Miedziany zwój - konkursy

  • Rozpoczynający wątek DeletedUser2383
  • Data rozpoczęcia

DeletedUser15643

Guest
2. Jeżeli ktoś urodził się w 1981 roku, to ile ma w 2017? No chyba każdy przyzna, że 36? Gdyby jednak ktoś znał dokładaną datę urodzenia (np. 11 listopada) to w połowe stycznia 2017 roku mógłby się pokusić na precyzyjniejszą odpowiedź : miał 36 lat, a dokładniej skończone 35 lat i 3 miesiące.

5. Wikipedia może jest i jakimś źródłem wiadomości, ale na pewno nie najbardziej aktualnych - bo nie wszystkie planowane linie metra powstaną do 2022 roku (powstanie tylko 11):

"11 nowych stacji w 6 lat

I tak ratusz liczy, że w ciągu sześciu najbliższych lat centralny odcinek II linii metra (ma być skończony w tym roku) uda się przedłużyć o kolejne 11 stacji. Jeśli ten plan się powiedzie, to w 2020 druga linia będzie miała 19 km i będzie się ciągnąć spod ratusza na Bemowie (skrzyżowanie Górczewskiej i Powstańców Śląskich) na Bródno (skrzyżowanie Kondratowicza i Rembielińskiej). Na razie nie będzie zatem budowany odcinek prowadzący na peryferie Bemowa. Chodzi o rejon ul. Lazurowej i okoliczne pola, na których ma powstać osiedle Chrzanów."
- źródło1, źródło2
 

krzysw

Wicehrabia
Ricky mylisz się - nigdzie nie podaje się rocznikowego wieku, tylko tyle ile jest ukończone, czyli w tym wypadku 35 lat
 

DeletedUser15643

Guest
Ricky mylisz się - nigdzie nie podaje się rocznikowego wieku, tylko tyle ile jest ukończone, czyli w tym wypadku 35 lat

to chyba nigdy nie leżałeś w szpitalu :)

ale ok - odpwiedz zatem na postawione przeze mnie pytanie: jeżeli ktoś urodził się w 1981 r. to ile lat ma w 2017?
bo elementarna matematyka każe odjąć te 2 liczby i wychodzi 36
 
ale ok - odpwiedz zatem na postawione przeze mnie pytanie: jeżeli ktoś urodził się w 1981 r. to ile lat ma w 2017?
bo elementarna matematyka każe odjąć te 2 liczby i wychodzi 36

Zgodzę się, ale z angielskiej wikipedii można stwierdzić ile dokładnie lat orka skończyła, bo są podane miesiące (urodzenia oraz śmierci). Wychodzi więc, że orka miała skończone 35 lat i rozpoczęła swój 36 rok życia, jednak go nie ukończyła co daj 35 lat i 3 miesiące. Więc zgodnie z tym bliżej jej jest do 35 lat aniżeli do 36.

EDIT: Tak mi się jeszcze przypomniało. Jeżeli kończysz 18 lat załóżmy w grudniu 2017 roku, masz tymczasowy dowód i chciałbyś kupić alkohol w sklepie to dlaczego sprzedawca odmówi Ci sprzedaży alkoholu? Przecież zgodnie z rocznikiem masz już 18 lat. Jednak wciąż jest to nieskończone 18 lat :)

Zanim podam zwycięzców, czekam na wyjaśnienia skąd Wam się wzięło "Min balsamerade mor" w pytaniu czwartym, 36 lat w pytaniu drugim i 39 stacji w pytaniu ostatnim. Może ja coś przegapiłam.

Min balsamerade mor - tak jak już w jednym z postów zostało napisane:

Min balsamerade mor (2002)
Pierwszy film (wprawdzie telewizyjny) w którym wystąpiła Alicia Vikander
http://www.imdb.com/title/tt0997473/
http://www.imdb.com/name/nm2539953/?ref_=tt_cl_t10

Jest to FILM telewizyjny z 2002 roku. Niestety na stronach typu filmweb nie ma o tym wzmianki. Sam film dostępny jest na youtubie.

Co do stacji to nie wiem jak ktoś wyliczył 39. Bazowałem na naszej wikipedii, ale ktoś już zauważył, że tam też nie są najaktualniejsze dane.

Mam za to zastrzeżenie co do pytania trzeciego. Co prawda wszyscy napisali odpowiedź jednak moim zdaniem jest ono bardzo błędnie sformułowane. Przeszukałem wiele stron internetowych, polskich i angielskich żeby mieć pewność co do odpowiedzi. Pytanie zostało sformułowane tak:

Jaki jon może zabarwić ziemię na zielono?

Natomiast nie można zabarwić ziemi. Co najwyżej można zabarwić roztwór wodny znajdujący się glebie. Druga sprawa nie zabarwi on jej na zielono, a zgodnie z tym co wyczytałem na bladozielono. Czyli bardziej przypomina zielony kolor niż nim jest. I też nie każdy jon żelaza Fe2+, a jedynie zredukowany Fe2+. Tak przynajmniej jest napisane na polskiej wiki.
 

DeletedUser16730

Guest
Jeżeli ktoś urodził się w 1981 roku, to ile ma w 2017? No chyba każdy przyzna, że 36? Gdyby jednak ktoś znał dokładaną datę urodzenia (np. 11 listopada) to w połowe stycznia 2017 roku mógłby się pokusić na precyzyjniejszą odpowiedź : miał 36 lat, a dokładniej skończone 35 lat i 3 miesiące.

Art. 112. KC Termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca. Jednakże przy obliczaniu wieku osoby fizycznej termin upływa z początkiem ostatniego dnia.

Jeśli ktoś przeżył 35 lat i 3 miesiące to nie przeżył 36 lat, przeżył ponad 35 lat, przeżył niespełna 36 lat, ale 36 nie. Skoro nie przeżył 36 lat to nie mógł mieć 36 lat w chwili śmierci.
 

DeletedUser15643

Guest
Art. 112. KC Termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca. Jednakże przy obliczaniu wieku osoby fizycznej termin upływa z początkiem ostatniego dnia.

Jeśli ktoś przeżył 35 lat i 3 miesiące to nie przeżył 36 lat, przeżył ponad 35 lat, przeżył niespełna 36 lat, ale 36 nie. Skoro nie przeżył 36 lat to nie mógł mieć 36 lat w chwili śmierci.

znam ten artykuł, ale dotyczy on ludzi

ile lat ma Pałac Kultury?
 

DeletedUser6543

Guest
Z terminami sadowymi, latami, itp. zawsze jest problem (wystarczy przeczytać historie ludzi w necie).
Na chłopski rozum, jeśli coś się kończy "skończył 35 lat", to już tego nie ma i mamy 36:)
 

DeletedUser15643

Guest
pal licho wiek orki, mogę sobie odpuścić, ale muszę przyznać rację kaznodziejowi, że autorka pytań oczekiwała precyzyjnych odpowiedzi na nieprecyzyjnie sformułowane pytania...
bo zarówno i z debiutem , i z "zieloną ziemią" można polemizować, tak samo z OBECNIE planowaną do roku 2022 liczbą stacji metra, a nawet z wiekiem kozy (ups, orki) :)
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Z terminami sadowymi, latami, itp. zawsze jest problem (wystarczy przeczytać historie ludzi w necie).
Na chłopski rozum, jeśli coś się kończy "skończył 35 lat", to już tego nie ma i mamy 36:)

To nie działa tak, że skończył 35 lat i już tego nie ma. Kończąc 35 lat, rozpoczynasz 36 rok już życia, ale to nie znaczy, że masz 36 lat.
 

DeletedUser16730

Guest
Na chłopski rozum, jeśli coś się kończy "skończył 35 lat", to już tego nie ma i mamy 36

Dzieciom na pierwszych urodzinach mówi się "skończyłeś dzisiaj roczek" to wg. tej teorii ma 2 lata.
Ja w ogóle nie lubię tego terminu "skończył X lat" i uważam, że jest tak błędny jak powszechna interpretacja powiedzenia "wyjątek potwierdza regułę".
 

DeletedUser15643

Guest
Dzieciom na pierwszych urodzinach mówi się "skończyłeś dzisiaj roczek" to wg. tej teorii ma 2 lata.
Ja w ogóle nie lubię tego terminu "skończył X lat" i uważam, że jest tak błędny jak powszechna interpretacja powiedzenia "wyjątek potwierdza regułę".

pytanie nie dotyczyło niemowląt, dzieci, młodzieży, dorosłych - czyli ogólnie ludzi i kodeks cywilny nie ma tutaj zastosowania
 

DeletedUser16730

Guest
pytanie nie dotyczyło niemowląt, dzieci, młodzieży, dorosłych - czyli ogólnie ludzi i kodeks cywilny nie ma tutaj zastosowania

Po pierwsze to była odpowiedź na to co napisała herbi o ludziach.
Po drugie do pewnego momentu sam się podpierałeś urodzinami ludzi.
 

DeletedUser16730

Guest
bo ludziom wiek liczę identycznie jak zwierzętom, ale w ten sposób Was nie przekonałem

Przynajmniej uczciwie wyjaśniłeś dlaczego teraz będziemy porównywać do Pałacu Kultury. :D

Ale jeśli mam być uczciwy to sam bym napisał 36.
Jednak to nie była jakaś orka z morza, ta orka pewnie miała urodziny co roku i tort z ryb i nową piłkę, jak otyły pimpuś od staruszki z wymalowanymi ustami krwistą szminką. Dla jednych to przedmiot jak krowa w stodole, a dla innych członek rodziny. Dlatego imo obie odpowiedzi są poprawne.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Co nie zmienia faktu, że na podstawie szacowanej daty jej narodzin publicznie dostępnej jak @rickyvampire podał jest to listopad 1981 roku. Miesiąc śmierci jest to styczeń 2016 roku. Licząc rocznikiem wychodzi 36 lat, jest to jednak błędne z tego względu, że data została podana dokładniej - do miesięcy. Więc między 11.1981-01.2017 roku jest różnica czasu 35 lat i 2 miesięcy, a nie 36 lat.

Swoją drogą @rickyvampire mógłbyś już przestać (moim zdaniem) na siłę znaleźć wytłumaczenie tej odpowiedzi wzmiankami o kobietach, które w Nowy Rok mówią, że są już o rok starsze, czy o jakiś wyimaginowanych szpitalnych przypadkach. Nie odpowiedziałeś na moje pytanie dotyczące o sprzedaż alkoholu. Dam Ci kolejny przykład. Idziesz na cmentarz i widzisz masę nagrobków. Na niektórych są podane tylko daty narodzin i zgonów, a na innych są również te daty, ale także już wyliczone ile dana osoba miała lat w chwili śmierci. Nie spotkałem się z nagrobkiem, na którym widniałyby daty 02.01.2000-01.01.2020 żeby było napisane, że ta osoba zmarła w wieku 20 lat. Zmarła 1 dzień przed urodzinami, czyli miała 19 lat i 365dni. Bij, walcz, gryź, ale liczenie wieku rocznikowo jest głupie i niezrozumiałe dla mnie. Owszem możesz podać swój wiek rocznikiem jak się z kimś poznajesz, ktoś Ciebie zapyta. Nie jest to przestępstwem, bo dopóki wcześniej nie umrzesz w danym roku skończysz tyle lat. Mam urodziny w maju i mogę powiedzieć już, że mam 26 lat, ale tak nie mówię. Nie skończyłem jeszcze tych 26 lat, nie żyję na ziemi jeszcze tyle czasu tylko 25 lat i ponad 6 miesięcy. Między innym dlatego podajesz wiek niemowlęcia w miesiącach. Nie powiesz, że rocznikowo ma 0 lat, bo to nieprawda.

EDIT: Dobra, z tym niemowlęciem to prawda, że ma 0 lat, bo faktycznie nie skończyło żadnego roku. Chodzi o fakt, że nie chodzisz i nie odpowiadasz ludziom na pytanie o wiek swojego dziecka, że żyje 0 lat.
 
Ostatnia edycja:

DeletedUser16083

Guest
Wszystkie dobre odpowiedzi oprócz tej jednej dot. orki.
Myślałem że chodzi o tą najsłynniejszą czyli najstarszą orkę świata :/
http://www.gospodarkamorska.pl/Rybolowstwo/nie-zyje-najstarsza-orka-swiata-miala-105-lat.html

edit:
cyt. Tilikum - orka, która byłą powiązana ze śmiercią 3 osób, która byłą natchnieniem do nakręcenia dokumentu "Blackfish" zmarła 6 listopada 2016r. "

to wreszcie zmarła 6 listopada 2016r. czy 6 stycznia 2017r.

może zaliczyć każdemu z jednym błędem?
 
Do góry