalnym określeniem perły, choć nie mówi nic konkretnego, ja bym określił perły architektury - jako inwestycje. Jak to z inwestycjami, jedne lepsze, drugie gorsze, mniej lub bardziej trafione, lub wyglądające na pakowanie funduszy (PR) w jakiegoś "trupa", z widzimisię właściciela, lub korzyści które ciężko dostrzec na pierwszy rzut oka.

Określę najpierw dwie swoje kategorie co do pereł które należy stawiać: (I - spokojnej rozgrywki i II - średniozaawansowany - zaawansowany). Kryteria nie będą zbyt precyzyjne i to raczej temat na inną dyskusję, jednak przyjmijmy że, I etap to celowanie w zrobienie wypraw 64/64 + ok. 10 oporu wyrabianego na Gpch, niewiele; II etap, to spokojne przejście całych WG samym wojskiem lub samymi towarami, bez większych uszczerbków w zasobach + ilość podejść na Gpch pozwalająca spokojnie wyciągać regularnie 100 PR, na czysto bez wsparcia obozami + bicie wojsk z epoki wyższej bez większych strat.

I etap (spokojna rozgrywka):
- Wyrocznia Delficka* - zapewnia zadowolenie i zaopatrzenie (jest to perła słaba, ale na pewno nie najgorsza, gra wręcz zmuszą nas do postawienia jej na samym początku gry, na tym etapie daje dwa użyteczne bonusy, do ok. 4 poziomu nawet można rozwinąć, wyżej szkoda PR, do skasowania gdy inne budynki dają o wiele więcej młotów + brakuje terenu na postawienie coś lepszego)
- Posąg Zeusa - zapewnia bonus do ataku i obrony jednostek atakujących (pierwsza sensowna perła, plany wpadają dość szybko, zajmuje mało miejsca, tani koszt poziomów)
- Świątynia Reliktów - zapewnia szansę na zdobycie reliktów podczas Wypraw Gildyjnych (pospolity, niepospolity, rzadki); (perła, która dodaje chęci do przechodzenia WG, nagrody albo rozwijają miasto, albo budżet u handlarza antykami, perła która może stać już na 1poz. i fajnie sypać nagrodami)
- Katedra Akwizgrańska - produkuje monety i zapewnia bonus do ataku i obrony jednostek atakujących (różnica gł. w bonusie do monet, plany wpadają trochę później)
- Castel del Monte - produkuje PR i zapewnia bonus do ataku i obrony jednostek atakujących (plany najpewniej wpadną najpóźniej, lecz to najlepsza perła z tego zestawu, droższa lecz warta swojej ceny, dwa bardzo użyteczne bonusy, jedna z lepszych pereł w grze)

+ Arka - produkuje towary dla skarbca gildii, daje bonus za pomoc w rozbudowie Pereł innych graczy (bezwzględnie najlepsza perła, jest bazą dla zdobycia planów do pereł z dalszych epok + do rozwijania posiadanych ponad 10 poziom, przy 80 poziomie co jest wymagane, pozwala znacząco zwiększyć zasoby medali pod teren, planów do przyszłych planowanych pereł, nietraceniu PR na wrzutkach a nawet na zarabianiu poprzez wrzutki, dodatkowo w znacznym stopniu zasila skarbiec gildii, co ułatwia poczynania na Gpch. Mimo że jest to najlepsza perła, warto najpierw rozwinąć poprzednie do 10poz.

II etap (średniozaawansowany - zaawansowany) *kolejność losowa*:
- Alcatraz – zapewnia zadowolenie i produkuje jednostki zależne od epoki gracza (mniej istotny lecz bardzo wysoki bonus jednostkowy do zadowolenia i znakomity bonus do produkcji jednostek niezależnych z budynku wojskowego w mieście, znacząco zwiększa możliwości militarne - ilość walk)
- Château Frontenac – produkuje monety i zapewnia premię do nagród za zadania (mniej istotny bonus jednostkowy do monet i znakomity bonus do zwiększania nagród otrzymywanych z zadań linii głównej i przede wszystkim powtarzalnej, w przypadku: monet, zaopatrzenia, medali, diamentów, towarów; najlepsza perła towarowa, pozwalająca produkować tysiące towarów dziennie na własny użytek lub sprzedaż, dodatkowo daje losowo po 5PR, które co jest dużym plusem trafiają prosto do paczek, dziennie można po te 20PR a nawet 50 i więcej wyciągnąć w zależności od ilości zadań)
- Zamek Himeji – produkuje zaopatrzenie i daje szansę na zdobycie łupów wojennych przy zwycięskiej bitwie (droga perła, lecz na swój sposób warta ceny, duży jednostkowy bonus do zaopatrzenia + świetnie współgra z Château Frontenac, łupy wojenne dają dość uniwersalne i użyteczne nagrody dla gracza: łotry, PR, towary, diamenty)
- Przylądek Canaveral – produkuje PR +1 co poziom (jedyna w moim odczuciu sensowna perła stricte pod PR, przy obecnych Gpch, nie zgodzę się co do kosztu perły, jest ona dość tania szczególnie że warto dociągnąć ją do 60 poziomu a wtedy spłaca się ona dość szybko, dodatkowo ilość PR / zajmowanych kratek - rewelacja)
- Arktyczna Oranżeria - produkuje PR +1 co poziom i zapewnia szansę na trafienie krytyczne (zadanie 150% obrażeń) podczas ataku jednostkom z twojej epoki (droga perła, lecz posiada dwa znakomite bonusy, +1 PR co poziom, jak i krytyczne trafienie które znacząco usprawnia poczynania militarne z wojskami tej samej epoki, jedynie minusem jest podniesienie perły do poziomu, gdzie krytyk będzie względnie często wchodził)
- Terakotowa Armia – zapewnia bonus do ataku i obrony jednostek atakujących, jak i broniących (zapewnia mniejszy, lecz ważny % bonus militarny niż takie perły jak: Zeus, Katedra Akwizgrańska, czy Castel del Monte, jednak działa także wobec jednostek obronnych, tutaj może nieco mniej przydatny bonus obronny, bardzo droga perła, co do plusów to jeszcze rozmiar perły)

Już może być trochę kontrowersyjnie poprzez niektóre wybory, lub brak innych pereł w tym zestawieniu, jednak w jakimś stopniu będę to argumentował w dalszej części.
Perły których postawienie zależy od stylu gry właściciela, perły o określony celu *kolejność losowa*:
- Latarnia z Faros – produkuje towary i zapewnia premię do zaopatrzenia (plany szybko wpadają, dwa użyteczne bonusy, tania perła, w przeciwieństwie do Zamku Himeji, który jest zdecydowanie lepszy w mojej opinii przez większą część gry, w wyższych epokach bonus jednostkowy z Himej może przegrywać z LzF)
- Bazylika św. Marka – produkuje towary i zapewnia premię do monet (mocno zwiększa ilości zdobywanych monet, minus to rozmiar perły)
- Royal Albert Hall – produkuje towary i zapewnia premię do zaopatrzenia (podobna do Latarnii z Faros - premia jest większa, ale zajmuje więcej miejsca)
- Wieża Galaty – produkuje towary i daje szansę na odparcie ataku (jej budowa nie jest potrzebna, głównie zależy od tego czy zbieramy zbiory na czas, przy mocnym rozwinięciu świetnia odpiera próby plądrowania przez sąsiadów + daje sporo towarów / zajmowanego miejsca)
- Wieża Innowacji – produkuje PR co 2 poziomy i zapewnia dużo ludności (jest to dobra perła, ale jakoś nie kupuję stawiania tej perły zamiast domków, zdobycie planów trochę zajmuje czasu a jeszcze trzeba ogarnąć towary, ja raczej już nie postawię, choć perła podobnie jak PC na 60 poz. szybko się spłaca)
- Obserwatorium – daje towary i wsparcie dla gildii, jest to istotna perła dla osób, które chcą walczyć w GPC (wymagana w niektórych gildiach, Arka daje dość dużo surowców, jednak ta perła potrafić być fajnym uzupełnieniem, gdy koszt rozwoju Arki jest już bardzo wysoki a surki nigdy za wiele)
- Kraken – produkuje PR i daje szansę na zabicie jednej z jednostek wroga na początku bitwy (perła która mi miesza w głowie, na początku nieco lepsza niż AO, jednak nie widzę specjalnie sensu w rozwijaniu ponad ok. 60 poziom, jeśli się dużo walczy to te 20 kilka szans to tyle co nic, co do PR to perła wypada słabo)
- Błękitna Galaktyka – produkuje medale i daje szansę na podwojenie zbiorów z dowolnego budynku (wyłączając inne perły i ratusz); (przyjemny bonus 2x do zbiorów z budynku, jej istotność postawienia, zależy od ilości i jakości naszych budynków eventowych lub kilku tarasów na 2 poziomie a to zajmuje czasu)
- Kosmiczny Transporter – po pomyślnie ukończonej negocjacji daje szansę na zdobycie losowej nagrody oraz produkuje specjalne surowce (które są ważnym zasobem w epoce przyszłości, dlatego jej zbudowanie jest istotne po osiągnięciu tej właśnie epoki); (przydatna w wysokich epokach, co jednak stawia ją w gorszej pozycji niż Himeji + w poniedziałki niektórzy mogą mieć trudność z wykorzystaniem bonusu darów dyplomacji)

Słabsze perły z tej samej kategorii *kolejność losowa*:
- Atomium – zapewnia zadowolenie i produkuje towary dla skarbca gildii, perła na dobrym poziomie bardzo pomaga w rozwoju twojej gildii (trzeci wybór w kwestii towarów do skarbca gildii, ze względu na plany, koszty i jej rozmiar, dość niszowa perła na rynku)
- Tropiciel Gwiazd – produkuje towary z poprzedniej epoki gracza (przydatna perła w wysokich epokach, powyżej przyszłości, w niższych to kompletna pomyłka moim zdaniem, już więcej da budynek towarowy)
- Projekt Virgo – daje (bardzo małą, dla niektórych znikomą) szansę na wyeliminowanie połowy jednostek wroga na początku bitwy (strasznie ograniczona ilość szans wykorzystania bonusu - w konkretnych celach licząc że wejdzie bonus, może pomoc, jednak poza tym perła niemal bezużyteczna i nie warta rozwijania)
- Strażnik Żywiołów - produkuje towary i daje szansę zdobycia planu za wspieranie innych graczy
- Latająca Wyspa – daje szansę na pojawienie się odłamków w obecnej osadzie kulturowej, które dają losową nagrodę (podobnie jak Świątynia Reliktów w Wyprawie Gildyjnej); (bodajże najdroższa perła, przeważa w mniejszym rozmiarze nad ŚR, niektórymi bonusami i tym, że w przypadku LW wystarczy mieć odpaloną osadę, jednak w mojej ogólnej ocenie ŚR lepsza od LW nawet znacząco)
- Muzeum Atlantydy – produkuje towary i daje szansę na podwojenie łupów z plądrowania
- Cerkiew Wasyla Błogosławionego - produkuje towary i zapewnia bonus do ataku i obrony jednostek broniących się
- Zamek z Deal – produkuje medale i zapewnia bonus do ataku i obrony jednostek broniących się
- Drezdeński Kościół Mariacki – zapewnia zadowolenie i produkuje towary
- Truce Tower – produkuje zaopatrzenie i daje szansę zdobycia towarów za wspieranie innych graczy
- Wieża Babel - produkuje towary i zapewnia ludność (jest dobra jedynie dla początkujących graczy, na upartego można podnosić dla towarów, jednak Galata wystarczy w tym zakresie a i zajmuje nieco mniej miejsca)

Perły których nie warto budować ze względu na marne bonusy, a nawet ciężko zbudować, bo co do niektórych brak planów na rynku:
-Koloseum, Notre Dame, Kapitol, Space Needle, Habitat, Świątynia Lotosu, Voyager V1, Gaja, Hagia Sophia

Temat można by rozbić jeszcze na kilka sposobów, starałem się podejść dość uniwersalnie, zbiór opcjonalnych pereł jest znacznie szerszy, zmiennych też może być sporo i kierowanie się sztywnym przykładem nie zawsze będzie najlepsze. Dużo zależy, czy jest się w ogóle w gildii jeśli tak to na co ona stawia, wątkach - jakie plany tam można zdobywać, czy jest teren na daną perłę itd.

W I etapie wielkich zmian nie widzę, po wywaleniu Wyroczni, należy zbudować wymienione tam perły (Zeus, Relikty, Katedra Akwizgrańska, Castel del Monte) i najlepiej dociągnąć do 10 poziomu, gdyż bonusy będą wzrastać względnie najszybciej a na pewno w największym stopniu z poziomu na poziom. Przy okazji szukać planów do Arki by następnie zabrać się za nią i tutaj już starać się mozolnie cisnąć do 80 poziomu. W drodze do 80 poziomu, można postawić Alcatraz lub Chateau lub Himeji, by powoli na siebie pracowały. Po 80 poz. Arki można dociągnąć co zostało do 10 poziomu, lub podbić perły z I etapu ponad 10 poziom, np. do 60 poziomu, ewentualnie balansować np. perły z % do ataku i obrony w ataku z Alcatraz (jakość a ilość wojska) oraz rozwój Himeji i Chateau względem zapotrzebowania na młotki, ilość wykonywanych zadań, surkę (ilość zadań a jakość zadań) itp. Można uniwersalnie postawić i dobić PC na 60 poz. by powoli się spłacał a z czasem zarabiał i pomagał podnosić inne perły. Następnie jak zbiory są duże lub dużo wyciągamy z Gpch, można brać się za droższe perły jak Arktyczna Oranżeria, Terakotowa Armia, czy resztę pereł, która już będzie kwestią gustu, stylu gry.
Też istotną kwestią jest to, że niektóre perły można trzymać na 10 poziomie, z niektórymi lepiej dać sobie spokój na ok. 60, jeszcze inne dobić na 80 a nawet ciągnąć wyżej, ale to już dalszy etap gry. Perły z % szansą na dane dobro, to też temat rzeka i masa opinii, sam po sobie i np. Zamku Himeji, jednego dnia jak nie da w ogóle łupów, powiedziałbym że to bubel, z kolei innego jak dobrze sypnie, że to rewelacyjna perła, trzeba to wypośrodkować.
Mam nadzieję, że też co nieco pomogę niektórym, swoim wywodem. :)
 

Agatonka59

Książę krwi królewskiej
Mała, ale istotna korekta:
Alcatraz – zapewnia zadowolenie i produkuje jednostki zależne od epoki gracza
Alcatraz – zapewnia zadowolenie i produkuje jednostki zależne od epoki gracza, których rodzaj zależy od budynków wojskowych, stojących w mieście w momencie zbioru
Czytając ten poradnik trzeba pamiętać, że jest on aktualny na konkretnym etapie rozwoju gry. Gry, jako takiej, a nie tylko stopnia rozwoju miasta.
 
karolczys
Strasznie długie, okropnie subiektywne ze sporą ilością błędów.
Budynek specjalny jest dobrym, uniwersalnym określeniem perły, choć nie mówi nic konkretnego, ja bym określił perły architektury - jako inwestycje
Budynek specjalny to budynek specjalny i nie ma nic wspólnego z perłą. Budynkiem specjalnym będzie np. budynek zdobyty po ukończeniu któreś z osad.
Arka - produkuje towary dla skarbca gildii, daje bonus za pomoc w rozbudowie Pereł innych graczy (bezwzględnie najlepsza perła, jest bazą dla zdobycia planów do pereł z dalszych epok + do rozwijania posiadanych ponad 10 poziom, przy 80 poziomie co jest wymagane, pozwala znacząco zwiększyć zasoby medali pod teren, planów do przyszłych planowanych pereł, nietraceniu PR na wrzutkach a nawet na zarabianiu poprzez wrzutki, dodatkowo w znacznym stopniu zasila skarbiec gildii, co ułatwia poczynania na Gpch. Mimo że jest to najlepsza perła, warto najpierw rozwinąć poprzednie do 10poz.
Arka jest dobrą perłą do doskonałości brakuje jej kosmos chyba, że chcemy rozwijać gildie lub pomagać innym graczom. Budowanie jej w pierwszym etapie gry przed osiągnięciem wydobycia na poziomie około 200PR dziennie jest nieporozumieniem, stwierdzenie o jej budowie pod kątem zarobkowym na tym etapie znamionuje ignorancje. Rzeczywiście zapewnia plany i medale, jedno i drugie szybko przestają być istotne bo ilość terenu za medale jest ograniczona a plany zbierają się szybko również bez Arki wiec zastosowanie Arki w tych dwóch aspektach jest w zasadzie chwilowe. Pomijam, że zawsze można wrzucić top5 dla planów co jest mniej kosztowne od rozbudowy Arki by te 5PR czy 10PR zaoszczędzić. Towar do skarbca istotny pomijam bo piszemy pod katem gracza i jego rozwoju.
Z drugiego etapu należy usunąć TA i AO jako perły bardzo drogie a przenieść tam BG, LzF i Obserwatorium.
Etap trzeci zależy od tego co gracz chce osiągnąć czy będzie walczył bo ma czas i takie podejście do gry czy bawił się w Sim City bo czas ma ograniczony i planuje zalogować się dla zbiorów.
Na początku gry dążymy do postawienia perły dającej możliwość pozbycia się domków czyli WI, perły zapewniającej zadowolenie pozwalającej na pozbycie się dużych i w sporej ilości budynków kulturalnych np.HS i czegoś co daje zaopatrzenie i do czego mamy najwcześniej plany, niekoniecznie Wyrocznię. Atak jest mniej istotny a KA buduje się pod katem monet a CdM pod kaem PR uzyskując atak jako bonus dodatkowy. Mniej istotny ze względu na ilość wojska jaka posiadamy oczywiście.
Na temat sensowności postawienia WI na początku gry pisałem powyżej podając proste wyliczenia uzasadniające sensowność takiej decyzji, autor epopei chyba nie doczytał, posiadanie WI jest również uzasadnione w drugim etapie bo nie widzę tam niczego co dawałoby ludność, chyba, że autor zakłada, że drugi etap trwać będzie przez kilka-naście evntów i ludność dają budynki eventowe lub posiadać będziemy dziesiątki domków zajmujących teren.
Projekt Virgo – daje (bardzo małą, dla niektórych znikomą) szansę na wyeliminowanie połowy jednostek wroga na początku bitwy (strasznie ograniczona ilość szans wykorzystania bonusu - w konkretnych celach licząc że wejdzie bonus, może pomoc, jednak poza tym perła niemal bezużyteczna i nie warta rozwijania)
Jaką daje szanse podaje Wiki i tam najlepiej to sprawdzić, z doświadczenia wiem że dla osób robiących mapę dużo do przodu jest to perła niezastąpiona nawet na bardzo niskim poziomie kiedy negocjacje odpadają bo nie mamy prometu i będziemy go produkować dopiero za 5 epok a wojsko nie daje rady, wtedy 25% szansa wyeliminowania połowy wojska jest po prostu jedyną możliwością.
Nie specjalnie widzę sens przepisywania Wiki i tego co podaje o poszczególnych perłach; ich rozmiarach, bonusach pasywnych czy aktywnych na pewnym etapie gry każdy to wie a ci którzy nie wiedzą raczej powinni zajrzeć do Wiki gdzie podane są dane bez subiektywnej oceny.
 
Ostatnia edycja:

Marik

Książę
Perły których nie warto budować ze względu na marne bonusy, a nawet ciężko zbudować, bo co do niektórych brak planów na rynku:
-Koloseum, Notre Dame, Kapitol, Space Needle, Habitat, Świątynia Lotosu, Voyager V1, Gaja, Hagia Sophia
Według ciebie 48 pr za 42 kratki + zadowolenie to tak nieistotna ilość że warto ją pominąć? (HS)
 

dawid17612

Hrabia
Ludzie już nie chcą stawiać PC która na 20 kratek daje 80 Pr, bo wolą iść w % ataku,

Hagia tym bardziej to tragedia do stawiania, nie dość ze PR wpakujesz to mały z tego zysk, już lepiej ewentowe z bonusami, moze 48 PR nie wyciągniesz ale ponad 30 + % wpadnie
 
Ludzie już nie chcą stawiać PC która na 20 kratek daje 80 Pr, bo wolą iść w % ataku,
Takiej bzdury nie czytałem dawno, ale "rzuciłem okiem" na top10 na świecie i wszyscy mają, do tego jeszcze wyrywkowo kilka innych kont z top100 i wszyscy posiadają.
Hagia tym bardziej to tragedia do stawiania, nie dość ze PR wpakujesz to mały z tego zysk, już lepiej ewentowe z bonusami, moze 48 PR nie wyciągniesz ale ponad 30 + % wpadnie
To powiedzmy dyskusyjne i rzeczywiście ta perła przegrywa biorąc pod uwagę ośli pęd za % w ataku, który na pewnym etapie niczemu już nie służy, ale to historia na inny watek.
 

dawid17612

Hrabia
tu nie chodzi oto że gracze z top 10 czy 100 mają tą perełke bo tacy gracze grają już kilka lat, ja mówie o nowych graczach, coraz więcej osób z powodu GPC woli PC nie stawiać, bo wolą AO które podobnie się rozwija i podobnie PR daje , tylko oto mi chodziło,
innym po prostu juz szkoda kasować PC jak tyle w nią PR wpakowali.
czasami nowi gracze skuszą się na PC bo PR, ale doświadczeni gracze którzy zaczynają gre na nowym świecie szybciej postawią AO niż PC, i nad PC będą sie zastanawiać lub nie postawią

nie patrz na graczy top 10 czy top 100, bo to jest poradnik dla początkujących
 
Do góry