Nowsza inteligencja jednostek po zmianie ^_^ Cyrk czy wielki przełom ?

  • Rozpoczynający wątek HERO
  • Data rozpoczęcia

DeletedUser

Guest
Witam ^_^

Proponuję przenieść dyskusję o zmianie AI jednostek z działu "Komentarze" tutaj, by tam nie przyćmiewać innych aspektów wprowadzonych zmian w changelogu 1.02 :)

Tak więc zapraszam do komentowania i dzielenia się swoimi spostrzeżeniami odnośnie tejże zmiany, która na pewno wielu bardzo zaskoczyła jak i też wielu rozczarowała :)

Aby była jasność, temat ten tyczy się zmiany:

Ulepszona inteligencja przeciwnika w wszystkich walkach PvP oraz na mapie (w części dla obu rozszerzeń: jesieni średniowiecza i epoki przemysłowej).
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

DeletedUser

Guest
Bardzo ładnie schłodziłeś emocje :)
Dziękuję

do mojego adwersarza @ ricky:
niepotrzebnie się unosisz, wszak moje spostrzeżenia dotyczyły przede wszystkim sytuacji w sektorach nowych prowincji. Tam automat, moim zdaniem, nie zda egzaminu aczkolwiek mogę się mylić. Nie chciałem tracić jednostek. Piszę jako gracz bez dużego doświadczenia i uważnie czytam opinie wszystkich a już bardzo uważnie posty graczy z takim dorobkiem. Ja gram na Dinegu nick taki sam w grze ;)
Jeśli chodzi o obronę wystawianą przez graczy to pisałem o "dobrej obronie" złożonej z silnych jednostek z epoki przemysłowej, które miały dodatkowo spore bonusy z pereł obronnych i wież. Moim zdaniem ogromne znaczenie w takiej obronie ma teren ponieważ nieźle oberwałem gdy w obronie stali szaserzy, którzy wykorzystali maksymalny zasięg ruch i strzału. Może miałem pecha ponieważ teren był płaski a przeszkód niewiele. Ta oraz inne bitwy rozgrywane w sektorach nowych prowincji dają asumpt do zmiany taktyki i nie tylko. Uważam, że AI zostało znacząco poprawione pod kątem obrony z zastosowaniem jednostek z epoki przemysłowej przed jednostkami z tej samej epoki. Nie jest już tak łatwo i trzeba zapomnieć o walkach bez "zarysowań" ;)
Widzę, że w następnej prowincji wartość obrony jest na poziomie 75 % co daje pewność, że w kolejnych prowincjach czeka nas ciężka przeprawa:)
 

DeletedUser5069

Guest
Troche się zmieniło, ale nadal walki są łatwe. W rozszerzeniu nowe jednostki (waleczni) wydają się słabe, na razie stoczyłem 2 walki z nimi, obie wygrałem. Wojska mam z epoki kolonialnej. W walkach pvp przeciwnik podchodzi dalej, armaty nie strzelają już tylko w grenadierów, na początku w łotrów, potem co jest bliżej lub może narobić większych szkód. Zmiany są i to jest dobre.
 

DeletedUser

Guest
Dajcie zyc,jesli ktos pisze ze nie widzi roznicy lub walki sa latwe to robi z siebie blazna.Walki zawsze byly latwe i tego raczej nic nie zmieni,ale nie chodzi tutaj o latwosc tylko sam fakt ze teraz trzeba miec znacznie wiecej budynkow wojskowych.Poprostu obrona teraz zadaje wiecej obrazen,skonczylo sie 7 dzial i grenadier i na automacie.Teraz mozna zapomniec o armatach,sa praktycznie niepotrzebne.Trzeba sie nastawic na wieksze starty,oraz zapomniec o automacie.Jesli ktos atakuje wojskiem z przemylowej kogos z sredniowiecza bardzo prosze automat wskazany.Ale mozna zapomniec jesli atakuje kolonialna lub przemyslowa bo pozamiatane.

Wiec mozna powiedziec,ze zmiany dobre dla sob ktore nie lubia atakowac tylko sie bronic.Co za tym idzie maja dwa budynki wojskowe i reszta eko,dla tych co lubia wojowac jedna rada dostawcie pare budynkow wojskowych przydadza sie:)
 

DeletedUser

Guest
Ja tam dalej będę na automacje jechał aż miło ^^ Dostawiłem jagrów i ułanów do składu więc zobaczymy jak oni się spiszą na automacje z mocniejszą obroną choć już teraz wiem, że straty będą dość znaczne.
 

DeletedUser5324

Guest
a ja mam pytanie - czy ktoś jeszcze zauważył takie zjawisko jak opisałem poniżej, czy ja po prostu mam wielkiego pecha?
otóż - walcząc z nowym "AI" odnoszę wrażenie, że zadaję zazwyczaj minimalne obrażenia, podczas gdy w zamian otrzymuję zazwyczaj maksymalne - wygląda to jakby ignorowane były bonusy za moje perły, a obrona dostawałaby bonus - bo po prostu jest obroną...nawet jeśli przeciwnik nie ma pereł, czy wież wzmacniających jego jednostki. owszem, jednostki zachowują się inaczej - nie zawsze z sensem, ale nieco sprytniej niż wcześniej - natomiast najprawdopodobniej "wyżyłowane" statystyki obrony już niepokoją...
 

DeletedUser

Guest
Mam wrażenie, że wątek o rozszerzeniu Epoki Przemysłowej trzeba jakoś skanalizować bo i tu i tam ;) piszemy o tym samym. Wracając do meritum, nadal uważam, że gra stała się ciekawsza, zarówno z powodu znacząco podniesionej inteligencji obrony jak i wesołych zachowań niektórych jednostek. To, że są słowa krytyki to zrozumiałe ale co innego jechać biednych sąsiadów a co innego powalczyć z dobrze ustawioną obroną wspartą maksymalnymi bonusami. I proszę mi tu nie sciemniać, że walcząc automatem nie ponosicie żadnych uszczerbków na kondycji Waszych wojsk, w to na pewno nie uwierzę :)

Moje zdecydowane zadowolenie ze zmian w AI wynika przede wszystkim z tego, że odczuwałem już rodzaj znudzenia gdy przez ponad 3 miesiące zwyciężałem nie ponosząc nie tylko żadnych strat ale w zdecydowanej większości przypadków nawet zarysowań mojej armii :)
Dziś zostałem zmuszony (nie mam o to pretensji) do zwiększenia stanu posiadania jednostek, co wydaje się sensownym posunięciem zważywszy na obronę sektorów w nowych prowincjach.

@Mirras Jot:
być może obrona wykorzystuje na maxa warunki terenowe, zwróć na to uwagę następnym razem.

btw

Moi drodzy nie ma co się chwalić ilością posiadanych medali przy stosunkowo niewielkiej ilości stoczonych bitew ;) sądzę, że wielu wie o co mi chodzi ;)
 

DeletedUser

Guest
Jest kilka zmian na lepsze - Lekka piechota skacze po lasach próbując dojść do napastników. Obrońcy gonią i dobijają mocno uszkodzone jednostki. I działa są atakowane pierwsze w miarę możliwości. Jednostki wykonują pełen ruch gdy można dojść i uderzyć atakującego.

Parę niedociągnieć jednak się pojawiło. Jak Claymore wejdzie w las to mu się nie chce wyjść i strzela się do niego jak do kaczki. Albo obrońcy w celu znalezienia lepszego terenu cofają się wbrew wszelkiej logice.
 

DeletedUser

Guest
Największe badziewie jaką wprowadzili do gry teraz nie da się wygrać na nowej mapce
:mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:
 

DeletedUser9539

Guest
A tak z innej beczki pytanie. Ktos z Was juz zdobyl chociaz jedna prowincje ?
 

DeletedUser

Guest
Największe badziewie jaką wprowadzili do gry teraz nie da się wygrać na nowej mapce
:mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:

Czekałem na taki wpis :)
Niestety nie znaleziony został "złoty środek" czyli idealne AI obrony. Jak wcześniej zostało napisane, nowe prowincje to wyzwanie dla graczy z dorobkiem nie tylko punktowym. Jako dodatek do epoki nie musi być "zwiedzany" ;)

Wpisy ośmieszające nowe AI są niesprawiedliwe ponieważ są zamieszczane przez graczy doświadczonych, którzy nie tylko zęby mleczne ale i kły nadkruszyli w bitewkach ;).

Co jest śmieszne i łatwe dla takich graczy jest sporym utrudnieniem i wyzwaniem dla tych co albo zaczynają albo są w epokach nie dających szans na zwycięstwa w adekwatnych wieżach.

Idealnym AI byłoby jego dostosowanie do możliwości gracza ale tego na pewno się nie doczekamy.

@ marekwiaderko:

tak ;)

2 prowincje, nagrodą za zdobycie jednej z nich są diamenty :) (20 sztuk)
 

DeletedUser

Guest
A tak z innej beczki pytanie. Ktos z Was juz zdobyl chociaz jedna prowincje ?

Ja zdobyłem jak na razie 2 sektory w jednej z prowincji (75% ataku obrony jednostki mają) i powiem, że zostałem żywcem przez tamtejszych indianów oskalpowany :(

Chyba zacznę grać ECO od dzisiaj, bo czasu nie mam na zabawy z tym nowym AI jednostek :(
 

DeletedUser9539

Guest
Ja rowniez zaczalem od podoboju tej prowincji z bonusem u wojsk obronnych 75%. Teraz zabieram sie za kolejna prowincje z bonusem 100%. Zobaczymy ;) Jak narazie jest ciekawie. Najlatwiejsze lubie sobie zostawiac na koniec ;)
 

DeletedUser

Guest
Z tą inteligencją jednostek to chyba żart. Zdobyłem już prawie całą prowincję i jedyna rzecz, którą zauważyłem to kolejny "kant". Moi jegrzy maja wzmocnienie 80% broniący prowincji 75%. To nominalnie (tak jest tylko napisane). Na mojego jegra tym niby słabyszym potrzeba 2 strzały a moim silniejszym 3 (obie jednostki w lesie, stykające się i pierwszy strzał należał do mnie). To samo z haubicami, moje lepiej wzmocnione leciały po dwuch strzałach i to gdy znajdowały się na łące, terenie dającym rzemomo dodatkowe wzmocnienie +14. Rzeczywiście broniące jednostki poruszają się ineligentniej tzn wybieraja teren dający wzmocnienie ale nie wiem czy nadal w kolonialnej z maniackim uporem cała obrona nie skupia się na atakowaniu grenadiera jak było dotychczas... Jeśli ulepszenie ma polegać na tym, że słabiej wzmocnione wygrywają z silniejszymi tylko dlatego, że są w obronie to ja dziekuje bardzo...
 

DeletedUser

Guest
NOWY AI
Co tu duzo mówić... porażka! Wgranie że mają chodzić po krzakach? Nic więcej? Łucznicy jeśli nie moga poruszać się po skałach blokują sie na starcie. Z resztą tak samo lekkie jak nie mają krzaków.

Jednostki zostają tak jak stały mimo tego, że wróg bije na dystans. Czekają na śmierć.

Pozdrawiam
i czekam na poprawkę ;)

Zdecydowanie to zasługuje na miano cyrku jakby na to nie patrzeć :D Poprawiona inteligencja okazała się zwykłym nakazaniem jednostką latania po bonusach jakimi dysponują więc nawet błędu nie popełnią, a my walcząc jednak taki błąd prędzej czy później popełnimy czy też popełniamy :(

Dzisiaj walczyłem jagrami i został mi się jeden przeciwko dwóm i jak myślicie co się stało ??? A no to, że wleźli do lasu (oczywiście) więc i ja wlazłem, bo myślałem, że jednak wyjdą z niego lecz nic z tego stali tam jak kołki zamurowane i nawet nie myśleli z niego wychodzić więc ja musiałem wyleźć no i oczywiście przegrałem, bo jak by mogło być inaczej w tej sytuacji ..... Porypane to jest i tyle dla tego zrezygnowałem całkowicie z walk już, wywaliłem 3 Perły z miasta (Katedre, Castel i Zeusa) i w ich miejsce jak i miejsce budynków militarnych wstawiłem budynki towarowe, bo nie mam zamiaru walczyć z komputerem, który ma nakazane tylko i wyłącznie łażenie po bonusach i nigdy nie wlezie na inne pole na którym tego bonusu mieć nie będzie i będą tam stali dopóty do póki ja do nich nie podejdę, by mogli mi po prostu ciach ^^

Zawalili tą zmianę i tyle, a Tym co mówią, że teraz jest super, bo wreszcie jest trudniej powiem tak: Udajecie tylko twardzieli, a w głębi serca ta zmiana uderzyła w Was najmocniej i na pewno nie jeden wiele włosów sobie powyrywa z nerwów :D

//PablooS
Proszę o kulturę, to nie podwórko.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

DeletedUser4259

Guest
no, w końcu znalazłem czas na pierwszą prowincję, zwiad dotarł do Embruniez - 8 sektorów:
czas zajęcia - ok. 30 min
łączne straty - 6 ułanów, 4 jegrów, 3 szaserów, 1 haubica
wrażenia: nic, co mogłoby kogoś zainteresować

jutro zwiad dotrze dla odmiany do Meksyku (bo nie widzę większego sensu wydawania 50 diamentów - przecież nie ma dokąd się spieszyć), może jednak znajdzie się coś ciekawszego uwagi

btw: @abebe:
skąd u niektórych małych ludzi bierze się tyle bezintereswonej zawiści?
 

DeletedUser

Guest
Z tą inteligencją jednostek to chyba żart. Zdobyłem już prawie całą prowincję i jedyna rzecz, którą zauważyłem to kolejny "kant". Moi jegrzy maja wzmocnienie 80% broniący prowincji 75%. To nominalnie (tak jest tylko napisane). Na mojego jegra tym niby słabyszym potrzeba 2 strzały a moim silniejszym 3 (obie jednostki w lesie, stykające się i pierwszy strzał należał do mnie). To samo z haubicami, moje lepiej wzmocnione leciały po dwuch strzałach i to gdy znajdowały się na łące, terenie dającym rzemomo dodatkowe wzmocnienie +14.

Też to zauważyłem, że gdy my walimy zadajemy małe obrażenia, a gdy Oni walą w nas to już z całym impetem i z maksymalną mocą (obrażeniem spodziewanym) .... To kolejny niewypał i na pewno tego typu praktyka zmiany spotka się z ogromną rzeszą osób, którym to się nie spodoba ....

Ps. Teraz nawet mając +150% obrony i ataku jest na prawdę ciężko, a co mają powiedzieć osoby, które tych bonusów nie mają albo też mają na poziomie 50% ??? Oni już w ogóle są wykluczeni z walki w prowincjach rozszerzonych dla Epoki przemysłowej .... Po prostu to jest nie fair i tyle :(:(:(
 

DeletedUser

Guest
Trochę mnie pocieszyliście informacjami o stratach (tylko proszę odczytajcie to z przymrużeniem oka bo znaczenie emotikonów nie dla Każdego jest czytelne) Myślałem, że tylko ja traciłem i tracę jednostki w sektorach nowych prowincji ;)

Niestety sami wysmażyliśmy sobie taki pasztecik, przypominam narzekania na słabą, kiepską obronę. To nie złośliwość ale stwierdzenie faktów. Co do nowych prowincji to Ktoś z polskiego Teamu informował, że nowe prowincje będą wymagające pod względem znajomości i umiejętności wykorzystania jednostek militarnych. To rozszerzenie wymagające ofiar ;) i jest tylko dodatkiem do epoki więc nikt nie musi tych prowincji zdobywać bo coś tam :)

@ricky:

postaraj się uwierzyć, że czuję do Ciebie sympatię jako do Forumowicza. Nigdy nie miałem zamiaru Cię urazić z tym bardziej obrażać. Prawdopodobnie Twoja dość przykra dla mnie i agresywna postawa może być budowana niedoskonałością słowa pisanego, którego użyłem nieświadomie. Uruchom, proszę odrobinę empatii i nie odczytuj dosłownie niektórych fraz (które, nota bene "okraszane" emotikonami, miały nabrać cech wypowiedzi żartobliwej).
 

DeletedUser

Guest
Niestety sami wysmażyliśmy sobie taki pasztecik, przypominam narzekania na słabą, kiepską obronę. To nie złośliwość ale stwierdzenie faktów.

Myślisz, że na długo wystarczy to podrasowanie jednostek ? Już teraz coraz więcej słyszę o tym, że jednak jest nadal łatwo i bez problemu wiele osób daje sobie radę z tym, że zostało zmienione jedynie to, że wróg lata po bonusach i żadnej znaczącej zmiany nie było lecz po prostu nakazano jednostkom wykorzystywać teren i to w dodatku głupi sposób .....:?

Tak więc poczekajmy troszkę, a na pewno znów się zaczną narzekania, że obrona słaba i najwięcej płaczków jest tych co nie umieją dopilnować produkcji i płaczą jak ktoś im zajuma 15 monet z domku....
 

DeletedUser

Guest
Sporo prawdy jest w tym co napisałeś ale myślę ( ja myślę ;) ), że takie wypowiedzi płyną od graczy, którzy na ten czas łupią sąsiadów i dopiero przymierzają się do wizyt w nowych prowincjach ;)
Wielu moich sąsiadów jeszcze nie jest świadomych zmian i wystawiają obronę po "staremu" aczkolwiek nawet wtedy moja armia dostaje rykoszetem ;) szczególnie wtedy gdy jednostka stojąca w obronie "wykona" zaskakujący ruch. Co prawda "tańcząca obrona" jest świetnym dodatkiem a raczej nowinką ale czasami potrafi zaskoczyć.
Używam jeszcze artylerii i jestem czasami zmuszany do stosowania taktyki "ucieczka w górny lub dolny corner" ale jeśli w obronie stoją szaserzy to niestety moja artyleria odczuwa to w znacznym stopniu ( oczywiście w przypadku gdy delikwent posiłkuje obronę bonusami)
 

DeletedUser

Guest
Wielu pewnie teraz będzie stosowało styl zmienny wystawianych jednostek w obronie co może w znaczący sposób za każdym razem zmienić wynik bitwy lub też w znaczący sposób osoba atakująca odczuje straty nie warte świeczki :(

Teraz każdy zmuszony jest posiadać w mieście mix jednostek więc trudno wybadać co ktoś wystawi w obronie, przed zmianą można było spokojnie w bardzo przybliżonym stopniu zgadnąć to jakie jednostki ma ktoś w obronie i dobrać własne wojo lecz teraz .... na prawdę trzeba mieć farta, by wygrać z osobami posiadającymi w obronie mix-y oraz spory % do obrony miasta z Pereł :p
 

DeletedUser

Guest
Cóż nowa inteligencja jednostek zmusza nas do paru rzeczy. Przede wszystkim zaopatrzenie się w kilka nowych koszarów.
No i uzbrojenie się w cierpliwość... dużą, ogromną cierpliwość. Oczywiście znów najbardziej wygrali na tym gracze 'pakujący' w grę pieniądze(bo po walce sobie jednostki odnowią).
Dlaczego tak wyolbrzymiłem tą cierpliwość? Otóż dlatego, o czym już kilkukrotnie wspomniano, że jak np ten złośliwy pionier wejdzie w las to nie ma mocnych aby z niego wyszedł. Trzeba dać mu jakąś 'zachętę', co wiąże się niejednokrotnie z utratą jednostki, bądź kilku stopni jej życia. Kolejny powód, również już napomknięty, to siła uderzenia jednostek broniących. Jak to możliwe, że trebusz (atak 10!!), uderzając w mojego muszkietera (obrona +120% = 40) odbiera mu raz po raz jeden punkt życia? Zdarzyło się, że nawet 2!! Wcześniej, owszem zdarzało się, ale bodajże co 3 lub 4 raz tracił jeden punkt. Czasem na skraju życia odjął mu trebusz dwa.
Reasumując są dobre i złe strony tej zmiany. Na plus na pewno to, że jest ciekawiej. Trzeba pomyśleć przed oraz w trakcie ataku, czyli już przykro mi, ale gracze wojujący wcześniej na automacie (w tym i ja) się nie odmóżdżą. Gorzej z tym, że zabiera to trochę czasu, a ja np mam go coraz mniej :) Na minus przede wszystkim ta okropna jakość ataku moich jednostek vs perfekcyjnie wykonany atak jednostek broniących się! Heh 'strach dodaje odwagi' :)

A gracze 'eko' narzekający wcześniej, teraz dalej będą. Dlaczego? Z reguły wiem, że rzadko zmieniają obronę. Zatem wystawione przez nich 'pionki' będą tam póki nie przejdą do następnej epoki. Natomiast gracze wojujący odniosą się do tego w taki sposób, że np spiszą sobie co 'typek' ma w obronie i zawsze przed atakiem wypuści odpowiednie wojska dzięki którym poniesie najmniejsze straty. No i nowe AI wniesie za sobą także większą falę kradzieży(czyt. plądrowań). Osobiście wcześniej nie plądrowałem. Tylko i wyłącznie atakowałem. Plądrowałem tych, którzy mnie plądrowali lub jeżeli miałem to w zadaniu. Czas to zmienić skoro eko gracze przyczynili się do odstawienia automatycznej walki! Przecież taki ja, straciłem 2 jednostki dobijając się do Twoich murów, czemuż zatem miałbym nie zabrać 20 drutu :)
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

DeletedUser8110

Guest
Rozleniwiliście się wszyscy, zachciało się automatycznych walk to macie teraz karę ;) Zamiast się cieszyć, że walki są ciekawsze to od razu panika i odwrót (jak z godnym podziwu dramatyzmem opisał HERO) - a gdzie wasz duch walki?! :D

Dobrze wam tak (mówię 'wam' jako gracz eko, który nie walczy, bo nie ma czasu, a brzydzi się walką automatyczną) - narzekaliście, że było zbyt łatwo to teraz kombinujcie :) Koniec walk bez ponoszenia strat :) Przynajmniej może wreszcie walki pozostaną domeną tych, którzy faktycznie mają czas na walkę i chociażby robią sobie 'spisy armii' czy starają się myśleć taktycznie.
 

DeletedUser3

Guest
Myślę podobnie. Ile to się nasłuchaliśmy, że jaka ta obrona tępa, że to parodia, że to śmieszne by wojska walczyły tak idiotycznie. A teraz nagle "ojej, wszystko zepsuli, trzeba włożyć minimum rozwagi w walkę". Ha, i dobrze :). Nie powiem, żebym nie odczuwał satysfakcji, że jednak to zmusza kogoś do zmian w utartym schemacie.
A, że na 1.03 i 1.04 wejdzie jeszcze parę poprawek do nowej AI - tylko się cieszyć ;>.
 
Do góry