Pytanie o naliczanie oporu na GPC

Mirko69

Rycerz
Po 11 latach grania pytam dlaczego gracze są oszukiwani na każdym kroku?
Nie będę sięgał daleko. Przed chwilą świat A nabiłem 81 oporu robiąc 354 walki. Budynki były na min 80%
80% w tym przypadku to 400 walk
 

Mathieu

Wójt
Ex-Team
Budynki, które stawiamy w prowincjach na GPC, zapewniają jedynie szansę na to, że poziom oporu przy zakończonym konflikcie nie wzrośnie. Oczywiście ich efekt się sumuje, ale biorąc pod uwagę, że wraz z ostatnio przeprowadzoną modernizacją tego trybu został dodany ogranicznik zwolnienia z oporu, należy pamiętać, że nigdy szansa na niepodniesienie oporu nie będzie wyższa niż 80%. Innymi słowy - niezależnie od liczby budynków zapewniających redukcję poziomu oporu minimalna szansa na jego wzrost zawsze będzie istniała i wynosiła co najmniej 20%.

Idąc teraz do Twoich obliczeń - przyznam, że nie do końca jestem pewny, że je rozumiem. W każdym razie dążyłeś chyba do tego, że wzrost oporu nie przebiegł statystycznie. Bo statystycznie przy 354 walkach powinieneś spodziewać się ostatecznie 71 punktów oporu. Zdobyłeś ich 10 więcej.. Czy to błąd? Nie, ale czemu? Bo w tym wypadku rządzą reguły prawdopodobieństwa. A w sytuacji rozstrzyganej zgodnie z regułami prawdopodobieństwa nie zakładamy, że przebiegnie ona według jednego scenariusza. Reguły prawdopodobieństwa nie wykluczają nawet w tym wypadku sytuacji, w której każda stoczona przez Ciebie walka generowałaby wzrost poziomu oporu; i oczywiście całkowicie odwrotnej sytuacji też. Oczywiście szanse na to, że faktycznie taka sytuacja będzie miała miejsce są bardzo niewielkie, ale gdyby się pojawiła - nie byłby to błąd, który powinniśmy zgłosić do naszych techników do naprawy. No chyba, że jej powtarzalność byłaby niepokojąco wysoka.

Zatem można to podsumować w taki sposób myślę: częstotliwość, z którą rośnie poziom oporu (przy założeniu, że każda stoczona walka odbyła się na sektorach z maksymalną redukcją) nie jest wartością stałą. Będą więc zdarzyć się dni, gdy poziom oporu zaskakująco szybko rośnie, ale też takie, gdy poziom oporu będzie powiększał się bardzo wolno w stosunku do innych dni.

Jeśli jednak mimo moich wyjaśnień podejrzewasz, że w algorytmie pojawił się jakiś błąd i chciałbyś, żebyśmy dokładniej przyjrzeli się Twojej sytuacji - proponuję skontaktować się z nami przez system Supportu (https://support.innogames.com/connect/ForgeOfEmpires/unknown/pl_PL) - dysponujemy tam odpowiednimi narzędziami do weryfikacji takich sytuacji. Także w takim przypadku zachęcam do kontynuowania dyskusji w systemie Supportu.

No chyba, że masz po prostu jakieś wątpliwości odnośnie moich wyjaśnień - wtedy śmiało pisz tutaj. ;)
 

Bożka123

Hrabia
Nawet gdybyś nabił 81 oporu na 81 walkach z redukcją 80% nie byłoby niczego nieprawidłowego. Takie zdarzenie (ciąg zdarzeń) jest niezwykle mało prawdopodobne, ale nie niemożliwe. Po raz kolejny na tym forum, zachęcam do zapoznania się ze schematem Bernoulliego.
 

Mathieu

Wójt
Ex-Team
Nawet gdybyś nabił 81 oporu na 81 walkach z redukcją 80% nie byłoby niczego nieprawidłowego. Takie zdarzenie (ciąg zdarzeń) jest niezwykle mało prawdopodobne, ale nie niemożliwe. Po raz kolejny na tym forum, zachęcam do zapoznania się ze schematem Bernoulliego.
Dokładnie - właśnie o to chodzi! 8> A do schematu z ciekawości zajrzę, bo muszę się przyznać, że pierwszy raz o nim słyszę.
 

Bożka123

Hrabia
Niestety nie da się zbudować działające formułki w arkuszu kalkulacyjnym. Nie liczą one silni dla liczb powyżej 170 kilka.


Ale dla 81 prób i 81 oporu Excel policzył =2,41785E-57
Oczywiście, jeśli dobrze formułę stworzyłam.
 
Ostatnia edycja:

Mirko69

Rycerz
Nie mam nic przeciwko nabiciu 81 oporu na 81 walkach jeśli następnego dnia na 81 walkach nabije 0 oporu.
To jest chyba rachunek prawdopodobieństwa czy może coś nowego na potrzeby gry?
Jeśli jest na coś 40% szans to chyba zgodnie z rachunkiem powinno być 4 na 10. Uprzedzając nie ma w opisie ,,nie mniej,, Jest twarde ilość procent. Wszystko zależy od ilości prób. Jeśli FoE ustawił 10 000 prób to oczywistym jest, ze może wypaść mi 81 x opór na 81 walk. Ale z obserwacji wynika, że wszystko zależy od tego kto kim jest. W evencie mając 20% na nagrodę dzienną trafiłem kilka razy wykorzystując kilka tysięcy zębów ale w walkach trafiłem kiedyś opór 6 x na 6 walk. Dlaczego nie trafi odwrotnie? Policzcie jakie jest prawdopodobieństwo takiego ciągu. Wszędzie tam gdzie jest możliwość a nie konkret tam zawsze są problemy.
 
jeśl masz określoną liczbe walk to z każdą następną szanse na nie nabicie oporu rosną , ale jeśli masz bardzo dużą ilość walk lub nieskończoność prób to generalnie masz 50/50 wzrośnie lub nie zero jedynkowo problem polega na tym że po każdej walce bez oporu system się resetuje co oznacza że szanse na walke bez oporu są stałe i bez względu na procenty ciągle masz 50/50 taki myk dla tego nie działa to tak jak byśmy chcieli
 

dżejmsbąd

Wicehrabia
Bzdura. Każda walka to niezależne losowanie.
Skąd wiesz? Może losowanie oporu odbywa się w momencie postawienia budynku, bo wtedy zmieniają się szanse na opór w sąsiednich sektorach.
Przykładowo - nie było budynków, więc ciąg oporu dla danego sektora to 1,1,1,1,1,1,1,1,1,...
stawiasz budynek zmniejszający opór do 40% i ciąg oporu dla sektora zmienia się na 0,0,1,0,0,0,1,0,1,1,1,1,0,1,0,0,0,0,1,0...
i to czy dostaniesz opór zależy od tego którą walkę zrobisz ;)
W każdym razie średni opór dla gracza i gildii powinien statystycznie dążyć do określonej wartości. Nie gramy tutaj w lotto, tylko w FoE, więc raczej nie chcielibyśmy dostawać 100/100 podczas gdy drugi gracz dostanie 0/400 - a zgodnie z tym, co piszecie, to sytuacja taka jest możliwa i nie świadczy o nieprawidłowościach, tylko o wystąpieniu rzadkiego zdarzenia, które występuje raz na 100 miliardów, ale jednak się zdarza :)
 
Szansa to szansa. Nie jest powiedziane, że nabijamy tylko opór na 80% walk, tylko, że mamy 20%(losową szanse) na nabicie oporu. Ja wiem, że to nie jest lotto, ale zasady ma trochę podobne. Szanse procentowe mają to do siebie, że nie są stałymi, wyliczalnymi 100 procentowo parametrami, tylko zawsze jest element losowości, który w tym przypadku zadziałał.
 

Bożka123

Hrabia
Na podstawie tego co obserwuję uważam ten wariant za najbardziej prawdopodobny.
Może losowanie oporu odbywa się w momencie postawienia budynku, bo wtedy zmieniają się szanse na opór w sąsiednich sektorach
Losowanie oporu następuje w momencie kiedy serwer otrzymuję informacje, że kliknąłeś klawisz walka/nego. Losuje na podstawie redukcji w danym momencie.
W każdym razie średni opór dla gracza i gildii powinien statystycznie dążyć do określonej wartości.
Prawdopodobieństwo uzyskania 20 oporu na 100walk, przy max redukcji wynosi 9,9%
 

Bożka123

Hrabia
Nie czytasz ze zrozumieniem i komentujesz część wypowiedzi wyrwaną z kontekstu
Podtrzymuję, że to co napisałeś jest bzdurą.
Próbujesz "zdroworozsądkowo" tłumaczyć rachunek prawdopodobieństwa.
Prawdopodobieństwo, że opór wzrośnie dokładnie o 1 przy 5 walkach wynosi 41%, przy 10 walkach 26,8%.
Prawdopodobieństwo, że opór wzrośnie o nie mniej niż 1 przy 5 walkach wynosi 67%, przy 10 walkach 89,3%.
 
Do góry