Gildyjne Pola Chwały Aktualizacja 2021 - komentarze

Feandil

Wójt
Co do nego i pechowej szóstki. Też miałem takie wrażenie. Dziś się uważniej przyjrzałem i po 15 zrobionych:
- 1x 4
- 2 x 5
- 12 (!) x6
 

mastika

Wicehrabia
Nic w przyrodzie nie ginie, nego trudniejsze, ale walki łatwiejsze, ani razu od początku edycji nie trafiłem na zestaw wymiataczy w postaci 8x czołg antygrawitacyjny :)
 

Jake Long

Baron
Czas na moje zdanie w kwestii nowych pól chwały. Mija właśnie połowa sezonu, więc mam w sumie jako tako zebrane myśli w tym temacie.

Zacznijmy od założeń jakie przedstawiało Inno Games odnośnie tej mapy:

Dzięki sześciokątom możemy zmieścić dwie dodatkowe prowincje sąsiednie (wcześniej możliwe były 4), dzięki czemu pojawi więcej możliwości w starciach z innymi gildiami!
Jest to po części prawda... Która nie ma odzwierciedlenia w praktyce. Tak wygląda to w rzeczywistości i prawdopodobnie w większości pól jak to wyglądało dotychczas:
1639422184877.png

Co w związku z tym? Gildie poniżej to gildie w większości nie liczące nawet 60 osób, jedynie trzecia gildia liczy dokładnie tyle. Zadawane jest to pytanie z sezonu na sezon od blisko roku: "Co takie gildie robią w najwyższej lidze, zwanej diamentową?", czy to pytanie: "Dlaczego liga diamentowa musi liczyć więcej gildii od ligi platynowej?". Wszystko wynika z wadliwego systemu punktacyjnego. Czyli dopóki on nie zostanie zmieniony, nic nie zmieni się w kwestii konkurencji na polach chwały.
Na końcu tego podpunktu od siebie dodam to, że te pola to kompletny brak balansu dla żadnej gildii, przykład:
1639424039831.png
I gildia na bocznym:
1639424098729.png
Jeśli już chcecie dawać szanse wszystkim gildiom na polach chwały do rywalizacji, to zadbajcie o to, żeby wasz algorytm przystosowywał każdej gildii równą pozycję startową. Bo pomiędzy tymi dwoma przypadkami mamy aż różnicę dwóch obozów na czwartym pierścieniu w najbliższej okolicy sztabu.

Mapy będą różne i zależne od świata, oznacza to, że na danym świecie wszyscy będą brali udział w Polach Chwały na tej samej mapie, po zakończeniu sezonu mapa zostanie zmieniona.
I bardzo dobrze. A nawet lepiej by było: Niech ta mapa już więcej do nas nie wraca dopóki nie wypełnicie założeń powyżej.
Dlaczego?
Po pierwsze:
Ta zmiana mapy gwałtownie ingeruje w ilości traconych diamentów na przyspieszanie obozów. I jest to fakt - przez to, że mamy tu do czynienia ze zwiększoną ilością sektorów i nikle zwiększoną ilością slotów budowlanych, w każdym praktycznie sektorze należy przyspieszać obozy. Tylko wczoraj jeden gracz u nas w gildii wydał ponad 600 diamentów na samo przyspieszanie obozów. A co z innymi którzy również to robili? Na poprzednich polach nie było to aż tak bardzo potrzebne, dlaczego? Ponieważ sektorów było mniej. Ponieważ opór nie był aż tak odczuwalny na nich.
Druga sprawa: Skarbiec.
W erze dzisiejszej dominacji Arki, skarbiec nie jest aż tak bardzo odczuwalny. Mimo wszystko wiele gildii z topki udzielających się na obszarze GvG odczuwa poważne problemy z surowcami poszczególnych epok. Wynika to w dużej mierze ze zwiększonej potrzeby stawiania obozów na tej mapie. Nasza gildia i tak jeszcze tak bardzo nie odczuwa tych pól ale jeśli mają się one pojawiać co drugi sezon to przeczuwam, że niedługo wzrośnie zapotrzebowanie na Atomium.

Ważna informacja - Na mapie Archipelag nad wodospadem będzie do zdobycia inny zestaw nagród za walki i negocjacje!
Cudownie. W zestawie nagród mamy dodatkowo złoto, zaopatrzenie i mniejsze ilości otrzymanych żołnierzy oraz łotrów. Co za tym idzie, mniejsze szanse na otrzymanie sensownych nagród takich jak Punkty Rozwoju czy zestawy statuy honoru słonia? Ja rozumiem, że na tych polach można zrobić więcej walk i kompletnie niezaprzeczam temu żeby dać mniejsze szanse na te nagrody. Ale u licha, po co mi złoto, zaopatrzenie czy szczątkowe ilości wojska? Zestaw nagród ze starych pól jest po prostu lepszy i praktyczniejszy do wykorzystania. Tam najgorszą nagrodą jaką można było dostać były towary. O towarach mowa, ich też dostać można mniej na obecnych.
Te pola to jest kicz, sprawiający że pojedyncza walka gracza na nich jest warta po prostu mniej niż na poprzednich. A można było to rozwiązać inaczej: dodać fragmenty wiaderek do ulepszania, czy fragmenty do przechowywania obiektów. Coś co można jeszcze użyć w wiosce w 2021 lub 2022 roku.

O walkach mowa:
Zmieniliśmy też system nazewnictwa, więc łatwiej będzie koordynować ataki i odnaleźć sektor, na którym chcemy podjąć akcję.
Patrząc na obrazek, wciąż jest on dla mnie schizująco trudny do rozczytania. Jakkolwiek poprzedni wcale nie był lepszy, ale przy tamtym przynajmniej mamy mniej sektorów, przez co już na logikę szło zapamiętać umiejscowienie niektórych sektorów bez potrzeby zaglądania na informacje szczegółowe w celu upewnienia się czy ten sektor mamy na myśli. Co do widoku z tego guzika:
1639423635463.png
<WERSJA MOBILNA> To dopowiem od siebie tyle, że będąc w tym specjalnym widoku odczuwam spadki wydajności gry. Muszę odkliknąć ten widok abym mógł walczyć/negocjować w normalnym tempie na swoim telefonie. Jest to pewnie jakiś banalny błąd w kodzie który zapewne zostanie naprawiony (mam przynajmniej taką nadzieję) wkrótce.
Ponadto zgodzę się ze stwierdzeniem, że guzik ten jest zbędny i w pełni możliwe jest zmieszczenie tej informacji na sektorze w taki sposób aby wszystko było widoczne jak na dłoni.

Jeśli z powodzeniem ukończycie kampanię na tej mapie w nagrodę otrzymacie fragmenty zestawu dla budynku "Wielki słoń"!
Jak mam być szczery to powiem tyle:
Słoń kojarzy mi się ze zwierzęciem, nie z budynkiem... Czemu zwierzę jest budynkiem? Już nie wspomnę o tym, że budynek w żadnym ulepszeniu nie wygląda ciekawie w wiosce. Pod względem parametrów tu muszę przyznać, że poprawa jest odczuwalna. 1% ataku na pole za budynek jest czymś, co mało który budynek w tej grze gwarantuje. Mało tego, wysokość tej premii jest na tyle duża, że w epoce żelaza tylko Yggdrassil gwarantuje większy bonus. A tu nas jedynie spowalnia tempo zdobywania fragmentów, a nie sama ilość możliwych do zdobycia fragmentów.
Czy budynki łańcuchowe mają sens do niego? Cieżko mi stwierdzić, osobiście nie jestem fanem tego rozwiązania, ale na pewno znajdzie swoich wielbicieli w tej grze to rozwiązanie.

Aby pomóc Wam śledzić postępy na Polach Chwały, a także zachować sukcesy - zaktualizowaliśmy widok Gildyjnych Pól Chwały w oknie gildii!
Jest to w sumie jedna z dwóch dobrych zmian w dobrym kierunku w tej aktualizacji jak mam być szczery. Jedynie co mogłoby być odrobinę lepsze? Usunięcie pozostałych lig i dodanie ile razy było się na którym miejscu na polach w lidze diamentowej. Nikogo nie interesują ligi niższe niż platyna. Mało kogo nawet ona sama. A pokazanie na jakich miejscach się kończy sezon w diamencie średnio tylko pokaże czy gildia dobrze rywalizuje na tym obszarze, czy nie.

Drugą z tych zmian jest:
Dodaliśmy również dodatkowe informacje do dziennika

Konkluzja:
To by było na tyle ode mnie. Jestem wkurzony tymi polami. Optymalizacja jak leżała na telefonach, tak leży dalej wciąż nie rozwiązana. Ranking gildyjny wciąż działa na tej samej zasadzie i wciąż brakuje mu do perfekcji. Ale cieszę się że podejmowane są wreszcie działania w dobrym kierunku.
Martwi mnie jedynie to, że pojawia się coraz więcej usprawnień wymagających od gracza wydawanie diamentów. Zacząwszy od bezzmienionego wciąż wyglądu po walce:
1639425236239.png
Przechodząc przez system zamkowy będący autentycznym usprawnieniem p2w dającym na 15 poziomie 40PR dziennie...
Skończywszy na coraz intensywniejszym wydawaniu diamentów na przyspieszanie budowy konstrukcji na polach chwały. Najgorsze jednak w tym wszystkim jest to... Że się to nie zmieni i gra będzie szła w tym kierunku z każdą aktualizacją i niestety nic na to nie możemy poradzić.
 
Ostatnia edycja:

Johnny McBride

Wicehrabia
wygląda to też tak, gdzie 7 (!) gildii będących w diamencie nie jest zainteresowanych jakąkolwiek aktywnością na polach. Gołym okiem widać, że w tych gildiach bije cokolwiek tylko jedna, max dwie osoby i mimo zachęt w postaci pozostawionych sektorów z obozami, te gildie nie wykonują żadnych akcji bądź biją jeden sektor 2 dni.

pola1.png

Kiedy Inno pójdzie po rozum do głowy i ograniczy ilość gildii w diamencie ? Po raz kolejny przypomnę oficjalny komunikat wydawcy opublikowany podczas wprowadzania pól chwały :

Aby upewnić się, że nie będzie RAŻĄCYCH RÓŻNIC między uczestniczącymi w Polach Chwały gildiami, wprowadzamy System ligowy złożony z pięciu odrębnych kategorii ligowych: miedzi, srebra, złota, platyny i diamentu. Gildie, które dopiero rozpoczynają walki w Polach Chwały zostaną umieszczone w lidze Miedzianej.

No więc, te RAŻĄCE RÓŻNICE istnieją od samego początku pól i z każdym kolejnym sezonem problem się nasila. Wszyscy liczyli że wraz z aktualizacją pól ten problem będzie w jakiś sposób rozwiązany a w tym kierunku nie zostało zrobione NIC, dostaliśmy tylko ten sam odgrzewany kotlet w nowym opakowaniu



Jake Long napisał:
Jeśli już chcecie dawać szanse wszystkim gildiom na polach chwały do rywalizacji, to zadbajcie o to, żeby wasz algorytm przystosowywał każdej gildii równą pozycję startową. Bo pomiędzy tymi dwoma przypadkami mamy aż różnicę dwóch obozów na czwartym pierścieniu w najbliższej okolicy sztabu.

Dla mnie to skandal, że są na jednej mapie gildie bardziej uprzywilejowane na starcie. Na starej mapie również ten problem występuje, ale nie w takim stopniu jak tutaj


Kolejna sprawa - tak naprawiacie dramatycznie wolne pola na aplikacji, że coraz więcej osób ma z tym problemy. Czekamy na kolejne zapowiedziane aktualizacje w tym temacie, ale po tym co zostało do tej pory zrobione nie liczyłbym na jakąkolwiek poprawę. Chodzi o zlikwidowanie opóźnień pomiędzy kliknięciami, a robi się jakieś dziwne "naprawy" które nic nie wnoszą. Opóźnienia te wynoszą od sekundy do nawet 10-15 sekund i praktycznie uniemożliwiają wykonanie jakiejkolwiek akcji na sektorze który jest bity przez kilka osób. Możemy tylko obserwować kręcące się kółeczko i patrzyć jak szybko wypełnia się flaga na sektorze. Jeśli jakimś cudem uda się wykonać walkę, to automatycznie powinno się pokazać okno sektora do wykonania następnej akcji - oczywiście na aplikacji czasem się pokazuje ale częściej się nie pokazuje. Więc tracimy kolejne sekundy na kliknięcie od nowa w sektor i czekamy aż kręcące się kółeczko otworzy nam opcje sektora. W ten sposób gracz grający na komputerze wykonuje 15 walk a my jedną, albo i nie jeśli postęp na sektorze idzie szybko.
Jeśli nie potraficie zapewnić uczciwej rywalizacji to wyłączcie pola i weźcie się na poważnie za naprawę tego problemu.
 

Gozur

Wójt
Kurde tyle krytyki, a myślałem, że teraz chociaż panowie będą zadowoleni. W końcu wszyscy mają szansę na wielkiego... słonia.
 

Jake Long

Baron
Też to zauważyłem. Wczoraj np. na 7 sektorach robiłem 15 negów. Miałem 0-1 negów na 4-5 towarach, reszta non stop na 6. Na Becie na kilkunastu sektorach 1-2 sektory były na 4-5 towarów, reszta na 6... Udane negi, nowe losowanie i to samo. Nie wiem czy to zła passa, czy namieszali coś w prawdopodobieństwie. Oczywiście seria kilku prostych negów z rzędu mi się jakoś nie trafia na nowych polach :)
Po prostu unlucky. Tyle napisze od siebie.
Zrobiłem dotychczas 135 negocjacji na polach i fakt, dostaje często negocjacje na 6 towarów, ale również pojawiają się negocjacje na 4 i 5 i to w rzędzie kilku podejść.
Hipoteza jest identyczna jak przy rzekomym grzebaniu przy mechanice oporu w walkach która już na tym forum została obalona.

Rozumiem że lubicie ludzie teorie spiskowe ale załapcie wreszcie działanie układów procentowych. Jest kilka patternów na negocjacje które nie uległy zmianie w tej aktualizacji, co pokazuje nam tyle, że <<te całe negocjacje>> nie uległy one po prostu zmianie.
 
Ostatnia edycja:

Marik

Książę
Ciekaw jestem czy kiedyś w głowie jednego z programistów pojawi się pytanie: Hej od dawna jest dodatkowa próba w wyprawach do kupienia w tawernie, może tak dodamy możliwość wykupienia dodatkowej tury na pch?
 

dżejmsbąd

Wicehrabia
Rozumiem że lubicie ludzie teorie spiskowe ale załapcie wreszcie działanie układów procentowych. Jest kilka patternów na negocjacje które nie uległy zmianie w tej aktualizacji, co pokazuje nam tyle, że <<te całe negocjacje>> nie uległy one po prostu zmianie.
Nie liczyłem wcześniej ile jakich negocjacji się trafia, ale na pewno na nowej mapce trafia się więcej 6-towarowych niż na starej mapce.
O ile proporcje na starej mapce pozostaną takie jak były, to z czasem to zweryfikujemy :)
Teraz zacząłem notować i z 84 dostępnych negocjacji aż 43 było na 6 towarów, to jest ponad połowa.
O jakich patternach mówisz?

edit
Przy większej próbie okazuje się, że 1/2 to negocjacje na 6 towarów, 1/3 na 5 towarów i 1/6 na 4 towary.
 
Ostatnia edycja:

sir tatar

Baron
dobór gildii jest totalnie z czapy absolutnie i żadna kolorowa mapka tego nie zmieni !!!!

to jest największa bolączka tych rozgrywek a by mogła być fajną zabawą

TAK - jest zdecydowanie za dużo gildii w lidze diamentowej - 90% to trupy, które biją sektor lata świetlne - by była rywalizacja gildie powinny być dobierane pod względem podobnej aktywności
 

kasia2389

Arcyksiążę
To oczywiste, że dobór jest z czapy, bo opiera się na zdobytych punktach, a o czym już dawno pisałem, powinien byc dokonywany przez specjalnie powołaną komisje gier.
To oczywiste, że jest za duzo, wystarczyłoby, żeby było tylko osiem, wyselekcjonownych przez wyżej powołaną komisje gier.

Dlaczego 8 zapytacie, teraz jest około 80, więc skoro 90% to trupy, to tylko 8 nadaje się do ligi.

Proponuję kolegę lukas79 na przewodniczącego komisji gier i Rady Rejsu.
 
Ostatnia edycja:

sir tatar

Baron
@kasia2389 pitolisz w kółko to samo

wystarczy dobierać na podstawie średniej ilości walk za ostatnie 3 edycje - to już by dużo usprawniło

a komisję to Ty możesz powoływać, jakie chcesz i możesz się nawet zapisać do ministerstwa dziwnych kroków
 

Markiz.

Książę
Albo zrobić osobne pola dla walczących i osobne dla negocjatorów ... takich pomysłów może być setki ;)
 
To co napiszę zaobserwowałem na dwóch światach gdzie gram ale podejrzewam, że dotyczy to również całej reszty. Problem jest nierozwiązywalny i sprowadza się do tego, że silnych gildii które mogłyby walczyć w diamencie jest mało (niespełna 10, raczej mniej) i musiałyby one ciągle walczyć z sobą, podobnie jest z gildiami średnimi również jest ich mało (około 10-20) są to gildie, które nie nawiążą równorzędnej walki z tymi najsilniejszymi, gildie przeciętne (około 10-20) zamykają stawkę, reszta to tło.
Biorąc pod uwagę fakt, że wszystkie gildie muszą być rozmieszczone robi się problem a im bliżej szczytu jest ten problem większy. Całość dodatkowo komplikuje fakt awansu gildii jako jednej z nagród za zwycięstwo w edycji (poniżej diamentowej) to sprawia, ze gildie średnie a nawet przeciętne trafiają do ligi diamentowej. Tak duże dysproporcje między gildiami wynikają z łatwości migracji graczy do tych lepszych gildii, cokolwiek to "lepszych" oznacza bo drugim powodem jest całkowicie przekłamany ranking.

Nie można rozbić tego na walczących i negocjujących bo w większości gildii silniejsi walczą a słabsi negocjują i jak to na polach czasami przejmuje się sektor negocjacjami by zaoszczędzić opór.
Nie można zrobić stałych grup bo gildie bardzo szybko się zmieniają rozwijają, rozpadają, przeprowadzają fuzje czasami odejście 2-3 osób osłabia gildie w sposób który zabiera jej połowę potencjału.
Komisja odpada bo jej działanie zbliżone będzie do aktualnego losowania, będzie musiała zastosować jakieś kryterium doboru a tym najsensowniejszym mimo, że nie jest, zdaje się być ranking.

Ogólnie: oczekiwałem, że nowe pola podniosą szanse gildii słabszych na wyjście że sztabu i powalczenie a tak się nie stało, chyba mniej slotów na obozy (naliczyłem 56) przy mapie większej o jeden sektor, z bardzo dużą ilością w środku i minimalną na obrzeżach, towaru chyba będzie potrzeba mniej ale więcej diaxów na przyśpieszanie ich budowy na co słabsze gildie też nie są przygotowane. Nagrody zdecydowanie w dół. Pierwsza edycja trwa i z ostatecznymi wnioskami trzeba się wstrzymać ale na razie nie widzę żadnych pozytywów.
 
Ostatnia edycja:

dżejmsbąd

Wicehrabia
Hipoteza jest identyczna jak przy rzekomym grzebaniu przy mechanice oporu w walkach która już na tym forum została obalona.
A jednak ta zostaje potwierdzona ;)
Na wulkanie w 2/5 negocjacji mamy do wyboru 6 towarów, kolejne 2/5 - 5 towarów i 1/5 - 4 towary.
Na wodospadzie aż 1/2 to negocjacje z 6-krotnym wyborem, 1/3 z 5-krotnym i tylko 1/6 z 4-krotnym.
 

Truflarz997

Szlachcic zagrodowy
Wg mnie problemem sa mmry, tzn ze na 1000 jest max, przez to gildia duchów, która wygrywa z gorsza gildia wiekszych duchow jest, zestawiana z najlepszymi, bo oni juz dawno 1000 punktów osiagneli, z biegiem czasu 1000 punktow osiaga coraz wiecej gildi i robi sie przepasc gildia top 1 trafia np
3, 15,16, 44 ,55 77, 92 gildie. top 5 gildia trafia 10, 17, 24,36, 58, 88, 89, i po pierwszym dniu wiadomo kto wygra, czasami o 8:01 wiadomo, system mmr jest zły bo ma limit, powinien go nie miec, co by wtedy sie stało?
otoz gildia top 1,2,3,4,5,6,7,8 byla by w 1 grupie, w kolejnej 9,10,11,12,13,14,15,16 itp i by było fajnie ;)
 
Do góry