Pamieciozerne FoE

  • Rozpoczynający wątek DeletedUser2776
  • Data rozpoczęcia

DeletedUser2776

Guest
Czy developerzy mogliby cos w koncu zrobic z wymaganiami dotyczacymi pamieci dla FoE. Odnosze wrazenie, ze z wersji na wersje jest coraz gorzej.
W pracy mam IE8, w domu IE10 (oba 32-bitowe) i motywacja/restauracja bardziej rozbudowanych miast powoli zamienia sie w koszmar. W tej chwili jestem w stanie zmotywowac jakies 4-5 miast po czym przegladarka wywala sie, bo brakuje jej pamieci.
W domu zrobilem maly eksperyment z wersja jeszcze 0.27: uruchomilem menadzera zadan i patrzylem ile pamiecie potrzebuje IE przy motywowaniu innych graczy. Juz po kliknieciu na 6-7 miasto uzycie pamieci przez IE oscyluje w granicach 1.5GB!!! W dodatku ta pamiec nie jest zwalniana tylko siedzi sobie zaalokowana az flash zrobi bum i pojawi sie wielki wykrzyknik. Zamykamy okienko, otwieramy nowe i cala zabawa od nowa. Tyle ze w pracy mam IE8, a tutaj wszystkie zakladki siedza w jednym procesie, wiec musze zamykac cala przegladarke, bo jak flash sie wywala to wszedzie.

Rozumiem, ze zmiany typu wlasciwy dzwiek dla ciezkiej konnicy sa zywotne i konieczne dla poprawnego funkcjonowania gry, ale moze by tak w ramach wolnych mocy przerobowych zalatac kilka dziur, przez ktore pamiec wycieka szerokim strumieniem? Sam jestem programista i w mojej firmie wydanie tak dziurawej aplikacji byloby nie do pomyslenia.
 

DeletedUser5506

Guest
popieram, mam ten sam problem...

Za niedlugo zaczne grac z gasnica w reku na wszelki wypadek jak by laptop mial sie zaczac palic :D
 

DeletedUser3

Guest
Niewątpliwie jest to coś, nad czym programiści się pochylą. W gruncie rzeczy już się pochylają.
 

DeletedUser314

Guest
Wycieki pamięci są trudne do zlokalizowania, powinni to zrobić od razu podczas prac nad grą jeszcze przed closed beta, skoro mamy to po dziś dzień raczej tego łatać nie zamierzają,
ciekawe też, że ktoś kto korzysta z najgorszej i najmniej stabilnej, najwolniejszej etc przeglądarki narzeka na płynność gry :)
 

DeletedUser

Guest
ciekawe też, że ktoś kto korzysta z najgorszej i najmniej stabilnej, najwolniejszej etc przeglądarki narzeka na płynność gry :)
:)
IE po prostu cieszy się dużą popularnością wśród graczy FoE - wg wyników ankiety to aż 9% (zobacz ankiete: link )
pewnie da się znaleźć gorszą - link
 

DeletedUser2776

Guest
:)
IE po prostu cieszy się dużą popularnością wśród graczy FoE - wg wyników ankiety to aż 9% (zobacz ankiete: link )
pewnie da się znaleźć gorszą - link

Nexter, podejrzewam ze forumowa ankieta ma się nijak do rzeczywistego rozkładu procentowego używanych przeglądarek. Poza tym mówimy o flashu a nie o samej przeglądarce.
 

DeletedUser740

Guest
gram/gralem w kilka innych gier online, ale takich problemow z pamiecia jak w foe nie mialem na zadnej....
gralem z dzieciakami na foxie i chrome, w obu przypadkach jak zauwazyl moj przedmowca z wersji na wersje coraz gorzej...
co do bledow, to te wieksze jak byly tak sa, te mniejsze, bardzo istotne dla gry (dzwieki) sa glownymi daniami w potrawkach, przepraszam w poprawkach uwypuklone jako glowne zmiany wnoszone przez nowa poprawke ...
a i sporo sie naczytalem tekstow typu: juz pracuja nad tym/jest zgloszone, problem w tym, ze ja chyba ich juz nie dozyje :)
 

DeletedUser

Guest
U mnie dzięki "coraz lepszym usprawnieniom i aktualizacjom gry" :mad: motywowanie wygląda tak: 5 miast - wyjście z gry, czyszczenie pamięci, 5 miast - wyjście z gry, czyszczenie pamięci. Sama gildia to około pół godziny (30 osób) przy czym sam czas wgrania miasta to istna "próba wiary". Do tego zajrzeć do sąsiadów i znajomych... Po ostatniej aktualizacji to już w ogóle jest kara za grzechy a nie gra. Dla porównania: chodzi płynnie, sprawne wgrywanie, od groma więcej budynków, lepszy zoom, o wiele większy teren i ilość animacji a hula jak złoto i nie zżera kompa żywcem!!! Co? The Settlers też BETA. Gram na lisku i chromie
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

DeletedUser

Guest
Jak ktoś ma sporo ramu to może spróbować na operze 64-bitowej. Nie "wywala" z gry co kilka akcji. ale przy zużyciu ~3-4GB ramu zaczyna się troszkę ciąć.
Co do pamięci to rzeczywiście zużywa horrendalnie dużo, 80 ataków to murowane 3gb zużywanego ramu, do tego gwiazdkowanie i dobijamy czasem do 5. Lekarstwem tymczasowym może być wyłączenie animacji w grze.
 

DeletedUser

Guest
To nie jest temat nad którym programiści mogliby się pochylić. To duży, realny problem który wymaga siadu na ... i wzięcia się do roboty. Niezmordowanie kręcące się kółka na awatarach i e.głównym, przeładowania gry a po nich tarcze z mozolnymi i zmęczonymi zielonymi paskami postępu, ekrany z wykrzyknikiem etc. - to tutaj nie zdarzenia, ale norma. Podejrzewam, że gdyby porównać FoE z konkurencją znaną jej użytkownikom ( nie tylko z Settlersami ) to byłby to pkt. rozkładający całą grę na łopatki. Szkoda bo to dobry projekt, ale testowanie systemu nerwowego i cierpliwości użytkowników ma swoje granice. To, że mam tu konto to w zasadzie przypadek - pierwsze logowanie i .....................................................................hmmm, chyba nie działa. I tylko dlatego, że robiłem coś w innej karcie, po dłuższej chwili......................eee,coś się dzieje.A kiedy pojawiło się coś o czym dzisiaj wiem, że to miasto uzyskałem możliwość obserwacji jak rysuje się tło i budyneczki i drzewka i kamyczki...
Dziś, po kilku aktualizacjach lepiej nie jest i bywają dni kiedy zastanawiam się " i co ja robię tu ?". I obawiam się, że na zakończenie tematu będę mógł powiedzieć "wszyscy zgadzają się ze sobą, a będzie nadal tak jak jest".
PS:Dysponuję sprzętem, operacyjnym i łączem teoretycznie znacznie powyżej wymagań gry. Korzystam ze stale, automatycznie aktualizowanego Firefoxa.
 

DeletedUser2990

Guest
Chcecie zminimalizować problemy z FoE zainstalujcie sobie MAXTHONA. Ja uzywam go od 3 lat i jak dla MNIE, najlepsza przeglądarka. Oczywiście i tutaj zdaża się że wyskoczy wykrzyknik ale to +/- po ok. 50 motywacjach. Użycie pamięci (MAXTHON 4) to od 400MB na starcie do 1300MB po 40-50 motywacjach/walkach. Plusem jest to że jak się uwali wciskasz odśwież (F5) i działasz dalej. Pamięć zwalniana jest automatycznie.

Mój komp posiada IC2D 2,53GHz i 2GB RAM-u więc szału nie ma a działa wszystko płynnie.

PS. Jezeli macie szybkie łącze to instalujcie MAXTHONA 4, jeżeli wolne to MAXTHONA 3. Takie są moje WŁASNE spostrzeżenia. Czy spróbujecie zależy tylko od was.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

DeletedUser2657

Guest
Chcecie zminimalizować problemy z FoE zainstalujcie sobie MAXTHONA. Ja uzywam go od 3 lat i jak dla MNIE, najlepsza przeglądarka. Oczywiście i tutaj zdaża się że wyskoczy wykrzyknik ale to +/- po ok. 50 motywacjach. Użycie pamięci (MAXTHON 4) to od 400MB na starcie do 1300MB po 40-50 motywacjach/walkach. Plusem jest to że jak się uwali wciskasz odśwież (F5) i działasz dalej. Pamięć zwalniana jest automatycznie.

Mój komp posiada IC2D 2,53GHz i 2GB RAM-u więc szału nie ma a działa wszystko płynnie.

PS. Jezeli macie szybkie łącze to instalujcie MAXTHONA 4, jeżeli wolne to MAXTHONA 3. Takie są moje WŁASNE spostrzeżenia. Czy spróbujecie zależy tylko od was.

Używam Firefox'a i wszystkie "symptomy działania" są takie same ja podałeś w tej przeglądarce - identyczne zużycie zasobów systemowych - po prostu, nie widzę różnicy :) Po ost. aktualizacji od razu dostrzegłem zmianę przy motywowaniu. Zdecydowanie rzadziej mam czarną poświatę zamiast reszty miasta / budynków, ale za to miasto wczytuje się jakby na raty, dłużej, ale z dwojga złego wolę już to.
PC mam mocnego, łącze szybkie. Wcześniej, tj. przed aktualizacją wykrzykniki miałem jak na zawołanie, a teraz dużo rzadziej.

Nie ukrywam, że ludzie odpowiedzialni za grę powinni w pierwszej kolejności zająć się (może już się zajmują, nie wiem) stabilnością gry, bo to irytujące, kiedy walczysz / motywujesz i masz problemy. Ja na szczęście ostatnio mam ich mniej, ale czy to samo mogą powiedzieć pozostali gracze? Wątpię.
 

DeletedUser1727

Guest
Chcecie zminimalizować problemy z FoE zainstalujcie sobie MAXTHONA. Ja uzywam go od 3 lat i jak dla MNIE, najlepsza przeglądarka. Oczywiście i tutaj zdaża się że wyskoczy wykrzyknik ale to +/- po ok. 50 motywacjach. Użycie pamięci (MAXTHON 4) to od 400MB na starcie do 1300MB po 40-50 motywacjach/walkach. Plusem jest to że jak się uwali wciskasz odśwież (F5) i działasz dalej. Pamięć zwalniana jest automatycznie.

Mój komp posiada IC2D 2,53GHz i 2GB RAM-u więc szału nie ma a działa wszystko płynnie.

PS. Jezeli macie szybkie łącze to instalujcie MAXTHONA 4, jeżeli wolne to MAXTHONA 3. Takie są moje WŁASNE spostrzeżenia. Czy spróbujecie zależy tylko od was.

W tym przypadku zmiana przeglądarki niewiele daję, bo gra jest zrobiona we Flashu, a ten jest taki sam dla każdej przeglądarki. Różnicę są tylko w tym, że w niektórych przeglądarkach Flash Player jest uruchamiany w osobnym procesie, a w innych w procesie przeglądarki.
 

DeletedUser4568

Guest
Daje daje ;). Ja teraz mam spokój, chodzi bez większego wywalania się. Ale nie na wszystkich przeglądarkach. Na jednych chodzi szybciej, na drugich wolniej, na jednych wywala co 1h, a na drugich co 2 min. Jest różnica. Zależy tez od systemu, bo na s7 mi wywalało na FF, a na Operze nie, a na Xp na odwrót. Przeglądarki były w tej samej wersji, flash aktualny...

PS. Maxthon to nakładka na IE. Przynajmniej tak było, jak jej uzywałem przed operą. Ale to było dawno. Niemniej jednak bardzo sobie chwaliłem
 

DeletedUser1727

Guest
Dużą różnicę w działaniu gry widać w zależności od architektury systemu. Jeśli macie system 64 bitowy i macie zainstalowanego 64 bitowego Flash Player'a, to gra działa zdecydowanie płynniej (przynajmniej u mnie). Jednak problem z pożeraniem dużej ilości pamięci pozostaje i po kilku wizytach gra działa strasznie wolno i trzeba ją uruchamiać ponownie.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

DeletedUser2990

Guest
Najlepiej aby sprawdzić wydajność przeglądarki to jest otworzyć 100 stron (każda w osobnej karcie) i wtedy można ułożyć sobie ranking. W mojej konfiguracji sprzętowej MAXTHON jest nie do przebicia :) Co nie znaczy że u was też tak będzie :)

TUTAJ ZNAJDZIECIE CO NIECO O MAXTHONIE
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

DeletedUser2776

Guest
Dużą różnicę w działaniu gry widać w zależności od architektury systemu. Jeśli macie system 64 bitowy i macie zainstalowanego 64 bitowego Flash Player'a, to gra działa zdecydowanie płynniej (przynajmniej u mnie). Jednak problem z pożeraniem dużej ilości pamięci pozostaje i po kilku wizytach gra działa strasznie wolno i trzeba ją uruchamiać ponownie.

Jest to po prostu spowodowane tym, ze proces 64-bitowy moze zaalokowac dowolna ilosc pamieci, wiec nie odczuwasz pamieciozernosci aplikacji tak bardzo. Ale niestety nie zawsze ma sie mozliwosc uruchomienia 64-bitowej wersji i trzeba zostac przy 32-bitowej, gdzie teoretycznie proces moze zaalokowac do 2GB pamieci.
 

PablooS

Wielki książę
Ex-Team
Nie ukrywam, że ludzie odpowiedzialni za grę powinni w pierwszej kolejności zająć się (może już się zajmują, nie wiem) stabilnością gry, bo to irytujące, kiedy walczysz / motywujesz i masz problemy. Ja na szczęście ostatnio mam ich mniej, ale czy to samo mogą powiedzieć pozostali gracze? Wątpię.

Też tego nie ukrywam ale mogę powiedzieć że to nie wszystko jest wina tego że FoE to Beta i nie jest całkiem stabilna tylko tego że Adobe nie potrafi dobrze zrobić Flasha.
Te wykrzykniki zdarzają mi się nawet na Youtube przy oglądaniu czy słuchaniu muzyki (czasem otwieram kilka kart i stopuje), a innym w teamie też na innych stronach (ja akurat z Flasha korzystam w Foe, TSO i YT).

Tak więc nie jest wina po stronie bety gry ale też po stronie Flasha (hejterzy zgromadźcie się i marszem na Adobe :p).
 

DeletedUser1727

Guest
Jest to po prostu spowodowane tym, ze proces 64-bitowy moze zaalokowac dowolna ilosc pamieci, wiec nie odczuwasz pamieciozernosci aplikacji tak bardzo. Ale niestety nie zawsze ma sie mozliwosc uruchomienia 64-bitowej wersji i trzeba zostac przy 32-bitowej, gdzie teoretycznie proces moze zaalokowac do 2GB pamieci.
Miałem na myśli to, że zaraz po uruchomieniu gry wszystko ładuje się szybciej. Przeładowanie pomiędzy sąsiadami trwa krócej, tak samo załadowanie grafiki budynków znajdujących się w mieście. Nie wiem czym jest to spowodowane, ale tak jest. Wiem, że 64 bitowy system może zaalokować więcej pamięci, tylko u mnie nie ma za bardzo z czego, bo mam tylko 3GB RAM z czego system bierze z 800MB. Poza tym po paru odwiedzinach sąsiadów, strasznie odczuwam pamięciożerność gry.

Też tego nie ukrywam ale mogę powiedzieć że to nie wszystko jest wina tego że FoE to Beta i nie jest całkiem stabilna tylko tego że Adobe nie potrafi dobrze zrobić Flasha.
Te wykrzykniki zdarzają mi się nawet na Youtube przy oglądaniu czy słuchaniu muzyki (czasem otwieram kilka kart i stopuje), a innym w teamie też na innych stronach (ja akurat z Flasha korzystam w Foe, TSO i YT).

Tak więc nie jest wina po stronie bety gry ale też po stronie Flasha (hejterzy zgromadźcie się i marszem na Adobe :p).
Oczywiście Flash jest w sam sobie strasznie ociężały i często na niego narzekam, ale w tej sytuacji winą obarczyłbym obydwie strony. Grałem w kilka tego typu gier i mimo ociężałego Flasha działały one znacznie lepiej niż FoE. Co więcej samo FoE na początku działało bardzo dobrze, jednak wraz z dodawaniem kolejnych elementów było coraz gorzej. Przypomina mi to trochę sytuację z Minecraftem, tam też wraz z dodawaniem kolejnych elementów gra działała coraz gorzej, bo nikt nie przejmował się optymalizacją.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

DeletedUser3

Guest
Postanowiłem celowo monitorować dziś jak to wygląda. Gram sobie od paru ładnych h (bez przeładowania), a gra jeszcze ani razu nie zajęła mi więcej niż 800MB pamięci.
Jak to robicie, że osiągacie wartości rzędu kilku GB?
 

DeletedUser

Guest
Gram sobie od paru ładnych h (bez przeładowania), a gra jeszcze ani razu nie zajęła mi więcej niż 800MB pamięci.
to zależy, jak grasz. aktywnie odwiedzając znajomych/sąsiadów, czy też biernie patrząc na ratusz - w drugim przypadku można grać latami bez kolizji ;)
warto dodać, że to odwiedzanie 'rozbudowanych' sąsiadów/znajomych (tj. z kolonialnej/przemysłowej) przyczynia się najczęściej do flash crash'u - u mnie po ok. 30-40 odwiedzinach, więc nie jest tak tragicznie jak u innych.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

DeletedUser2776

Guest
to zależy, jak grasz. aktywnie odwiedzając znajomych/sąsiadów, czy też biernie patrząc na ratusz - w drugim przypadku można grać latami bez kolizji ;)
warto dodać, że to odwiedzanie 'rozbudowanych' sąsiadów/znajomych (tj. z kolonialnej/przemysłowej) przyczynia się najczęściej do flash crash'u - u mnie po ok. 30-40 odwiedzinach, więc nie jest tak tragicznie jak u innych.

Dokladnie. Odwiedz kilku sasiadow ktorzy sa juz pod koniec kolonialnej, poprzewijaj miasto i podziwiaj jak Ci zuzycie pamieci do gory leci.
Jestem w stanie odwiedzic i z 80 znajomych z poczatku gry, ale jak tylko zaczynaja sie konta od poznego sredniowiecza to juz jest zle.
 

DeletedUser1727

Guest
Postanowiłem celowo monitorować dziś jak to wygląda. Gram sobie od paru ładnych h (bez przeładowania), a gra jeszcze ani razu nie zajęła mi więcej niż 800MB pamięci.
Jak to robicie, że osiągacie wartości rzędu kilku GB?

Mój test wypadł tak:

Przeglądarka: Firefox (Nightly) 22.0a1 x64
Flash Player: 11.6 x64
Ilość odwiedzin: 80
Użycie pamięci: 1 520 MB
Użycie procesora: 50-70
 

DeletedUser2990

Guest
Mój test wypadł tak:

Przeglądarka: Firefox (Nightly) 22.0a1 x64
Flash Player: 11.6 x64
Ilość odwiedzin: 80
Użycie pamięci: 1 520 MB
Użycie procesora: 50-70
dodaj konfiguracje sprzetowa bo to również ma duże znaczenie
 

DeletedUser314

Guest
Postanowiłem celowo monitorować dziś jak to wygląda. Gram sobie od paru ładnych h (bez przeładowania), a gra jeszcze ani razu nie zajęła mi więcej niż 800MB pamięci.
Jak to robicie, że osiągacie wartości rzędu kilku GB?

Ja zrobiłem na firefoxie i IE ponad 1.5gB użycia, na chrome wygląda nieco lepiej, ale też da się mocno zaśmiecić :)
 
Do góry