Strefy kontroli podczas bitew

  • Rozpoczynający wątek Eugnomus
  • Data rozpoczęcia

Czy jesteś za wprowadzeniem stref kontroli wokół jednostek?

  • Tak

    Głosy: 7 63,6%
  • Nie

    Głosy: 3 27,3%
  • Nie mam zdania

    Głosy: 1 9,1%

  • W sumie głosujących
    11

DeletedUser

Guest
W planszowych grach heksowych standardem było, że dana jednostka otacza sąsiadujące z nią pola czymś nazywanym strefą kontroli. Jeżeli wroga jednostka wchodzi w strefę kontroli innej (wrogiej sobie) jednostki to musi się ona zatrzymać. Jeżeli chce się poruszać w obrębie pól kontroli jednostek przeciwnika to może to robić, jednak jej ruch jest ograniczony do 1.

Strefy kontroli bardzo urozmaicają grę, wystarczy rozmieścić odpowiednio oddziały i w połączeniu z przeszkodami terenowymi uczynić niemal niemożliwym przejście na tyły (np do łuczników). Wróg musi się w tym przypadku (jak w prawdziwej bitwie) przebijać przez linie obrony by wejść im na tyły lub zaatakować to co znajduje się za linią obrońców.

Myślę że to by bardzo urozmaiciło grę i spowodowało, że rozgrywka będzie dużo bardziej "strategiczna". To dość mało realistyczne, gdy jednostka piechoty przechodzi, jakby niezauważona, między powiedzmy trzema wrogimi jednostkami piechoty i atakuje łuczników znajdujących się daleko w tyle.
 

DeletedUser1724

Guest
Kluczowym elementem na rozegranie bitwy w której chcemy wygrać jest teren na jakim walczymy. Obecnie te tereny są generowane losowo dla każdej podbijanej prowincji. Wiele z tych terenów posiada jeziora, dzięki którym możemy zablokować dojście wrogich oddziałów do naszych dalekosiężnych maszyn czy żołnierzy w pewien sposób przypominając Twój pomysł.

Ogólnie blokować wrogie wojsko można spokojnie tylko trzeba troszkę pomyśleć przed ruchem i opracować teren na którym będziemy walczyć i wybrać drogę taką by to starcie wygrać. Komputer na pierwszy odstrzał bierze właśnie dalekosiężne oddziały lecz sprytem możemy zablokować dojście wroga do nich :)

Obecny system jest i tak mało dopracowany chociażby ze względu na to iż włócznikami i procarzami z epoki brązu możemy podbić bardzo dużo sektorów tanim kosztem ^_^

Ogólnie głosowałbym na "NIE" ale jako iż nie ma ankiety zachęcam autora do jej wstawienia jeżeli nie chce by temat został zamknięty :)
 

DeletedUser

Guest
Ankieta gotowa. Zachęcam do komentarzy i głosowania.

Strefy kontroli dodały by kolejny czynnik podczas bitwy, na razie jest to TYLKO teren i często bitwa polega na mechanicznym przesuwaniu jednostek. Dodatkowy czynnik moim zdaniem bardzo urozmaicił by grę i sprawił, że nawet jedna, słaba jednostka mogła by (choćby na jedną turę) spowolnić każdy rodzaj wojsk.
 

DeletedUser1724

Guest
Dodatkowy czynnik moim zdaniem bardzo urozmaicił by grę i sprawił, że nawet jedna, słaba jednostka mogła by (choćby na jedną turę) spowolnić każdy rodzaj wojsk.

Przeczytaj mój post wyżej gdzie napisałem o włóczniach i prockach :p
 

DeletedUser1724

Guest
Czytałem, ale nie widzę związku :p

Związek jest taki, że słaba jednostka (włócznik + procarz) i tak daleko zachodzą walcząc z dużo mocniejszymi wrogami, a Ty chcesz jeszcze dać następną szansę tym słabym jednostką na lepszą skuteczność poprzez blokowanie :)
 

DeletedUser

Guest
W tym kontekście ok. Ale jak już walczy równy z równym to lepszy strateg z kilkoma możliwościami bedzie miał szansę na korzystniejsze rozstrzygnięcie.
 

DeletedUser1724

Guest
W tym kontekście ok. Ale jak już walczy równy z równym to lepszy strateg z kilkoma możliwościami bedzie miał szansę na korzystniejsze rozstrzygnięcie.

Nie ma starć "równy z równym" bo każdy dobiera wojsko do przeciwnika by go jednak pokonać niż walczyć dla honoru z taką samą jednostką bądź z podobnymi statystykami :)
 

DeletedUser2383

Guest
Obecnie możesz blokować jednostki wroga stawiając 4 jednostki dalekosiężne w rogu mapy a przed nimi 4 jednostki piechoty; 2 jednostki lekkiej i 2 jednostki ciężkiej piechoty. Powiem wam, że całkiem fajnie to wychodzi, bo komputer głupieje gdy się do niego nie podchodzi, tylko wali z daleka i czeka aż sam podejdzie i się rozwali o "mur". :p

Odnoście pomysłu jestem na tak, pod warunkiem, że ta funkcja nie rozwali gry :haha:
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

DeletedUser

Guest
Jak dla mnie to nie potrzebne. Wyobrażasz sobie konnego jadącego 1 pole na turę? Z resztą już różnorodność terenu daje nam olbrzymie możliwości, jak np. ostrzał zza skał albo zatrzymanie konnicy stawiając piechotę między dwoma bagnami. Wszystko zależy od tego, jak ci się mapa wygeneruje, reszta to twoja kreatywność.

Jeśli podejdę w czyjąś strefę kontroli to czy on znajdzie się w mojej strefie kontroli? To bez sensu i nie praktyczne.
 

DeletedUser

Guest
Jeśli podejdę w czyjąś strefę kontroli to czy on znajdzie się w mojej strefie kontroli?
Wychodzi na to, że tak i jest to nawet logiczne. Z jednej strony ten pomysł jest po prostu z d**y, jednak mógł by wprowadzić coś nowego, musiał bym to przetestować w praktyce żeby coś o tym więcej powiedzieć dlatego klikam, że nie mam zdania. (nietrzeźwy, wybaczcie jeśli napisałem bzdury)
 

DeletedUser

Guest
Wychodzi na to, że tak i jest to nawet logiczne. Z jednej strony ten pomysł jest po prostu z d**y, jednak mógł by wprowadzić coś nowego, musiał bym to przetestować w praktyce żeby coś o tym więcej powiedzieć dlatego klikam, że nie mam zdania. (nietrzeźwy, wybaczcie jeśli napisałem bzdury)

Moim zdaniem można sobie wyobrazić i to bardzo prosto. Jestem na nie mam zdania. Czemu patrz posty wyżej z blokowaniem. :)
 

DeletedUser1724

Guest
Wychodzi na to, że tak i jest to nawet logiczne. Z jednej strony ten pomysł jest po prostu z d**y, jednak mógł by wprowadzić coś nowego, musiał bym to przetestować w praktyce żeby coś o tym więcej powiedzieć dlatego klikam, że nie mam zdania. (nietrzeźwy, wybaczcie jeśli napisałem bzdury)

Zawsze graczy coś nowego ciekawi jakby to mogło wyglądać czy działać ale tutaj bardziej przypominało by mi boks gdzie blokowanie = garda :p
 

DeletedUser2456

Guest
hmmm... swietny pomysł. dałoby to więcej możliwosci podczas bitwy. jestem jak najbardziej za

- - - Zaktualizowano - - -

hmmm... swietny pomysł. dałoby to więcej możliwosci podczas bitwy. jestem jak najbardziej za
 
Do góry