Świątynia reliktów vs rakieta - obliczenia

  • Rozpoczynający wątek DeletedUser15488
  • Data rozpoczęcia
Status
Zamknięty.

DeletedUser15488

Guest
Postanowiłem policzyć, którą perłę bardziej opłaca mi się rozwijać. A jak już liczę, warto to zapisać i podzielić się z resztą świata, bo czemu nie.

Na początek drobna uwaga dla nowych w grze znajomych, którym podeślę ten temat - w FoE inwestycje zapewne nigdy się nie zwrócą. Żeby odzyskać wpakowane powiedzmy 2000 punktów w jakąś perłę, dających nam 1 punkt dziennie, musielibyśmy czekać 2000 dni, nawet przy uwzględnieniu zwrotu za wkład będzie to ponad 3 lata. Nie, tu nie chodzi o zwrot - inwestycje mają dawać jak najlepsze zyski, przy założeniu, że nigdy nie będą one wyższe niż inwestycja. Czyli - wpłaca się PR w to, na czym się najmniej traci. Dochodzą oczywiście dodatkowe czynniki, takie jak zwrot za wkład w sąsiada (różny dla różnych pereł), różna ilość punktów do rankingu za ładowanie w różne perły i tak dalej. Tu jednak skupię się na prostej zależności zwrot pr za włożone pr.

Przyjrzyjmy się dwóm perłom - świątyni reliktów i rakiecie. Na początek sprawdzimy ile będzie kosztować / ile da zysku podniesienie poziomu z 7 na 8, potem z 20 na 21 (policzyłbym wyżej, ale nie widzę jak się zmieni premia). Z rakietą sprawa jest o tyle prosta, że zawsze daje 1 pr co poziom. Świątynia co poziom ma coraz niższy bonus.

Najpierw tylko rakieta, bo to proste. 7-8 -> 670 punktów za 7 PR tygodniowo więcej. 20-21 -> 1155 za 7.

Z reliktami jest trochę trudniej, powtórzę kalkulację którą robiłem jakiś czas temu. Zwykły relikt to 20% szans na 20 PR, czyli średnio 4 pr. Ten wyższej klasy - średnio 20 pr. Najrzadszy - świątynia wiedzy, czyli powiedzmy 50 pr (teoretycznie można z niej zebrać nawet ponad 400 pr rocznie, ale wymaga miejsca, czasem się nie zbierze etc). Do tego dochodzą nieprzeliczalne bonusy - medale, łotrzy, towary, plany, dekoracje za diamenty...

Trochę matematyki. Mając na 7 poziomie świątyni 14,75% szans na relikt, rozwiązując wszystkie 48 z nich dostaniemy średnio 7.08 reliktu. Średnia wartość jednego reliktu to 70% z 4 punktów za zwykły (2.8), 26% na 20 punktów ze złotego (5.2) i 4% na 50 PR, czyli 2. Daje to razem 10 PR na relikt, średnio 71 tygodniowo plus nieprzeliczalne bonusy za towary i resztę.

Dla 8 poziomu będzie to odpowiednio 7.32 reliktu, 5.25 ze złotego, 2.25 z jadeitowego i 2.77 za zwykły (tak, mniej niż za poprzedni poziom). Średnio 75.2 punktów na tydzień. Zyskujemy dodatkowe 4,2 pr za włożone 490.

Znowu matematyka - z proporcji, podniesienie zwrotu o 7 PR na tydzień kosztowałoby 817 PR.

Rakieta wygrywa 670 do 816.

ALE

Rakiety wbrew pozorom nie zbierzemy codziennie. Każdego dnia będziemy zbierać nieco później, aż w końcu nie zdążymy i zbierzemy dopiero w dniu następnym (z tego samego powodu fizycznie niemożliwym jest motywowanie 7/7). Jeśli ktoś zbiera perły tylko 6 razy w tygodniu, a zawsze robi wyprawy - relikty mogą tu być bardziej opłacalne. Podobnie jak ktoś nie robi wypraw, wtedy w oczywisty sposób rakieta wygrywa.



Teraz relikty 20-21.

20: 9,72 reliktu, 5.37 ze złotego, 3,87 za jadeit, 2.61 zwykły. Razem 115,182 pr.

21: 9,96 i odpowiednio 5.39, 3.97 i 2.6. Razem 119,12

Za 853 PR dostajemy średnio 4 pr na tydzień więcej.

Z proporcji - podniesienie zwrotu o 7 na tydzień kosztowałoby 1492 PR. Rakieta na tym poziomie podnosi zwrot o 7 PR za 1155, więc jest o wiele tańsza.

Widać jednak jak na dłoni, że o wiele bardziej opłaca się podnosić relikty 7-8 niż rakietę 20-21.

Wszystko też zależy od tego, na ile wycenimy dodatkowe bonusy. Ile pr jest warte 5 jednostek? 25/200 towarów? Zestaw do renowacji? Ognie sygnałowe? Studnia życzeń? Bazar? Jeśli uznamy, że podnoszą one wartość nagród o 50%, to relikty będą bardziej opłacalne od rakiety nawet na 20-21.

Chyba bardziej lubię liczyć takie rzeczy, niż grać :D
 

DeletedUser5256

Guest
To wyliczenie nie bierze pod uwagę towarów co jest bardzo ważne bo wpadają za darmochę z aktualnej epoki co oszczędza miejsce na budynek plus diamenty. Relikty biją na głowę rakietę.
 

DeletedUser14757

Guest
W swoich obliczeniach nie bierzesz pod uwagę znajomych z Arką. Podniesienie rakiety z poziomu 20 na 21 kosztuje 375 pr-ów. Resztę dostajesz za darmo od 5 znajomych.
 

DeletedUser2383

Guest
Nie wiem czy już to kiedyś proponowałem na forum, ale zróbcie mały challenge. Postawcie rakietę i ŚR na 1 poziomie i przez rok wpłacajcie na nie tylko te pr, które na nich zarobicie. O dziwo okaże się, że ŚR będzie mieć wyższy poziom.
PC to droga inwestycja, która się zwraca dopiero na wysokich poziomach i kolegach z arkami 90%.
 

DeletedUser15488

Guest
To wyliczenie nie bierze pod uwagę towarów co jest bardzo ważne bo wpadają za darmochę z aktualnej epoki co oszczędza miejsce na budynek plus diamenty. Relikty biją na głowę rakietę.
Napisałem, że wpadają towary, co jednak bardzo ciężko przeliczyć na PR - w pewnym momencie towary w ogóle nie są już potrzebne, do tego czasu są bardzo ważne. Z ciekawości mógłbym policzyć, ile towaru średnio wpada na 10, 20 i 30 poziomie. Jest też inny problem, ale chyba czysto teoretyczny - a co, gdy nie masz już miejsca na kolejną świątynię wiedzy? Jadeitowy relikt niewiele wtedy daje.

W swoich obliczeniach nie bierzesz pod uwagę znajomych z Arką. Podniesienie rakiety z poziomu 20 na 21 kosztuje 375 pr-ów. Resztę dostajesz za darmo od 5 znajomych.
Znajomi z arką podniosą też relikty. Pewnie będą mniej chętni, no bo to jednak relikty i "każdy wie", że są lepsze. Za leniwy byłem by liczyć, ile zwrotu będzie z wrzutek do reliktów, ile z wrzutek do rakiety. W sumie pisałem to bardziej pod moją gildię, gdzie nikt na razie o Arce nie śni.

W ogóle to zauważyłem, że wszyscy na serwerze ładują w rakiety, prawie w ogóle nie ma reliktów.
 

DeletedUser15488

Guest
Za leniwy byłem by liczyć, ile zwrotu będzie z wrzutek do reliktów, ile z wrzutek do rakiety.

A jednak chciało mi się

Policzmy, nie dla konkretnego poziomu, bo to mylące, tylko dla granicy zainwestowanych PR, 897, bo na tym kończą się dane na wiki.

Dla reliktów, 897 na poziomie 23 dadzą 185 + 95 + 30 + 10 PR, w sumie 320 PR
Dla podobnego obciążenia PR rakieta da na poziomie 11 kosztującym 902 pr 110 + 55 + 20 + 5 = 190 PR

Znowu relikty wypadają bez porównania lepiej!

Chociaż chyba zrobiłem tu błąd - raczej powinno się liczyć "po zainwestowaniu danej sumy PR", biorąc tę poprawkę, relikty na poziom 23 kosztują w sumieeeeeeee... (liczę, liczę, liczę) tak, 13 273 PR

Po włożeniu takiej ilości PR rakieta będzie mieć poziooooom.... 20! co będzie kosztować 13 424 PR, o ile się nie walnąłem w obliczeniach, nie pamiętam czy w tabeli było podane "do osiągnięcia tego poziomu" czy "do zrobienia następnego", tak czy tak jeśli jest bląd, jest identyczmy dla obu pereł.

Zwrot z rakiety za poziom 20 kosztujący 1127 to 225 + 115 + 40 + 10 = 390 punktów. Czyli w sumie podobnie, jak relikty.
 

DeletedUser14757

Guest
Super ponad 13k pr-ów. Tylko powiedz mi co innego z tymi pr-ami robić innego? Jedziesz każdą perłę po kolei. Innowację, Oranżerię, Castel, Hagię... Nie opłaca się?
 

DeletedUser15488

Guest
Pytanie brzmi, co opłaca się bardziej, co w pierwszej kolejności.
 

bartekmod

Książę
w pierwszej kolejności to jednak pewnie Arkę :) a potem poświęcony czas na wyszukiwanie "okazji" gdzie inwestuje jeden Gracz lub nawet sam właściciel i za wkład 20 PR dostaniesz zwrot 200 PR (razem z bonusem z Arki) to się opłaca najbardziej :p
 
Status
Zamknięty.
Do góry