Zima 2020 - komentarze

MacKayla*

Wójt
Musisz jeszcze poczekać, bo nie ma,
Ale będą zgodnie z tym, co zostało napisane pod ogłoszeniem o konkursie -
  • Poprawne odpowiedzi i lista osób nagrodzonych zostanie podana po 4 stycznia 2021 roku
 

Feandil

Wójt
Właśnie postawiłem dwie Piekarnie na najwyższym poziomie.
Gram na "J" od niecałego miesiąca, zacząłem dokładnie w połowie eventu. Nie przeglądałem wcześniej tego tematu na forum. Zajrzałem teraz, bo coś mi się nie zgadzało.
I widzę, że nie jestem osamotniony z rozumieniem słowa "inny". Przecież wychodząc z jednego i wchodząc do takiego samego budynku, ale pod innym adresem, wchodzę do INNEGO, a nie tego samego.
I postawiłem dwie takie same Piekarnie.
Noszz...
 

Feandil

Wójt
Jak widać nie wszyscy potrafią zrozumieć, że "inny" ma kilka różnych znaczeń, nie tylko "odmienny, różniący się funkcją, wyglądem, itp.".


Jeszcze wrzuta z Wikisłownika:

"Znaczenia:
zaimek nieokreślony

(1.1) nie ten, jakiś odmienny

przymiotnik

(2.1) odmienny, wyglądający, zachowujący się inaczej niż zwykle
(2.2) w użyciu rzeczownikowym ktoś inny (2.1), coś innego (taka sama, ale nie ta sama rzecz)


Przykłady:
(1.1) Przyjechałem dziś innym autobusem, niż (ten, którym przyjechałem) wczoraj. (ale autobus mógł wyglądać tak samo i pełnił tę samą funkcję)
(2.1) Ona jest dziś jakaś inna: zawsze wesoła, a teraz smutna.
(2.2) Wikipedyści poświęcają swój czas dla innych. (w tym może i dla brata / siostry bliźniaka ;) )"


Dyskusja nad tym już była, więc nie będę jej ciągnął.


*kursywą zaznaczone moje komentarze do cytatu



edyta:
OK, mój błąd. Kluczem jest tu słowo "Unikatowy". Za dużo grania w RPG'i swego czasu, gdzie można było posiadać kilka takich samych 'unikatów'. Także z przyzwyczajenia do użycia bardziej 'potocznego' nie zwróciłem na to uwagi. Biorąc to jednak dosłownie... cały opis ma sens, jest prawidłowy.
 

Fatherland

Książę
Napiszcie do Supportu, myślę że Wam pomogą... tam są też ludzie, choć są jacy są, ale z przypadku się tam nie znaleźli.. w pierwszej linii - support czyli pomoc, graczom... OK

Co do słowa "inne" to dalej uważam, że nie da się tego rozumieć i pomylić z niczym "innym". Samo przez siebie, tu rozchodzi się tylko o znajomość słownictwa. Moim zdaniem opis jest jednoznaczny, zawiera wszystko co potrzebne, cyt.:
"Gdy stoi obok innych unikatowych budynków (Zestaw zimowej piekarni)"
co również podpowiada, że może zadziałać tylko z maksymalnym poziomem budynku (do ZZP zaliczamy tylko budynki z 6 lvl - jest to oznaczone na grafice wyraźnie; żaden budynek ze statystykami poniżej 6 lvl nie należy do kategorii ZZP - nie posiada oznaczenia przypisującego go do grupy ZZP).

Można oczywiście popełnić błąd, to ludzkie... ale nie uważam, że jest to wina błędnego opisu, tłumaczenia... co kolwiek.. na przyszłość można poszerzyć opis aby było mniej wpadek, ale przypisywanie winy Team'owi za nieodpowiednie opisanie jest nie na miejscu. Ten precedens zaistniał dopiero teraz, z tego też powodu support na pewno pomoże, tak uważam. To moje subiektywnie zdanie i masz prawo się z tym nie zgadzać, co nie oznacza, że masz rację ;)
 
Ale "unikatowe" i "niepowtarzające się", to tak naprawdę to samo. W tym kontekście mają to samo znaczenie, więc nie wiem w czym jest problem...
Wiem, że to to samo. "Łobuz" i "huncwot" to też to samo, ale weź też pod uwagę, jak to jest odbierane i co jest dla większości bardziej komunikatywne.

Poza tym tu nie chodzi o zmianę "unikatowy" na "niepowtarzający się" tylko o zmianę "inny unikatowy" na "inny niepowtarzający się", a to różnica.

[edit]
Jeszcze lepiej: Gdy styka się z innymi (ale niepowtarzającymi się) budynkami zestawu. I w ogóle to po co to " (Zestaw zimowej piekarni) " jest w nawiasie? Po prostu wpisać "... budynkami zestawu zimowej piekarni". Co to jakaś nazwa własna, że ma być z wielkiej litery?
 
Ostatnia edycja:

Natalia16191

Wielki książę
Ex-Team
Problem nie leży w użytym słowie, a w niezapoznaniu się czy przeczytaniu opisu.
Dodamy że w przypadku eventów przed zawsze jest opis aktualizacji, czasami filmik na YT, na forum jest masa wpisów czy się opłaca itd, na naszej wiki jest pełen opis co z czym i dlaczego... Więc to nie jest kwestia braku informacji. Oczywiście większość z tych co wymieniłam jest nieobowiązkowe do zapoznania się. Dlatego jest też opis w grze.

Jest to jeden z wielu zestawów w grze, przy następnym będzie większa czujność.

P.S. Wymieniamy budynki po zgłoszeniu się do nas, jednak bezzwłocznie. Jeżeli ktoś po paru dniach dostrzega że jednak woli inny kolor dachówki, to niestety nie ma możliwości.
 
Dzisiaj młodzi ludzie mają problem z przeczytaniem artykułu w gazecie... Ich zdolność skupienia uwagi i rozumienia tekstu (oczywiście nie wszystkich, nie rzucajcie we mnie kamieniami) ogranicza się do przeczytania SMS-a, dlatego nie dziwcie się, że nawet po przeczytaniu tych elaboratów na forum jest to co jest.

Nie wiem jak to dokładnie działa, ale może sprawdźcie ile jest przypadków postawienia takich samych piekarni obok siebie. Wtedy będzie wiadomo o jakiej skali zjawiska mowa. Jeśli będzie tego dużo, to będzie znaczyło, że to nie jest kwestia przeczytania opisu, bo ludzie go albo nie widzą, albo go ignorują, albo go nie rozumieją.

A to co jest tutaj na polskiej wiki FoE to akurat jeden wielki bajzel... Nie sądziłem, że jest tyle niejasności...
 

smerfova

Baron
Wiem, że to to samo. "Łobuz" i "huncwot" to też to samo, ale weź też pod uwagę, jak to jest odbierane i co jest dla większości bardziej komunikatywne.
"Unikatowy" nie jest jakimś wyszukanym słowem i nie trzeba być pasjonatem polonistyki, by je zrozumieć. Tym bardziej, że pojawia się też słowo "inny", co, jakby nie patrzeć, jest w tym kontekście zaprzeczeniem słowa "taki sam", więc to naprawdę nie jest trudne do zrozumienia dla logicznie myślącego człowieka. Niedługo dojdziemy do momentu, że będziemy tutaj tłumaczyć wszystko jak trzyletnim dzieciom.

Poza tym tu nie chodzi o zmianę "unikatowy" na "niepowtarzający się" tylko o zmianę "inny unikatowy" na "inny niepowtarzający się", a to różnica.
Akurat tutaj palnąłeś naprawdę bez sensu, bo nadal występuje zamiana "unikatowy" na "niepowtarzający się", bo słowo "inny" zostaje tak jak było.
 
[edit]
(...) nie jest trudne do zrozumienia dla logicznie myślącego człowieka. Niedługo dojdziemy do momentu, że będziemy tutaj tłumaczyć wszystko jak trzyletnim dzieciom.

Dla trzylatków - tak. Uważam, że na tym polega tworzenie gry - trzeba przewidzieć najgłupsze rzeczy jakie może zrobić gracz i się do nich dostosować.

Akurat tutaj palnąłeś naprawdę bez sensu, bo nadal występuje zamiana "unikatowy" na "niepowtarzający się", bo słowo "inny" zostaje tak jak było.

Znaczenie dla odbiorcy mają też słowa sąsiadujące.
 
Ostatnia edycja:

smerfova

Baron
Dla trzylatków - tak. Uważam, że na tym polega tworzenie gry - trzeba przewidzieć najgłupsze rzeczy jakie może zrobić gracz i się do nich dostosować.
A ja uważam, że jeśli ktoś nie jest w stanie zrozumieć tak prostego słowa jak "unikatowy", to powinien zając się nauką, a nie grą. Nie traktujmy wszystkich graczy jak debili, tylko dlatego, bo kilka osób nie potrafi czytać ze zrozumieniem prostego tekstu. Powiedz mi, co jest niezrozumiałego w tym opisie? Już samo słowo "inny" sugeruje, że to ma być... inny budynek, a nie taki sam.
Prosty przykład, w ostatnie wakacje byłam w Gdańsku. Czy jeśli powiem, że w tym roku chcę pojechać w INNE miejsce, to znaczy, że chcę znowu pojechać do Gdańska? Czy może jednak wybiorę jakąś inną miejscowość?

Znaczenie dla odbiorcy mają też słowa sąsiadujące.
Owszem. Ja zwracam tylko uwagę, że przy Twojej zmianie, słowo "inne" pozostaje niezmienne, więc tamta uwaga w stosunku do mnie, była bez sensu.
 
Nie traktuję graczy jak naukowców czy regularnych czytelników poradni językowych myślących logicznie jak roboty, ale po prostu z ludzką czystą empatią i zrozumieniem. Język marketingu to język manipulacji i powiedzmy, że te 6 stron tego wątku jest tego potwierdzeniem.

Zrobiłem wszystkie zadania eventu i nie mam pełnego zestawu, bo zostałem zmylony, mimo że myślałem że będę miał. To tak jakbym wygrał japoński ogród bez gonga.
 

Natalia16191

Wielki książę
Ex-Team
Prosty przykład, w ostatnie wakacje byłam w Gdańsku. Czy jeśli powiem, że w tym roku chcę pojechać w INNE miejsce, to znaczy, że chcę znowu pojechać do Gdańska? Czy może jednak wybiorę jakąś inną miejscowość?
Polecam Trójmiasto xD

Zrobiłem wszystkie zadania eventu i nie mam pełnego zestawu, bo zostałem zmylony, mimo że myślałem że będę miał. To tak jakbym wygrał japoński ogród bez gonga.
Żaden event nie gwarantuje zdobycia wszystkich nagród czy też głównej nagrody. Daje on możliwość zdobycia nagród. Wiemy że każdy chce mieć jak najwięcej jednak eventy powtarzają się i nagrody jak i ulepszenia również. Można zdobyć je za rok lub dodane zostaną do handlarza antykami.

Nie oszukano więc graczy.
 
Do góry