Wasze ulubione jednostki

  • Rozpoczynający wątek DeletedUser1017
  • Data rozpoczęcia

Jakie są twoje ulubione jednostki??

  • Lekka Piechota

    Głosy: 14 36,8%
  • Ciężka Piechota

    Głosy: 3 7,9%
  • Kawaleria

    Głosy: 1 2,6%
  • Strzelcy krótkiego dystansu

    Głosy: 21 55,3%
  • Strzelcy dalekiego dystansu

    Głosy: 5 13,2%

  • W sumie głosujących
    38

DeletedUser1017

Guest
Jakie jednostki warto produkować?? Jakie możemy sobie darować?? Podzielcie się swoimi doświadczeniami ;)
Zapraszam do dyskusji ;)
Wg mnie najlepsza jednostka epoki brązu to pospolity włócznik ;)
 

DeletedUser

Guest
Odp: Wasze ulubione jednostki

Tak, włócznik w epoce brązu jest najlepszy :)
Tani, szybko się buduje, regeneracja dobra, a i porządnie lutnąć we wroga potrafi ;)
 

DeletedUser

Guest
Odp: Wasze ulubione jednostki

Powyższa forma ankiety nie ma zbytniego sensu poznawczego ani informacyjnego.

Zróżnicowanie jednostek na przestrzeni epok w obrębie tego samego typu jest bardzo istotne.

Dla przykładu - strzelcy krótkiego dystansu. Łucznik jest najbardziej przegiętą jednostką w grze (porównując koszty do możliwości na polu bitwy, zwłaszcza z jednostkami tej samej epoki), podczas gdy konny łucznik mimo epoki wyżej jest już w zasadzie bezużyteczny.

Również włócznik jako lekka piechota jest niezbędny i armią z samych włóczników można spokojnie podbić 90% prowincji aż do wczesnego średniowiecza. Później jednak rola lekkiej piechoty słabnie (dzięki łucznikom), by potem znów stali się przydatni, ale już w bardziej ograniczonych ilościach - jako osłona lub wabik.
 

DeletedUser1017

Guest
Odp: Wasze ulubione jednostki

Ankieta w przejrzysty sposób informuje mnie jakimi jednostkami lubią walczyć inni gracze, choć przayznam że wyniki nie są zaskakujące.
Włócznikami można fajnie podbijać ale czy beż wsparcia z proc dają sobie tak dobrze rade??
Co do łukój się nie wypowiem ponieważ w tej grze jestem jeszcze laikiem.
 

DeletedUser

Guest
Odp: Wasze ulubione jednostki

Nie zgodzę się z tym, że informuje w "przejrzysty" sposób.

Informacja dostarczona nie jest przejrzysta ani precyzyjna, ponieważ nie mówi Tobie, jaki kombinacje na przestrzeni jakich epok są de facto popularne. Tylko taki ogólny zarys, który jak sam zauważyłeś i tak nie jest zaskakujący.

A co do Twojego pytania, to tak - włócznicy mogą sobie radzić równie dobrze bez proc w każdej sytuacji z wyjątkiem większych ilości ciężkiej piechoty. Proce niszczą ciężką piechotę ze względu na bonus do ataku oraz powolność ciężkozbrojnych. Poza tym włócznicy są najlepsi aż do 10-11 prowincji, bo ich koszt i czas produkcji są tak niskie, że bez względu na straty podczas bitwy jesteś w mgnieniu oka gotów do następnej walki. Atak i szybkość włóczników są powyżej przeciętnej innych jednostek, a z wykorzystaniem premii do obrony na polu walki ich wytrzymałość jest na poziomie ciężkozbrojnych.
 

DeletedUser1017

Guest
Odp: Wasze ulubione jednostki

Może ktoś podejmie się krótkiej charakteryzacji każdej z jednostek epoki brązu?>? ewentualnie zakończyć podsumowaniem w skali 1-10
 

DeletedUser

Guest
Odp: Wasze ulubione jednostki

Włócznik - 10
Jednostka absolutnie wyjątkowa w grze, gdyż jest praktycznie darmowa (25/25 oraz 20 sekund), dzięki czemu jest jedyną, którą można stosować strategię spamowania/zergowania i w rezultacie w parę dni gry podbić wszystkie prowincje do wczesnego średniowiecza. Bardzo dobra szybkość (tylko konny jest szybszy), dobry atak oraz bonus do obrony za krzewy i las czyni z niego najbardziej uniwersalną jednostkę.

Procarz - 9
Wyśmienity, ponieważ jest pierwszą jednostką, która zadaje obrażenia przeciwnikowi nie powodując kontrataku (dystans), co daje olbrzymią przewagę taktyczną. Fenomenalny na ciężką piechotę. Bonus do ataku za skały jest kolejną miłą rzeczą. Słaba obrona jest w zasadzie jedynym mankamentem.

Jeździec - 2
Jednostka bezużyteczna. Jedynym jej atutem jest szybkość, ale co po szybkości, skoro wystawiając się na atak ginie praktycznie od razu. Jako mięso armatnie najlepsi są i tak włócznicy, bo są tani, mięso armatnie nie musi być szybkie, więc jeździec nie ma racji bytu na polu walki. Można sobie wyobrazić, że jest przydatny do szybkiego dojścia do jednostek dystansowych, ale w praktyce AI trzyma swoje jednostki na tyle blisko, że jeździec zada max 1 cios i pada atakowany przez pobliskie jednostki wroga. Stanowczo odradzam.

Wojownik - 3
Generalnie słaba jednostka - gorszy atak od włócznika, gorsza szybkość od włócznika, a obrona taka sama jak włócznik w krzakach (i znów gorsza, jeśli włócznik w lesie). Jedyne zastosowanie do kilku ciężkich walk na otwartym terenie, w których jest dużo lekkiej piechoty z epoki żelaza (premia do ataku naszego woja przeciwko lekkiej piechocie) oraz nie można liczyć na dostateczną osłonę drzew. Przy odrobinie szczęścia można by ich w ogóle nie robić i opierać się tylko na włócznikach.

Miotacz głazów - 4
Jednostka o beznadziejnych statystykach, której jedynym atutem jest zasięg ataku. Ten atut wystarczy do tego, aby była rekomendowana w paru walkach przeciwko epoce żelaza, w których mamy wiele jednostek dystansowych wroga. Miotacze są jedyną szybką kontrą przeciwko balistom i łucznikom, choć przez ich słabe staty nie polecam brać do walki więcej niż 2-3, max może 4. Nawet w wielu walkach z licznymi łucznikami i balistami równie dobrą taktyką co miotacze może być full rush włócznikami/wojownikami.

Podsumowując:
1) Włócznicy są podstawą każdej armii przez pierwszych 10-11 prowincji.
2) Procarze są świetni i dorzucenie ich do składu może znacznie przyspieszyć walki, zmniejszyć straty oraz czyni walki przeciwko ciężkiej piechocie łatwiutkimi. Uwaga, aby dobrze chronić procarzy i nie wystawiać ich, szczególnie wrodzy łucznicy są skuteczni w ich zdejmowaniu.
3) Wojownicy i miotacze są inwestycją do rozważenia ze względu na kilka prowincji, których zdobycie mogą nam do pewnego stopnia ułatwić lub umożliwić.
4) Jeźdźcy są bezużyteczni.
 

DeletedUser1017

Guest
Odp: Wasze ulubione jednostki

Pięknie pięknie pięknie ;) Masz duże piwko u mnie. Swoją drogą jednostki nie są wg. mnie dobrze zbalansowane, też macie takie odczucia??
 

DeletedUser

Guest
Odp: Wasze ulubione jednostki

Oczywiście, że nie są. Ale dzięki temu jest ciekawiej i można kombinować zamiast po prostu walić zestaw najdroższych jednostek, jakie ma się dostępne.

Choć niektóre statystyki, np. biedne jednostki konne, które są bezużyteczne niemal na przestrzeni całej gry wymagają IMO zaadresowania.

Daj znać gdzie mieszkasz, to zobaczę czy się opłaca wpadać po 1 piwko :p
 

DeletedUser437

Guest
Odp: Wasze ulubione jednostki

Skoncentrowaliście się na epoce brązu i wczesnego średniowiecza a co dalej ? Dalej nie pogra się już włócznikami bo za słabe :D W dalszym etapie ich wyjątkowość się kończy choć ja i tak uważam że łucznicy są lepsi we wczesnym sredniowieczu niż włócznicy. Do tego wszystkiego dochodzi też mapa na jakiej się gra i dodrana do niej strategia. W dwóch pierwszych epokach przewagą włóczcników nie jest ich szybkość ataku czy siła , ale tak jak napisałes Shadire cena i szybkość treningu.
Nie wiem jak później będzie ale w rozkwicie średniowiecza najlepszą jednostką jest kusznik.
 

DeletedUser

Guest
Odp: Wasze ulubione jednostki

Kusznik? Nie mam zamiaru go robić. Zostaję przy łucznikach ze względu na to, że ich zasięg ataku jest większy o 1 pole. Łuczników konnych też nie robię ze względu na ich mniejszy zasięg od zwykłych łuczników.
Co do strzelców dalekiego zasięgu, to często z nich korzystam przeciwko strzelcom dalekiego zasięgu wroga.
Wojowników robiłem tylko wtedy jak wróg miał sporo włóczników, żołnierzy (min. 6).
Jeźdźcy w epoce brązu i żelaza są beznadziejni. IMO rycerze z rozkwitu średniowiecza mogą mieć jakąś wartość (jeszcze ich nie mam).
 

DeletedUser

Guest
Odp: Wasze ulubione jednostki

Kusznik? Nie mam zamiaru go robić. Zostaję przy łucznikach ze względu na to, że ich zasięg ataku jest większy o 1 pole. Łuczników konnych też nie robię ze względu na ich mniejszy zasięg od zwykłych łuczników.
Co do strzelców dalekiego zasięgu, to często z nich korzystam przeciwko strzelcom dalekiego zasięgu wroga.
Wojowników robiłem tylko wtedy jak wróg miał sporo włóczników, żołnierzy (min. 6).
Jeźdźcy w epoce brązu i żelaza są beznadziejni. IMO rycerze z rozkwitu średniowiecza mogą mieć jakąś wartość (jeszcze ich nie mam).

walcząc z jednostkami z jesieni średniowiecza zmienisz zdanie ;)
może nie zwróciłeś na to uwagi ale skrócenie zasięgu moim zdaniem zrekompensowała siła ataku, która jest prawie trzykrotnie większa od łucznika...
 

DeletedUser437

Guest
Odp: Wasze ulubione jednostki

walcząc z jednostkami z jesieni średniowiecza zmienisz zdanie ;)
może nie zwróciłeś na to uwagi ale skrócenie zasięgu moim zdaniem zrekompensowała siła ataku, która jest prawie trzykrotnie większa od łucznika...
Bardzo trafne stwierdzenie. Widać że gracz - nomaf - na razie jest na początku przygody z FoE. Jak dojdzie do jesieni to na 99,9999 % zmieni zdanie :D
 

DeletedUser

Guest
Odp: Wasze ulubione jednostki

Oj może tak na początku nie jestem ;)
Walczę z jednostkami z rozkwitu. Jakby mi się chciało to bym już pewnie był w jesieni, ale cały czas zwlekam z walkami... W sumie nie śpieszy mi się :)
 

DeletedUser

Guest
Odp: Wasze ulubione jednostki

Słusznie, po co się spieszyć?
Gra ma dawać przyjemność, a nie nieprzespane noce, bo trzeba jak najwięcej podbijać prowincji ;)
 

DeletedUser

Guest
Odp: Wasze ulubione jednostki

takie pytanko, czy warto zrobić żołnierzy? jestem na początku epoki żelaża i nie wiem jakie wojsko zrobić? czy tak jak shadire pisal że wystarczą włocznicy czy rozbudowywać się po trochu
 

DeletedUser

Guest
Odp: Wasze ulubione jednostki

Ja jeszcze nie jestem w tych sprawach specjalistą, ale zrobiłem 8 żołnierzy i osobiście jestem z nich zadowolony :)
Co nie zmienia faktu, że zostawiłem sobie 4 włóczników jako mięso armatnie, by kryli moich żołnierzy na polu walki :D
 

DeletedUser437

Guest
Odp: Wasze ulubione jednostki

Ja za żołnierzami nie przepadałem i tak długo jak było można ,czyli do rozkwitu średniowiecza , używałem łuczników i włóczników z czego miałem 2x strzelnicę i jedne koszary bo niektóre prowincje przechodziłem samymi łucznikami.
 

DeletedUser

Guest
Odp: Wasze ulubione jednostki

moim zdaniem najleprze są jednostki lekkiej piechoty a najgorsze to zdecydowanie konnica jeden jej plus to że jest dobra przeciw broni dalekosiężnej ale nie ma szans z wojownikiem czy żołnierzem ale każda jednostka ma swój minus i plus lekka piechota ma plus obrony gdy jest w lesie lub w krzakach a minus nie jest dobra w starciu z opancerzonym przeciwnikiem np;żołnierz vs legionista = legionista
wojownik vs włócznik = wojownik
tak jest moim zdaniem
 

DeletedUser

Guest
Odp: Wasze ulubione jednostki

a moim zdaniem najlepsi są łucznicy bo zanim dojdzie jednostka typu ciężkiej piechoty to oni zdążą ją zabić jedyny minus jaki dotychczas chciałbym aby wprowadzili to lepsza umiejętność obrony ponieważ gdy zaatakuje łucznika jednostka typu kawalerii to nie dość że konnice mają wyśmienity ruch to jeszcze zabierają 80% życia łucznika ;/
 

DeletedUser971

Guest
Odp: Wasze ulubione jednostki

:) to jakby tak zrobili jak mówisz to nie byłoby sensu wtedy produkować inne jednostki, tylko samych łuczników. każda jednostka musi mieć jakiś minus po to żeby było zróżnicowanie.
 

DeletedUser1336

Guest
Odp: Wasze ulubione jednostki

...nie jest przejrzysta ani precyzyjna, ponieważ nie mówi Tobie, jaki kombinacje....
Tak dla porządku i z szacunku do ojczystego języka - po polsku mówimy "...ponieważ nie mówi Ci..." tak samo jak "Daję ci/wysyłam ci/itp." Używanie zaimków mocnych tam gdzie mają byś słabe jest tzw. rusycyzmem i karygodnym błędem.

A co do meritum - włócznicy są najlepszymi jednostkami na poczatku ale pod warunkiem, że ich kontrolujemy bo algorytm walki w tej gierce jest tak spieprzony, że zdanie sie na automat prowadzi w większości przypadków do przegranej. To zreszta już niejeden raz pisano na forum.
 

DeletedUser437

Guest
Odp: Wasze ulubione jednostki

Tak dla porządku i z szacunku do ojczystego języka - po polsku mówimy "...ponieważ nie mówi Ci..." tak samo jak "Daję ci/wysyłam ci/itp." Używanie zaimków mocnych tam gdzie mają byś słabe jest tzw. rusycyzmem i karygodnym błędem.

A co do meritum - włócznicy są najlepszymi jednostkami na poczatku ale pod warunkiem, że ich kontrolujemy bo algorytm walki w tej gierce jest tak spieprzony, że zdanie sie na automat prowadzi w większości przypadków do przegranej. To zreszta już niejeden raz pisano na forum.
Jak chcesz udzielać komuś rad z czystości językowej to najpierw dokładnie naucz się jezyka , poniewaz forma - nie mówi Tobie .... o czymś tam - jest jak najbardziej poprawna.
 

DeletedUser

Guest
Odp: Wasze ulubione jednostki

Ja jestem na ostatnim sektorze Paruuch, a mam 3wojowników, 3 lub 2 procarzy i 3 lub 2 włóczników:p
 

DeletedUser236

Guest
Odp: Wasze ulubione jednostki

odnosząc sie do ankiety i postu autora ja jestem głównie za takimi jednostkami jak łucznicy i żołnierze. mimo, że nie są to mocne jednostki ale z ck i innymi radze sobie bez problemu wystarczy obrać tlyko odpowiednią strategie. bardzo mi sie te jednostki podobaja
 
Do góry