Związek Jaszczurczy - rekrutacja

  • Rozpoczynający wątek peteTNT
  • Data rozpoczęcia

DeletedUser

Guest
Najchętniej aktywni;)

krótka historia związku( prawdziwa)...

Związek Jaszczurczy (niem. Eidechsenbund) – tajna organizacja szlachty z ziemi chełmińskiej założona 24 lutego 1397 w Radzyniu Chełmińskim w celu obrony przed uciskiem krzyżackim. Założycielami byli Mikołaj z Ryńska, jego brat Jan z Pułkowa oraz Fryderyk z Kitnowa i Mikołaj z Kitnowa[1].

Związek początkowo działał jawnie i był tolerowany oraz uznawany przez władze zakonne jako organizacja broniąca interesów szlacheckich. Od 1410 r. Związek Jaszczurczy działał tajnie i miał charakter konfederacji. Głównym jego celem było połączenie ziemi chełmińskiej z Polską[2].

Po wielkiej wojnie z Zakonem Krzyżackim doszło do prześladowań jego członków, w których obronie, śląc ostre pisma do wielkiego mistrza Henryka von Plauena, wystąpili król polski Władysław II Jagiełło, Wielki Książę Witold oraz marszałek wielki koronny Zbigniew z Brzezia. W zemście za prowadzoną działalność w maju 1411 Krzyżacy ścięli na rynku w Grudziądzu założyciela Związku Mikołaja z Ryńska, pomimo że posiadał on list żelazny i nietykalność gwarantowały mu ustalenia I Pokoju toruńskiego, który zakazywał ścigania osób uznanych przez strony za zdrajców. Krzyżacy zamordowali też wszystkich męskich potomków Mikołaja z Ryńska w tym dzieci.

Wkrótce Związek Jaszczurczy rozszerzył działalność na inne tereny państwa krzyżackiego, wspierając przy tym wszystkie działania wojenne króla polskiego przeciwko Zakonowi. O zasługach związku świadczy chociażby udział w rokowaniach w 1435 r i podpis ówczesnego przywódcy Jaszczurkowców, Jana ze Szczuplinek pod traktatem pokojowym z Brześcia Kujawskiego.

- - - Zaktualizowano - - -

prośby kierować tutaj albo bezpośrednio do mnie (moj nick: peteTNT)

wzór podania:
Nick:
ilość punktów:
epoka:
srednia aktywność:
wiek:
(planowane jest utworzenie rady starszych)
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

DeletedUser

Guest
W sprawach rekrutacji można również zgłaszać się do mnie
Natty Timon
 

DeletedUser

Guest
potwierdzam, na chwile obecną rekrutacją zajmuja się:

Natty Timon, panimalena

W razie problemu uderzać można także do mnie (peteTNT)



Śmiało na co czekasz, każdy chętny będzie przyjęty!!!
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

DeletedUser

Guest
skład rady

Natty Timon

peteTNT

DarkQueen




osoby odpowiedzialne za rekrutację

panimalena

pioblaz
 

DeletedUser

Guest
Nie,dziękuje mam 500 punktów ale i tak jestem za dobry na tak słaba gildie
 
Do góry