Pytania i Odpowiedzi - Mały poradnik konkursowy

  • Rozpoczynający wątek DeletedUser8
  • Data rozpoczęcia
Status
Zamknięty.

DeletedUser8

Guest
-Jak to jest z literówkami, kolejnością odpowiedzi?
Mogę przymknąć oko na literówkę jeśli nie zmienia ona sensu odpowiedzi i tak, jest to moja dobra wola właśnie. Kolejność tak samo, jeśli nie zmienia faktu, że odpowiedź jest pełna lub podanie kolejności nie było elementem pytania. Udzielenie zbyt wielu informacji również nie dyskwalifikuje użytkownika, dopóki są to informacje poprawne - a w MIXach zdarzało się, że pisząc za dużo, po prostu niektórzy pisali źle.

-Czy można wysłać nowe zgłoszenie?
Jeśli liczy się ostatnie zgłoszenie - można. Jeśli liczy się pierwsze zgłoszenie, tzn. pierwszy post zawierający login i rozwiązanie zadania - nie. ALE Jeśli ktoś np. wyśle post bez loginu lub sam login bez odpowiedzi to nie jest to zgłoszenie, więc automatycznie - nie jest liczone i można wysłać nowe. Co do poprawności zgłoszenia w drugą stronę: jest login ale odpowiedź jest niepełna/błędna. Niestety, odpowiedź niepełna/błędna nadal jest odpowiedzią na zadanie i w takim wypadku użytkownik traci swoją szansę.

-Kto decyduje o poprawności odpowiedzi?
O tym czy odpowiedź jest poprawna (czy nie) decyduję ja albo Bryfft i robimy to zgodnie z zasadami, które Wam podajemy przy każdym konkursie. Zasady konkursu opisują jego działanie ale nie uwzględniają wszystkich możliwości i kombinacji jakie wystąpią, bo tak się po prostu nie da i czasem stajemy przed sytuacją na pograniczu: uznać czy nie uznać? Są to bardzo trudne decyzje, które podejmujemy zwykle razem. Zawsze będzie wtedy ktoś pokrzywdzony, bo jeśli jedna osoba wygra, to zabraknie miejsca na podium dla innej. Musicie się z tym pogodzić.

-Czy jeśli odpowiedź będzie zawierała literówkę, przekręconą kolejność, odpowiem A albo B to zostanie uznana czy nie? (i wszelkie inne pytania z serii "a co gdyby..." )
Nie będę pisać, które odpowiedzi byśmy konkretnie uznali, a które nie z prostej przyczyny, byście nie przyjmowali tego za obowiązujące zasady. Literówka literówce nie jest równa, tak samo nazwa miasta lub obiektu może być niepełna ale nadal jednoznaczna, a czasem brak jednej litery może sprawić, że będzie chodziło już o coś innego. W każdej sytuacji tego typu, niestety lub na szczęście, musimy rozpatrywać przypadek indywidualnie, może to nawet zależeć od tego jaki to konkurs - jak bardzo konkretne ma zasady, o co dokładnie pytaliśmy, jak bardzo jest to "oficjalny" konkurs i jak traktowaliśmy takie przypadki wcześniej.

-Czemu zadanie/pytanie było takie proste/trudne?
Wymyślając pytania, zagadki, puzzle czy cokolwiek innego, mogę kierować się jedynie własną intuicją lub poprosić o wsparcie team. Trudno jednak na podstawie odpowiedzi kilku osób ocenić, czy dany konkurs będzie łatwy czy trudny dla kilkudziesięciu innych. Mogę ogólnie stwierdzić, że dany zestaw pytań jest prosty albo trudny i często zostanie przez Was właśnie tak odebrany jednak zdarza się, że daję proste pytania, na które odpowiada zaskakująco mało osób lub teoretycznie trudne, na które szybko znaleźliście odpowiedzi w internecie. W dobie googli, wikipedii i wszelkiego rodzaju wyszukiwarek, aby konkursy były naprawdę trudne, musiałabym Wam dawać do obliczania całki, a i to często można znaleźć gotowe : ) Inna opcją są konkursy na czas, ale tu z kolei pojawiają się problemy, że nikt nie odświeża forum co minutę i większość osób zwyczajnie na konkursy by nie trafiała, dlatego też zmieniliśmy zasady mixa, aby więcej osób mogło się bawić.

-Czemu w 90% konkursów nagrodą są Diamenty?
Z monetami i zaopatrzeniem konkursów nie będzie, natomiast z towarami lub planami rzadko, bo po prostu ograniczamy do minimum bezpośredni wpływ na grę. Kiedy kupujecie coś za Diamenty, po pierwsze nie wiadomo na co je wydacie, więc macie większą swobodę działania, po drugie jeśli nawet kupicie towary do odblokowania technologii, to nie macie ich fizycznie dopisanych do magazynu, ilość towarów dostępnych na rynku się nie zmienia. Diamenty są i będą główną stawką z konkursach, ale jeśli bardzo chcecie bez, to mogę pomyśleć nad zabawą, w której nagrodą będzie ogromna satysfakcja i moje gratulacje ;)

-Czemu nagrody nie mogą być wyższe?
Z jednej strony konkursy robimy bo chcemy, nie mamy żadnego nakazu od zarządu firmy, a to skutkuje tym, że mamy po prosrtu pewne ograniczenia ile możemy "rozdać". Z drugiej strony, nam wcale nie zależy na tym, żeby nagrody były niskie i rzadko przyznawane, ale żeby je zwiększyć musi mieć to sens - tzn. muszą być chętni do zabawy, abyśmy mieli uzasadnienie dla zwiększenia puli, a z tym bardzo różnie bywa.

-Czemu konkursy są o porze x a nie y? Czemu nie ma konkursów o 4 w nocy? Czemu na czas/nie na czas/loterie etc? Czemu nie ma konkursów o zupełnie losowych porach lub zdarzają się sporadycznie?
To są w sumie odrębne sprawy.
1. Pory konkursów i ich forma - Była edycja konkursów wieczornych, teraz są rano, były na czas, teraz można spokojnie poszukać odpowiedzi. Ogólnie, staramy się urozmaicać konkursy, jednak faktem jest, że większość użytkowników loguje się w porach popołudniowych lub wieczornych, a dostęp do internetu zwyczajnie odbiera sens niektórym formom zabawy, gdy wszystko można znaleźć w googlach. Nie dogodzimy wszystkim, niestety. Dodatkowo, aby zrobić dowolny konkurs w Miedzianym Zwoju jest potrzebny Bryfft i ja, w sytuacji awaryjnej tylko Bryfft lub tylko ja. Nie ma innych osób, które mogłoby odpalić konkurs za nas, więc pory konkursów muszą też być dostosowane po prostu do naszych możliwości.
2. Konkursy o zupełnie losowej porze - Dzięki określeniu pory odpada wszelkie oskarżenie o np. wrzucanie pytań pod dane osoby. Nie sprawdzam w danym momencie kto siedzi na forum, a jednak ludziom czasem głupie teorie przychodzą do głowy, jak przegrają, bo akurat ich nie było przy kompie. Nikt jednak nie powiedział, że losowych konkursów nie będzie, po prostu nie będzie to jedyna istniejąca ich forma.
3. Konkursy o dokładnej porze i konkursy nocne - Nie wiem czy pamiętacie o tym, że konkursem ktoś się musi zająć, wystartować, ocenić, zamknąć. O ile jestem skłonna raz czasem odpalić konkurs w nocy, bo akurat będę, to raczej nie będę miała ochoty robić tego regularnie i specjalnie zarywać nocki :) Natomiast konkursy o dokładnej porze: co jak ustalimy konkurs np. na wtorek 14:00 i konkurs się nie pojawi? Nieważne czy nie net mi padnie czy prościej - po prostu przegapię godzinę. Robienie punktualnych konkursów jest dość ryzykowne z naszej strony i wybaczcie, że nie liczę na wyrozumiałość i zrozumienie ze strony użytkowników, którzy o danej godzinie specjalnie przyjdą na konkurs i się nie doczekają go. Konkursy odbywają się w przedziałach godzinowych, ponieważ w ciągu godziny (lub kilku jeśli przedział jest większy) da się ogarnąć konkurs i wykombinować zastępstwo w razie problemów, a w ciągu paru minut mogłoby to być niewykonalne.

-Wysokie nagrody w konkursie X w porównaniu do innych konkursów
Zagadki, puzzle czy inne konkursy wymagające nieco więcej czasu i myślenia są wyżej nagradzane, bo nie wystarczy przekopiowanie treści do googli :) A jak wystarczy to nagroda będzie odpowiednio niższa.

-Czemu zwykle w konkursach odpowiedzi są ukryte?
Aby gracze nie kopiowali od siebie odpowiedzi :)

-Czy mogę zalogować się na konto siostry/dziewczyny/brata/babci/chomika etc. i za nią/niego też odpowiedzieć w konkursie?
NIE! To nawet nie jest zasada konkursowa, to jest zasada użytkowania forum - każdy korzysta ze swojego konta. Jeśli wykryjemy, że ktoś pisał za kogoś innego, obie osoby zostaną zdyskwalifikowane za złamanie zasad forum.

-On wiedział o konkursie jak tylko się pojawił.... skąd?!
Pomijając zwykły przypadek tudzież sytuacje maniakalnego odświeżania strony... istnieje coś takiego jak RSS :) Niektórzy wyraźnie korzystają z RSS w celu szybkiego dostrzeżenia wydarzeń w Miedzianym, niektórzy natomiast wydają się nie mieć wiedzy o tym, że takie coś istnieje. Tak więc podrzucam, by szanse były równe: http://forum.pl.forgeofempires.com/external.php?type=RSS2&forumids=44
"RSS (Really Simple Syndication) to technologia pozwalająca na przeglądanie informacji pojawiających się na wybranych przez użytkownika stronach tuż po ich ukazaniu się.
Wystarczy ściągnąć odpowiedni program, tzw. czytnik, który gromadzi je w jednym miejscu i sortuje zgodnie z wytycznymi wskazanymi przez użytkownika."

- Czemu RSS nie jest wyłączony?
To nie jest tak, że nagle dodaliśmy nowinkę techniczną i popsuliśmy komuś zabawę. RSS u nas istniał od początku i widać było, że część osób z tego korzysta, a więc dla wyrównania szans, przypomnieliśmy o istnieniu RSS reszcie użytkowników. I pod tym względem szanse są równe, wybór czytnika to już Wasza indywidualna sprawa, tak samo jak łącze internetowe czy przeglądarka. RSS potrafi obsłużyć relatywnie duża liczba użytkowników internetu. A jeśli nie potrafi, to może się łatwo i szybko nauczyć. Więc przy umiejętnym korzystaniu, może na tym zyskać każdy z Was.
Gdyby RSS został w tej chwili wyłączony, jedynym sposobem powiadamiania o nowych tematach byłaby subskrypcja, odświeżanie stronki co chwilę albo korzystanie ze skryptów zewnętrznych (innych i daleko bardziej złożonych niż RSS), które sprawdzałyby okresowo forum i wywalały powiadomienie w razie powstania nowego tematu. Niestety takie skrypty już nie każdy potrafi zainstalować poprawnie i z nich korzystać, nie mówiąc już o ich napisaniu. Niemniej istnieje grupa Graczy, która ogarnęłaby to sobie bez problemów zyskując tym samym przewagę ogromnie przewyższającą to, co daje dzisiaj RSS. Tym samym istniałaby wąska, ekskluzywna grupa Użytkowników, która dzięki swoim umiejętnościom technicznym byłaby zawsze do przodu w porównaniu z resztą, a brak RSS zabijałby możliwość jakiejkolwiek konkurencji z nimi.

-Zagadki powinny być jednoznaczne.
O ile konkretne i jednoznaczne pytanie jest istotne w takim konkursie jak MIX, to wszelkie zagadki, jak nazwa wskazuje, polegają na kombinowaniu. Gdyby zagadka była oczywista lub wiele mniej więcej pasujących odpowiedzi byłoby traktowanych jako poprawne, to nie byłaby zagadką. O to chodzi by pokombinować i wpaść na ten właściwy trop, a że zagadki tworzę ja, cóż... to ja decyduję o tym, czy to ta właściwa odpowiedź, jest to zresztą dość logiczne. Jeśli komuś zasady zagadek forumowych nie odpowiadają, pozostaje mi jedynie polecić mu udział w innych konkursach :)

-To już przesada. Co to za zadania do policzenia, jakieś definicje matematyczne? Nie każdy lubi matematykę~!
Różnica między bokiem a ścianą to coś, co poznaje się najpóźniej w gimnazjum. O dodawaniu, odejmowaniu, mnożeniu i dzieleniu nie wspominając... tak więc pytania "typowo matematyczne" na tym poziomie nie są przesadą i mogą się pojawiać. Nawet jeśli pojawi się zadanie na wyższym poziomie niż gimnazjalnym/licealnym, matematyka jest dziedziną jak wszystkie inne, nie mamy więc zamiaru jej pomijać, tylko dlatego, że komuś sprawia kłopoty. Ktoś inny może nie lubić historii czy chemii, ma prawo, konkursy jednak mogą dotyczyć dziedzin wszelkich. :)

-Nie jestem katolikiem, nie obchodzą mnie sprawy Kościoła, nie zadawajcie takich pytań bo to mnie dyskryminuje jako osobę innej wiary/ateistę/pomidora!
Nawet ateista często ma większą wiedzę o religiach i ich historii niż sami wierzący, jest to taka sama wiedza jak np. o kulturze i bogach greckich, rzymskich czy egipskich. A nie sądzę, żeby ktokolwiek się za te ostatnie oburzył. Nie pojawiają się w MIXie pytania, które wymagałyby uczęszczania do szkółki niedzielnej, wszystko jest do sprawdzenia w necie, więc robienie problemu przez sam fakt, że pytanie dotyczy historii kościoła czy religii (którejkolwiek, bo pytania były już różne) jest troszkę popadaniem w paranoję.

-Błąd w pytaniu!
Odpowiedzi należy udzielić na zadane pytanie, dokładnie tak jak ono brzmi. Nie na to co mogłam mieć na myśli, nie na to co komuś się wydaje, tylko dokładnie na zadane pytanie. Pytamy o króla który nie istniał? Używamy czasu przyszłego w odniesieniu do osoby zmarłej? Odpowiadacie więc, że nie istniał, nie żyje, nie ma kogoś takiego, a nie przerabiacie pytanie na takie, jakie według Was powinno paść. Oczywiście, błędem jest jeśli pytanie jest sformułowane niezrozumiale i to należy zgłosić, jednak nie należy wychodzić z założenia, że "miało brzmieć inaczej". Nawet jeśli zdarzy się błąd (a nie celowe nasze działanie), to uznane będą odpowiedzi na to pytanie, jakie znalazło się w konkursie, a nie jakie mogło/powinno tam być.

- "Wysłanie zgłoszenia w konkursie jest równoznaczne z udzieleniem InnoGames GmbH zgody na nieodpłatne wykorzystanie stworzonego przez siebie utworu" Jak mam to rozumieć?
W żadnym wypadku prawa autorskie nie przechodzą na InnoGames. Autorem danego dzieła pozostaje jego twórca, czyli dany forumowicz. Forumowicz może nadal w pełni rozporządzać swoim utworem. Może go także sprzedać, jeśli ma taką wolę, czyli korzystać z niego komercyjnie.
Zapis w zasadach stanowi jedynie, że my możemy go użyć za darmo. Np. wrzucić na FB.
 
Status
Zamknięty.
Do góry