Miedziany zwój - konkursy

  • Rozpoczynający wątek DeletedUser2383
  • Data rozpoczęcia

DeletedUser16083

Guest
Napisane jest, że 6 stycznia 2017 r. :)
nie dam rady zacytować, ale napisane jest w rozwiązaniu zadań:

II. 35 lat
Tilikum - orka, która byłą powiązana ze śmiercią 3 osób, która byłą natchnieniem do nakręcenia dokumentu "Blackfish" zmarła 6 listopada 2016r. Jego przybliżona data urodzenia (Tilikum urodził się na wolności, więc nie ma 100% pewności) podawana przez angielską Wikipedię to listopad 1981r. Według moich obliczeń oznacza to, że miał on ukończone 35 lat w chwili śmierci.
 

DeletedUser14757

Guest
Strasznie długo trwa podsumowanie :D
Jak tu ludziom powiedzieć, że nikt nie trafił :D
 

DeletedUser8110

Guest
Tak, poprawiłam datę śmierci, wybaczcie za pomyłkę. ;) Tilikum zmarł 6 stycznia 2017r. Tak czytam co piszecie i myślę. :D
 

DeletedUser14757

Guest
eee, hhhh, aaa... roztwór chromu 3 jak dla mnie też zabarwi ziemię na zielono :D
 

bartekmod

Książę
Widziałem odpowiedzi i co jak co, ale pomysł na chrom to nie wiem skąd się wziął :)

"Odczynnikiem grupowym dla III grupy analitycznej jest siarczek amonu (NH4)2S w obecności buforu amonowego, czyli mieszaniny NH4Cl i NH4OH. W przypadku jonów manganu strąca się cielisty osad, dla jonów chromu – zielony, a dla kationów glinu – biały. W pozostałych przypadkach otrzymujemy czarny osad, ale należy zauważyć, że jony kobaltu mają lekko różowe zabarwienie, a jony roztwory zawierające nikiel są zielone."

jest to przykładowy tekst z uczelnianych serwerów: http://home.agh.edu.pl/~podborsk/wp...fikacja-jonów-metali-w-roztworach-wodnych.pdf

"dla jonów chromu - zielony" - oczywiście identyfikowanie osadu z "ziemią" nie będzie precyzyjne, ale bardziej pod ziemię podciągnę osad niż kolor płomienia czy kolor roztworu... swoją drogą określenie "ziemia" jest nieprecyzyjne wg mnie :) co konkretnie ma zostać zabarwione na zielono :p piasek z plaży? gleba wzięta 2 metry od piasku z plaży? a może skała wzięta 5 metrów od plaży? wszystko to jest "ziemią"

ale jako że nie znalazłem artykułu o śmierci orki i specjalnie czasu na szukanie nie miałem to i nie wgłębiałem się już w jony bo i tak wiedziałem że nie wygram :)

PS. teraz wiedząc o jakie zwierzątko chodzi mam jakiegoś hamerykańskiego newsa :p "He was estimated to be about 36 years old." to tak w ramach Waszego sporu o wiek :)
http://www.mynews13.com/content/new...ticles/cfn/2017/1/6/seaworld_killer_whal.html
 

bartekmod

Książę
to prawda :) jednak to tylko pokazuje jak niepewne jest wyszukiwanie wiadomości w internecie, a skoro czytając Wasze posty doczytałem, że data narodzin jest niepewna, to i ciężko podać pewną odpowiedź :) do tego ogólnie przyjęte jest, że można zaokrąglać rocznikowo wiek w górę o te kilka miesięcy, skończone, zaczęte, jednakowoż jeżeli ja teraz podam że mam X lat, oraz X+1 lat rocznikowo to obie te odpowiedzi są poprawne :D nikt mi kłamstwa zarzucić nie może

cóż, ogólnie dawno nie było tak ciekawego mixa z miejscem na tyle wątpliwości
 
jednak to tylko pokazuje jak niepewne jest wyszukiwanie wiadomości w internecie, a skoro czytając Wasze posty doczytałem, że data narodzin jest niepewna, to i ciężko podać pewną odpowiedź :)

Między innymi dlatego spędziłem prawie godzinę szukając informacji na temat 3 pytania żeby mieć pewność, a w przypadku niezatwierdzenia odpowiedzi możliwość obrony mojej odpowiedzi :) MIX naprawdę fajny, niestety za mało precyzyjny we wszystkich pytaniach. Najpewniejszych odpowiedzi można było udzielić na pytanie 1 i 5. Pytanie o debiutancki film również nie było takie proste jakby się zdawało, a widać to po odpowiedziach. Według autorki poprawną odpowiedzią był film Pure, jednak tak jak znalazły chyba 2 osoby poza mną był to film telewizyjny z 2002 roku. Jeśli uznać to za błędną odpowiedź to istnieją jeszcze przynajmniej 2 filmy krótkometrażowe z 2007 roku. Także, interpretacja wyników wydaje mi się, że będzie trudna w tym przypadku.
 

DeletedUser3606

Guest
Chciałbym Wam zwrócić uwagę, że na stronie angielskiej wiki, podano wiek orki (patrz tabelka po prawej na stronie)
..."Died January 6, 2017 (aged 35)"...
 

DeletedUser8110

Guest
Okej, przyznaję się, że pytania można było różnie interpretować i odpowiedzi znaleźć też można było różne. ;) W związku z tym jestem skłonna zaakceptować więcej niż jedną odpowiedź przy większej ilości pytań. Bo gdybym tego nie zrobiła, nikt nie dostałby punktów. :p

NIE odpuszczę w przypadku zabarwienia gleby. Tutaj sytuacja wg. mnie jest jasna, jony Fe2+ barwią glebę na zielono. Sam fakt, że jakiś inny związek barwi roztwór wodny na zielono czy niebiesko, nie oznacza, że zabarwi ziemię na zielono. ;)
Co do wieku orki - ze względu na przybliżoną datę urodzin mogę uznać 35 i 36.
Co do metra w Warszawie - najlepsza odpowiedzią byłoby jak @rickyvampire napisał 39 przystanków.

Ze względu na całe to zamieszanie, uznam pytania w wersji jak poniżej:
I. głuptak/pelikan
II. 35/36 lat
III. Fe2+
IV. Min balsamerade mor (2002)/Darkness of Truth (2007)
V. 39/42
Plus w ramach wyjątku uznam, że wystarczy prawidłowa odpowiedź na cztery z pięciu pytań.

Przy następnym MIXie postaram się wykombinować łatwiejsze/bardziej konkretne pytania. :)
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Na przyszłość proponuje z dala omijać takie tematy jak pytanie 5. Raz, że informacje mogą być często różne i zmienić się właściwie z dnia na dzień, to równie dobrze po kilku dniach może nastąpić kolejna zmiana, która wróci do założeń pierwotnych. Jako, że sama napisałaś odpowiedź 42 stacje to i tutaj wydaje mi się, że powinny być 2 poprawne odpowiedzi (skoro w pytaniu 4 też są 2 poprawne mimo 5 lat różnicy).

>>> W sumie racja. ;) - siorp
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

DeletedUser14757

Guest
W 2015 roku władze miasta planowały, że budowa linii M3 na odcinku Stadion Narodowy – Gocław rozpocznie się po 2020 roku.
Może te 6 przystanków zdążyliby zbudować do 2022? :D
 

DeletedUser15643

Guest
o ile dobrze się orientuję, to na nowym świecie trzeba będzie przejść samouczek, a w samouczku jest obowiązkowe zadanie z wydaniem diamentów - więc raczej nie da się dojść do średniowiecza bez użycia diamentów :?
 

DeletedUser

Guest
o ile dobrze się orientuję, to na nowym świecie trzeba będzie przejść samouczek, a w samouczku jest obowiązkowe zadanie z wydaniem diamentów - więc raczej nie da się dojść do średniowiecza bez użycia diamentów :?
oj tam , oj tam ;) chyba , że wydane diaxy uzupełisz sms-em o treści "pomagam" wtedy tak jakbyś nic nie wydał :) tam sklep firmowy na 3 zmiany będzie robił :haha:
 

Nimod

Baronet
Ex-Team
Ale te diamenty dostajesz z zadania i dopiero wydajesz :p Więc wychodzi na 0 :D A że w samouczku trzeba wydać obowiązkowo, więc to chyba raczej oczywiste że to się nie liczy do konkursu ;)
 
Ostatnia edycja:
Do góry