[Poradnik do gry] Poradnik - negocjacje w Wyprawach by Mirras Jot

  • Rozpoczynający wątek DeletedUser5324
  • Data rozpoczęcia

DeletedUser5324

Guest
Witam,
Część z Was być może nie do końca wie jak skutecznie negocjować - postaram się to w miarę przystępnie opisać.
Jest to taka mini gra, która bardzo przypomina dawny Master Mind (może ktoś jeszcze to pamięta).
Od razu uprzedzam, że postępując zgodnie z tym poradnikiem nie macie pewności na stuprocentowo udane negocjacje w trzech, ani też w czterech próbach - ale informacje tu zawarte mogą choć trochę pomóc w podejmowaniu decyzji.

Po pierwsze - w negocjacjach przydatne (a w późniejszej fazie wypraw - niezbędne) jest wykupienie w tawernie dodatkowej tury negocjacji - wtedy zamiast standardowych trzech prób - mamy cztery.

Zaczynamy.

I. W pierwszej turze negocjacji wybieramy pięć różnych surowców.

II. Niezależnie od tego czy coś trafiło na swoje miejsce, czy powinno znajdować się w innym - w drugiej turze wybieramy takie surowce, których nie wybraliśmy w pierwszej. Tutaj kluczowe jest, abyśmy mieli w drugiej turze sprawdzone wszystkie dostępne surowce - także sytuacją idealną jest, gdy w pierwszej próbie żaden surowiec nie trafi na właściwe miejsce. Zdarza się, że w pierwszej turze któreś surowce od razu trafią na swoje miejsce - należy pamiętać, że to nie oznacza, że już nie będą potrzebne w innym miejscu - często jest tak, że kilku wodzów żąda tego samego surowca. W takiej sytuacji postępujemy dalej w zależności od tego ile surowców w ogóle było do wyboru i ile trafiło na swoje miejsce - więc jeśli:
1. było 5 lub więcej surowców do wyboru, a w pierwszej turze 4 surowce są na TAK, jeden na NIE - ryzyko niepowodzenia w czterech próbach jest duże - trzeba próbować z tymi surowcami, których jeszcze nie próbowaliśmy, a do tego możliwe jest, że będzie potrzebny taki, który trafił na swoje miejsce w pierwszej próbie - także albo ryzykujemy albo rezygnujemy i zaczynamy negocjacje od nowa
2. było więcej niż 5 surowców do wyboru, a w pierwszej turze więcej niż jeden surowiec jest na TAK, reszta to INNA OSOBA lub NIE - tu też jest spore ryzyko, bo - jak w poprzednim przypadku - trzeba spróbować te, których nie próbowaliśmy i te, które trafiły na swoje miejsce - więc ryzykujemy lub rezygnujemy i zaczynamy od nowa
3. było 10 lub mniej surowców do wyboru, a w pierwszej turze tylko jeden surowiec jest na TAK, pozostałe na NIE - tu już jest umiarkowane ryzyko niepowodzenia - próbujemy te surowce, których nie próbowaliśmy plus ten, który trafił na swoje miejsce (przy 10 surowcach do wyboru, jeden surowiec trzeba będzie próbować dopiero w trzeciej turze)

Powtarzam - najważniejsze to doprowadzić do sytuacji, gdy po drugiej próbie mamy sprawdzone wszystkie dostępne surowce.

III. W trzeciej turze, w zależności od tego co udało nam się dowiedzieć po dwóch pierwszych próbach, postępujemy zgodnie z poniższym algorytmem. Jeśli mamy w dwóch pierwszych próbach:
1. 5 różnych surowców oznaczonych jako INNA OSOBA - tu kwestia dopasowywania - po prostu próbujemy wstawić surowce w takich miejscach, w których jeszcze nie były - ryzyko niepowodzenia średnie - w dwóch próbach mamy za dużo możliwości
2. 4, 3 lub 2 surowce oznaczone jako INNA OSOBA, żadnego na TAK - dopasowujemy te surowce w miejscach, w których jeszcze nie były, a na miejscach pozostałych losowo je powtarzamy - niewielkie ryzyko niepowodzenia
3. 4 lub 3 surowce oznaczone jako TAK, reszta na NIE - istnieje niewielkie ryzyko niepowodzenia - zostały dwie próby, a możliwości jest więcej
4. w pozostałych możliwościach ryzyko niepowodzenia jest nieduże - w dwóch próbach należy dopasowywać surowce tam, gdzie ich nie było i - w razie potrzeby - powtarzać te, które już trafiły na właściwe miejsce w poprzednich próbach.
Po tej turze powinniśmy z dużą pewnością zgadywać gdzie powinien dany surowiec trafić - najczęściej bywa jednak, że nie jest to oczywiste. Trzeba losowo próbować. Sam staram się umieszczać surowce zaczynając od takiego, który u danego wodza wydaje się najbardziej pewny i drogą eliminacji, w kolejnych najbardziej pewnych miejscach używać pozostałych, znów eliminując już użyte.

IV. Czwarta próba to zazwyczaj dopasowywanie brakujących surowców. Tu kluczowe jest próbowanie umieszczania surowców tak, by zacząć od najbardziej pewnego, czyli najlepiej u takiego wodza, u którego sprawdzane były pozostałe i - jak w poprzednim punkcie - drogą eliminacji starać się dopasować kolejne.

Nie ma jednej, idealnej recepty na negocjacje - zazwyczaj możliwości jest więcej niż mamy prób - dlatego oceniając ryzyko - warto zastanowić się, czy w danym konflikcie warto poświęcić 10 diamentów na ewentualną, piątą próbę - sam czasem z niej korzystam, bo jednak w wyprawach czasem te diamenty udaje się zdobywać.

Przykłady:

1. Do wyboru 10 surowców.
W pierwszej turze sprawdzone 5 pierwszych surowców, w drugiej pięć pozostałych. W trzeciej turze losowo dopasowywałem surowce w miejscach, w których ich jeszcze nie było - dwa trafiły ładnie na swoje właściwe miejsca - więc w czwartej turze pozostało ostatnie dwa zamienić miejscami.
index.php


2. Do wyboru 8 surowców.
Już w pierwszej próbie udało się dopasować jeden surowiec, jeden miał trafić na inne miejsce. W drugiej próbie postanowiłem jednak sprawdzić, czy ten trafiony w pierwszej turze nie będzie potrzebny gdzieś jeszcze - okazało się, że tak. W trzeciej próbie dwa kolejne trafiły na właściwe miejsca, dzięki czemu, w czwartym podejściu ostatnie dwa wystarczyło zamienić.
index.php


3. Ciekawy przypadek. Do wyboru 9 surowców.
W drugiej próbie wykorzystałem wszystkie dostępne surowce - zostało 4, których trzeba było użyć. W trzeciej turze zaryzykowałem i jednego z nich użyłem dwukrotnie - jednak okazało się, że był potrzebny tylko raz (w lewej kolumnie) - więc wiadomo było, że tylko trzy pozostały do wyboru i w zasadzie wszystko już było jasne. W czwartym podejściu zacząłem od środkowej kolumny. Z trzech możliwych do wyboru (gaz, promet i dane bio) - tylko jeden nie był sprawdzany - gaz i promet sprawdzałem wcześniej - więc musiały być dane bio. Potem kolumna druga od prawej - tu identycznie - więc znów było wiadomo, że muszą być dane bio. Ostatnie dwie kolumny - do wyboru został gaz i promet, bo musiały być gdzieś, ale nie wiadomo było który gdzie ma być - musiałem ryzykować - jak się okazało - trafiłem dobrze :)
index.php


4. Kolejny ciekawy przypadek. Do wyboru 10 surowców.
Po dwóch próbach miałem wykorzystane wszystkie możliwe surowce, medale trafiły na właściwe miejsce, a trzy pozostałe miały być w innych (widać, że jeden surowiec musiał być potrzebny w dwóch miejscach) - brakowało odgadnąć co jest ostatnim brakującym spośród tych czterech (trzy na żółto plus medale, bo też mogły być potrzebne ponownie). Więc w trzeciej turze użyłem medali, by się dowiedzieć, czy jeszcze gdzieś są potrzebne - okazało się, że nie. Jednak ułożenie w prawej kolumnie pozwoliło mi bez pudła odgadnąć co tam ma być - do wyboru były wtedy już tylko trzy surowce (algi, promet i nanokable) - a skoro algi i promet już sprawdzałem tu wcześniej - to była pewność, że muszą się tam znajdować nanokable. Następnie środkowa kolumna - jako, że zostały do wyboru tylko algi i promet, a promet już sprawdzałem w tej kolumnie - musiały tu być algi. Więc w drugiej z lewej kolumnie pozostało obsadzić promet :)
index.php


Mam nadzieję, że powyższy poradnik przyda się komuś :)
Liczę też na to, że jeśli ktoś rozumie negocjacje i zauważy jakiś błąd lub brak pewnych informacji - to da znać, dzięki czemu poradnik będzie lepszy.
Pozdrawiam,
Mirras Jot
 

Załączniki

  • negocjacje.JPG
    negocjacje.JPG
    100,3 KB · Wyświetlenia: 759
  • negocjacje1.jpg
    negocjacje1.jpg
    179,5 KB · Wyświetlenia: 732
  • negocjacje2.jpg
    negocjacje2.jpg
    184,3 KB · Wyświetlenia: 728
  • negocjacje3.jpg
    negocjacje3.jpg
    184,2 KB · Wyświetlenia: 725
Ostatnio edytowane przez moderatora:

DeletedUser5324

Guest
zdarzają się też i takie sytuacje, jak na obrazku...
także - dla wprawy - zagadka na dziś :)
co trzeba było umieścić w poniższym przykładzie w trzech brakujących kolumnach?
index.php
 

Załączniki

  • negocjacje-hmmm.JPG
    negocjacje-hmmm.JPG
    99,6 KB · Wyświetlenia: 707

DeletedUser2776

Guest
Ladny i latwy uklad. W pierwszej probie 3xalgi - zakladajac ze tych mamy wiecej i latwiej je zdobyc. W drugirj probie promet tam, gdzie algi zapalily sie na czerwono
 

DeletedUser5324

Guest
Ladny i latwy uklad. W pierwszej probie 3xalgi - zakladajac ze tych mamy wiecej i latwiej je zdobyc. W drugirj probie promet tam, gdzie algi zapalily sie na czerwono
Z pewnością miałeś na myśli nanokable, bo algi odpadły w pierwszej próbie.
Oczywiście zaproponowałeś najbardziej rozsądne podejście do sprawy - jednak ja zrobiłem po swojemu - dałem licząc od lewej - nanokable, promet i nanokable - i takie było rozwiązanie.
 
W tym wypadku i tak nie miało to znaczenia, ponieważ został tylko 2 surowce możliwe do odblokowania. Czego i gdzie byśmy nie dali w następnej rundzie i tak było pewne, że negocjacje zakończą się powodzeniem.
 

HATTAH

Szlachcic zagrodowy
Według mnie te negocjacje powinny być łatwiejsze ale kosztować więcej surowca. + dla osób wpadających do gry raz na miesiąc.
 
Do góry