Dla Obsługi FoE (szczególnie Bryfft-a)

  • Rozpoczynający wątek DeletedUser1724
  • Data rozpoczęcia

DeletedUser1724

Guest
Droga Administracji FoE, myślę iż warto by było napisać nam, graczom jak tak naprawdę odbywa się Wasza współpraca z technikami/programistami tej gry bo pewnie nie tylko mi jak zapewne wielu graczom wydaje się iż na pisaniu się kończy i żaden z pomysłów, a jest tu parę na prawdę godnych uwagi nie wyjdzie poza to forum, a tym bardziej żaden nie dojdzie do programistów. Odniosłem wrażenie iż nasz drogi CM (Bryfft) jest tutaj tak na prawdę takim pionkiem, który posuwa się po polu jak mu zagrają i nie może żadnego pomysłu w stronę programistów zgłosić. Jak dla mnie CM tutaj działa na zasadzie Skypa czyli: Programiści <--->Bryfft <----> Gracze, gdzie Bryfft odgrywa tylko rolę programu dzięki któremu gracze mogą komunikować się za jego pomocą z programistami lecz z ograniczeniami (sprawy techniczne, większe błędy) reszta tematów jak wspomniałem wcześniej kończy się na forum.....


Przykro mi lecz mimo krótkiego stażu tutaj już mam takie zdanie o tym co się tutaj dzieje....
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

DeletedUser3

Guest
Hejka,

Wywołano mnie do tablicy, to wypadałoby się odezwać ;).
Co do tego, jak wygląda komunikacja, to jest ona bardzo prosta. Do zgłaszania pomysłów mamy specjalny suggestion box, podobnie jak do zgłaszania błędów jest bugtracker (co chyba nie dziwi nikogo ogarniętego w temacie).

Jak wygląda samo zgłaszanie pomysłów, i dlaczego wygląda to tak, jak gdyby niewiele z nich miało jakieś znaczenie w praktyce?
Otóż okazuje się, że w znacznej mierze na prezentowane pomysły ktoś już wpadł (np. walki na morzu, kolejne epoki itp.) i nie ma co ich zgłaszać drugi raz (duplikować zgłoszeń, jak to się ładnie nazywa). Z kolei inne pomysły odpadają ze względu na ograniczenia techniczne albo sprzeczność z planami product managementu.
Ale okej, są też pomysły nowatorskie, przemyślane, warte przejrzenia, zgłoszenia i implementacji - lądują w suggestion box. I tutaj muszę być szczery - z tych pomysłów, które wpadają do suggestion box, może 15% wejdzie do gry (wybiera product manager, bo jak coś wchodzi na wersji polskiej, to musi też wejść na innych i vice versa) i najprawdopodobniej stanie się to dopiero po tym, gdy wyjdzie pełna wersja (tj. gdy wyjdziemy z bety). Mówiąc wprost - przebiją się najbardziej błyszczące perełki. I tylko one.
Ale w sumie jeśli gra ma mieć wysoką jakość, to o to chyba chodzi.

Wybaczcie szczerość, ale myślę, że takie, dość kompletne, wyjaśnienie jest słuszne. Nie chcę jednocześnie, by to zniechęciło Was do pisania o swoich pomysłach, bo mimo wszystko z nich czerpana jest inspiracja (nawet jeśli ostatecznie dany pomysł wejdzie do gry w zupełnie innej formie).

Pozdrawiam!
Bartek
 

DeletedUser

Guest
Wszytko OK! Wszystko klarowne i zrozumiałe. Mam ja tylko jedno nurtujące mnie pytanko. Czy zgłaszcie menagmetowi "bunt" graczy w stosunku do niektórych "nowinek", takich jak ograniczenia w handlu?

Ta... On znowu z tym handlem...
Ale to mnie PALI i zniechęca do gry, którą jeszcze niedawno uważałem za naprawdę fajną.
 

DeletedUser3

Guest
Tak, mamy odpowiednie miejsce, gdzie także o tego typu problemach się dyskutuje.
 

DeletedUser740

Guest
i takie pytanko ciekwaskiego czlowieka: w jakim jezyku zglaszacie te pomysly? bo jesli dobrze zrozumialem niektore posty od Teamu, to wynika z nich, ze programisci jak i "wlasciciele gry "to Niemcy :)
a i drugie pytanie, w ktorej dekadzie jest szansa by ta gra stala sie wersja pelna, nie "beta" ?
Chociaz tak na prawde, to dziwi mnie jedno.... dlaczego chca wprowadzic nowe pomysly w wersji pelnej, przeciez "beta" to wersja gdzie mozna cos wrzucic i wyciac pozniej, bo sie nie spisywalo tak jak nalezy... jak to jest ?
 

DeletedUser1724

Guest
Bryfft super to opisałeś i cieszę się iż odważyłeś się o tym napisać :) Rozumiem iż zgłaszane pomysły przez Was są skrupulatnie, że tak powiem układane by to jednak jakoś wyglądało czy po prostu wyrwany pomysł z forum i wklejony do suggestion box ??

Jako CM projektu masz dużo większe doświadczenie i może tym doświadczeniem podzielisz się z nami i podpowiesz jak najlepiej taki pomysł przedstawić na forum i co w zasadzie powinien zawierać bo fajnie by było by ktoś kto ma pomysł w głowie, mógłby sobie według wzorca go rozpisać czy też przedstawić niż napisać z grubsza i potem dyskusje nie potrzebne się tworzą bo tego brakuje, tamtego i z jednego pomysłu robi się kilka stron na które w każdej coś nowego jest dopisywane :p
 

DeletedUser3

Guest
czarnyr napisał:
i takie pytanko ciekwaskiego czlowieka: w jakim jezyku zglaszacie te pomysly? bo jesli dobrze zrozumialem niektore posty od Teamu, to wynika z nich, ze programisci jak i "wlasciciele gry "to Niemcy
Właściciele tak, ale połowa ekipy pracującej nad FoE w ogóle nie zna niemieckiego, zatem zgłoszenia muszą być najpierw przetłumaczone na angielski.

Apocalypto napisał:
Rozumiem iż zgłaszane pomysły przez Was są skrupulatnie, że tak powiem układane by to jednak jakoś wyglądało czy po prostu wyrwany pomysł z forum i wklejony do suggestion box
Jak wspomniano wyżej, trzeba przetłumaczyć, więc przy okazji się "uładza".

Apocalypto napisał:
Jako CM projektu masz dużo większe doświadczenie i może tym doświadczeniem podzielisz się z nami i podpowiesz jak najlepiej taki pomysł przedstawić na forum i co w zasadzie powinien zawierać
Myślę, że bardzo fajnie opisała to Ola, gdy jeszcze działała w obsłudze FoE:
http://forum.pl.forgeofempires.com/showthread.php?t=24
Dodam może, że potrzebne jest uzasadnienie dlaczego dany pomysł jest dobry i dlaczego wpłynie pozytywnie na przyjemność płynącą z gry lub inne elementy.
No i nie ma sensu zgłaszać propozycji typu "Obniżenie ceny Diamentów", ale tego chyba tłumaczyć nie muszę.
 

DeletedUser740

Guest
Dzieki za odpowiedz na jedno z trzech moich pytan, ale co z dwoma pozostalymi?
 

DeletedUser1724

Guest
Bryfft mam jeszcze jedną prośbę do Ciebie, a raczej propozycję rozwoju działu "Pomysły" wzbogacając go informacją jakie pomysły wyszły z forum i trafiły do właścicieli gry. Pewnie każdy zastanawia się jakie pomysły z forum zaprezentowane przez graczy są przekazywane dalej w celu ich przeanalizowania bądź ewentualnego wprowadzenia/testu :)

Aha no i jeszcze jedno pytanie: Czy Macie osobny serwer do testowania wprowadzanych ulepszeń/poprawek ???
 

DeletedUser426

Guest
To ciekawa propozycja. Powiedzmy dwie dodatkowe zakładki na forum 1.pomysły z góry do odrzucenia 2. Pomysły brane pod uwage.
Czyli pod głupimy pomysłami niebyło by niepotrzebnej dyskusji. A te które mają szanse zaistnieć to każdy mógłby pomóc w ich dopracowaniu.
 

DeletedUser1228

Guest
wg mnie takie coś raczej nie, bo każdy autor swego pomysłu raczej uważa go za słuszny. do tego to co jednemu się nie spodoba , drugiemu może się spodobać, czyli wg mnie pomysł raczej odpada.
 

DeletedUser1724

Guest
To ciekawa propozycja. Powiedzmy dwie dodatkowe zakładki na forum 1.pomysły z góry do odrzucenia 2. Pomysły brane pod uwage.
Czyli pod głupimy pomysłami niebyło by niepotrzebnej dyskusji. A te które mają szanse zaistnieć to każdy mógłby pomóc w ich dopracowaniu.

To by mogło oczywiście usprawnić dopracowanie pomysłów lecz by to weszło w życie musiałby być z lekka zmieniony regulamin działy "Pomysły" na:

1. Każda Ankieta/Sonda trwałaby określony czas (dajmy na to 7 dni), po tym czasie ankieta się kończy i wynik decyduje o dalszym losie tego pomysłu.
2. Stosunek głosów na "TAK" musiałby przebijać o 50% stosunek głosów na "NIE" by pomysł znalazł się w dalszym etapie przygotowań/dopracowań
3. Jeżeli pomysł w rażący sposób odbiega od założeń gry od razu zostanie odrzucony.
4. Gdy pomysł w 100% jest skopiowany z innej gry lub jak kto woli byłby plagiatem również jest odrzucany.
5. Osoby piszące posty na "NIE"/"TAK" zobowiązane są do rozwinięcia swojej wypowiedzi niż ograniczania się do paru słów typu: "podoba mi się" / "nie podoba mi się".
6. Każda osoba, która odpisze w poście powinna szanować wypowiedz osoby będącej przeciwnego zdania i w żaden sposób nie wywoływać dyskusji odbiegającej od założenia działu "Pomysły".
 

DeletedUser426

Guest
wg mnie takie coś raczej nie, bo każdy autor swego pomysłu raczej uważa go za słuszny. do tego to co jednemu się nie spodoba , drugiemu może się spodobać, czyli wg mnie pomysł raczej odpada.

Własnie o to chodzi. Kazdy autor pomysłu uwarza go za cos wspaniałego , mimo że czesto to plagiat z innej gry.
I nawet jak ktoś komentuje pomysł negatywnie to autor oczywiście ma wielkiego focha i taki ktos dostaje okreslenie hejtera bo podwazył jakiś "wspaniały poimysł".
Pomysły które team odrzuci z góry to bedzie wiadomo ze są beznajdziejne i nie maja szans. Czyli nie bedzie pod nimi głupich dyskusji i sprzeczek
 

DeletedUser740

Guest
To by mogło oczywiście usprawnić dopracowanie pomysłów lecz by to weszło w życie musiałby być z lekka zmieniony regulamin działy "Pomysły" na:

1. Każda Ankieta/Sonda trwałaby określony czas (dajmy na to 7 dni), po tym czasie ankieta się kończy i wynik decyduje o dalszym losie tego pomysłu.
2. Stosunek głosów na "TAK" musiałby przebijać o 50% stosunek głosów na "NIE" by pomysł znalazł się w dalszym etapie przygotowań/dopracowań
3. Jeżeli pomysł w rażący sposób odbiega od założeń gry od razu zostanie odrzucony.
4. Gdy pomysł w 100% jest skopiowany z innej gry lub jak kto woli byłby plagiatem również jest odrzucany.
5. Osoby piszące posty na "NIE"/"TAK" zobowiązane są do rozwinięcia swojej wypowiedzi niż ograniczania się do paru słów typu: "podoba mi się" / "nie podoba mi się".
6. Każda osoba, która odpisze w poście powinna szanować wypowiedz osoby będącej przeciwnego zdania i w żaden sposób nie wywoływać dyskusji odbiegającej od założenia działu "Pomysły".

co do zalozen dzialu, drobne poprawki... ankieta dluzej, np 14 -21 dni (urlopy, nawal pracy, niechec do hejterow :) )
stosunek glosow na "tak" to wystarczy wg mnie ok 25 % przewagi (Polacy to narod marudow, wiec wiecej zawsze na "nie" niz zadowolonych ) co do pomyslow z innej gry, to ciezko dzisiaj nie wejsc na czyjes podworko bez "kopiowania" z innej produkcji, ale to nie oznacza ze nie wspomogloby naszej rozgrywki ... reszta pkt bez zmian ... i byloby latwiej nam i teamowi decydowac co dalej ...
 

DeletedUser1724

Guest
stosunek glosow na "tak" to wystarczy wg mnie ok 25 % przewagi (Polacy to narod marudow, wiec wiecej zawsze na "nie" niz zadowolonych )

Jednak upierałbym się na <50% bo niżej to już by mogło spowodować wiele kontrowersji i nie zadowolenia, a jednak mając większą przewagę nad głosami na "NIE" dałoby to większy % dopracowania pomysłu bo po prostu więcej osób by brało udział w jego ulepszaniu :)
 

DeletedUser740

Guest
to, ile procent potrzeba by cos przeszlo, to rzecz tak naprawde drugorzedna, bo ankieta swoje, a programisci swoje....
po drugie, jesli my damy "tak" lub "nie", to nie zapominajmy, ze jeszcze sa inne narodowosci gdzie moze takie glosowanie wygladac calkiem inaczej a w efekcie... tak czy tak, warto byloby jednak, by osiagniety poziom "zadowolenia" glosujacych, mobilizowal naszych teamowcow do "forsowania" projektu na ulepszenie...
 

DeletedUser1724

Guest
Ty masz na myśli w ogóle ominąć ankietę by jej nie robić i tylko liczyłby się pomysł ??? Jak dla mnie to co napisałeś jest bezsensowne bo poprzez ankietę można określić czy pomysł się podoba czy nie :)
 

DeletedUser740

Guest
aj, ktos tu ma problemy z interpretacja? ;)
nie omijac ankiety, bron Boze, chodzi mi o wysokosc progu % dla "za" . To najmniej istoten czy 25 czy 50 % ....
Wazne by w ogole zatrzeli zwracac uwage na nasze "mysli" i nie zaslaniali sie tym ze inne narodowosci tego nie uznaja
bo to tylko w Polsce tak chca ...
 

DeletedUser1724

Guest
Też o to chodzi by wprowadzić taki system realizacji pomysłu by jednak czarno na białym widzielibyśmy jaki pomysł jest godny uwagi i jaki pomysł uznał akrobatę Administracji :)

Tylko tutaj kwestia czy Administracja zechce się jednak bardziej przyglądać tym pomysłom i coś od siebie dodawać z racji większego doświadczenia czy nadal milczeć i tylko tłumacząc się iż nie muszą nic pisać ale każdy pomysł przeglądają tylko co to nam daje jak tak na prawdę nie widzimy reakcji Administracji :(:(
 

DeletedUser740

Guest
wniosek z tego, ze Polacy powinni zrobic podobna gierke jak ta, i wtedy odpadloby sporo mozliwosci wykretow, ze to nie my decydujemy, ze my tylko przekazujemy itd... co oczywiscie tez moze byc prawda :) i nie byloby problemu z tlumaczeniem teksu
w napisach ...
 

DeletedUser5

Guest
Tylko tutaj kwestia czy Administracja zechce się jednak bardziej przyglądać tym pomysłom i coś od siebie dodawać z racji większego doświadczenia czy nadal milczeć i tylko tłumacząc się iż nie muszą nic pisać ale każdy pomysł przeglądają tylko co to nam daje jak tak na prawdę nie widzimy reakcji Administracji :(:(
Przyglądamy się pomysłom, już kiedyś pisałem: jeśli do jakiegoś pomysłu mamy uwagi, to piszemy posta. Na ocenę pomysłów jest wciąż za wcześnie i jak na razie autorzy gry realizują własne pomysły i założenia. Jeśli jednak widzimy pomysł na ulepszenie np interfejsu, zgłaszamy go - reszta zależy od autorów gry. Z doświadczenia możemy napisać, że niektóre pomysły są realizowane dopiero po kilku latach - nie wiemy z czego to wynika.


wniosek z tego, ze Polacy powinni zrobic podobna gierke jak ta, i wtedy odpadloby sporo mozliwosci wykretow, ze to nie my decydujemy, ze my tylko przekazujemy itd... co oczywiscie tez moze byc prawda :) i nie byloby problemu z tlumaczeniem teksu
w napisach ...
Cóż, nic nie stoi na przeszkodzie :) Jeśli macie zdolnego programistę, chętnie służę własnymi pomysłami na grę :)
To, że nie my decydujemy, to prawda - nie widzę powodów, dla których mielibyśmy okłamywać użytkowników w tej czy w innej kwestii.
 

DeletedUser740

Guest
Z doświadczenia możemy napisać, że niektóre pomysły są realizowane dopiero po kilku latach - nie wiemy z czego to wynika.



Cóż, nic nie stoi na przeszkodzie :) Jeśli macie zdolnego programistę, chętnie służę własnymi pomysłami na grę :)
To, że nie my decydujemy, to prawda - nie widzę powodów, dla których mielibyśmy okłamywać użytkowników w tej czy w innej kwestii.

he he he, kilka lat... czy ta gra tyle bedzie dzialac? czy uda sie przez ten czas utrzymac graczy przy sobie? przy takim kierunku zmian jak teraz, chyba nie, obym sie mylil...
a co do programistow, to jakos singiel playery (np Wiedzmin) nie sa chyba takie zle? Czyli Polacy potrafia... tylko jakos nikomu chyba nie chce sie wziac za sprobowanie zrobienia takiej ja ta.... a moze brakuje sponsora? kto go tam wie... :)
 

DeletedUser426

Guest
he he he, kilka lat... czy ta gra tyle bedzie dzialac? czy uda sie przez ten czas utrzymac graczy przy sobie? przy takim kierunku zmian jak teraz, chyba nie, obym sie mylil...

Sugerujesz iż gracze całkowicie opuszcza wszystkie serwery i gra upadnie ponieważ powoli są wprowadzane zmiany ?
Odejdzie najwyżej niewielki procent tych , którzy maja zbyt wysokie wymagania oraz Ci którym wiecznie cos nie pasuje 3-5 % całej społeczności ? nawet nie tyle.]
A co do wiedźmina... gra na takim poziomie w przeglądarce ? serio ciekawy projekt. Wiem ze to był tylko przykład twórczości polskiej mysli. Ale porównanie troche nie odpowiednie
 

DeletedUser1724

Guest
Ja osobiście jestem ciekaw czy Administracja ma możliwość podglądu ile % graczy loguje się codziennie, a ilu co 2 dzień i tak dalej ^^ Takie zestawienia miesięczne byłby by fajne hehe xD
 

DeletedUser740

Guest
Sugerujesz iż gracze całkowicie opuszcza wszystkie serwery i gra upadnie ponieważ powoli są wprowadzane zmiany ?
Odejdzie najwyżej niewielki procent tych , którzy maja zbyt wysokie wymagania oraz Ci którym wiecznie cos nie pasuje 3-5 % całej społeczności ? nawet nie tyle.]
A co do wiedźmina... gra na takim poziomie w przeglądarce ? serio ciekawy projekt. Wiem ze to był tylko przykład twórczości polskiej mysli. Ale porównanie troche nie odpowiednie
nie szybkosc wprowadzania a kierunek zmian moze byc powodem odplywu graczy, dysproporcje miedzy diamentowcami a pozostalymi, "przejedzenie" sie gra (nowe pozycje na rynku np) jest wiele powodow jakie moga miec wplyw na odejscie.
Pozyjemy, zobaczymy... i tak jak pisalem wczesniej, obym sie mylil ....
 
Do góry