Technologie bojowe

  • Rozpoczynający wątek DeletedUser2001
  • Data rozpoczęcia

Czy jesteś za takim rozwiązaniem

  • Tak

    Głosy: 11 68,8%
  • Nie

    Głosy: 5 31,3%

  • W sumie głosujących
    16

DeletedUser2001

Guest
W wyniku kilku rozmów w paru tematach doszedłem do wniosku, że przyda się drugie drzewko technologiczne.
Będzie ono wyglądało nieco inaczej niż drzewko rozwoju naszej cywilizacji. Chodzi mi tu o zwiększanie możliwości naszych wojaków poprzez ekwipowanie ich w coraz lepszą broń i chronienie ich zbrojami, które uczynią ich trudniejszymi do zabicia.

Drzewko by miało hmmm... pięć "gałęzi"

W pierwszym rozwijałoby się zbroje od najstarszych tj. od futrzanych okryć, poprzez drewniane osłony, do brązowych a ostatecznie stalowych elementów zasłaniających ciało.
np. Futrzane okrycia (+1 obrona) --->Drewniane napierśniki (kolejne +1do obrony) itd.
Potem broń biała

(analogicznie od technologii wypalania grotów, poprzez kamienne, miedziane, brązowe, żelazne i ostatecznie stalowe narzędzia robiące kuku)

Następnie: broń dystansowa

(od użycia ołowianych kulek do proc, poprzez różne rodzaje łuków, a kończąc na wzmacnianym angielskim, cisowym long bow)

Artyleria:
Tu można się pobawić w jakieś wzmocnienia elementów różnymi metalami, czy w rozwiązania matematyczne i fizyczne, które doprowadziły do poprawienia, czy do zaistnienia w ogóle danych elementów artylerii.

Zdolności poprawiające mobilność
Czyli na pewno rózne szyki wojskowe, musztra, buty, onuce(tak! żołnierz z odmrożonymi nogami nigdzie nie pójdzie)



Drugą opcją są drzewka dla każdej jednostki z osobna poprawiające ich statystyki max do +3
np.
- Palone groty (+1 atak włócznika)
- Groty kamienne (+1 atak włócznika)
- Groty żelazne (+3 Atak włócznika

- Brązowe hełmy (+1 obrona włócznika - lub wszystkich jednostek epoki brązu)
- Brązowe napierśniki (+1 obrona włócznika - lub wszystkich jednostek epoki brązu)
- Brązowe nagolenniki (+1 obrona włócznika - lub wszystkich jednostek epoki brązu)

Itd.
 

DeletedUser625

Guest
Hmm, jak dla mnie pomysł spoko, ale nie uważasz, że robiąc tak nie będzie trzeba zmieniać jednostek? Jak zrobisz z włócznika takiego mistrza na piątym poziomie to powali nawet jednostkę z Jesieni Średniowiecza. Dlatego proponowałbym zrobienie coś takiego, że jednostki z Epoki Brązu można ulepszyć tylko 1 raz, a analogicznie do tego jednostki z pozostałych epok ulepszyć o więcej razy (tj. jednostkę z Jesieni Średniowiecza 5 razy).

Może moja propozycja może wydać się durna, ale i tak ją uważam, że byłaby taki lekkim ulepszeniem Twojego pomysłu.





Poza tym Top Lista hejterów tego forum może powiedzieć, że ten pomysł to plagiat z popularnej gry Ikariam.
 

DeletedUser5

Guest
Jak się wkrótce ankieta nie pojawi niestety będzie trzeba zamknąć temat z powodu niezastosowania się do zasad działu.
 

DeletedUser2001

Guest
Hmm, jak dla mnie pomysł spoko, ale nie uważasz, że robiąc tak nie będzie trzeba zmieniać jednostek? Jak zrobisz z włócznika takiego mistrza na piątym poziomie to powali nawet jednostkę z Jesieni Średniowiecza. Dlatego proponowałbym zrobienie coś takiego, że jednostki z Epoki Brązu można ulepszyć tylko 1 raz, a analogicznie do tego jednostki z pozostałych epok ulepszyć o więcej razy (tj. jednostkę z Jesieni Średniowiecza 5 razy).

Może moja propozycja może wydać się durna, ale i tak ją uważam, że byłaby taki lekkim ulepszeniem Twojego pomysłu.





Poza tym Top Lista hejterów tego forum może powiedzieć, że ten pomysł to plagiat z popularnej gry Ikariam.

Nie do końca jest tak jak mówisz. Pamiętaj, że każdy będzie robić ulepszenia, więc przy pierwszej opcji, każda jednostka będzie korzystała z dobrodziejstw technologii cywilizacji, a poza tym będzie miała swoje własne statystyki.

Np włócznik z ulepszeniami mógłby mieć statystyki takie:
A:9+ileś tam
O:9+ileś tam
I nie pamiętam szybkości
Zaś jakaś tam jednostka z jesieni średniowiecza ostatecznie będzie miała statystyki w granicach 20+ileś tam Więc nie ma wg mnie problemu.
W drugim rozwiązaniu zaś ulepszenie miałoby granicę do +3 i taki włócznik z ekwipunkiem +3 miałby przewagę nad żołnierzem bez ulepszeń, ale im dalej w las...

- - - Zaktualizowano - - -

Jak się wkrótce ankieta nie pojawi niestety będzie trzeba zamknąć temat z powodu niezastosowania się do zasad działu.

Ankieta wstawiona
 

DeletedUser2109

Guest
Nie do końca jest tak jak mówisz. Pamiętaj, że każdy będzie robić ulepszenia, więc przy pierwszej opcji, każda jednostka będzie korzystała z dobrodziejstw technologii cywilizacji, a poza tym będzie miała swoje własne statystyki.
W drugim rozwiązaniu zaś ulepszenie miałoby granicę do +3 i taki włócznik z ekwipunkiem +3 miałby przewagę nad żołnierzem bez ulepszeń, ale im dalej w las...

- - - Zaktualizowano - - -

Jak dla mnie dobry pomysł ,ale warto wprowadzić ograniczenie, że np. +3 w sumie, czyli +3 = +2 do ataku + 1 do obrony wtedy możnaby tworzyć bardziej zróżnicowane wojsko np. włócznik:
A:9
O:8
lub
A:10
O:6
bo skrajne wartości dawałby minus do przeciwnej
 

DeletedUser1724

Guest
Poza tym Top Lista hejterów tego forum może powiedzieć, że ten pomysł to plagiat z popularnej gry Ikariam.
Hajter gotowy do akcji, a więc zaczynam ^_^


Pomysł fajny i nie będę w żaden sposób mówił o plagiacie bo każdy jak dla mnie pomysł jest fajny lecz jeżeli ma on na prawdę rozbudowany scenariusz, w którym czytając wiemy co i jak, a w tym pomyśle jest może 1% tego co tak na prawdę powinno się zrobić z tym pomysłem co opisałeś lub też co bym chciał przeczytać by go poprzeć ^_^ A więc wstrzymuję się od głosu bo pomysł podoba mi się ale za mało w nim szczegółów :)
 

DeletedUser2001

Guest
Ideą jest drzewko technologii bojowych podobnych do tych, które możemy znaleźć w grze Age of Empires 2 w Kuźni. Jest tam, jak może pamiętacie 15 technologii (3x do ataku wręcz, 3x obrona piechoty, 3x obrona kawalerii, 3x atak dystansowy i 3x obrona łuczników), a także opcjonalne ulepszenia jednostek oblężniczych dostępne w zamkach i uniwersytetach. Ja bym wprowadził podobne rozwiązania, tyle, że z większą ilością dostępnych opcji. I teraz czekam, co byście bardziej poparli, czy opcję, że:
- wszystkie jednostki korzystają z osiągnięć cywilizacji, tj. z coraz lepszych technik obróbki metalu/wiązań/wyrobu łuków itd. i ulepszeń będzie powiedzmy 1 na erę
- oddzielne jednostki korzystają z ulepszeń dostosowanych tylko dla nich.

Jak już się wypowiecie zliczę głosy za i przeciw i spróbuję napisać drzewko takie, jakie wybrałaby większość. Demokracja, ludzie!
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

DeletedUser426

Guest
Pomysł fajny , sam o takim czymś myślałem.
Wiadomo , dzikusy nie biegali z jedną dzidą przez kilka wieków. Chociaż w zasadzie z jedna ;) ale pancerze , formacje bojowe to przechodziło ciagłe zmiany.

Twoje dwie propozycje odnosnie ulepszeń.
Pierwsza to produkcja seryjna, czyli w przenosni mówiać raz odkryte robi nam samo wystarczalna fabryke nowych dzid.
Druga to zbrojenie tylko wybranych jednostek.

Osobiście bardziej podoba mi się druga opcja poniewaz będzie więcej klikania ;p
 

DeletedUser2001

Guest
Ja z kolei wolałbym opcję pierwszą, bo jest po prostu bardziej zgodna z prawdą historyczną. Kiedy cywilizacja wynajdywała sposób na obróbkę kruszcu, to wykorzystywała go do większości narzędzi, do których dany metal się nadawał. Poza tym kto by zabronił łazić włócznikowi w pełnej zbroi płytowej? Przecież i takie formacje spotykało się na polach bitew! I zwali się pikinierami ;) Przecież pika to po prostu dłuższa włócznia.

A jeszcze trzeci sposób zaczerpnięty z Crusader Kings:
- Dana technologia supprotowałaby określony typ jednostek. Np. wynalezienie stalowego grotu wzmacniałby włóczników i łuczników(z epoki żelaza i wyżej). Jakieś długie miecze, dawałyby bonus do ataku dla jeźdźców i jednostek piechoty posługującymi się mieczami, itd.
Ponadto za diamenty można by dawać bonusy dla wszystkich typów jednostek, np. Szkoła rycerska, albo akademia Sun Tzu...
 

DeletedUser1724

Guest
Tak więc kto bystry jest i rozpisze to szczegółowo jak to by wyglądało w praktyce - oczywiście nie zaraz finalna wersja tylko więcej szczegółów by polepszyło ocenę pomysłu :)
 

DeletedUser426

Guest
Musze w jednej kwestii sie nie zgodzic ;)
Jak cywilizacja odkrywała nowy sposób obróbki czy produkcji czegos tam. Dajmy przykład , kiedys miecze z brazu potem z żelaza. jak odkryto żelazo to miecze z brazu zamieniły sie na żelazne ? nie.
Kazdy fragment uzbrojenia był produkowany na nowo i kazdy żołnierz został zbrojony osobno.

Któro jest zgodniejsze z historia ? transformacja metalu czy tworzenie czegos od nowa ? ;p
 

DeletedUser2001

Guest
Ale która propozycja byłaby Waszym zdaniem najlepsza.
Bo szczerze mówiąc taki upgrade dla każdej jednej jednostki przerabiać można chyba w Ikariamie albo Grepolis... Nie pamiętam. Zrobię więc tak jak ja to uważam.


Epoka brązu-Epoka Żelaza-Wczesne Średniowiecze-Rozkwit Średniowiecza- Jesień średniowiecza
Atak wręcz:
- Broń z brązu - Broń z żelaza - Broń z kutego żelaza - Broń z hartowanego żelaza - Broń ze stali
(tak wiem nazwy zasysają, ale jako hmm.. pasjonat broni dawnej muszę jakoś pogodzić prawdę historyczną i realia gry.
Obrona jednostek walczących wręcz:
- Napierśniki brązowe - Arma Segmentata - Żelazna kolczuga - Zbroja półpłytowa - Pełna zbroja płytowa
- Atak dystansowy
- Metalowe kule - Arcus legionisty - Łuk refleksyjny - Ciężka kusza - Łuk Kompozytowy
-Obrona łuczników:
- Zbroje skórzane - Zbroje z gotowanej skóry - Zbroje z ćwiekowanej skóry - Lekkie kolczugi - Kolczuga płytowa
- Broń oblężnicza (bonus i do dystansu i do ataku, dlatego tylko trzy co drugą epokę):
- Konopne liny - Żelazne wzmocnienia - technologie husyckie
Dystans( nie wolno moim zdaniem przesadzać , też trzy co drugą epokę)
- Sandały piechoty - Wysokie skórzane buty - Musztra

Jak ktoś ma inne propozycje co do nazw czy do cen ewentualnych... Proszę bardzo do dyskusji się włączyć.

- - - Zaktualizowano - - -

Musze w jednej kwestii sie nie zgodzic ;)
Jak cywilizacja odkrywała nowy sposób obróbki czy produkcji czegos tam. Dajmy przykład , kiedys miecze z brazu potem z żelaza. jak odkryto żelazo to miecze z brazu zamieniły sie na żelazne ? nie.
Kazdy fragment uzbrojenia był produkowany na nowo i kazdy żołnierz został zbrojony osobno.

Któro jest zgodniejsze z historia ? transformacja metalu czy tworzenie czegos od nowa ? ;p

Heh.. Pamiętaj, że jednostki są ideologiczne. Nie mamy ich setek, tysięcy czy coś. Pamiętaj, że te 8 jednostek to nasza cała armia, a między wynalezieniem technologii a wprowadzeniem jej w życie mija dłuższy czas. Nie chodzi tu o "transformację metalu" tylko o wprowadzanie danej technologii w obrót, Takim wprowadzeniem w obrót jest w tej naszej grze wynajdywanie i wykupywanie technologii w drzewku. Więc można uznać, że my, jako dobrzy i myślący władcy i wizjonerscy wodzowie, zaraz po wykupieniu odpowiednich ilości żelaznych mieczy, wyposażyliśmy przed zbliżającą się wojną całe nasze wojsko.

Czy takie wytłumaczenie Cię satysfakcjonuje?

Edit 2:
Poza tym wiele technologii powstało jednocześnie w wielu różnych miejscach na ziemi. Rzymianie ubierali legionistów w stalowe zbroje segmentacyjne, dawali w łapki żelazne miecze, a Władysław Jagiełło miał puścić w bój chłopów uzbrojonych w widły, cepy i kosy. Wynalezienie technologii nie równało się nigdy z jej wprowadzeniem. Pełne płytowe zbroje rycerzy były tak drogie, że stać było na nie tylko bardzo bogatych rycerzy. Cena takiej zbroi to w przeliczeniu na dzisiejsze pieniądze koszt.. Nowego modelu Ferrari... A koń(też przeraźliwie drogi), też musiał mieć ladrowanie, często droższe od zbroi rycerza.
Na koniec nie zapominajmy o tym, że cywilizacje nie rozwijały się liniowo. były czasy wzrostu i czasy upadku. Część technologii i mądrości starożytnych zapomniano, bezpowrotnie.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

DeletedUser2001

Guest
Nikt nie ma nic do dodania? Może własne projekty/nazwy itd...?
 

DeletedUser

Guest
Jak dla mnie jedna epoka jest za krótka żeby dawać nie wiadomo ile w rozwój jednej jednostki... Ja bym zrobił kilka badań na przestrzeni wszystkich epok typu: +1 atak lekkiej piechoty, +1 zasięg jednostek dystansowych itp.
 
Do góry