[Handel] Opłata targowa

Czy jesteś za wprowadzeniem opłaty targowej?

  • Tak

    Głosy: 6 20,0%
  • Tak, ale.. (napiszę w wątku)

    Głosy: 0 0,0%
  • Nie

    Głosy: 24 80,0%
  • Inne

    Głosy: 0 0,0%

  • W sumie głosujących
    30
Status
Zamknięty.

astrotaurus

Hrabia
Cóż, nie jestem zbyt obytym graczem internetowym (wchodziłem do tej pory w gry chyba tylko wciągnięty w jakiś sposób przez dzieci), ale w tych grach które znam handel związany jest z jakimiś kosztami, których brak tutaj jest chyba główną przyczyną lichwiarskiego rozpasania.

Sam trochę handluję zwłaszcza na potrzeby gildii - nie wiem już ile dziesiątków czy setek tysięcy towarów przepuściłem przez rynek - ale trudno. Koszt w wysokości kilku % (max 10) wystawianego towaru sprawiłby że na rynku byłyby przede wszystkim oferty ludzi którzy chcą coś rzeczywiście kupić czy sprzedać, a nie przede wszystkim tych którzy chcą zarobić.
Ja tak robię często i widzę, że inni ludzie też: jak mi zależy to aby to zaznaczyć wystawiam - powiedzmy - 105 szkła i chce za to 100 soli... Niechby te 5 szło do skarbca IG, ale byłoby wiadomo, że mi zależy z samego faktu obecności oferty na targu. ;)

Poza tym opłata mogłaby być progresywna. Np. 10 czy 20 pierwszych ofert byłoby wolnych od opłat, albo 10 wolnych, 20 za pół stawki, dalej na maksa...
No i oferty "tylko gildia" mogłyby być zawsze wolne od opłat.
 
Ostatnia edycja:

astrotaurus

Hrabia
opłata w tej grze jest w formie PR i może niech tak zostanie
Kiedy opłata zakupowa może sobie pozostać, może zniknąć (bilet wstępu na targi obowiązuje w bardzo wielu przypadkach) - nie o nią tu chodzi.
Opłata za wystawienie towaru na sprzedaż obowiązuje sprzedającego zawsze i wszędzie (pomijając imprezy sponsorowane gdzie koszty są, ale przejmuje je sponsor) i tu też ograniczyłoby to zdecydowanie absurdalną ilość absurdalnych ofert.
...
Swoją drogą ciekawe czy IG potrafi powiedzieć jaki odsetek ofert jest zdejmowanych przez graczy (nawet kiedy płaczą i płacą), a ile spada..

- - - Zaktualizowano - - -

Jestem tego samego zdania co kolega
Który kolega, Generale?
Bo ani z wypowiedzi, ani z ankiety tego nie widać....
 
Ostatnia edycja:

astrotaurus

Hrabia
bartekmod'a, w końcu PR to jednak jest pewien wydatek. Mały, ale jednak
Tyle że to się w sumie nijak nie odnosi do mojej propozycji...

Ja do opłaty za zakup nie mam nic, może sobie zostać, może zniknąć po przerzuceniu kosztu na sprzedawcę. Wszak prowadzenie sklepu zawsze kosztuje, a korzystanie z tego sklepu nie. ;)
Istotą mojej propozycji jest ograniczenie bezkarnej lichwy zaśmiecającej targ. A kiedy koszty ponosi nie sprzedawca a jedynie nabywca jest z tym nieciekawie. Obarczenie kosztami oferentów na pewno by rzecz ucywilizowało. A czy koszty po stronie nabywcy zostaną czy nie to rzecz poboczna do ewentualnego rozważenia.

Kwestia waluty opłaty targowej to rzecz inna. Jakby najbardziej oczywistą jest wspomniany przeze mnie % towaru, bo przeliczanie tego na monety czy młotki byłoby dość karkołomne. Płacenie punktami za wystawienie oferty byłoby znów zbyt bolesne, wszak nie każda oferta znajdzie jednak chętnego, a punkty są cenne.
 

DeletedUser8507

Guest
lepiej niech ten pr zostanie bo kolejny VAT nie jest do niczego potrzeby
 

DeletedUser15092

Guest
Istotą mojej propozycji jest ograniczenie bezkarnej lichwy zaśmiecającej targ.

Mi tam nie przeszkadza. Jest wiele ofert, niektóre bardziej naciągające, niektóre nie. Jak się czegoś konkretnego szuka, to po prostu wpisuje się w "Oferta" czego nam potrzeba. Sporo ofert, większość bezesnsownych, czyli jak w normalnym targu ;)
Niektórzy mają nagłą potrzebę kupienia jakiś towarów, to przeważnie są oferty w stosunku 1:2 na niekorzyść tego gracza. No cóż, sam tak robię i często dostaje te 2x więcej towarów :D

Te koszty nadawcy - dla mnie to jak koszty podróży do osoby, która oferuje daną ofertę no i jest to logiczne :)
Dla mnie jest dobrze jak jest teraz i nie chciałbym VAT'u, zmieniłoby to trochę targ w grze, ograniczyłoby trochę wolność na targu.
 

DeletedUser8110

Guest
Wydaje mi się, że właśnie problem leży w tym, że jedna osoba już musi "płacić" za transakcję. Mimo iż piszesz, że nie jest to związane z Twoim pomysłem, jednak wpływa na jego odbiór. Szczerze-nie jestem przekonana do tego typu "podwójnej" płatności jaką proponujesz.
 

astrotaurus

Hrabia
nie jestem przekonana do tego typu "podwójnej" płatności jaką proponujesz.
Kiedy ja nie proponuję podwójnej płatności! O opłacie zakupowej mówiłem, że nie mam do niej specjalnego stosunku: może zostać (jak opłata wstępu na targi), może zniknąć (jak w sklepie gdzie klient nie płaci za wejście).
Tu nie ma to większego znaczenia. W ogóle ta opłata nie robi nic dobrego, nic istotnego.

Ja mówię tylko o obarczeniu kosztami sprzedawcy co na pewno ucywilizuje rynek.
 

DeletedUser

Guest
Może ja się dołączę i trochę rozjaśnię:
Koledze astrotaurusowi chodzi o narzucenie opłaty lub jakiegoś % na sprzedających, a nie na kupującego (jak to jest w przypadku 1 pr).

Generalnie jestem za rozwiązaniem, które by to ukróciło, ale moim zdaniem taka marża nie rozwiąże problemu, bo jeśli wystawię 100 drewna za 200 miedzi (lichwa), to dużo zyskam, a strata 10 drewna, to praktycznie żadna strata, więc nie motywuje do wystawiania uczciwszych ofert.
Jeśli już to proponowałabym ograniczenie możliwości handlu między epokami, np max do 2-3, bo wystawienie 100 drewna za 100 cegły robi już różnicę, a 100 cegieł jest warte 800 drewna.
Swoją drogą ktoś już rzucił taki pomysł w innym temacie, ale Ty astrotaurusie napisałeś tam, że jesteś na nie, podczas gdy tamto miałoby jakiś sens, a Twój pomysł po prostu nie da żadnego efektu..
https://forum.pl.forgeofempires.com/showthread.php?t=11991

Natomiast na tą chwilę rozwiązaniem takiego problemu jest omijanie takich ofert, niestety jest ich mnóstwo, co powoduje że rynek jest "zaspamowany" takimi ofertami i znalezienie uczciwej oferty jest trudne. Więc drugim, moim zdaniem lepszym, rozwiązaniem jest niekupowanie a tylko wystawianie ofert - to powoduje, że nie przejmujesz się ani opłatami ani zaspamowanym rynkiem, w dodatku chcesz uczciwej oferty, więc sam ją wystawiasz.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Natalia16191

Wielki książę
Ex-Team
Ja się nie zgadzam, jak już wiele razy pisałam WOLNY HANDEL.
W swoich uwzględnieniach autor nie zaliczył mnie, a mianowicie, nie mam czasu na codziennie wystawianie surowca na rynek, jak już się tam zjawiam wystawiam sporo ofert, wcale nie lichwiarskich, ale w ilościach sporych bo prościej sprzedać 100 za 100 niż 1000 za 1000.
Po tej zmianie musiała bym lichwę wprowadzić żeby wyjść na swoje ;)

Nie nie nie nie...
 

DeletedUser12062

Guest
1 PR (potrzebny do kliknięcia oferty znajomego lub sąsiada) biorąc pod uwagę jak cenne są PR w tej grze i jak stają się drogie (mój kosztuje już ok. 315tys.) jest wystarczająco dużą opłatą za handel...

NIE NIE NIE
 

astrotaurus

Hrabia
1 PR (...) jest wystarczająco dużą opłatą za handel...

NIE NIE NIE
No więc niechże sobie zniknie ta opłata!!!!!

Ja postuluję obciążenie jakąś opłatą wystawcy oferty.

Z możliwych opcji:
- płaci wystawca oferty
- płaci kupujący
- płacą obaj
ta obecna jest najmniej zdrowa.
 

DeletedUser

Guest
jestem za bo na razie płaci kupujący a ten który sprzedaje nie płaci nic więc może wystawiać śmieszne ilości za wysokie i tak bez końca aż ktoś przez pomyłkę kupi - pomyślcie o przyspieszeniu gry tyle ofert jest które nie służą nikomu. opłata w postaci np złota by coś zmieniła w grze oraz możliwość wystawienia 5 produktów za darmo tak jak jest teraz a jeśli chcesz więcej to musisz poczekać aż ktoś kupi bądź zapłacić za to np złotem. Gram w wiele gier gdzie się płaci i nikt nie widzi tam problemu przed wystawieniem każdy się zastanawia czy dobrą ofertę daje gdyż chce sprzedać i nie ponosić kosztów a w tej grze można wystawiać mimo wszystko najwyżej nikt nie kupi to się wystawi jeszcze 20-30 innych ofert także mało korzystnych niech gracze przebierają szukają a może jakiś naiwniak kupi.
 

DeletedUser18000

Guest
Nigdy nie zrozumiem ludzi którzy chcą regulować rynek....
Poza tym ty chyba nie rozumiesz jak to działa. Niby ktoś miałby płacić za to że wystawia ofertę?
To tak jakbyś chciał żeby to sprzedawca płacił podatek vat, a nie klient :)
To co proponujesz jest nielogiczne i niemożliwe.
 

DeletedUser10716

Guest
czyli ja wystawiam sobie towary, nieważne czy lichwa, czy nie, bo pobiera opłatę od wszystkich, a tu pechowo przez tydzień nikt nie zdejmie, więc straciłem towar za wystawienie, a nie otrzymałem tego co potrzebuję xD do bani :]
 

DeletedUser18282

Guest
Według mnie po prostu nie powinny trafiać na targ oferty typu 1 drewno za 10 wina tak zwane 1:10 z sprzedawcy systemowego gry. Gdzie pisze Handlarz drewna.
 

DeletedUser17642

Guest
jestem za każdym pomysłem który pomoże wyeliminować spam; opłata procentowa od wystawienia oferty jest dobrym pomysłem. Do dyskusji jest kwestia waluty opłaty, (towar, złoto, PR) oraz istnienia i wielkości puli bezpłatnych wystawień (na miesiąc? tydzień?).
Szczegół techniczny - opłata powinna być zaokrąglana zawsze w górę, żeby uniknąć zaraz wysypu multi ofert po kilka sztuk, np ustalając stawkę 5% towarów przy wystawieniu 9szt podatek przed zaokrągleniem to 0,45szt ;)
 

DeletedUser18000

Guest
Z możliwych opcji:
- płaci wystawca oferty
- płaci kupujący
- płacą obaj
ta obecna jest najmniej zdrowa.

Tak naprawdę to jest wszystko jedno kto płaci.
Jeśli płaci ten kto wystawia to oferty będą mniej korzystne dla kupujących.
Jeśli płaci ten kto kupuje oferty są bardziej korzystne dla kupujących.
Liczy się tylko łączny koszt transakcji, bo każdy sobie przelicza to co zyskuje dzięki transakcji i to co płaci, a potem podejmuje decyzję czy dokonać transakcji, lub jaką ofertę złożyć.
Jeśli wystawiający ofertę będzie musiał za to płacić, to oferty na rynku będą jeszcze mniej korzystne niż teraz.
Więc realizacja tego pomysłu będzie mieć raczej odwrotny skutek do zamierzonego.
Rynek to bardzo sprytny mechanizm i bardzo trudno zakłócić jego działanie.
To czego ty tak naprawdę chcesz, to decydować o tym jakie oferty mogą trafić na rynek, a jakie nie, ale w tym celu musiał byś siedzieć i każdą ofertę oceniać czy się nadaje.
Więc tak jak już wcześniej pisałem, jest to nielogiczne i niemożliwe.
 
Status
Zamknięty.
Do góry