Prawa autorskie

  • Rozpoczynający wątek yakiii
  • Data rozpoczęcia
Status
Zamknięty.

Hikari36

Polonista
Polonista
Jak już cytujemy, to w tym temacie siorp podała również link do wypowiedzi:
siorprajs napisał:
@yakiii - Wszelkie wątpliwości dotyczące nazw czy wizerunków obiektów pojawiających się w FoE są konsultowane z prawnikami. Więc bez obaw - ktoś tam cały czas trzyma rękę na pulsie i pilnuje, żeby wszystko działo się zgodnie z prawem, w końcu InnoGames jest firmą niemiecką, więc porządek musi być. :) Dzięki jednak za troskę o dobro firmy i Graczy. Dopytam też o nasze misie ponownie. :)
co jest potwierdzeniem, że nad działaniami czuwają prawnicy :)

Gdyby były jakieś problemy prawne to wątpię, by teraz Gracze mogli korzystać z Pereł. co jak co, ale jednak żadna firma nie chce się narażać na konflikt z prawem, tutaj również autorskim :)
 

DeletedUser

Guest
poczekamy , zobaczymy ;)
póki co to słychać tylko "echo" teamu jak nagrania z szafy :
 

DeletedUser16730

Guest
miałem wrażenie że tu pracujesz ? ;)

To zupełnie zrozumiałe. Równi goście kopią support bezmyślnie i bez przyczyny, no ewentualnie sobie wymyślą jakąś. Jak nie kopie to albo pracuje, albo chcę pracować. Bo przecież nie możliwe żebym się kierował rozsądkiem. To całkowicie niemożliwe.
 

DeletedUser

Guest
jeśli nie jesteś pewien swojego stanowiska , to poczekaj na wypowiedź strony , która otrzymała pytanie
taka postawa obronna jest nieco komiczna , bo co wtedy gdy okaże się że rację miałem ja ? twierdząc , że IG nie posiada praw autorskich publikacji i przetwarzaniu wizerunków budynków w celach komercyjnych

będziesz w stanie wtedy publicznie przyznać się do błędu ?
 

DeletedUser16730

Guest
jeśli nie jesteś pewien swojego stanowiska

Ale ja nie mam stanowiska. Twierdziłem i twierdzę nadal, że sam fakt jakiegoś zastrzeżenia w Belgii nie zmusza IG do uzyskania pozwolenia. Być może nie zmusza, dlatego chciałem żebyś podał punkt zapisu prawa wyłącznego na podstawie którego upierasz się, że muszą takie mieć.

Dla przypomnienia to Ty wydałeś wyrok na samym początku.
no i co geniusze prowizorki ?
i to Ty byłeś pewien na
mam 100% racji
I pomimo tego, że podałem Ci nr. prawa wyłącznego dla misia uszatka nie byłeś, jak to ująłeś
w stanie wtedy publicznie przyznać się do błędu ?

Pomijając fakt, że nie wierzę żeby taka firma niemiecka przy dzisiejszej histerii w tym temacie nie dmuchała na zimne to prawdę mówiąc nie wiem do czego miałbym się przyznawać. Ale owszem, jak napiszą, że przepraszają i nie mają zgody, a jest ona wymagana (bo nadal nie udowodniłeś, że musi być) to tak, odszczekam tę wiarę w ich rozsądek. Wejdę pod stół i będę szczekał.

Natomiast ciekaw jestem co Ty zrobisz skoro już na tym etapie konfabulujesz i nie argumentujesz swoich racji tylko skupiasz się na swojej paranoi zaczerpniętej z jakiegoś brukowca. A wystarczyło żebyś zamiast skupiać swoje emocje na pisaniu skupił swoją logikę na czytaniu.
 

DeletedUser

Guest
Ale ja nie mam stanowiska. Twierdziłem i twierdzę nadal, że sam fakt jakiegoś zastrzeżenia w Belgii nie zmusza IG do uzyskania pozwolenia. Być może nie zmusza, dlatego chciałem żebyś podał punkt zapisu prawa wyłącznego na podstawie którego upierasz się, że muszą takie mieć.

Dla przypomnienia to Ty wydałeś wyrok na samym początku.

i to Ty byłeś pewien na

I pomimo tego, że podałem Ci nr. prawa wyłącznego dla misia uszatka nie byłeś, jak to ująłeś


Pomijając fakt, że nie wierzę żeby taka firma niemiecka przy dzisiejszej histerii w tym temacie nie dmuchała na zimne to prawdę mówiąc nie wiem do czego miałbym się przyznawać. Ale owszem, jak napiszą, że przepraszają i nie mają zgody, a jest ona wymagana (bo nadal nie udowodniłeś, że musi być) to tak, odszczekam tę wiarę w ich rozsądek. Wejdę pod stół i będę szczekał.

Natomiast ciekaw jestem co Ty zrobisz skoro już na tym etapie konfabulujesz i nie argumentujesz swoich racji tylko skupiasz się na swojej paranoi zaczerpniętej z jakiegoś brukowca. A wystarczyło żebyś zamiast skupiać swoje emocje na pisaniu skupił swoją logikę na czytaniu.

poczytaj uważnie , niżej materiał z portalu rp.pl

"
Unijna dyrektywa 2001/29/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 22 maja 2001 roku w sprawie harmonizacji i niektórych aspektów praw autorskich i pokrewnych w społeczeństwie informacyjnym (Dziennik Urzędowy L 167, 22/06/2001 P. 0010 -0019, dalej: dyrektywa) przyznaje prawo do fotografowania obiektów architektonicznych w przestrzeni publicznej, a nadto pełną swobodę w wykorzystaniu zrobionych zdjęć zarówno dla celów prywatnych, jak i komercyjnych.

Dyrektywa dopuszcza jednak, aby poszczególne państwa członkowskie mogły wprowadzić wyjątki od tzw. wolności panoramy. Wprowadziły je m.in. Francja, Belgia, Włochy i Grecja. Tam więc z zasady, robiąc zdjęcia architektury (czy to na użytek komercyjny czy prywatny), trzeba się ubiegać o pozwolenie, zazwyczaj odpłatnie. W takich sytuacjach opublikowanie zdjęcia słynnego budynku Atomium w Belgii czy zdjęcia wieży Eiffla z nocną iluminacją świetlną może stanowić naruszenie praw autorskich. Dlaczego?

Podobnie także zdjęcia Atomium (również robione prywatnie przez turystów) są objęte prawami autorskimi należącymi do Belgijskiego Stowarzyszenia Autorów, Kompozytorów i Wydawców (Société d'Auteurs Belge – Belgische Auteurs Maatschappij, dalej: SABAM). Niektóre systemy prawne, np. niemiecki, uznają jednak na terenie własnej jurysdykcji prawa autorskie jedynie w takim zakresie, w jakim mogły one zostać nabyte na podstawie prawa krajowego. Z tego też względu zdjęcia Atomium publikowane w Niemczech nie podlegają tej ochronie.
Warto jednak dodać, że kilka dni temu, tj. 16 czerwca 2016 r., parlament belgijski uchwalił zmiany w zakresie „wolności panoramy" (dokument nr 54K1484/011). Gdy wejdą w życie, robiąc zdjęcia architektury w Brukseli, np. Atomium, nie będzie trzeba ubiegać się o pozwolenie. Jednak do wejścia w życie zmian wszystkie zdjęcia Atomium są objęte prawami autorskimi.

Prawo belgijskie też przewiduje surowe kary. Przestępstwo polegające na naruszeniu praw autorskich zagrożone jest w Belgii karą finansową od 500 do 100 000 euro oraz karą pozbawienia wolności od roku do lat pięciu (artykuł XI.293,XV.70 oraz XV.04 kodeksu handlowego). Twórca lub posiadacz majątkowych praw autorskich może także żądać stosownej kwoty tytułem odszkodowania, a ponadto bezpodstawnie uzyskanych korzyści. Kwestie te zostały szczegółowo uregulowane w belgijskim kodeksie handlowym, tytuł 9 i 10, księga XI."

chciałeś aktów prawnych ? proszę
a teraz ty pokaż kontragumentacje udokumentowaną prawem
 

Hikari36

Polonista
Polonista
Ale... przecież w FoE nie ma zdjęć :o To, co podałeś, odnosi się do zdjęć, a tutaj mamy graficzne odwzorowania budynków, a więc do niech odnoszą się przepisy o utworach w miejscach publicznych (co podałem wcześniej), a nie wolności panoramy...
Zdjęcie budynku a jego odwzorowanie to co innego.


Ale, tak naprawdę, to tutaj musiałby się wypowiedzieć prawnik obyty w prawie międzynarodowym, czy właśnie takie odwzorowanie (coś jak mural, własnoręcznie przygotowana grafika) zalicza się do kategorii fotografii, ale wątpię ;) I wątpię, by również w sędziowie byli tu jednomyślni, jeden może uznać takie coś za fotografię, a drugi już nie, więc... kwestia czysto subiektywna.
I proszę, wyciągnij swoją wypowiedź z cytatu bo jej nie widać :p
 
Ostatnia edycja:

DeletedUser

Guest
Ale... przecież w FoE nie ma zdjęć :o To, co podałeś, odnosi się do zdjęć, a tutaj mamy graficzne odwzorowania budynków, a więc do niech odnoszą się przepisy o utworach w miejscach publicznych (co podałem wcześniej), a nie wolności panoramy...
Zdjęcie budynku a jego odwzorowanie to co innego.


Ale, tak naprawdę, to tutaj musiałby się wypowiedzieć prawnik obyty w prawie międzynarodowym, czy właśnie takie odwzorowanie (coś jak mural, własnoręcznie przygotowana grafika) zalicza się do kategorii fotografii, ale wątpię ;) I wątpię, by również w sędziowie byli tu jednomyślni, jeden może uznać takie coś za fotografię, a drugi już nie, więc... kwestia czysto subiektywna.
I proszę, wyciągnij swoją wypowiedź z cytatu bo jej nie widać :p
i wg ciebie nie wykorzystuje wizerunku budynku do celów komercyjnych bo jak napisałeś o zdjęcia chodzi :? no gratulacje !
w tym momencie uważam , iż sprostałem waszym oczekiwaniom podparcia swojej argumentacji aktem prawnym , natomiast żaden z was panowie nie odwzajemnił się poparciem swoich teorii
 

Hikari36

Polonista
Polonista
Przecież wykorzystuje, ale tu chodzi o kwestię, czy takie odwzorowanie graficzne (z pewnymi zmianami, bo jednak gdzieniegdzie mamy animacje, zmiany kolorów i tym podobne nowinki) jest zdjęciem czy nowym utworem ;) Bo jednak żadna Perła tutaj nie jest wiernym odwzorowaniem rzeczywistej budowli i w każdej są jakieś zmiany.
Jednakże
Podałeś dyrektywę, a więc w jego treści mamy:
Artykuł 4
Prawo do rozpowszechniania
3. Państwa Członkowskie mogą przewidzieć wyjątki lub ograniczenia w odniesieniu do praw określonych w art. 2 i 3w następujących przypadkach:
h) korzystania z utworów takich jak utwory architektoniczne lub rzeźby, wykonanych w celu umieszczenia ich na stałe w miejscach publicznych;

Perły to utwory architektoniczne wykonane w celu umieszczenia ich na stałe w miejscach publicznych.

A więc wracamy już do naszej rodzimej ustawy i przepisu wcześniej przeze mnie podanego :)

Żeby nie było, że to "moja opinia": http://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32001L0029&from=PL a dokładniej strona 8
 

DeletedUser

Guest
Przecież wykorzystuje, ale tu chodzi o kwestię, czy takie odwzorowanie graficzne (z pewnymi zmianami, bo jednak gdzieniegdzie mamy animacje, zmiany kolorów i tym podobne nowinki) jest zdjęciem czy nowym utworem ;) Bo jednak żadna Perła tutaj nie jest wiernym odwzorowaniem rzeczywistej budowli i w każdej są jakieś zmiany.
Jednakże
Podałeś artykuł, a więc w jego treści mamy:
Artykuł 4
Prawo do rozpowszechniania
3. Państwa Członkowskie mogą przewidzieć wyjątki lub ograniczenia w odniesieniu do praw określonych w art. 2 i 3w następujących przypadkach:
h) korzystania z utworów takich jak utwory architektoniczne lub rzeźby, wykonanych w celu umieszczenia ich na stałe w miejscach publicznych;

Perły to utwory architektoniczne wykonane w celu umieszczenia ich na stałe w miejscach publicznych.

A więc wracamy już do naszej rodzimej ustawy i przepisu wcześniej przeze mnie podanego :)
wejdź do inwentarza - perły architektury (to taki obrazek budynku) , odszukaj tam Atominium , kliknij "informacja" poczytaj i już nie zawracaj mi głowy jak również robieniem show bez "twardej" argumentacji
 

DeletedUser16730

Guest
a teraz ty pokaż kontragumentacje udokumentowaną prawem

Znowu pokazujesz ogólniki, uparłeś się pisać o niczym. Ale pomijając ten fakt, czytałeś to co wkleiłeś?

"Podobnie także zdjęcia Atomium (również robione prywatnie przez turystów) są objęte prawami autorskimi należącymi do Belgijskiego Stowarzyszenia Autorów, Kompozytorów i Wydawców (Société d'Auteurs Belge – Belgische Auteurs Maatschappij, dalej: SABAM). Niektóre systemy prawne, np. niemiecki, uznają jednak na terenie własnej jurysdykcji prawa autorskie jedynie w takim zakresie, w jakim mogły one zostać nabyte na podstawie prawa krajowego. Z tego też względu zdjęcia Atomium publikowane w Niemczech nie podlegają tej ochronie."

Serwery są w Niemczech, a FoE nie ma obsługi w Belgii.
 

Hikari36

Polonista
Polonista
Boże ratuj, ale jeśli dla Ciebie dokładny wyciąg z dyrektywy, którą zresztą sam przywołałeś, do tego artykuł z polskiej ustawy pozwalający na taki użytek to nie są twarde argumenty, to ja już nie wiem, chyba tylko sam Bóg mógłby Cię przekonać...

Dyrektywa unijna pozwala na stosowanie wyjątków w państwach członkowskich w tym wypadku, a więc Polska tak zrobiła - jest ustawa i ona dokładnie mówi, co można (podobnie u naszych sąsiadów). Dorzuć do tego to, co napisał @jan-maria-scyzoryk i masz odpowiedź...

I nie wiem, czemu służyć miało odesłanie mnie do gry, co miałbym tam niby ujrzeć?

A czy ty publicznie potrafiłbyś przyznać się do błędu, skoro o to wcześniej sam pytałeś? :)
 
Ostatnia edycja:

DeletedUser

Guest
Boże ratuj, ale jeśli dla Ciebie dokładny wyciąg z dyrektywy, którą zresztą sam przywołałeś, do tego artykuł z polskiej ustawy pozwalający na taki użytek to nie są twarde argumenty, to ja już nie wiem, chyba tylko sam Bóg mógłby Cię przekonać...

Dyrektywa unijna pozwala na stosowanie wyjątków w państwach członkowskich w tym wypadku, a więc Polska tak zrobiła - jest ustawa i ona dokładnie mówi, co można (podobnie u naszych sąsiadów). Dorzuć do tego to, co napisał @jan-maria-scyzoryk i masz odpowiedź...

I nie wiem, czemu służyć miało odesłanie mnie do gry, co miałbym tam niby ujrzeć?

A czy ty publicznie potrafiłbyś przyznać się co błędy, skoro o to wcześniej sam pytałeś? :)
boga nie mieszaj w tematykę uregulowań prawnych tym bardziej prawa stanowiącego w danych państwach , to jest ich prawo i ich niezależność , więc swoją postawą wyrażasz co ? ignorancje :? z prośbą o pomoc boga ? :?

w kwestii wiary , to nie życzę sobie mieszania wyznania do dyskusji , którą sprowadzasz na manowce
 

Hikari36

Polonista
Polonista
A ja życzyłbym sobie, żebyś odnosił się do argumentów, bo teraz sam sprowadzasz dyskusję do lasu, ale to chyba życzenie graniczące z cudem... znowu nie masz argumentów, a więc, kolokwialnie, wjeżdżasz na czyjąś osobę...
Jeżeli nie znasz wyrażenia "Boże, ratuj" to bardzo mi przykro :) Poza tym mamy wolność wyznania, więc nie mów mi co mogę przywoływać, a co nie

Jeżeli masz jeszcze jakieś dyrektywy czy przepisy obowiązujące to przedstaw je, inaczej wszystko w takim razie jest legalne, a twoje oskarżenie - bezpodstawne (mam deja vu)
 

DeletedUser16730

Guest
A czy ty publicznie potrafiłbyś przyznać się co błędy, skoro o to wcześniej sam pytałeś? :)

Widzisz, nawet nie musisz zgadywać. Nie masz racji bo sprowadzasz dyskusję na manowce.
Nikt mu nie udowodni, że czarne jest czarne, a białe jest białe.
 

DeletedUser8110

Guest
Mam wrażenie, że ta dyskusja nie wnosi wiele do tematu. :) Jak już odpisałam - nie ma powodu do tego, aby Gracze się zamartwiali tym tematem. InnoGames posiada sztab osób, które pilnują, aby prawo było przestrzegane i które działają w przypadku ewentualnych niejasności czy też problemów.

Dziękuję za troskę i zwrócenie uwagi na ten temat, jednak nie ma tu nad czym dyskutować. W związku z tym, iż pojawia się coraz więcej wycieczek osobistych, temat zamykam. :)
 
Status
Zamknięty.
Do góry