Wydajność "zadowolenia" i współczynnik "udrożnienia" miasta

  • Rozpoczynający wątek Iannar
  • Data rozpoczęcia

DeletedUser

Guest
Jedną z najważniejszych rzeczy w FoE jest optymalne zagospodarowanie przestrzeni miasta. Kluczową sprawą przy ograniczonej powierzchni staje się takie ułożenie budynków i dróg ich zaopatrujących, żeby ich suma była jak najmniejsza. Wiąże się to z kwestią wydajności budynków (zaopatrzenie, złoto czy zadowolenie). W końcu np. Targowisko, dające 430 zadowolenia, będzie się miało inną wydajność gdy będziemy musieli doprowadzić (zużyć) do niego 2 pola drogi, a inną gdy 4.
Chciałbym właśnie na przykładzie zadowolenia przedstawić moją propozycję obliczania wydajności budynków.
Zacząć należało by od określenia wydajności budynku netto. Najprościej było by obliczyć zadowolenie na pole np. Targowisko generujące 430 zadowolenia ma 9 pól i jego wydajność netto na pole wynosi 47,78. Tyle, że to nie uwzględnia powierzchni drogi koniecznej do jego funkcjonowania. Można do problemu podejść prosto i dodać minimalną konieczną liczbę pól drogi czyli 1. Wtedy wydajność spada nam do 43. Tu jednak zaczynają się problemy... ponieważ takie uproszczenie nie oddaje dobrze wydajności całego układu czy ułożenia przestrzennego miasta i w tym naszego w nim Targowiska. Sam potrafię sobie wyobrazić, że na 2 Targowiska obok siebie będą potrzebne po 2 pola drogi na każde, ale możliwe jest i takie ustawienie żeby było po 0,5.
Tutaj zrodził się mój pomysł współczynnika "udrożnienia" miasta. Jest to stosunek sumy powierzchni budynków potrzebujących drogi do funkcjonowania i powierzchni dróg w mieście do sumy powierzchni tychże budynków.
Przykład 1:(z mojego miasta :))
suma pól budynków potrzebujących do funkcjonowania dróg - 365 pól
suma pól zajętych przez drogę - 80 pól
ich suma... - 445 pól
współczynnik "udrożnienia" miasta - 445/365*100% = 121,92%

Przez ten współczynnik należy pomnożyć liczbę pól budynku przy obliczaniu wydajności na pole.
Przykład 1:
Targowisko
generuje zadowolenia - 430
liczba pól*współczynnik - 9*121,92% = 10,9728 pola
rzeczywista wydajność na tle miasta - 430/10,9728 = 39,19

Przykład 2:(z miasta mojego znajomego z gildii będącego na podobnym poziomie)
suma pól budynków potrzebujących do funkcjonowania dróg - 388 pól
suma pól zajętych przez drogę - 110 pól
ich suma... - 498 pól
współczynnik "udrożnienia" miasta - 498/388*100% = 128,35%
Wydajność Targowiska wynosi - 430/(9*128,35%) = 430/11,5515 = 37,22

W przypadku budynków generujących zadowolenie dochodzi jeszcze jedno utrudnienie - mianowicie drogi również je generują...
Oba powyższe przykłady zostały zrobione dla szlaku (0 zadowolenia). W przypadku innych typów należy w wyliczaniu wydajności uwzględnić zadowolenie z drogi (droga jakby staje się częścią budynku). Aby to zrobić, należy w powyższych równaniach dodać do wartości generowanego zadowolenia przez budynek, wartości generowanej przez używany typ drogi (ewentualnie średniej ważonej, gdy ma się wiele typów) pomnożoną przez współczynnik "udrożnienia" miasta -100%.

Przykład 1. [dla drogi brukowanej +15]
Targowisko + droga - 430 + 15*(121,92%-100%) = 430 + 3,288 = 433,288
Wydajność Targowiska wynosi - 433,288/10,9728 = 39,49

Przykład 2.
Targowisko + droga - 430 + 15*(128,35%-100%) = 430 + 4,2525 = 434,2525
Wydajność Targowiska wynosi - 434,2525/11,5515 = 37,59

Podane powyżej wartości są to rzeczywiste (uwzględniające wydajność układu przestrzennego miasta) wartości oceny wydajności generowania zadowolenia przez Targowisko.

Mam nadzieję, że pomogłem w tym temacie... :)
 

DeletedUser775

Guest
Sam pomysł mi się podoba, wszystko fajnie można w excelu policzyć, tylko nie widzę tu praktycznego zastosowania.
Skąd będę wiedział, że mam zadowalającą wydajność budynków, skoro nie mam żadnego punktu odniesienia. Musiało by być drugie miasto o takiej samej powierzchni z taką samą ilością budynków tego samego typu, żeby porównać czy da się jeszcze lepiej ustawić budynki, bo nie sądze żeby ktoś napisał program ustawiający je automatycznie za nas (pomarzyć można).
Uważam, że każdy na początku stara się układać wszystkie elementy optymalnie, ale z czasem można się pogubić tym bardziej że np. ozdoby 1x1 są gdzieś poukrywane za budynkami i zapominamy o ich istnieniu (chociaż niektórzy mają wszystko w rządku równo poukładane) i jest za mało miejsca na przestawianie czegokolwiek żeby sprawdzać współczynnik udrożnienia miasta.
Chyba że byłby jakiś ranking z nagrodami :D
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

DeletedUser

Guest
Najlepiej się porównywać z sąsiadami którzy są na zbliżonym poziomie. Patrzeć jakie ustawienie budynków sprawiło, że mają lepszy współczynnik.
Widzę poza tym ,że chcesz mnie sprowokować do zrobienia poradnika optymalnego stawiania budynków. Pomyślę...
A jeżeli chodzi o liczenie współczynnika to ja mam zrobiony "plan miasta" w excelu - jedno pole - jedna komórka, kilka umiejętnych formuł i liczy się samo. Bardzo przydaje się w planowaniu (widać wtedy wszystkie ozdoby).
 

DeletedUser

Guest
Ja to robię tak, że liczę średnią ważoną ludności na budynek, średnią ważoną zadowolenia na pole, po czym wstawiam te dane jako wagi do wzoru na produkcyjność budynków na jedno pole i mam dokładną i porównywalną tabelkę wydajności budynków przy produkcji na pole, uwzględniając moją aktualną sytuację. Dzięki czemu od razu wiem, który budynek jest na danym etapie najbardziej wydajny.
 

DeletedUser3787

Guest
...a ja poprostu gram i nie mam czasu na takie "filozoficzne" rozważania...
 

DeletedUser314

Guest
Jest strona gdzie można zaplanować miasto, ona liczy zadowolenia ilość mieszkańców, sprawdza połączenia dróg, oblicza ilość dróg i przede wszystkim można eksperymentować.
 

DeletedUser8

Guest
Może i są planery, ale własnoręczne policzenie i zaplanowanie miasta na pewno niektórym sprawi większą satysfakcję :)
Temat mi się podoba, może sama się pobawię w policzenie pól jak zacznę znowu grać ;>
Wątek przenoszę do dyskusji, ponieważ jest ściśle związany z FoE i tam chyba bardziej będzie pasował : )
 

DeletedUser314

Guest
Tam się planuje samemu miasto, tylko na bieżąco liczy ludność zapotrzebowanie itp. A samo liczenia chyba nie sprawia komukolwiek jakieś frajdy ;d
miasto, tylko na bieżąco liczy ludność zapotrzebowanie itp. A samo liczenia chyba nie sprawia komukolwiek jakieś frajdy ;d
 
Do góry