Zaopatrzenie - analiza wydajności budynków

  • Rozpoczynający wątek Iannar
  • Data rozpoczęcia
Status
Zamknięty.

DeletedUser

Guest
Tabela przedstawiająca porównanie budynków zaopatrzenia względem ich efektywności:
Zaopatrzenie - tabela.jpg
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

DeletedUser

Guest
Odp: Zaopatrzenie - analiza wydajności budynków

Z punktu widzenia praktyki, Twoja tabela jest w porządku, ale mam tylko jedną uwagę odnośnie teorii kosztów - zatrudnienie traktujesz jako stała, jeśli chodzi o jego koszty. Natomiast tak naprawdę zależy ono od maksymalnej pojemności domku, który można postawić - ewentualnie od średniej ważonej, jeśli celem optymalizacyjnym gracza nie jest maksymalizacja pojemności swoich domów. Wartością graniczną dla opłacalności farmy owoców oraz kowala (bez wliczania drogi) jest domek mogący pomieścić teoretycznie 33 osadników. Przy wartościach mniejszych - bardziej się opłaca postawić farmę owoców; przy wartościach większych - kowala. Im większa różnica pomiędzy maksymalną pojemnością domku (średnią ważoną), tym coś jest bardziej wydajne. Podam Ci przykład :
- postawiłem 25 drewnianych chat, co mi dało 800 mieszkańców i zajęło 100 pól
- za 800 mieszkańców, mogę postawić 16 farm owoców kosztem 320 pól, uzyskując całkowitą produkcję godzinną 2080
- za 800 mieszkańców, moge postawić 40 kowalów, kosztem 160 pól, uzyskując całkowitą produkcję godzinną 1280

średnia produkcja na pole dla farmy owoców: 2080/(320+100)=4,95
średnia produkcja na pole dla kowala: 1280/(160+100)=4,92

Drewniana chata ma pojemność 32 mieszkańców, czyli praktycznie osiągnięty jest punkt graniczny (33). Jeśli oparłbyś się na normalnych chatach (14 mieszkańców), wyszłoby, że farma owoców jest bardziej opłacalna niż kowal - czyli odwrotnie, jak w Twojej tabelce.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

DeletedUser

Guest
Odp: Zaopatrzenie - analiza wydajności budynków

Ha ha! :) Niespodziewałem się, że ktoś tak szybko to zauważy... Też rozmyślałem nad wpływem domków na opłacalność, ale postanowiłem najpierw wrzucić tą tabelkę i poczekać na komentarze...
Oczywiście masz rację. Tworząc tą tabelkę wziąłem pod uwagę szczególny przypadek gdy nie interesuje nas powierzchnia i pojemność domków (takie miłe założenie). Jak znajdę trochę czasu to uwzględnię czynnik, o którym piszesz i wrzucę... tylko jak ja to pomieszczę tutaj...
 

DeletedUser

Guest
Odp: Zaopatrzenie - analiza wydajności budynków

Tego czynnika raczej nie uwzględnisz w statycznym opracowaniu, chyba że wybierzesz kilka wartości i zrobisz wyliczenia tak jak teraz, tylko dodasz parę przykładowych kolumn. Ewentualnie możesz zrobić tabele krzyżowe pomiędzy poszczególnymi budynkami, tak by na przecięciu wierszy i kolumn widniała wartość graniczna populacji, przy przekroczeniu której, zmienia się opłacalność pomiędzy jednym budynkiem a drugim. Natomiast nie jestem pewny, czy jest sens, to aż tak szczegółowo opracowywać dla wszystkich budynków produkcyjnych.
 

DeletedUser

Guest
Odp: Zaopatrzenie - analiza wydajności budynków

Przeanalizowałem dokładnie to co mi napisałeś i okazało się, że popełniłeś błąd w obliczeniach. Przyjąłeś zatrudnienie dla kowala na 20, a tym czasem jest 12.
Zatrudnienie a zaopatrzenie2.jpg
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

DeletedUser

Guest
Odp: Zaopatrzenie - analiza wydajności budynków

Faktycznie. Przy takim układzie kowal zawsze jest lepszy od farmy owoców. Sprawdziłem wszystkie budynki, które tutaj wypisałeś i zmiany pomiędzy opłacalnością zachodzą wyłącznie w przypadkach:

- kowal jest lepszy od swoich poprzedników oraz koziej farmy przy średniej populacji na domek nie większej niż 21

- alchemik jest lepszy od swoich poprzeników oraz farmy przy średniej nie większej niż 98; bednarki przy średniej nie większej niż 50; browaru przy średniej nie większej niż 43.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Status
Zamknięty.
Do góry