Czy człowiek jest z natury zły?

  • Rozpoczynający wątek Aminario
  • Data rozpoczęcia

Czy człowiek jest z natury zły? Czy w jego naturze leży zło?

  • Tak.

    Głosy: 3 18,8%
  • Nie.

    Głosy: 4 25,0%
  • Zło jest wrodzone w ludzką naturę, ale człowiek jest bardziej dobry niż zły.

    Głosy: 1 6,3%
  • Człowiek jest raczej neutralny (różnie bywa), choć zło ma korzenie w naturze.

    Głosy: 8 50,0%

  • W sumie głosujących
    16

DeletedUser11758

Guest
Skoro zło stworzył człowiek, to jak to możliwe, że dobry z natury człowiek stworzył zło?


Ilość dobrych i złych ludzi nie jest argumentem. Po pierwsze, nie masz statystyk na ten temat. Po drugie, jeśli to prawda (a może być prawdą równie dobrze, jak nie być), to może być to efekt kształcenia, wychowania, a nie natury.

Dowód? Jest zupełnie przeciwnie. Wiem z własnego doświadczenia. Jako dziecko pyskowałem rodzinie i myślałem, jak zrobić złośliwy żart babci (na przykład krzesło odsunąć, żeby się przewróciła i myślałem, że to zabawne), jako dorosły żałuję i myślę, jak jej pomóc.
Dzieci właśnie są pazerne, chciwe i nie chcą się dzielić słodyczami, czy innymi rzeczami.
Dorośli są skłonniejsi do tego. Nie bez powodu dziecinny jest określeniem pejoratywnym i oznacza niski poziom rozwoju moralnego, emocjonalnego i społecznego.

Gdyby było, jak mówisz, to nie potrzeba byłoby wychowania ze strony rodziców. Wystarczyłoby wszystko zostawić naturze.

Russeau jest martwy (i dobrze).
Jego poglądy zostały dawno zaorane (przez choćby Williama Goldinga).
Nie potrafił uszanować cywilizacji, bez której umierałby z wyziębienia/pasożytów/choroby/głodu*.



*Niepotrzebne skreślić.
Większość osób nie łamie prawa i tylko margines się tym zajmuje. Dzieci chętniej pomaga zwierzętom i biednym niż większość dorosłych.
Później przez wychowanie może dominować zło lub dobro. Może decydować doświadczenie życiowe i otoczenie które może spowodować zły wpływ .
Może istnieć zło w rodzone. Genetycznie przekazywane są cechy dobre i złe. Ta osoba należy do rodu Kryminalistów , donosicieli to trudno się spodziewać by były dobre.
Przez Szatana który przyczynia się do zła i przez sumienie namawia do zła. Wielu przypadkach udaje mu się to .
 

DeletedUser11758

Guest
Człowiek.

Nie mieszajmy do tego żadnych innych istot, zwłaszcza takich, które istnieją tylko w naszych głowach,
Człowieka stworzyło środowisko i geny.
Od chwili przypadkowego powstania gen miał jeden cel, stworzyć sobie taka "obudowę" by móc się powielać (miałem napisać mnożyć, ale to oznaczało by, ze gen żyje, ale tak nie jest), im efektywniej tym lepiej.
Geny, które tego nie potrafią robić efektywnie zanikają.
Oczywiście nie należy przypisywać genom jakiegoś celowego działania, takie "zachowanie" wynika z samej zasady lepszy przeżywa, gorszy ginie.

Należy zauważyć, że żaden gatunek nie jest "skończonym" tworem i nieustannie podlega zmianom, jedne gatunki giną, powstają nowe, trwa nieustanny ruch w puli genowej spowodowany mutacjami. Najlepszym przykładem są wirusy i bakterie np. powstawanie nowych szczepów wirusów grypy.
Ktoś musiał zaplanować powstanie Genów i nie możliwe jest by same powstały i nagle stworzyły życie . Nie potrafimy odczytać własnych genów i to udowadnia że Bóg je stworzył i specjalnie zablokował dostęp do niego . Stworzenie przez Boga świata i człowieka ma większy sens niż to że Wielki Wybuch coś stworzył i nagle stworzył życie i ten wybuch wykorzystał Bóg do stworzenia świata .
Inne planety powstały tak samo a nie ma na nich życia .
Bardziej logiczne że Bóg zaplanował stworzenie świata a później człowieka .
Większy sen ma to że Bóg wymyślić i stworzył DNA niż to że powstały przez przypadek i nagle same stworzyły życie.
 

DeletedUser14004

Guest
Ktoś musiał zaplanować powstanie Genów i nie możliwe jest by same powstały i nagle stworzyły życie . Nie potrafimy odczytać własnych genów i to udowadnia że Bóg je stworzył i specjalnie zablokował dostęp do niego .
Więc kto stworzył Boga?

Inne planety powstały tak samo a nie ma na nich życia .
Udowodnij.

Bardziej logiczne że Bóg zaplanował stworzenie świata a później człowieka .
Skoro Bóg stworzył nas na swoje podobieństwo, to kto stworzył dinozaury?
 

DeletedUser11758

Guest
Więc kto stworzył Boga?


Udowodnij.


Skoro Bóg stworzył nas na swoje podobieństwo, to kto stworzył dinozaury?

Wszystkie planety które odkryto są kamieniami lub gazowymi olbrzymami . Nie wody i to powoduje że nie ma roślin a to powoduje że nie ma zwierząt . Nie ma atmosfery i promieniowanie kosmiczne jest zabójce . Stworzył wszystkie zwierzęta .
Istnieje od początku i człowiek nie jest wstanie zrozumieć natury Boskiej .
 

DeletedUser

Guest
Większość osób nie łamie prawa i tylko margines się tym zajmuje. Dzieci chętniej pomaga zwierzętom i biednym niż większość dorosłych.
Jakieś dowody? Badania? Statystyki?

Może istnieć zło w rodzone. Genetycznie przekazywane są cechy dobre i złe. Ta osoba należy do rodu Kryminalistów , donosicieli to trudno się spodziewać by były dobre.
Jakiś dowód? Potrafisz poprzeć to badaniami?

Przez Szatana który przyczynia się do zła i przez sumienie namawia do zła. Wielu przypadkach udaje mu się to .
Jak to się dzieje, że wszechmogący Bóg nie umie sobie poradzić z Szatanem, który cały czas mu bruździ w jego świecie?
 

DeletedUser14004

Guest
Wszystkie planety które odkryto są kamieniami lub gazowymi olbrzymami . Nie wody i to powoduje że nie ma roślin a to powoduje że nie ma zwierząt . Nie ma atmosfery i promieniowanie kosmiczne jest zabójce .
Właśnie... odkryto... Nawet nie jesteś w stanie pojąć jak wielki jest Wszechświat i jak wiele planet istnieje, a piszesz, że tylko na Ziemi jest życie... Po za tym odkryto już planetę z podobnymi warunkami, jak te na Ziemi. Nazywa się Kepler 452b i nie wiemy, czy życie na niej istnieje, bo na niej nie byliśmy. A czemu? A temu, że 1400 lat świetlnych to trochę daleko.

Istnieje od początku i człowiek nie jest wstanie zrozumieć natury Boskiej .
Jak może istnieć od początku, jak wg tego, co napisałeś wyżej nic samo z siebie nie może powstać, więc i Bóg musiał zostać przez kogoś/coś stworzony, a to coś/ten ktoś też itd. A więc gdyby było tak, jak napisałeś, nie byłoby nic, bo na początku musiałoby być coś, a to coś też musiałoby być stworzone, ale przez co, skoro to co by to stworzyło też musiałoby być przez coś stworzone i tak dalej...
 

DeletedUser

Guest
@ashantess:
Nie twierdzę, że go nie ma.
Natomiast w religii chrześcijańskiej zachodzi pewna sprzeczność:
Skoro bóg jest dobry i wszechmogący, to byłby w stanie uczynić Szatana dobrą istotą. Ale nie jest.
Mam pewne wyjaśnienie na ten temat, ale jest ono sprzeczne z nauczaniem katolickim i większości denominacji.


@TeroV:
 

DeletedUser13910

Guest
@ashantess:
Nie twierdzę, że go nie ma.
Natomiast w religii chrześcijańskiej zachodzi pewna sprzeczność:
Skoro bóg jest dobry i wszechmogący, to byłby w stanie uczynić Szatana dobrą istotą. Ale nie jest.
Mam pewne wyjaśnienie na ten temat, ale jest ono sprzeczne z nauczaniem katolickim i większości denominacji.


@TeroV:

W takim razie nie znasz religii chrześcijańskiej.
 

DeletedUser3220

Guest
@ashantess:
Nie twierdzę, że go nie ma.
Natomiast w religii chrześcijańskiej zachodzi pewna sprzeczność:
Skoro bóg jest dobry i wszechmogący, to byłby w stanie uczynić Szatana dobrą istotą. Ale nie jest.
Mam pewne wyjaśnienie na ten temat, ale jest ono sprzeczne z nauczaniem katolickim i większości denominacji.


@TeroV:
Tylko że Bóg dał wolną wolę po to, żeby właśnie każdy mógł sam zdecydować jaki będzie :)
 

Agatonka59

Książę krwi królewskiej
Mała dygresja. ;) Czytając ostatnie posty, przypomniał mi się tekst pewnego matematyka przy okazji rozważań ryzyka niedoszacowania w rachunku prawdopodobieństwa.
„Nikt nie udowodnił istnienia Boga, ale też nikt nie udowodnił że nie istnieje. Ja twierdzę, że jest, Ty że nie. Prawdopodobieństwo, że któryś z nas ma rację jest równe 1. 0,5 dla mnie i 0,5 dla Ciebie. Jednak jeśli Ty masz rację, to ja niczym nie ryzykuję. A co jeśli to ja mam rację?”
;>
 

DeletedUser15227

Guest
To jak pogodzisz istnienie Boga będącego dobrym i wszechmogącym, z istnieniem zła?
Od wieków teolodzy próbują to nieudolnie wyjaśnić, ale nie mają odpowiedzi.

To akurat durny przykład. Gdyby nie było zła nie byłoby dobra. Nie wiem jacy teologowie maja problem z wyjaśnieniem tak prostej rzeczy. Człowiek w każdej religii ma wolna wole i on sam decyduje czy wykorzysta ja dobrze czy źle.
W systemie prawnym tez masz kary za złe zachowanie. Kradniesz, zabijasz, gwałcisz to KPK ma dla Ciebie odpowiednia "nagrodę".
Nawet odrzucając religie, człowiek instynktownie wyczuwa co jest dobre a co złe. No chyba ze niektórzy wiedza, ze nie wolno zabijać bo przeczytali to w KPK.
 

DeletedUser11758

Guest
@ashantess:
Nie twierdzę, że go nie ma.
Natomiast w religii chrześcijańskiej zachodzi pewna sprzeczność:
Skoro bóg jest dobry i wszechmogący, to byłby w stanie uczynić Szatana dobrą istotą. Ale nie jest.
Mam pewne wyjaśnienie na ten temat, ale jest ono sprzeczne z nauczaniem katolickim i większości denominacji.


@TeroV:
Szatan sam wypowiedział mu posłuszeństwo . Nie uznał stworzenia człowieka i za to został wygnany i zdegradowany do roli sługi.
Pomimo kary może w imieniu Boga karać i kusić ludzi np Hiob kara jako test wiary bo dostał wszystko od Boga . Zabranie wszystkiego sprawdza czy
nadal będzie wierzył. Pomimo poniżenia zachował wiarę.
Sprawdza za pomocą swoich sług wiarę każdego człowieka .
Jest nadzorcą piekła i wykonuje wyroki które wydał Bóg.
Boskiej Komedii piekło jest podzielone na podstawie różnych grzechów .
Każdym grzesznik jest kierowany do odpowiedniego więzienia i tam ponosi kary za dany grzech.
Każdym więzieniu za dany grzech jest odpowiednia kara .
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

DeletedUser13910

Guest
To jak pogodzisz istnienie Boga będącego dobrym i wszechmogącym, z istnieniem zła?
Od wieków teolodzy próbują to nieudolnie wyjaśnić, ale nie mają odpowiedzi.

Poczytaj to się dowiesz. Nie mam zamiaru się tu produkować, bo i tak to olejesz. Pozdro.
 

kasia2389

Arcyksiążę
dobry bóg ześle mnie do piekła?
I tu właśnie Bogu potrzebny jest Szatan, który jest administratorem piekła,
Bo to nie dobry Bóg ale jego pracownik zły Szatan (długoterminowa umowa kontraktowa) prowadzi ten przybytek.

Z drugiej strony w całym wszechświecie nie ma tyle energii, która potrzebna jest do zasilania piekła przez cała wieczność więc piekło jeśli jest to istniej poza naszym wszechświatem, a z tego wynika, że Bóg również jest po za naszym wszechświatem.

Jak powszechnie wiadomo nasz wszechświat znajduje się w zakurzonej kuli śniegowej stojącej na półce w pokoju maga Ricewinda a Niewidocznym Uniwersytecie w mieście Ankh-Morpork.


Gdyby dobry. sprawiedliwy wszechmocny Bóg istniał to z całą pewnością nie pozwolił by na to co się na świecie dzieje.
Nie pozwolił by również aby ktokolwiek czcił iinego Boga lub Bogów.
A taki niedoskonały twór jak Ziemia z tą pleśnią na niej już dawno zostałby zutylizowany.
 

DeletedUser3220

Guest
Szatan sam wypowiedział mu posłuszeństwo . Nie uznał stworzenia człowieka i za to został wygnany i zdegradowany do roli sługi.
Pomimo kary może w imieniu Boga karać i kusić ludzi np Hiob kara jako test wiary bo dostał wszystko od Boga . Zabranie wszystkiego sprawdza czy
nadal będzie wierzył. Pomimo poniżenia zachował wiarę.
Sprawdza za pomocą swoich sług wiarę każdego człowieka .
Nie cytuj mnie w swoich wypocinach, jeśli nie masz zamiaru ich czytać, a tym bardziej rozumieć, a jedynie cytujesz bez żadnego związku z tym, co napisałam.
 

DeletedUser13910

Guest
Może cytuje żeby zaznaczyć że pisze do ciebie albo odpowiada na coś?
 
Do góry