Urodzinowa Zagadka Sfinksa XIV - 03.05.2013

  • Rozpoczynający wątek DeletedUser8
  • Data rozpoczęcia
Status
Zamknięty.

DeletedUser8976

Guest
Tyche (także Przypadek; gr. Τύχη Týchē ‘ślepy przypadek’, ‘ślepy los’, łac. Tyche, Fortuna od fors ‘los’, ‘traf’) – w mitologii greckiej bogini i uosobienie przypadku, „ślepego” losu, szczęścia (pomyślności, powodzenia) i nieszczęścia; opiekunka miast; utożsamiana z rzymską Fortuną[1][2].
Uchodziła za córkę boga Zeusa (lub Prometeusza) albo tytana Okeanosa i tytanidy Tetydy lub za siostrę Nereid[2][3].
W sztuce przedstawiana jest zwykle z zawiązanymi oczami oraz rogiem obfitości i sterem[1][2]. Na głowie często ma koronę w kształcie murów obronnych (lub wież), jako bóstwo opiekuńcze miast[1][3].
Wiele miast miało swoją własną Tyche[1][4].

martyna pigża
 

DeletedUser

Guest
Login z gry: Scherlock ( serwer: East-Nagach )

Rozwiązanie zagadki: Korona
 

DeletedUser8

Guest
Ufff, jednak się udało : )
Skarby sfinksa wygrał Grzegosz, odpowiedzią było: Corona muralis

Korona (łac. corona, wieniec) jest najpowszechniejszym atrybutem władzy króla, cesarza, a czasem księcia, używanym od średniowiecza. Korona jest noszona na głowie monarchy.

W starożytności rolę korony pełnił wieniec, typowo z liści laurowych. W armii rzymskiej wieńce były nagrodą dla wyróżniających się żołnierzy (funkcjonalny odpowiednik obecnych orderów, np. corona muralis – odznaczenie dla pierwszego, który wdarł się na mury obleganego miasta) i, w zależności od zasług, miały różne kształty i były z innych materiałów (od trawy do złotych listków). Złoty wieniec stał się stąd oficjalnym atrybutem cesarza rzymskiego jako zwierzchnika armii.
Corona muralis (łac.) – w Rzymie w okresie republiki korona ze złota w kształcie murów, dawana temu, który pierwszy wdarł się na mury obleganego, nieprzyjacielskiego miasta. Początkowo mógł ją otrzymać każdy, później nagrodę tę otrzymywali tylko dowódcy.

W heraldyce stosowana jako zwieńczenie tarczy herbu miejskiego, określające rangę miasta - miasta mniejsze używają korony z trzema basztami, miasta większe z czterema, stołeczne z czterema lub pięcioma.

Barwa heraldyczna corona muralis jest najczęściej czerwona, naturalna - ceglasta, złota lub srebrna.

Tyche (także Przypadek; gr. Τύχη Týchē ‘ślepy przypadek’, ‘ślepy los’, łac. Tyche, Fortuna od fors ‘los’, ‘traf’) – w mitologii greckiej bogini i uosobienie przypadku, „ślepego” losu, szczęścia (pomyślności, powodzenia) i nieszczęścia; opiekunka miast; utożsamiana z rzymską Fortuną.
(...)
W sztuce przedstawiana jest zwykle z zawiązanymi oczami oraz rogiem obfitości i sterem. Na głowie często ma koronę w kształcie murów obronnych (lub wież), jako bóstwo opiekuńcze miast.

Herb Białegostoku:
200px-POL_Bia%C5%82ystok_COA.svg.png


Gratulacje dla zwycięzcy!
 
Status
Zamknięty.
Do góry