[Poradnik do gry] Perły architektury - które warto stawiać?

GrubaLama

Szlachcic zagrodowy
Witam,
W Forge of Empires gram od niespełna pół roku. Chciałbym podzielić się moim zebranym doświadczeniem dotyczącym gry, a dokładniej Perłami Architektury, które w niej występują.
Czym więc są Perły Architektury? Perły Architektury to jeden z najważniejszych elementów całej gry. Są to specjalne budynki, których postawienie wymaga zbierania przez gracza planów w ilości 9. Zapewniają one ludność, zadowolenie, monety i zaopatrzenie, towary, jednostki, bonus do ataku i obrony oraz wiele innych bonusów. Postanowiłem je podzielić na te ważne i mniej ważne (oczywiście nie musicie się stosować do tej listy, każdy powinien sobie je dopasować do swojego charaktery gry. Są to jedynie moje porady):

Perły Architektury, które można (wręcz należy) posiadać:
1) Obserwatorium – daje towary i wsparcie dla gildii, jest to istotna perła dla osób, które chcą walczyć w GPC
2) Świątynia Reliktów - zapewnia szansę na zdobycie reliktów podczas Wypraw Gildyjnych, które z kolei dają losową nagrodę zależnie od rzadkości reliktu
3) Posąg Zeusa – zapewnia bonus do ataku i obrony jednostek atakujących, zajmuje malutko miejsca
4) Latarnia z Faros – produkuje towary i zapewnia premię do zaopatrzenia (jest dobra dla początkujących graczy, jak i dla tych starszych - przez lata można z niej mieć dobre zyski)
5) Katedra Akwizgrańska - produkuje monety i zapewnia bonus do ataku i obrony jednostek atakujących
6) Castel del Monte – produkuje PR i zapewnia bonus do ataku i obrony jednostek atakujących
7) Château Frontenac – produkuje monety i zapewnia premię do nagród za zadania (przykładowo zamiast 50 diamentów za wykonane zadania dostaniemy 100)
8) Alcatraz – zapewnia zadowolenie i produkuje jednostki zależne od epoki gracza
9) Atomium – zapewnia zadowolenie i produkuje towary dla skarbca gildii, perła na dobrym poziomie bardzo pomaga w rozwoju twojej gildii
10) Arka – produkuje towary dla skarbca gildii, daje bonus za pomoc w rozbudowie Pereł innych graczy. Jest uważana za jedną z najlepszych Pereł w całej grze
11) Arktyczna Oranżeria - produkuje PR i zapewnia szansę na trafienie krytyczne (zadanie 150% obrażeń) podczas ataku jednostkom z twojej epoki
12) Kraken – produkuje PR i daje szansę na zabicie jednej z jednostek wroga na początku bitwy
13) Błękitna Galaktyka – produkuje medale i daje szansę na podwojenie zbiorów z dowolnego budynku (wyłączając inne perły i ratusz)
14) Terakotowa Armia – zapewnia bonus do ataku i obrony jednostek atakujących, jak i broniących
15) Zamek Himeji – produkuje zaopatrzenie i daje szansę na zdobycie losowej nagrody przy zwycięskiej bitwie
16) Tropiciel Gwiazd – produkuje towary z poprzedniej epoki gracza
17) Kosmiczny Transporter – po pomyślnie ukończonej negocjacji daje szansę na zdobycie losowej nagrody oraz produkuje specjalne surowce (które są ważnym zasobem w epoce przyszłości, dlatego jej zbudowanie jest istotne po osiągnięciu tej właśnie epoki)

Perły, których nie warto budować:
1) Wyrocznia Delficka – zapewnia zadowolenie i zaopatrzenie. Jej zbudowanie jest błędem, stawiając ją tracisz jedynie Punkty Rozwoju, bo ilość zasobów, jakie daje jest żenująca
2) Koloseum – zapewnia zadowolenie i produkuje medale (zajmuje bardzo dużo miejsca i zapewnia mało zasobów)
3) Notre Dame – zapewnia zadowolenie i produkuje zaopatrzenie (daje bardzo mało zasobów)
4) Kapitol – produkuje zaopatrzenie i zapewnia ludność (są lepsze perły zapewniające ludność)
5) Space Needle – produkuje monety i zapewnia zadowolenie (zbyt mało jak na epokę Modernizmu)
5) Habitat – produkuje monety i zapewnia ludność (są lepsze perły zapewniające ludność)
6) Świątynia Lotosu – zapewnia zadowolenie i produkuje monety (zbyt mało jak na epokę Współczesności)
7) Voyager V1 – produkuje towary i daje szansę zdobycia towarów za plądrowanie innych graczy (Perła jest trudna do zdobycia, nie jest warta stawiania)
8) Gaja – zapewnia zadowolenie i produkuje medale
9) Projekt Virgo – daje (bardzo małą, dla niektórych znikomą) szansę na wyeliminowanie połowy jednostek wroga na początku bitwy

Perły, których zbudowanie zależy od ciebie:
1) Wieża Babel – produkuje towary i zapewnia ludność (jest dobra jedynie dla początkujących graczy)
2) Hagia Sophia – zapewnia zadowolenie i produkuje PR (zajmuje dużo miejsca, osobiście jej nie budowałem)
3) Wieża Galaty – produkuje towary i daje szansę na odparcie ataku (jej budowa nie jest potrzebna, ale Perła zajmuje mało miejsca i może być przydatna, osobiście ją zbudowałem)
4) Bazylika św. Marka – produkuje towary i zapewnia premię do monet (podobnie jak Latarni z Faros)
5) Cerkiew Wasyla Błogosławionego - produkuje towary i zapewnia bonus do ataku i obrony jednostek broniących się
6) Drezdeński Kościół Mariacki – zapewnia zadowolenie i produkuje towary
7) Zamek z Deal – produkuje towary i zapewnia bonus do ataku i obrony jednostek broniących się
8) Royal Albert Hall – produkuje towary i zapewnia premię do zaopatrzenia (podobna do Latarnii z Faros - premia jest większa, ale zajmuje więcej miejsca)
9) Przylądek Canaveral – produkuje PR (kompletnie nie warta zbudowania dla początkujących graczy, wymaga dużego wkładu PR, by ją ulepszyć do dobrego poziomu)
10) Wieża Innowacji – produkuje PR i zapewnia ludność (na odpowiednim poziomie może zastąpić wszystkie budynki mieszkalne w mieście, jednak dla osób nie miejących z tym problemu jest zbędna)
11) Truce Tower – produkuje zaopatrzenie i daje szansę zdobycia towarów za wspieranie innych graczy (po części zachęca do częstszego wspierania innych graczy)
12) Strażnik Żywiołów - produkuje towary i daje szansę zdobycia planu za wspieranie innych graczy
13) Bank Nasion – produkuje zaopatrzenie i daje szansę na zdobycie losowej nagrody za wspieranie innych graczy (przydatna dla osób, którym chce się na bieżąco motywować innych graczy)
14) Muzeum Atlantydy – produkuje towary i daje szansę na podwojenie łupów z plądrowania (ogólnie plądrowanie innych graczy się nie opłaca)
15) Latająca Wyspa – daje szansę na pojawienie się odłamków w obecnej osadzie kulturowej, które dają losową nagrodę (podobnie jak Świątynia Reliktów w Wyprawie Gildyjnej)


Mam nadzieję, że choć trochę pomogłem :) Starszych graczy zapraszam do dyskusji odnośnie mojego poradnika i możliwych sugestii/poprawek, natomiast świeżaków zapraszam do gry w Forge of Empires: https://pl.forgeofempires.com/?invitation=849241041-pl4-l&ref=player_invite_link
 
Ostatnia edycja:

dawid17612

Hrabia
pomyliłeś sie w kilku kwestiach i dlatego poradnik robią osoby z wieloletnim doświaczeniem, jak troche poprawisz napewno będzie spoko :p :D

ogólnie to są 3 etapy rozwoju pereł jak i powodu ich stawiania,

wymienie ci wszystkie twoje błędy, :

KT to barzdo ważna perełka którą trzeba miec gdy przekroczy się Epoke Przyszłości, z powodu towarów Egzotycznych, więc minimum 60-70 lvl

Obserwatorium jest to czołowa perełka którą muszą mieć wszyscy którzy chcą walczyć w GPC i miec jakies dobre zyski.

Atomium to samo jak z Obserwatorium

Latarnia jest to perełka 4x4 i jest to kolejna bardzo ważna perełka zarówno dla początkującego Gracza jak i zaawansowanego, ponieważ przez lata można ją dobrze rozwinąć na spokojnie i mieć z niej dobre zyski

TG to kolejna perła ważna jak widac dla wielu Pro Graczy na zaawansowanym stylu gry, więc na pewno nie jest to perła której nie warto stawiać.

Projekt Virgo jest to słaba perełka nie warta postawienia i mało graczy ją posiada więc raczej sie ze mną zgodza, :)

Bank Nasion jest to perełka której nie warto stawiać jak posiada sie Himeji, osoby które go posiadają robia to dla własnego widzi mi sie, a nie dlatego żeby to jakoś pomogło w grze.

Jak pisałem poradnik twój jest nie dopracowany, ponieważ inne perełki potrzebne są na stracie i inne perełki są potrzebne gdy jesteś zaawansowanym graczem,
 
Ostatnia edycja:

Borisel

Hrabia
9) Muzeum Atlantydy – produkuje towary i daje szansę na podwojenie łupów z plądrowania (ogólnie plądrowanie innych graczy się nie opłaca)
10) Tropiciel Gwiazd – produkuje towary z poprzedniej epoki gracza
Popraw na Perły , których zbudowanie zależy od Ciebie . Wbrew pozorom perły te są bardzo poszukiwane przez graczy - ze względu na towary , któe można potem wymienić/dać do skarbca .


9) Bank Nasion – produkuje zaopatrzenie i daje szansę na zdobycie losowej nagrody za wspieranie innych graczy (jest najlepsza spośród Pereł: Truce Tower, Voyager V1 i Strażnik Żywiołów, które również dają nagrody za wspieranie)
To również przenieś do tego tematu - jak ktoś mało motywuje to ta perłą jest zbędna - bardziej się przyda częściej motywującym


7) Wieża Innowacji – produkuje PR i zapewnia ludność (na odpowiednim poziomie może zastąpić wszystkie budynki mieszkalne w mieście)
To samo (w moim odczuciu nawet zbędna całkowicie - ale to moje subiektywne zdanie) - jak ktoś potrzebuje na gwałt PR i luda - ale myślę że z eventowych można zdobyć więcej


15) Projekt Virgo – daje (bardzo małą, ale jednak) szansę na wyeliminowanie połowy jednostek wroga na początku bitwy
Nie przydatna kompletnie - bonus nie jest atrakcyjny . Już o wiele lepszy jest Kraken
 

GrubaLama

Szlachcic zagrodowy
Wszystkie wskazane nieprawidłowości poprawiłem, nie powinno już być problemu :)
Swoją drogą poradnik jest skierowany dla nowych graczy, którzy "nie wiedzą co się dzieje w grze". Tak jak wcześniej napisałem, nie każdy musi się dostosowywać do mojego stylu grania, wypisałem jedynie MOJE spostrzeżenia dotyczące pereł. Każdy przecież miał jakiś cel przychodząc tutaj i czytając mój poradnik... Dlatego midh, nie chcesz - nie czytaj i nie zostawiaj zbędnych komentarzy.
 

dawid17612

Hrabia
jego komentarz nie jest zbędny, ponieważ dobrze napisał osoba która gra 6 mieisecy, niema wogóle doświadczenia i nie wie nic o grze,
po 2-3 miesiącach samotnego grania dopiero jest się w średniowieczu i posiada sie podstawowe perełki, po 6 miesiącach większośc graczy dopiero rozumie jak gra działa i powoli łapie co to 1.9, blok, i zasada ściagania od lewej nie ważne czy ktoś wystawi 1 2 3 4 5 czy 5 4 3 21
ściąga się zawsze od lewej, jeżeli właściciel tak wystawił to wiedział co robi.

osoby z tak krótkim stażem nie powinny robic poradników, ponieważ tacy gracze dopiero co ogarniają WG i nawet dobrze nie walczą na GPC, GVG,

jeżeli nie masz kogoś kto cie prowadzi, doradzi ci, czy wspomoże PR i towarami to grając samemu mało wiesz o grze.

@midh był na tyle miły że nie krytykował jak zobaczył Temat i pierwsze zdanie, tylko dał ci szanse i przeczytał część i dał swoim zdaniem małą uczciwą ocenę, która w jego oczach była prawidłowa, więc niema co na niego się obrażać :)

Dopiero się uczysz i poznajesz gre, przęd tobą jeszcze daleka droga dlatego moge ci jedynie powiedzieć powodzenia, za rok zmienisz zawartą tutaj informacje :)
 

GrubaLama

Szlachcic zagrodowy
Więc czy naprawdę ten poradnik jest aż tak tragicznie zrobiony? Mam go usunąć? Ja tylko chciałem pomóc nowym graczom... wyszła z tego w pewnym rodzaju kłótnia.
 

dawid17612

Hrabia
jest taki sobie, może zostac, z czasem go poprawisz i dodasz nowy post, coś tam info wnosi więc moim zdaniem nie jest źle :D

na luzie :)
tutaj żadnej kłótni niema.. :D

Grunt to mieć chęci pomagać innym, resztą się nie przejmuj :D
 

chemik12

Wicehrabia
po 2-3 miesiącach samotnego grania dopiero jest się w średniowieczu i posiada sie podstawowe perełki, po 6 miesiącach większośc graczy dopiero rozumie jak gra działa i powoli łapie co to 1.9, blok, i zasada ściagania od lewej nie ważne czy ktoś wystawi 1 2 3 4 5 czy 5 4 3 21
ściąga się zawsze od lewej, jeżeli właściciel tak wystawił to wiedział co robi.
Niestety nie do końca mogę się z Tobą zgodzić co do kolejności zdejmowania top-ów/ Nie ma znaczenia w jakiej kolejności dany gracz napisał, podstawą jest zdejmować top-y od 1 do ostatniego. Dlaczego? Bo w ten sposób nie naruszasz bloku. Wrzucając np top4 czy top5 przed top1/top2 ryzykujesz że zostaniesz zepchnięty niżej niż dałeś wpłatę na np na 1.9 . Mało tego - jeśli blok jest poniżej 0 to taka wpłata dodatkowo obniża ten blok i ktoś jeszcze więcej zarobi jeśli wrzuca na zarobek.
To w jakiej kolejności zostały wpisane top-y często wynika z umownych zasad w danej gildii, np w pisząc 5 4 3 2 1 ułatwiamy edycję miejsc które zostały dla graczy którzy grają mobilnie, bo po kopiuj/wklej kursor zazwyczaj ustawia się na końcu linii...
By nie odbiegać zbytnio od głównego tematu wg mnie poradnik jest taki sobie, w dużej mierze zależy od gracza w jaki sposób gra i co jest dla niego priorytetem. Ciężko podać perły które są przydatne a które nie. Oczywiście są takie które jakby nie patrzeć trzeba mieć niezależnie od stylu gry (Arka, Zeus, KA, Castel), inne to już dobrowolny wybór. Przykładowo: Świątynia Lotosu dla jednych będzie totalny śmieć, dla innych postawią choćby za estetykę i nie będą patrzeć na bonusy.
 

Markiz.

Książę
Jemu chodziło o 54321 w przypadku, gdzie za dużo sobie ktoś wrzuci na blok i od końca miejsca wrzucane są za 1,9 a 1 czy 1 i 2 za mniej z dorzuceniem "reszty" z 1,9 w inne miejsce.
 

dawid17612

Hrabia
@Markiz Sebbaa dobry przykłąd
chodziło mi raczej oto że miejsca 5 4 3 ich koszt jest równy Bloku czasami, więc jak ktoś chce zrobić 2 poziomy jeden z zbiorów a wie że Pr wpadną z GPC, to może wystawić 5 4 3 1 2 i miejsca 1 i 2 mają blok to najważniejsze, a na miejsce 3 4 nikt nie wbije ponieważ jest możliwość przebicia, jest tak jak dobrze pamiętam w AO i Krakenie 45-55 poziomach, często tak wystawiałem i dzięki temu robiłem szybko kilka poziomów,

po prostu mało osób to sprawdza
 

DonBeker

Baronet
Gra się mocno zmienia z perspektywy czasu...część pereł, która była niezbędna jakiś czas temu teraz staje się zbędna. Tak jak wcześniej budowało się wszystko co daje PR, tak po wprowadzeniu GPC najważniejszy jest atak w mieście.
 

Glorvit

Szlachcic zagrodowy
WI i PC nie powinny być w perłach obowiązkowych? Latarnia i Babel przecież są bardzo podobne, nie powinny być w tym samym bloku rodzajów pereł? Pomijam, warto, nie warto czy należy, ale obie tak samo bym ocenił. Arka to absolutny must have, wiec początkującym graczom trzeba to jasno powiedzieć.
 

Arisei

Baron
7) Voyager V1 – produkuje towary i daje szansę zdobycia towarów za plądrowanie innych graczy
towary??? voyager produkuje zaopatrzenie!
slabo to wyglada z tymi podzialami jak dla mnie Marek jest rownorzedny z Faros. jedno daje bonus do kasy drugie do mlotkow. Niby dlaczegokasa nie wazna? Za kase mozna sobie pr kupowac, a Marek w tym swietnie pomaga. Serio powinny byc w jednej grupie. Oba sa wazne ale jednak nie niezbedne :p

Kolejne dwie w zasadzie rownorzedne perly Światynia reliktow i Latajaca Wyspa tez powinny byc w jednej grupie. Minusem latajacej jest cena w pr ale wielkim plusem w stosunku do ŚR to, ze nic nie trzeba robic poza odpaleniem osady i zbieraniem odłamkow (ktorej nie trzeba prowadzic wiec gadanie cwaniaczkow, ktorzy skonczyli wszystkie osady, ze nie chce im sie kolejnej "robic" jest bez sensu. Nikt nie kaze jej robic, wystarczy, ze jest odpalona i glowny budynek stoi) % szans LW tez jest od poczatku wyzszy niz przy ŚR.

Nawet jak dla poczatkujacego jest to zle napisane. Te podzialy od gory... i co wchodzi nowy i widzi na pierwszym miejscu obserwatorium xD. Nie przeczę, że to wazna perla ale stawianie jej po pierwsze byloby bez sensu. Z perel dajacych surke do gildii po pierwsze trzeba postawic arke i dopiero jak ona bedzie na 80 mozna sie zajmowac obserwatorium.
Ogolnie lepiej niz slaby podzial perel lepiej by wygladal opis co stawiac po pierwsze do ilu rozbudowywac itd. ale do tego trzeba pograc dluzej lub bardziej taktycznie myslec.
 

dawid17612

Hrabia
LW nigdy nie będzie lepsza niż ŚR, dla gracza początkującego te kilka PR, Towarów oraz tarasów na start jest ważne + wspomaga Gildie w jakiś sposób, mówie tutaj o osadach co nie robią 64/64.
LW jest tylko do osad więc to dodatkowa perła dla chętnych jak już posiada się jakieś podstawy i chce się zacząć zabawe w Osady, choc to nie jest żadna wielka perła.

Marek czy latarnia, Latarnia jest mniejsza więc lepsza dla poczatkującego, oraz dla graczy którzy idą w atak, 6x6 to marnowanie miejsca więc albo jej nie rozwijają albo nie stawiają. a ci co juz posiadają to szkoda im kasować. :) tak mi sie wydaje.

obserwatorium to w późniejszym etapie gry ale warto ją posiądać.
przeczytaj wszystkie posty a nie tylko pierwszy :D
 

Iselut Soldar

Wicehrabia
Marek czy latarnia, Latarnia jest mniejsza więc lepsza dla poczatkującego, oraz dla graczy którzy idą w atak, 6x6 to marnowanie miejsca więc albo jej nie rozwijają albo nie stawiają. a ci co juz posiadają to szkoda im kasować. :) tak mi sie wydaje.

obserwatorium to w późniejszym etapie gry ale warto ją posiądać.
Właśnie ten początkujący gracz bardziej rad będzie z bonusu do zaopatrzenia i złota, niż ten stary wyjadacz, to też i Faros i Marek są odpowiednie dla początkujących. Wiadomo, nie od razu, bo Marek faktycznie miejsce zżera, ale złota na początek nigdy dość, a i towary z obu bardzo cenna rzecz.
Obserwatorium jest niedrogie, jeśli się należy do gildii, a początkujących graczy żadna silna gildia nie przyjmie, to jak najbardziej warto postawić. Rozwój gildii to też inwestycja w siebie, a nakład jest przy tym stosunkowo nieduży. No ale to już zależy od podejścia gracza i gildii, w której się znajduje.

Natomiast do ŚR i LW mam ambiwalentny stosunek. ŚR stawiałam dwukrotnie, raz na niższy, a raz na znacznie wyższy poziom i najwidoczniej długie miesiące szczęście się mnie nie trzymało, bo to bydle zabierało mi tylko miejsce, a zysków miałam jak na lekarstwo. Nawet najsłabsze relikty nie bardzo chciały mi wpadać. Z takim też podejściem postawiłam w końcu LW. Niedużo to, podoba mi się wizualnie, osady jeszcze mam w trakcie robienia, czemu nie postawić więc? I Wyspa mnie pozytywnie zaskoczyła, bo odłamki sypią mi się jak zboże w kurniku. Albo specyficzny algorytm, albo szczęście głupiego, nie mogę wykluczyć żadnej z opcji :D
 

Bezio95

Baronet
Kraken to nie jest perła must have już od dawna, dałbym niżej, razem z tropicielem który wcale nie jest aż tak świetny :p
Bardziej mimo wszystko do podpunktu must have pasuje Bazylika jak latarnia. Bo jeżeli świeży gracz postawi ZH to bonus z latarni będzie nieodczuwalny, a monety trzeba jakoś uzbierać :)

Zamek z deal i cerkiew to są perły których nie opłaca się stawiać, więc też miejsce dosyć nietrafione.
 

Arisei

Baron
dla mnie LW jest duzo lepsza niz sr. obie mam na niskim poziomie i niestety ale pr za sr to juz dawno nie widzialam, a lw nie dosc, ze sypie roznym badziewiem to jednak te pr sie trafiaja co kilka dni. dzis setka wpadla juz, ostatnie 100pr dzieki SR to widzialam moze 3 tygodnie temu. w dodatku zeby SR dzialalo trzeba robic wyprawy i to im wiecej konfliktow tym lepiej, a przy lw tak naprawde nic nie trzeba robic. Jedyny minus to surki, ktore dla poczatkujacego moga byc ciezkie do zdobycia, chociaz juz nie sa takie drogie. Koszt perly tez jest duzo wiekszy ale tego nie trzeba tak od razu rozwijac. Oczywiscie sr tez sypie roznym badziewiem do wymiany u zyda wiec dobrze miec obie.
Latarnia od marka jest lepsza jak ktos chce szybko leciec przez epoki od poczatku bo mlotkow brakuje bardziej ale takie na szybko jest raczej glupim pomyslem.
Osobiscie na spokojnie ide przez epoki i raczej mi w pewnym momencie kasy zaczelo brakowac jak ostro dokupowalam pr xD
i dawidek czytalam wszystkie posty wiec uwaga nie na miejscu :p za to ty powinienes czytac ze zrozumieniem :p

ps. kolejna rzecz, ktora znalazlam
nie mam perly wiec wczesniej nie zauwazylam bledu
7) Zamek z Deal – produkuje towary i zapewnia bonus do ataku i obrony jednostek broniących się
towary? od kiedy? gra mi pokazuje, ze medale i bonus do obrony. perla zbedna, chociaz ladnie wyglada ale za duzo miejsca zajmuje.
ps2. Projekt Virgo oprocz tego co napisane daje jeszcze kase.
Ogolnie mam inne podejscie i z tych co wypisane jako nie warto, vojagera i projekt virgo bym wsadzila na miejsce, ze zalezy od gracza czy chce.
za to za niewarte uwagi z tej 3ej grupy uznaje wlasnie zamek z deal i cerkiew wasyla. drezdenski w zasadzie tez zbedny przy innych perlach dajacych towary i bardziej niezbednych.
 
Ostatnia edycja:

Jake Long

Baron
Witam,
W Forge of Empires gram od niespełna pół roku. Chciałbym podzielić się moim zebranym doświadczeniem dotyczącym gry, a dokładniej Perłami Architektury, które w niej występują.
Czym więc są Perły Architektury? Perły Architektury to jeden z najważniejszych elementów całej gry. Są to specjalne budynki, których postawienie wymaga zbierania przez gracza planów w ilości 9. Zapewniają one ludność, zadowolenie, monety i zaopatrzenie, towary, jednostki, bonus do ataku i obrony oraz wiele innych bonusów. Postanowiłem je podzielić na te ważne i mniej ważne (oczywiście nie musicie się stosować do tej listy, każdy powinien sobie je dopasować do swojego charaktery gry. Są to jedynie moje porady):

Perły Architektury, które można (wręcz należy) posiadać:
1) Obserwatorium – daje towary i wsparcie dla gildii, jest to istotna perła dla osób, które chcą walczyć w GPC
2) Świątynia Reliktów - zapewnia szansę na zdobycie reliktów podczas Wypraw Gildyjnych, które z kolei dają losową nagrodę zależnie od rzadkości reliktu
3) Posąg Zeusa – zapewnia bonus do ataku i obrony jednostek atakujących, zajmuje malutko miejsca
4) Latarnia z Faros – produkuje towary i zapewnia premię do zaopatrzenia (jest dobra dla początkujących graczy, jak i dla tych starszych - przez lata można z niej mieć dobre zyski)
5) Katedra Akwizgrańska - produkuje monety i zapewnia bonus do ataku i obrony jednostek atakujących
6) Castel del Monte – produkuje PR i zapewnia bonus do ataku i obrony jednostek atakujących
7) Château Frontenac – produkuje monety i zapewnia premię do nagród za zadania (przykładowo zamiast 50 diamentów za wykonane zadania dostaniemy 100)
8) Alcatraz – zapewnia zadowolenie i produkuje jednostki zależne od epoki gracza
9) Atomium – zapewnia zadowolenie i produkuje towary dla skarbca gildii, perła na dobrym poziomie bardzo pomaga w rozwoju twojej gildii
10) Arka – produkuje towary dla skarbca gildii, daje bonus za pomoc w rozbudowie Pereł innych graczy. Jest uważana za jedną z najlepszych Pereł w całej grze
11) Arktyczna Oranżeria - produkuje PR i zapewnia szansę na trafienie krytyczne (zadanie 150% obrażeń) podczas ataku jednostkom z twojej epoki
12) Kraken – produkuje PR i daje szansę na zabicie jednej z jednostek wroga na początku bitwy
13) Błękitna Galaktyka – produkuje medale i daje szansę na podwojenie zbiorów z dowolnego budynku (wyłączając inne perły i ratusz)
14) Terakotowa Armia – zapewnia bonus do ataku i obrony jednostek atakujących, jak i broniących
15) Zamek Himeji – produkuje zaopatrzenie i daje szansę na zdobycie losowej nagrody przy zwycięskiej bitwie
16) Tropiciel Gwiazd – produkuje towary z poprzedniej epoki gracza
17) Kosmiczny Transporter – po pomyślnie ukończonej negocjacji daje szansę na zdobycie losowej nagrody oraz produkuje specjalne surowce (które są ważnym zasobem w epoce przyszłości, dlatego jej zbudowanie jest istotne po osiągnięciu tej właśnie epoki)

Perły, których nie warto budować:
1) Wyrocznia Delficka – zapewnia zadowolenie i zaopatrzenie. Jej zbudowanie jest błędem, stawiając ją tracisz jedynie Punkty Rozwoju, bo ilość zasobów, jakie daje jest żenująca
2) Koloseum – zapewnia zadowolenie i produkuje medale (zajmuje bardzo dużo miejsca i zapewnia mało zasobów)
3) Notre Dame – zapewnia zadowolenie i produkuje zaopatrzenie (daje bardzo mało zasobów)
4) Kapitol – produkuje zaopatrzenie i zapewnia ludność (są lepsze perły zapewniające ludność)
5) Space Needle – produkuje monety i zapewnia zadowolenie (zbyt mało jak na epokę Modernizmu)
5) Habitat – produkuje monety i zapewnia ludność (są lepsze perły zapewniające ludność)
6) Świątynia Lotosu – zapewnia zadowolenie i produkuje monety (zbyt mało jak na epokę Współczesności)
7) Voyager V1 – produkuje towary i daje szansę zdobycia towarów za plądrowanie innych graczy (Perła jest trudna do zdobycia, nie jest warta stawiania)
8) Gaja – zapewnia zadowolenie i produkuje medale
9) Projekt Virgo – daje (bardzo małą, dla niektórych znikomą) szansę na wyeliminowanie połowy jednostek wroga na początku bitwy

Perły, których zbudowanie zależy od ciebie:
1) Wieża Babel – produkuje towary i zapewnia ludność (jest dobra jedynie dla początkujących graczy)
2) Hagia Sophia – zapewnia zadowolenie i produkuje PR (zajmuje dużo miejsca, osobiście jej nie budowałem)
3) Wieża Galaty – produkuje towary i daje szansę na odparcie ataku (jej budowa nie jest potrzebna, ale Perła zajmuje mało miejsca i może być przydatna, osobiście ją zbudowałem)
4) Bazylika św. Marka – produkuje towary i zapewnia premię do monet (podobnie jak Latarni z Faros)
5) Cerkiew Wasyla Błogosławionego - produkuje towary i zapewnia bonus do ataku i obrony jednostek broniących się
6) Drezdeński Kościół Mariacki – zapewnia zadowolenie i produkuje towary
7) Zamek z Deal – produkuje towary i zapewnia bonus do ataku i obrony jednostek broniących się
8) Royal Albert Hall – produkuje towary i zapewnia premię do zaopatrzenia (podobna do Latarnii z Faros - premia jest większa, ale zajmuje więcej miejsca)
9) Przylądek Canaveral – produkuje PR (kompletnie nie warta zbudowania dla początkujących graczy, wymaga dużego wkładu PR, by ją ulepszyć do dobrego poziomu)
10) Wieża Innowacji – produkuje PR i zapewnia ludność (na odpowiednim poziomie może zastąpić wszystkie budynki mieszkalne w mieście, jednak dla osób nie miejących z tym problemu jest zbędna)
11) Truce Tower – produkuje zaopatrzenie i daje szansę zdobycia towarów za wspieranie innych graczy (po części zachęca do częstszego wspierania innych graczy)
12) Strażnik Żywiołów - produkuje towary i daje szansę zdobycia planu za wspieranie innych graczy
13) Bank Nasion – produkuje zaopatrzenie i daje szansę na zdobycie losowej nagrody za wspieranie innych graczy (przydatna dla osób, którym chce się na bieżąco motywować innych graczy)
14) Muzeum Atlantydy – produkuje towary i daje szansę na podwojenie łupów z plądrowania (ogólnie plądrowanie innych graczy się nie opłaca)
15) Latająca Wyspa – daje szansę na pojawienie się odłamków w obecnej osadzie kulturowej, które dają losową nagrodę (podobnie jak Świątynia Reliktów w Wyprawie Gildyjnej)

Widzę że warto ze strony "średniaka" też dodać swoich parę groszy do posta.
I
Latarnia z Faros nie jest dobrą perłą na start. Powiem nawet więcej. Jest obok Koloseum i Wyroczni perłą niewartą inwestowania. Dlaczego?
1) Posąg Zeusa jest obligatoryjny do poziomu 10 na samym początku. To samo tyczy się Świątyni Reliktów. Latarnia z Faros na poziomie 10 w ciągu miesiąca użytkowania da mniej zaopatrzenia niż Zamek Himeji na 1 poziomie w 3 dni. I mówię to całkowicie serio. Zakładając, że jesteśmy w żelazie, lepiej postawić na miejscu latarnii budynek produkcyjny i mamy dużo lepsze źródło towarów niż ta perła aż do poziomu 16. % zwiększenia zaopatrzenia? Po co mi to? Budynki eventowe nie dają tych młotków dużo. A produkcyjnych budynków nie opłaca się stawiać innych niż kowali, których zbiory tego zasobu są śmieszne.
2) Co więcej mogę dodać od siebie: Mam Zamek Himeji prawie rok czasu. Niecałe pół roku mam tę perłę na poziomie 60. I będąc w Przemyśle mam zaopatrzenia w inwentarzu już tyle, że mógłbym być już w Marsie. Nikt nie wmówi mi, że ten bonus jest jeszcze jakkolwiek przydatny. W Marsie w tym tempie będę dopiero za dwa lata jak nie szybciej. Wtenczas młotków już będzie taki nadmiar, że na wszystkie technologie ich starczy.
3) Towar nieprzetworzony do skarbca lub na wymiany w targu dla słabszych gildian jest jedynym przemawiającym dla mnie argumentem za dla tej perły. Nie sądzę jednak że nawet powierzchnia 16 kratek jest jej warta.

Sam tę perłę miałem przez jakiś czas aż do Jesieni na poziomie 6. Usunąłem ją i nie żałuję tej decyzji. Nie mam zamiaru odbudowywać tego kiedykolwiek.

II
Atomium uważam za perłę w zupełności opcjonalną. Wiadomo, profity jakie ona daje są co najmniej nieprzeciętne. Towar do skarbca się przydaje zawsze. Nie uważam jednak tej perły za obligatoryjną. Jest gigantyczna, a lepsze profity dla gildii na powierzchni jaką zajmuje daje dopiero od poziomu 25 i nie uwzględniam tu nawet punktów rozwoju straconych dziennie na tej powierzchni (porównanie powierzchni względem Statuł Honoru na poziomie 8). Atom jest po prostu za duży i potrzebuje gigantycznego wkładu żeby szybko się zwrócił. A o niego nie jest łatwo, bo nie jest to popularna perła, że można do niej znaleźć setki planów na 1.9.

III
Wybacz ale nie kupuję argumentu związanego z obroną i atakiem wojska defensywnego za bonus godny uwagi. Wiadomo, w wieży PvP (p2w vs p2w) bonus ten może i poświecić, ale naprawdę zaawansowanym graczom jest on zbędny. Zamek z Deal i Cerkiew zajmują dużo miejsca, które można przeznaczyć na powiększenie ataku lub zbiorów Błękitnej Galaktyki. Cerkiew daje złoto, którego ma każdy miliony z ChF, a Deal daje medale, a nie towary, których mamy więcej z pojedynczej wrzutki 1.9 niż z tej perły.

IV
V1 nie jest złą perłą. Niemniej w erze dominacji Wieży Galaty Voyager stracił niesamowicie na użyteczności. Perła ta gwarantuje towary za plądrowanie, czyli mechanizm działania podobny jak w Muzeum Atlantydy. Tyle że towar przetworzony ona daje, a nie nieprzetworzony jak to w perłach typu faros, babel, RAH, etc.

V
Wieża Galaty => Osobiście uważam tę perłę za obligatoryjną dla gracza prężnie korzystającego z przywilejów Błękitnej Galaktyki. Blokuje plądrowania praktycznie zawsze kiedy trzeba. Perła jest do tego stopnia OP, że dwie inne perły dające korzyści z plądrowania straciły niemiłosiernie. W pozostałych przypadkach ta perła jest równie niszowa co Babel, Faros, RAH, etc. Ale Galata ma to do siebie, że jest to druga najmniejsza pod względem wielkości perła w grze (obok Wyroczni i Obsa).
 
Tak na prawdę to jakie perły budujemy zależy tylko od tego na jakim etapie gry jesteśmy bo to wyznacza potrzeby i możliwości.
Na początku gry do czasu zdobycia kilku budynków z eventów wiadomo, że koniecznością jest Wieża Innowacji, Zamek Himeji i Zeus nawet na kilku poziomach.
Post rozpoczynający dyskusje bardzo dobry, odnoszący się do konta rozwiniętego z ternem, planami i możliwościami, oczywiście subiektywny i bo dla mnie w pierwszej grupie nieporozumieniem jest umieszczenie:
- Atomium perły ogromnej jeśli chodzi o miejsce i w sumie nic nie dającej graczowi a jedynie gildii, sensowniejszym będzie postawienie perły mniejszej DKM i wpłacenie towaru do skarbca co da korzyści zarówno graczowi jak i gildii,
- Tropiciel Gwiazd - ciekaw jestem dlaczego wybór padł na tą perłę towarową a nie inną z wielu dostępnych.
- Kosmiczny Transporter z doświadczenia i Heplera, który to zlicza wiem że z darami dyplomacji bywa rożnie i najczęściej "cienko" jeszcze gorzej jest z towarami specjalnymi bo na początku daje mało a potem nie to co potrzeba.
Drugiej grupy należny usunąć:
- Projekt Virgo który nawet na niskim poziomie, jest bardzo pomocny w zdobyciu mapy, później jego przydatność można oceniać różnie,
Bardziej w drugiej grupie powinien znaleźć się:
- Bank Nasion
- Wieża Galaty
 

Ringdove

Szlachcic zagrodowy
Co do Wieży Innowacji to myślę, że zbędna perła dlatego, że te prki co daje możesz równie dobrze mieć z dobrze ogarniętych budynków eventowych, a naprawdę szkoda wydawać te tysiące pr, żeby później dojść do takiego wniosku i kasować. Tak samo Hagia.
 
Co do Wieży Innowacji to myślę, że zbędna perła dlatego, że te prki co daje możesz równie dobrze mieć z dobrze ogarniętych budynków eventowych, a naprawdę szkoda wydawać te tysiące pr, żeby później dojść do takiego wniosku i kasować. Tak samo Hagia.
nie prawda

te dwie perły są do postawienia DLA PUNKTÓW
jeżeli u ciebie punktów jest mało to ciągle podwyższaj
1637266134956.png
 
WI jest niezbędna na początku i należy dążyć do jej szybkiego postawienia co przy braku budynków eventowych pozwoli na rezygnacje z domków zapewniających ludność, domków które przez swoja ilość zajmują ogrom miejsca. Rozwija się kolejne poziomy pod tym kątem a nie PR które daje. Później każdy sam powinien zdecydować czy należy ją rozwinąć czy skasować w zależności od tego jaką ma koncepcję gry. W dobie GPCh do każdej perły dającej PR można podejść w ten sposób - po co ją rozwijać jak lepiej coś do ataku postawić i zrobić więcej walk zdobywając PR na polach. Ogólnie wiadomo jaki jest ośli pęd w podnoszeniu ataku.
 
Do góry