[Poradnik do gry] Pełny poradnik do gry

Leahord

Szlachcic
Witam wszystkich użytkowników forum!
Dzisiaj przedstawię pełny poradnik do gry. Jeśli ,ktoś założył już podobny temat, proszę mnie do niego odesłać. Jeszcze zanim się rozpiszę, proszę o dawanie rad w komentarzach. Jest to pierwsze "wydanie" tego posta więc może zawierać kilka błedów. Sam nie jestem jakimś bardzo doświadczonym graczem w tej grze (zacząłem grać 15.01.2021 roku) ,ale wydaje mi się ,że swoją wiedzą mógłnym pomóc szczególnie mniej doświadczonym graczom.
Na początku chciałbym wyjaśnić kilka podstawowych aspektów gry:
1. Nie rozwijamy wyroczni delfickiej - jest to perła ,którą musimy postawić by robić dalsze postępy w zadaniach lini głównej. Niestety nie jest ona najlepszą perłą w grze, dlatego najlepiej ją od razu wykasowac. Chociaż na początku daje dość dużo zaopatrzenia, to potem zagraca tylko miejsce. Oto odnośnik do tej perły gdzie można poczytać o niej trochę więcej ( wiki foe) : https://pl.wiki.forgeofempires.com/index.php?title=Wyrocznia_Delficka
2. Nie kupujemy za dużo punktów rozwoju - wiadomo czasami jest zadanie w evencie czy misjach głównych, ale szczególnie na początku nie warto przesadnie kupować punktów rozwoju ,ponieważ potem ma się większe broblemy z monetami. Sam się o tym przekonałem - kiedy zaczynałem grę dużo kupowałem PR`ów przez co teraz mam problemy z monetami. Dlatego na początku warto oszczędzać monety - pamiętajmy to jest strategia , a nie jakiś wyścig czy maraton.
3. Wydajemy diamenty tylko na rozszerzenia terenu - wiem, sam czasami mam pokusę by sobie przyspieszyć zwiad prowincji za diaxy , ale jakby się dłużej nad tym zastanowić - to się w ogóle nie opłaca. Tracimy bezsensownie tak trudno zarobione klejnociki w.... 5 sekund. Dlatego diamenty najlepiej wydawaś wyłącznie na rozszerzenie terenu. Jak wiemy teren to jeden z najpotrzebniejszych i podstwowych rzeczy jakie potrzebujemy w grze. To właśnie na nim budujemy nasze perełki... I właśnie o tym będzie ostatni punkt.
4. Budowanie niepotrzebnych pereł - Achhh... wreszcie temat ,który do dziś sprawia mi kłopoty... czyli stawianie niepotrzebnie 1000000600100900 pereł ,które nie są nam po nic potrzebne. Lepiej zbudować 1 perłe - rozwinąć, 2 perłę - rozwinąć etc. Myślę ,że tu nie ma co się rozpisywać.
A więc przejdźmy do kolejności rozbudowy pereł. Jak wiemy perły to podstawowy aspekt gry, dzięki któremu możemy mieć milony medali i bezkarnie koczować po gildyjnych polach chwały.
1. PZ 10 , KA 10 , CDM 10
2. ŚR , LF , BM 10 ( opcjonalnie)
3. Arka 80
4. Alcatraz 60
5. Znowu CDM tym razem na 80 lub 60
6. PZi KA tym razem na 60
7. Najlepiej AO na 60 lub od razu polecieć na 80
8. PC najlepiej na 80 od raazu
9. CHF na 60
10. Na tym etapie można wybrać : Kraken na 60 lub ZH na 60
11. TA na 60 lub BG na 60
12. Można wziąć się za mniej potrzebne perełki jak WI na 60 lub SŻ na 60
13. Nie może zabraknąć pereł dla gildii OBS lub Atomium na 60
14. LW lub KT na 60 lub 80
15. Teraz prawdziwy hardcore - arka 180 level.
Myślę ,że pomogłem:) Mam naszieje ,że czas spędzony na czytaniu tego posta nie był zmarnowany:) Pozdrawiam - Always Smile ze świata E.

PS: Jest to dopiero pierwszy post z całej serii!
 

dawid17612

Hrabia
idąc twoim tokiem myślenia gracze przez pół roku byliby w brązie lub żęlazie

źle opisane, pograj troche dłużej lub przemyśl dokładniej co jest ważne, :)

pisząc pełny poradnik, a dostaje sie raptem Prolog... to aż odechciewa sie to czytać
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Feandil

Wójt
... i nie wiem po co dokładnie dwa takie same posty w dwóch różnych działach.

Jak na "pełny poradnik" to bardzo odklepane. I trochę niechlujnie (głównie literówki). Mimo, że niby pierwszy post, to już nasuwa mi się masa uwag. Ale skoro tu głównie o Perłach, to choć dwie generalne, jeśli ma to być dla początkujących:
- po pierwsze - łatwo się mówi "postaw taką i taką Perłę" na jakiś tam poziom; lepiej podpowiedź, skąd początkujący, bez znajomości i dobrej gildii na start ma wziąć plany
- po drugie - uwielbiam te skrótowce; gram od roku i dotąd czasem nie wiem, o co komuś chodzi, jak pisze o mniej popularnej Perle i wali skrótem; skąd taki biedny początkujący ma wiedzieć, co opisujesz?
No i warto by dodać kwestę wspierania przez znajomych (tudzież sąsiadów), aby rozwijać Perły jak najmniejszym kosztem własnym. Szczególnie, jak już piszesz o taaaakich poziomach dla początkujących xD Zazwyczaj na początku mało kto zwraca uwagę na inwestycje (nie mówiąc już o wsparciach z Arki) i wklepuje jak leci. Akurat straty na tych kilku poziomach Delfickiej to pikuś.
O ile straty - mi tam ładnie wygląda i mogę poświęcić te 3na3. Niech se stoi xD
 
Ostatnia edycja:

dawid17612

Hrabia
Dlatego wszyscy to wiedzą ze gracze co grają raptem rok czasu albo ponad rok, niech nie biorą sie za poradniki,
nie są w czołowych gildiach albo nawet w top. 50 nie wiedzą co to znaczy walczyć ostro na GPC, GvG itp.
a tym bardzie nie wiedzą jakie są ważne podstawy, i jakie perełki.

plany mozna zdobyć prze motywke, odwiedzając sąsiadów na zarobek, popytać też wystarczy na czacie, lub poprostu wejść w ranking i zapytać czołowych graczy czy mogą zdjąć 5 w np. Arce.

wszystkie plany można łatwo zdobyć wystarczy zapytać.
 

Leahord

Szlachcic
@dawid17612
1. Dlaczego tak sądzisz?
2. A kto powiedział ,że gracze powinni siedzieć pół roku w brązie lub żelazie?
3. Dlaczego miałbym nie brać się za poradniki? Może i w FoE gram rok ,ale wydaje mi się ,że zgromadziłem wystarczającą wiedzę o grze by móc tworzyć takie poradniki.
4. A właśnie ,że jestem w czołowej gildii
5. Tu nie masz racji - plany najłatwiej zdobyć w gildii

@Feandil
1. To jest dopiero 1 część serii
2. Literówki akurat się często zdarzają:)
3. O tym też będzie poradnik - jak zdobywać plany pereł i radzić sobie z surą
4. I właśnie o skrótach też będzie post
5. Arka 80 lvl - to podstawa
 

aza III

Wójt
Sam napisałeś, że masz problemy z monetami a radzisz innym...troche to dziwne zwłaszcza biorąc pod uwagę, że monety same wpadają.
 

dawid17612

Hrabia
hahahahaha... @Always Smile ty mi nie pisz ze w gildi jesteś bo wyglądasz tam jak Desperat,
Screenshot 2021-12-19 at 18-06-11  Czarna perła - PL5.png

1. ponieważ osoby grające rok, ledwie dobrze poznają podstawy Gry, nie wiedzą jak się szybko rozwijać i na czym się skupić. jakiś Pro Gracz z czołowej Gildi który zaczyna gre na innym świecie, on to może sobie pozwolić na poradnik bo dobrze zna gre, i wie co jest ważne na starcie dla każdego.

2. jezeli ktoś będzie tak grał jak ty nie będzie miał wogóle młotków czy medali, co za czym idzie nie mozę robić Badań, zdobywać nowytch rozszerzeń,
sam przecież podałęś taką oto liste :
1. PZ 10 , KA 10 , CDM 10
2. ŚR , LF , BM 10 ( opcjonalnie)
3. Arka 80
4. Alcatraz 60
5. Znowu CDM tym razem na 80 lub 60
6. PZi KA tym razem na 60
7. Najlepiej AO na 60 lub od razu polecieć na 80
8. PC najlepiej na 80 od raazu
9. CHF na 60

każesz ludziom robić takie poziomy ?? Podstawa to Arka, Himeji, i ŚR aby jakoś te 100.000 młotków wpadało, aby jakieś towary i monety z Wg wpadały, wiadomo Zeus i Katedra też ważne ale nie musza być odrazu na 10 lvl. nie masz Arki to po kiego ci przejmowanie się innymi słabymi perełkami, i dlatego siedzisz pół roku w brązie lub żelazie bo nie masz podstaw,

daj sobie spokój z kolejnymi poradnikami, albo jak chcesz to go napisz ale zanim tutaj wstawisz wyślij go do rady swojej Gildi niech go ocenią

Gildia *Czarna Perła* to nie jest topowa Gildia (nr. 26)
 

Feandil

Wójt
@dawid17612, Ty znów przeginasz w drugą stronę. Arka-srarka. Pamiętaj, że poradniki pisze się zwykle dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z grą. Na pierwsze dni, tygodnie... może miesiące. Nie masz wtedy "pro-znajomych" - i jak się cud nie stanie i nie trafisz na "sponsora", który Ci za bezcen pomoże z planami oraz towarami do postawienia, to pierwszy poziom zbudujesz może po miesiącu-dwóch - starając się. Same towary na wymianę i PR do zapłacenia za te z Przyszłości, to dla początkującego nie lada wyzwanie. Podobne lub jeszcze bardziej z Himeji.
A w międzyczasie ten choćby Zeus pozwoli ci zrobić coś więcej, niż tylko pierwsze konflikty i GPCh do oporu 5. Katedra to dodatkowy boost do walki + monety, a Faros bardzo pomoże z młotkami. I jeśli ktoś nie siedzi w Brązie / Żelazie, to plany same wpadają. Później można pomyśleć o ŚR, jak WG już jakoś idzie.
Czasem krew mnie zalewa, jak "pro-playerzy mądrują", że najpierw Arka 80. Taaa... najlepiej w bonusie, wraz ze startem gry.

Mam jedną, bardzo prostą i uniwersalną radę. Graj tak, aby sprawiało ci to frajdę.
Nieważne, czy rzeźbisz Wyrocznię, czy lecisz mapę, robisz linię główną, czy stawiasz kwiatki, posągi i drzewa na połowie terenu. Nie każdy ma ciśnienie na TOPkę i nie dla każdego jest to cel gry. Szczególnie, kiedy TOPka jest już ugruntowana i zaczynając na kilkuletnim świecie nie masz na nią szans. A jeśli już, to warto znaleźć wtedy jakąś niszę, może i nieopłacalną w ogólnym rozrachunku - ale to zrobić najlepiej. Czy tam najwięcej.

Jeszcze takie osobiste wspomnienie. Grałem tu ze 3 lata temu, przez jakieś 3 miesiące. I będąc totalnym świeżakiem, właśnie przez takie "dobre rady" z Arką rzuciłem po tak krótkim czasie. Bo nie mając nikogo do pomocy cisnąłem, aby tę Arkę zrobić - jak najszybciej, jak najwyżej. Wiele innych aspektów gry zeszło przez to na dalszy plan. Obrzydziło mi to grę. I zawinąłem.


@Always Smile
2. Oczywiście, że literówki się zdarzają. Ale nie piszesz teraz z kimś na żywo na jakimkolwiek czacie, tylko wklejasz PORADNIK na forum. Można przeczytać i dokonać edycji przed ostatecznym wysłaniem. A Twój post wygląda zwyczajnie niechlujnie. Szczególnie, że to nie tylko literówki.
4. Po co osobny post o skrótach? Żeby ktoś skakał między wpisami, zamiast swobodnie przeczytać? Wiąże się to zresztą z punktem wyżej...
 

dawid17612

Hrabia
tutaj nie chodzi aby mieć arke na 80, tylko aby ją mieć, :D
z czasem na 10-20 lvl. zawsze jakieś plany i medale ci wpadna, na poziomie 56-67 można zdejmować miejsca 3-4 i tracisz tylko 2-5 PR a zyskujesz,
ludzie się męczą bo nie pytają sie o pomoc, czy nie rozeznają się w jakiej cenie są towary, na A łatwo taką pomoc dostać.
kupujesz sobie Wirtualną 100szt. za 6-10 PR, nie ważne ze 1 dzień w plecy, ale jak zapytasz na czacie ktoś ci tą epoke rozmieni, powoli do przodu ale zawsze coś się gracz rozwinie,

Grunt to zapytać kogoś, są sąsiedzi, tam też można zyskac plany jak często sie odwiedza, nikt nie każe robić na 80 lvl. ale jak się nie pyta ludzi o pomoc czy aby wyjaśnili coś lub pomogli z planami, to się gra bo gra, :)
 

Feandil

Wójt
I właśnie od takich porad powinno się zacząć, a nawet jeszcze bardziej podstawowych. A nie wymienić ciurkiem "Arka, taka Perła, taka Perła..." i tyle :)
 

Borisel

Hrabia
Patrząc na to sam nie wiem czego miałby dotyczyć ten poradnik i dla kogo jest zrobiony ?
Dla początkujących / zaczynających grę poradnik ten jest zagmatwany i niezrozumiały ze względu na użyte tu mechaniki gry oraz skróty pereł bez wyjaśnień dlaczego , brakuje też innych dróg rozwijania w tym samym okresie rozwoju dla graczy "niedzielnych" , średnio poświęcający czas , maniaków dziennych .
Dla średniozaawansowanych graczy lub z dłuższym stażem poradnik ten jest nieprzydatny - wierzę że gracze już sami ogarniają , z czym się to je od gildian lub we własnym zakresie i żadne poradniki nie są potrzebne .

Chyba zrobię ten poradnik dla początkujących/zaczynających grę , na co mieliby zwracać uwagę w grze , jaki kierunek rozwoju obrać i nie zniechęcić się w początkowym stadium gry lub późniejszym

Jednakże nie zniechęcaj się - spróbuj poprawić ten poradnik . Każde doświadczenie od gracza może być cenne dla innych lub może być ciekawą lekturą Twojego rozwoju w grze napisane w formie poradnika . Pozdrawiam
 

Gandalf Szary

Szlachcic zagrodowy
Hej. Spodziewałem się czegoś lepszego a wybacz, lecz to wygląda jakbyś zaplanował, napisanie tego poradnika na godz. 15:00, bo potem nie masz czasu a zabrał się za to o 14:30, mimo że planowałeś to od tygodni. Ten poradnik to jak wersja beta wersji beta poradnika. "Pełny poradnik" jeszcze jako tytuł wprowadza w błąd, bo zawarłeś tu może nawet nie 1/20 aspektów całej gry. Ciężko tu wskazać odbiorcę do którego kierujesz swój poradnik, z zasady powinien to być gracz zaczynający swoją przygodę z grą, ewentualnie taki który już jakiś czas gra, ale jest np. zagubiony i nie wie co dalej.

Jakiś pozytyw, wspominając o ostrożności z kupowaniem Punktów Rozwoju za monety, trochę o diamentach... i zaraz od razu perły. I to z uwzględnieniem takich, że zanim gracz do nich dojdzie, to poradnik nie będzie już mu potrzebny praktycznie.

Same monety, sposoby ich pozyskiwania i efektywnego wydatkowania, które budynki stawiać na 1h czy na 4/8, zaopatrzenie, które budynki lepsze, które gorsze w jakiej epoce, stawiać jeden większy, czy kilka mniejszych, medale, plany, ludność, zadowolenie, punkty rozwoju, diamenty. I dalej, same budynki poszczególnego rodzaju jakie postawić i ile, jak je ustawić w mieście, dać do zrozumienia jak ważny jest teren i ile można zyskać a dobrze ulokowanych budynkach, technologie - robić wszystkie jak leci, czy się zatrzymać, mapa kampanii, wyprawy gildyjne, gildyjne pola chwały, co się tam robi, co się zyskuje, co się traci, jak walczyć, jak negocjować, targowisko, handlarz antykami, tawerna, osady, gildia - wątki, jak działa 1.9, perły architektury, budynki eventowe, arena pvp, ew. gvg i pewnie jeszcze coś o czym zapomniałem, bo jest tego cała masa.

I nie musisz tu odkrywać czegoś, na co nikt inny nie wpadł, gra ma już wiele lat, jest masa wątków, tematów, przemyśleń wielu graczy i "innych poradników" czasami wystarczy dać tylko link, bo ktoś w danej sferze coś wyjaśnił bardzo rzetelnie. Taki jeden zbiorczy poradnik byłby super, choć to trudna i czasochłonna sprawa. Dużo, dużo więcej nowy gracz, dowie się z innych poradników w jednym z wątków na forum, zwykłym wpisaniu szukanej frazy w przeglądarce, Foe Assistant - Poradniki, Foe Fandom wiki, materiałów na YouTubie, np. twórcy tacy jak: Tieru, Selfir, MoingCatFoe, FoElite.
 

aza III

Wójt
@Feandil brawa dla Ciebie. Też już mam dosyć tych porad dla początkujących gdzie na początek każą ci stawiać arkę na wysokim poziomie. Inny przykład z innego wątku: aby nie stawiać domków postaw WI. Yeah żaden problem. Jak o tym wspomniałem to dostałem radę, że można też postawić habitat. Ręce opadają.
Gdybym zaczynał grę i dostawał takie rady to bym dał sobie spokój bo ewidentnie robię coś nie tak skoro to takie proste zdobyć plany i towary na rzadkie perły.
 

Auraya

Hrabia
Sam nie jestem jakimś bardzo doświadczonym graczem w tej grze
wiódł ślepy kulawego...
dlatego najlepiej ją od razu wykasowac. Chociaż na początku daje dość dużo zaopatrzenia
to w końcu jak z tą wyrocznią :?

po co w poradniku odsyłać do wiki ? to już wolę od razu sobie w źródle wszystko sprawdzić

dobór pereł subiektywny, mógłbyś przynajmniej podać swoje rozumowanie...
 

Atli

Hrabia

Jake Long

Baron
Też już mam dosyć tych porad dla początkujących gdzie na początek każą ci stawiać arkę na wysokim poziomie. Inny przykład z innego wątku: aby nie stawiać domków postaw WI. Yeah żaden problem. Jak o tym wspomniałem to dostałem radę, że można też postawić habitat. Ręce opadają.
Gdybym zaczynał grę i dostawał takie rady to bym dał sobie spokój bo ewidentnie robię coś nie tak skoro to takie proste zdobyć plany i towary na rzadkie perły.
Dla ludzi, którzy nie wiedzą o jaki wątek chodzi: LINK
Bo Wieża Babel rozwiązuje problemy wszystkich graczy swoim bonusem populacji będącym mniejszym bonusem na pierwszych poziomach od kosztu populacji podstawowych budynków wojskowych początkowych epok.
Twoja w ww. poście rada sprawia że ręce opadają. WI na start złe nie jest, nawet jeśli wielu uznaje tę perłę za słabą na późniejszy etap. To WI gwarantuje tempo jeśli masz dużo miejsca wolnego do rozdysponowania.

I rada moja osobista do autora. Nie duplikuj postów tylko rzuć okiem na te, które istnieją. Powyżej masz link do niemal identycznego postu, w którym sporo osób w ostatnim czasie zabrało głos w sprawie wielu pereł. Tak jak też zarzucił tutaj jeden z użytkowników, to odsyłam też do kanałów takich jak:

MoingCatFoe, FoElite.

Osobiście uważam że międzynarodowe źródła są delikatnie trafniejsze i szybciej wstawiają informacje na temat nadchodzących wydarzeń. Ponadto ich sposób przekazywania informacji w moim osobistym odczuciu jest dużo przystępniejszy niż naszych polskich twórców. Nie żeby im umniejszać, mają w naszej polskiej społeczności szersze grono widzów od powyższych kanałów, ale nie zgłębiają tak wielu informacji jak ww.
 
Naprawdę, czy nie można obejść się bez osobistych wycieczek? (" ty mi nie pisz ze w gildi jesteś bo wyglądasz tam jak Desperat, ")
Chłopak się stara i chwała mu za to - a jeśli weźmie pod uwagę konstruktywną krytykę to następna wersja na pewno będzie lepsza. Może się nawet komuś przydać, choć clou zostało podane przez


Bo tutaj jest tak, że jak odważysz się cokolwiek napisać albo przedstawić jakiś pomysł, to zaraz gromada mądrali którzy myślą że pozjadali wszystkie rozumy Cię zgnoi i wyśmieje. Zaczną szukać Twój nick w rankingu żeby pokazać jacy to oni mądrzy a Ty głupi i jakim w ogóle prawem zabierasz głos w dyskusji i masz czelność cokolwiek proponować zamiast siedzieć cicho i bić im pokłony. Pełno tu buty i wywyższania się a mało jakiejkolwiek konstruktywnej dyskusji. Wystarczy popatrzeć jak wyśmiewane są osoby które odważą się cokolwiek zaproponować w dziale z pomysłami.


@Always Smile - proponuję Ci żebyś najpierw napisał całość i wstawił od razu całość, zamiast robić to w częściach. Popełniłeś błąd licząc na konstruktywną dyskusję, na tym forum takiej dyskusji nie było i raczej nie będzie. KAŻDY ma prawo do tworzenia poradnika jeśli ma na to ochotę, więc się nie zrażaj i jeśli się czujesz na siłach to go pisz, na pewno ktoś skorzysta bo wiele jest osób które na starcie nie mają najmniejszego pojęcia co robić a czego nie robić.
W tej grze ilu jest graczy - tyle jest pomysłów na rozwój i nie da się stworzyć uniwersalnego poradnika bo każdy ma inny sposób gry, także działaj i się nie poddawaj, pozdrawiam .
 
Z założenia tworzenie takich poradników pozbawione jest sensu. Każdy gra inaczej. Zasadniczo wszystko zależy od zaangażowania gracza i tu myślę o czasie ale należy wziąć pod uwagę również zakup/zdobycie/ wydawanie diamentów czy zwykłe szczęście. Duże znaczenie ma to do jakiej grupy się trafi, ich członkowie będą udzielać rad i wpływać na decyzje gracza, są maniacy pozostawania w niskich epokach miesiącami a nawet latami, są maniacy podnoszenia ataku by okazjonalnie wrzucić na ogólnym cyferkę i zrobić wrażenie. Grupa to także gildia i w rożnych, rożnie będziemy pozyskiwać plany, wymieniać się towarami czy uzyskiwać bonusy z jej rozwoju.
W sumie najczęściej poradniki sprowadzają się do przyklejania ogólnie dostępnych informacji dotyczących pereł, ataku i obrony, czasami przez graczy którzy tworząc je dopiero dowiadują się jak wygląda stan faktyczny - jakże różny od tego co "myśleli".
Ta sama perła w różnym okresie gry i w różnych epokach ma zupełnie inne znaczenie a jej wartość dla gracza może być zmienna, dotyczy to także Arki. Wszyscy podają jakie perły budować a jakich nie, autor tego posta w ogóle odleciał w kosmos chociaż mogło być gorzej. Chciałbym raz przeczytać jak już ktoś zabierze się za pisanie: Castle de Monte (CdM) jest perłą z wczesnego okresu rozwoju dzięki temu jest stosunkowo tania w rozbudowie, najlepiej postawić ją w epoce... za postawieniem przemawia... chociaż należy wziąć pod uwagę następujące wady... Miło byłoby przeczytać dlaczego lepiej budować CdM a nie Świątynie Reliktów (ŚR) czy Alcatraz. Jakieś sensowne uzasadnienie a nie odczucia autora bądź zasłyszane przez niego opinie co budować.
Ważne są również epoki, które mają ogromny wpływ na rozgrywkę ale dla poradniko-pisarzy są bez znaczenia. Jak sadze wynika to z bardzo skąpych informacji w Wiki, których nie ma sensu przyklejać.
Jak napisał przedmówca należy sprawdzić ranking gracza co wyjątkowo zrobiłem, znajomość gry przekłada się na osiągane wyniki i to jest pewne, chociaż należałoby uwzględnić jeszcze długość gry. Autor gra jak napisał niecały rok, aktualnie gra w gildii "Czarna perła" (27) i ma niecałe 3mln.pkt. (67 ostatni) Nie będę oceniał wyniku ale ten wynik sprawia, że jego posiadacz nie napisze niczego co było by przydatne graczom nawet początkującym i stąd tyle tak bardzo krytycznych opinii. Wynikają one z tego co napisał a to co napisał wynika z jego wiedzy :( Brak wiedzy przełożył się na osiągnięcia i to co napisał. Przykro mi.
Każdy ma prawo napisać na forum; poradnik, pytanie, rezolucje tak jak inni maja prawo napisać opinie w tym krytyczne. Te opinie miejmy nadzieje sprawią, że pisanie będzie coś wnosiło i piszący przed zada sobie trud i sprawdzi czy temat był już poruszany. Autor powinien raczej zastanowić się co sprawia mu najwięcej problemów i może napisać parę pytań licząc, że odpowiedzi ułatwia mu grę.
Należy się zastanowić czy założenie w dziale pomysłów wątku i przyklejenie tam Wiki nie załatwiłoby sprawy połowy postów.
Zaglądam do działu mając nadzieje, że przeczytam coś nowego, może coś co przeoczyłem albo ciekawe zdarzenie które pozwoli spojrzeć na jakiś aspekt gry inaczej a raz za razem trafiam na próby kopiowania Wiki podobnie jak w dziale z pomysłami.

Sporym problemem jest pisanie poradników przez początkujących dla początkujących, podczas gdy ich początkujący koledzy nie uważają się za początkujących i niebawem stworzą nam niestety kolejny poradnik.
Też już mam dosyć tych porad dla początkujących gdzie na początek każą ci stawiać arkę na wysokim poziomie. Inny przykład z innego wątku: aby nie stawiać domków postaw WI. Yeah żaden problem. Jak o tym wspomniałem to dostałem radę, że można też postawić habitat. Ręce opadają.
Gdybym zaczynał grę i dostawał takie rady to bym dał sobie spokój bo ewidentnie robię coś nie tak skoro to takie proste zdobyć plany i towary na rzadkie perły.
To najlepszy przykład. Gdzieś pisałem, że rozpoczynanie budowy Arki kiedy wydobycie ma się poniżej 200PR na dzień jest nieporozumieniem, można tylko po co się męczyć a i tak szybciej nie będzie. Przykład z WI jest doskonały i pozwala zaoszczędzić sporo miejsca, oczywiście można postawić Habitat ale trzeba pamiętać ze zajmuje więcej miejsca i ma mniej atrakcyjne bonusy w dłuższej perspektywie. Sporo graczy rozbudowuje WI czego nie można napisać o Habitat-cie co równiez przeklada się na ilość planów które można zdobyć. Dla takiego początkującego gracza jak cytowany powyżej bardziej przydatny będzie poradnik jak zdobyć plany a możliwości jest ogrom, bądź jak zdobyć towar i policzyć czy lepiej pozostać przy iluś tam budynkach towarowych czy postawić perłę dającą towar i nieco ją rozbudować. Jeżeli perła można wskazać która ale z sensownym uzasadnieniem biorąc pod uwagę zmianę epok, rozwój konta itd. Można takiemu początkującemu graczowi napisać, że wszystkie perły są tak samo rzadkie.
 
Ostatnia edycja:

BraveFrank

Baronet
Bo tutaj jest tak, że jak odważysz się cokolwiek napisać albo przedstawić jakiś pomysł, to zaraz gromada mądrali którzy myślą że pozjadali wszystkie rozumy Cię zgnoi i wyśmieje. Zaczną szukać Twój nick w rankingu żeby pokazać jacy to oni mądrzy a Ty głupi i jakim w ogóle prawem zabierasz głos w dyskusji i masz czelność cokolwiek proponować zamiast siedzieć cicho i bić im pokłony. Pełno tu buty i wywyższania się a mało jakiejkolwiek konstruktywnej dyskusji. Wystarczy popatrzeć jak wyśmiewane są osoby które odważą się cokolwiek zaproponować w dziale z pomysłami.

Doskonale wiem o co chodzi, ale skrytykować zawsze można , byle konstruktywnie i nie ot tak sobie, żeby zrobiś komuś na złość tylko jeśli się widzi w tym coś głupiego. I jeszcze apropo - po co grzebać w bazie danych gry - to już trochę przesada (i tak, możecie mnie teraz zkrytykować - mi to obojętne)
 

DMJK

Szlachcic
Wybudowanie arki na 180 lvl jest tak naprawdę opcjonalne, arka na 80 lvl spełnia swoje zadanie w 100%. Wiadomo że wtedy się zarabia ale masz jakas ilość pr w paczkach i ich nie tracisz jak masz arke na 80. Nic nie tracisz i nic nie zyskujesz, są na stałym poziomie. Możesz zwiększać ilość jak chcesz. Wiesz ile musisz wpakować pr żeby zdobyć 180 lvl, to moga być lata. Ktoś zobaczy taki poradnik i potem będzie myślał że musi na 180 arke podnieść.
 

DMJK

Szlachcic
Z założenia tworzenie takich poradników pozbawione jest sensu. Każdy gra inaczej. Zasadniczo wszystko zależy od zaangażowania gracza i tu myślę o czasie ale należy wziąć pod uwagę również zakup/zdobycie/ wydawanie diamentów czy zwykłe szczęście. Duże znaczenie ma to do jakiej grupy się trafi, ich członkowie będą udzielać rad i wpływać na decyzje gracza, są maniacy pozostawania w niskich epokach miesiącami a nawet latami, są maniacy podnoszenia ataku by okazjonalnie wrzucić na ogólnym cyferkę i zrobić wrażenie. Grupa to także gildia i w rożnych, rożnie będziemy pozyskiwać plany, wymieniać się towarami czy uzyskiwać bonusy z jej rozwoju.
W sumie najczęściej poradniki sprowadzają się do przyklejania ogólnie dostępnych informacji dotyczących pereł, ataku i obrony, czasami przez graczy którzy tworząc je dopiero dowiadują się jak wygląda stan faktyczny - jakże różny od tego co "myśleli".
Ta sama perła w różnym okresie gry i w różnych epokach ma zupełnie inne znaczenie a jej wartość dla gracza może być zmienna, dotyczy to także Arki. Wszyscy podają jakie perły budować a jakich nie, autor tego posta w ogóle odleciał w kosmos chociaż mogło być gorzej. Chciałbym raz przeczytać jak już ktoś zabierze się za pisanie: Castle de Monte (CdM) jest perłą z wczesnego okresu rozwoju dzięki temu jest stosunkowo tania w rozbudowie, najlepiej postawić ją w epoce... za postawieniem przemawia... chociaż należy wziąć pod uwagę następujące wady... Miło byłoby przeczytać dlaczego lepiej budować CdM a nie Świątynie Reliktów (ŚR) czy Alcatraz. Jakieś sensowne uzasadnienie a nie odczucia autora bądź zasłyszane przez niego opinie co budować.
Ważne są również epoki, które mają ogromny wpływ na rozgrywkę ale dla poradniko-pisarzy są bez znaczenia. Jak sadze wynika to z bardzo skąpych informacji w Wiki, których nie ma sensu przyklejać.
Jak napisał przedmówca należy sprawdzić ranking gracza co wyjątkowo zrobiłem, znajomość gry przekłada się na osiągane wyniki i to jest pewne, chociaż należałoby uwzględnić jeszcze długość gry. Autor gra jak napisał niecały rok, aktualnie gra w gildii "Czarna perła" (27) i ma niecałe 3mln.pkt. (67 ostatni) Nie będę oceniał wyniku ale ten wynik sprawia, że jego posiadacz nie napisze niczego co było by przydatne graczom nawet początkującym i stąd tyle tak bardzo krytycznych opinii. Wynikają one z tego co napisał a to co napisał wynika z jego wiedzy :( Brak wiedzy przełożył się na osiągnięcia i to co napisał. Przykro mi.
Każdy ma prawo napisać na forum; poradnik, pytanie, rezolucje tak jak inni maja prawo napisać opinie w tym krytyczne. Te opinie miejmy nadzieje sprawią, że pisanie będzie coś wnosiło i piszący przed zada sobie trud i sprawdzi czy temat był już poruszany. Autor powinien raczej zastanowić się co sprawia mu najwięcej problemów i może napisać parę pytań licząc, że odpowiedzi ułatwia mu grę.
Należy się zastanowić czy założenie w dziale pomysłów wątku i przyklejenie tam Wiki nie załatwiłoby sprawy połowy postów.
Zaglądam do działu mając nadzieje, że przeczytam coś nowego, może coś co przeoczyłem albo ciekawe zdarzenie które pozwoli spojrzeć na jakiś aspekt gry inaczej a raz za razem trafiam na próby kopiowania Wiki podobnie jak w dziale z pomysłami.

Sporym problemem jest pisanie poradników przez początkujących dla początkujących, podczas gdy ich początkujący koledzy nie uważają się za początkujących i niebawem stworzą nam niestety kolejny poradnik.

To najlepszy przykład. Gdzieś pisałem, że rozpoczynanie budowy Arki kiedy wydobycie ma się poniżej 200PR na dzień jest nieporozumieniem, można tylko po co się męczyć a i tak szybciej nie będzie. Przykład z WI jest doskonały i pozwala zaoszczędzić sporo miejsca, oczywiście można postawić Habitat ale trzeba pamiętać ze zajmuje więcej miejsca i ma mniej atrakcyjne bonusy w dłuższej perspektywie. Sporo graczy rozbudowuje WI czego nie można napisać o Habitat-cie co równiez przeklada się na ilość planów które można zdobyć. Dla takiego początkującego gracza jak cytowany powyżej bardziej przydatny będzie poradnik jak zdobyć plany a możliwości jest ogrom, bądź jak zdobyć towar i policzyć czy lepiej pozostać przy iluś tam budynkach towarowych czy postawić perłę dającą towar i nieco ją rozbudować. Jeżeli perła można wskazać która ale z sensownym uzasadnieniem biorąc pod uwagę zmianę epok, rozwój konta itd. Można takiemu początkującemu graczowi napisać, że wszystkie perły są tak samo rzadkie.
Nie masz racji ze arke powinno się budować powyżej 200pr, tak naprawdę nawet jak się ma 100 pr to można budować, zajmie to trochę dłużej a w stosunkowo wczesnej fazie gry osiąga się ogromne profity.
 
Nie masz racji ze arke powinno się budować powyżej 200pr, tak naprawdę nawet jak się ma 100 pr to można budować, zajmie to trochę dłużej a w stosunkowo wczesnej fazie gry osiąga się ogromne profity.
Gdzieś pisałem, że rozpoczynanie budowy Arki kiedy wydobycie ma się poniżej 200PR na dzień jest nieporozumieniem, można tylko po co się męczyć a i tak szybciej nie będzie

DMJK
jakie jest zadanie arki na 80 lvl?
 
Ostatnia edycja:

BraveFrank

Baronet
1. PZ 10 , KA 10 , CDM 10
2. ŚR , LF , BM 10 ( opcjonalnie)
3. Arka 80
4. Alcatraz 60
5. Znowu CDM tym razem na 80 lub 60
6. PZi KA tym razem na 60
7. Najlepiej AO na 60 lub od razu polecieć na 80
8. PC najlepiej na 80 od raazu
9. CHF na 60
10. Na tym etapie można wybrać : Kraken na 60 lub ZH na 60
11. TA na 60 lub BG na 60
12. Można wziąć się za mniej potrzebne perełki jak WI na 60 lub SŻ na 60
13. Nie może zabraknąć pereł dla gildii OBS lub Atomium na 60
14. LW lub KT na 60 lub 80
15. Teraz prawdziwy hardcore - arka 180 level.

Gdybyś poprawił te skróty to by było lepiej, poza tym lepiej zrób coś bardziej ogólnego (to nie jest krytyka tylko porada), na przykład o tym jak handlować, a jak już się uparłeś na perły to na przykład kiedy zacząć naprawdę inwestować w perły i czy warto i które.
 
Do góry