P2W w FoE

Leahord

Szlachcic
WItam wszystkich użytkowników forum!

Ostanimi czasy, mam wrażenie ,że gra staje się coraz bardziej P2W. Kolejne działania i aktualizacje gry idą w zdecydowanie złym kierunku. Twórcy wprowadzają zmiany ,które są tylko dla osób ,które wydają kase na gre.Każda aktualizacja zbilaża foe do zwykłej mobilnej gry w której co chwile wyskakuja reklamy. No dobra - narazie nie ma az takiej masakry, jeszcze nei mamy tryliarda wyskakujących ofert " KUP DIAMENTY!" albo "DZISIAJ PROMOCJA 50% TANIEJ!" chociaż coraz częściej to się pojawia. Twócy obrali strategie pozernie niewinnych zmian ,które w rzeczywistości są zmianami ,któe maja wyłącznie na celu monetyzacje gry. Kiedyś twórcy sie starali - wprowadzali zmiany ,które zmieniały grę na lepsze. Teraz liczy się tylko kasa. Oto moje 3 argumenty:
1.System zamkowy -nagrody super tylko ile nam zajmie zdobycie 15 lvl? W spoilerach już pojawiają się kolejne poziomy zaku. Osobiście mam przy aktywnej grze 6 poziom zamku a co dopiero 15!Co jest największym źródłem diamentów? Nie zgadniecie! Kupowanie diaxów za wypłate! Wystarczy 10 razy kupić najdroższy pakiet i na start 15 lvl. Powiedzmy ,że jakiś diamentowiec na samym początku gry kupuje pakiet. SPecjalnie dodany od samego początku by ludzie wydający kase na gre mogli szybko zakupić diaxy i punkty na zamek. Gracz kupujący na samym początku gry 10 razy najdroższą paczkę ma już wszystko co na początek potrzebne - kryjówka łotrów, zmniejszenie, podstawowy procent do ataku, tańsze premie, przyśpieszajki, światynei wiedzy, więcej kryjówek łotrów, studnie życzeń. Po prostu masakra.
2. Forge Plus - zmiana jeszcze nie wprowadzona, ale zbliżająca się wielkimi krokami. Gra obserwowała graczy i potpatrywała najszybsze taktyki rozwoju i największe zmory graczy. Wszystko to zostało zniesione w forge plus za ~300 złotych - na miesiąc! Dodatkowo gra dodała złotą ramkę ,która przyozdabia profil gracza.Limit 100 PR zostałzniesiony w forge plus teraz to jest 1000! Szkoda tylko ,że dla gracyz ,którzy nie mają co robić z pieniędzmi.
3. Przepustka eventowa - za 1800 diamentów a za to nagroda o której marzyłem - wieża taktyka! Dla diamentowców idealne.

Pozdrawiam i proszę o komentarze pozytywne alub negatywne - to pozostawiam waszej ocenie. Prosze o nie hejtowanie tylko grzeczny komentarz.
 

Blade1984

Książę
gry muszą na czymś zarabiać.
Ad1
Gracz kupujący na samym początku gry 10 razy najdroższą paczkę ma już wszystko co na początek potrzebne -
najdroższa paczka kosztuje 319zł, jeśli o nią Ci chodziło no to tak nie wiem czy ktos na start wyda 3tys złotych, a przynajmniej nie bedzie to spora liczba osób
Ad2 to również nie da jakiejś wielkiej przewagi
Ad3 1800 diaxów za tą przepustkę równiez nie "skoksuje" żadnego gracza.
 

midh

Wójt
gralem kiedys w cos 3 miesiace ..dosc intensywnie ..jakas strategia z miastem w ktorej robilo sie wyprawy na miasto przeciwnika i cos mu tam pladrowalo, szkolilo sie tez kilku bohaterow ..przez te 3 miechy moi bohaterowie serio niezle wygladali i robili robote ...bronili tez miasta przy okazji a potem ktos przyszedl i mnie spladrowal ..jednym bohaterem ..wbil moich 4 szkolonych przez 3 miesiace w ziemie jak przedszkolakow ...to byl zakupiony przez kogos bohater z pakietu startowego za 20 zl .. o tamtej grze mozna powiedziec ze byla p2w
gadanie tak o foe jest zabawne
 

kasia2389

Arcyksiążę
Dziwisz się, że Inno chce zarabiać, równie dobrze mógłbyś się dziwić, że młotek wbija gwoździe. :)
Ta gra nie jest po to, żeby Always Smile się zawsze śmiał, ale po to, żeby akcjonariuszom wypłacać dywidendy.

1. Gdyby nie było systemu zamku to czas zdobycia 15 poziomu byłby nieskończony a dzięki temu że jest, to tylko kilka lat.
2. Forge plus, za pieniądze? Nigdy, za diaxy może ale raczej nie.
3. Przepustka? nie ma tam nic na co zaawansowany gracz mógły wydać diaxy, nawet jeśli ma je ze studni.

Kto chce i go stać ten płaci, kto nie chce to nie kupuje.
To, że nie stać każdego na Teslę, to nie znaczy, że Elon ma je przestać produkować.


Każden jeden czowiek posiada zabezpieczony w puszcze mózgowej, czyli we w głowie, organ, którego powinien uzywać do podejmowania najlepszych dla siebie decyzji. Czasem trzeba wybrać, Forge+ czy kurtka na zimę dla cieciaka.
 
Mówić, że FOE jest P2W to tak, jak mówić, że z pierwszym dniem lata przychodzi zima. Owszem, pierwszy dzień lata zwiastuje powoli nadchodzącą zimę, ale zanim ona nadejdzie, minie dużo czasu i kilka bardzo ciepłych miesięcy. Jak gram w tę grę niemal od jej początku, bo w sierpniu będzie 10 lat, tak pierwsze diamenty zakupiłam dopiero w zeszłym roku. Na letni event, w którym do wygrania była Góra Orła. I to tylko dlatego, że miałam kaprys posiadania nagrody na maksymalnym poziomie, a event mi szedł tak bardzo źle, jak żaden inny wcześniej. Później zdarzyło się, że kupiłam diamenty na rozszerzenia, bo nie gram na studnie życzeń itp., a potrzebowałam nieco więcej miejsca. Czy potrzebowałam tych diamentów, żeby "wygrać"? Nie. Zwykłą rozgrywką, z kilkumiesięczną przerwą, grając nie dla punktów i miejsca w rankingu, a dla siebie, dotarłam do tysiąca najlepszych graczy na świecie D. Czy to dużo? Nie. Dalej brakuje mi bardzo wiele, by uznać się za dobrego gracza. Ale zapytajmy czy to mało? Też nie. Realizuję się w pełni, czerpię ogromną przyjemność z tej gry i absolutnie niczego mi nie brakuje to aktywnego, prężnego rozwoju, a patrząc na ogólną liczbę graczy, bez podziału na aktywnych i nie, to jest wysokie miejsce. Te prawie 10 lat temu nawet nie sądziłam, że na tyle tutaj zagoszczę, nie mówiąc o takim miejscu. Jedyne czego mi brakuje, to czas, który mogłabym i chciałabym realnie poświęcić tej zabawie. Ale są rzeczy ważne i ważniejsze niż wirtualne życie.

Do czego zmierzam...
Ad 1 - system zamkowy wszedł niedawno. Jego wpływ na rozgrywkę nie jest aż tak wielki. Wręcz patrząc całościowo - jest niewielki. I nie robi tu większej różnicy to, czy ktoś wykupi tyle diamentów, żeby zrobić 15 poziom w parę chwil, czy ktoś będzie żmudnie zbierać punkt po punkcie. Boli cię to, że kogoś stać na zakup growej waluty? Nie graj. Ale też zrezygnuj z życia realnego, bo, uwaga, są ludzie, których stać na wille, jachty i życie w bogactwie trzykroć ponad miarę. Z jakiegoś powodu mają więcej pieniędzy na wydawanie? To fajnie, niech im się szczęści i darzy. Spróbuję sięgnąć ich poziomu, ale jeśli mi się nie uda, to będę czerpać radość z tego, co mam, nawet jeśli to niewiele.
Ad 2 - od lat gracze prosili o większy limit PRów na pasku bądź zniesienie go całkowicie. Ot chcieli, to mają. Fakt, 100 PR jest męczące, zwłaszcza, gdy zbierasz na raty, bo Galaktyka, bo coś innego. Ale nie chomikujesz tych punktów, a w miarę płynnie je inwestujesz. Zbierzesz ponad 100, a tu jeszcze zostały budynki do zebrania? Wbijaj je w perły - swoje lub innych graczy, a następnie zbieraj dalej. Czynność powtórz. Aż tyle to nie zajmuje, żebym musiała lamentować, bo ktoś wykupi FOE Plus i będzie mieć na pasku 1000 PRów.
Ad 3 - tu też mnie nikt nie zmusza do wykupywania tego! Ale, cóż za hipokryzja, boli cię to, że za kupno diamentów dostają ludzie punkty do zamku, studnie, kryjówki łotrów i wiele innych ulepszeń, ale jednocześnie boli cię, że za tak dużą ilość diamentów dostaną wieżę taktyka... Czyli że co? Za dużo dostaną - skandal, chamstwo w państwie! Za mało dostaną - olaboga, rabunek w biały dzień! To chcesz, żeby diamentowcy mieli mniej czy więcej? Czy też może wszyscy ogólnie mniej, ale ty osobiście więcej?

Ta gra to nie jest P2W. W żadnym miejscu i pod żadnym pozorem. Kupowanie diamentów przez graczy jedynie przyspiesza awans na lepsze miejsce w rankingu i szybsze przechodzenie różnych elementów. Ale czy to, że ktoś wykupi ten najwyższy pakiet 10 razy jakoś personalnie cię krzywdzi? Czy ten gracz, który nagle awansuje 20 poziomów wyżej coś ci robi? Co najwyższej może cię zaatakować, jeśliś jego sąsiadem, i splądrować. Mając tyle kasy i diamentów za nią rabunek kilku towarów od innego gracza jest dla niego tak mało znaczący, że naprawdę... On specjalnie wydał 3 wypłaty miesięczne, żeby chodzić po sąsiadach i pokazywać im jaką to jest potęgą. Idąc w drugą stronę - robi ci różnicę czy zrabuje cię ktoś, kto ma 1 punkt więcej, a ktoś kto ma miliard punktów więcej? Jeśli tak, zrób sobie stosowną analogię do tego, co napisałam w podpunkcie 1.

Również pozdrawiam i mam nadzieję, że chociaż z lekka rozjaśniłam sytuację.
 

Leahord

Szlachcic
Dziękuję za każdą opinię każdy ma swoje zdanie. CHciałem się podzielić moimi spostrzeniami nadchodzących aktualzicji. Moim zdaniem gra zmierza w kierunku takiej jednej konkurencyjnej gry.

Nie mówie że jest P2W trochę pomyliłem siew tytule zmierza do P2W. Jak zarabiała gra przez te 10 lat?
 

Kronoxus

Szlachcic zagrodowy
Przyspieszony rozwój w FoE przez kupno diamentów może skutkować lepszym samopoczuciem i u niektórych poprawieniem sobie ego - nic poza tym, bo nadal jedyne co bezpośrednio mogą zrobić słabszym (czy w ogóle innym graczom) to splądrować budynek a tym z reguły nie zawracają sobie głowy... Ja od dawna przestałem kupować waluty w grach bo uważam to za stratę pieniędzy ale nie zaglądam innym do portfela i mam świadomość, że gra musi się z czegoś utrzymać
 

Agatonka59

Książę krwi królewskiej
1.System zamkowy -nagrody super tylko ile nam zajmie zdobycie 15 lvl? W spoilerach już pojawiają się kolejne poziomy zaku. Osobiście mam przy aktywnej grze 6 poziom zamku
Gra jest komercyjna = z założenia powinna przynosić zysk. Do tej pory gra zachęcała do korzystania z waluty premium. System zamkowy preferuje żywą gotówkę. Umożliwi ona jedynie wcześniejsze korzystanie z profitów zamku, ale nikomu nie odcina od nich dostępu (mam 7 poziom zamku, uzyskany z gry).
2. Forge Plus - zmiana jeszcze nie wprowadzona, ale zbliżająca się wielkimi krokami. Gra obserwowała graczy i potpatrywała najszybsze taktyki rozwoju i największe zmory graczy. Wszystko to zostało zniesione w forge plus za ~300 złotych - na miesiąc! Dodatkowo gra dodała złotą ramkę ,która przyozdabia profil gracza.Limit 100 PR zostałzniesiony w forge plus teraz to jest 1000!
To raczej forma wyrównania szans nowym graczom, którzy mogą kupić niezbędne elementy gry. Starsi już je mają.
Limit jest uciążliwy, ale nie ma wpływu na skuteczność rozgrywki.
Złota ramka? Pls, jakie ma znaczenie dla gry?
3. Przepustka eventowa - za 1800 diamentów a za to nagroda o której marzyłem - wieża taktyka! Dla diamentowców idealne.
Diamenty od początku są elementem gry, a decyzja na co je przeznaczyć - elementem strategii.
Nie widzę tendencji przekształcania FoE w grę P2W, przynajmniej na razie.
 

Borisel

Hrabia
Mam mieszane uczucia co do tej gry .
Z jednej strony faktycznie można osiągnąć wszystko samemu - kopalnia diamentów , wyprawy , pola pozwalają na bezproblemowe zbieranie dobrej ilości diamentów . A ta waluta ma marginalne znaczenie jeśli chodzi o przewagę nad graczami "szaraczkami" - chyba że ktoś ma spinę o jakiś ranking . Osoby kupujące diamenty są też nam potrzebni - oni w sumie utrzymują grę i pozwalają nam cieszyć się bez koniecznej opłaty miesięcznej jak w to innych grach . No i ciekawie wyglądające miasta mają - więcej budynków eventowych , karuzele czy place .
Z drugiej strony zauważyłem , że teraz trzeba maksymalnie się skupić na eventach , by nie popełnić błędu w wyborze złego zawodnika czy wykopaliska . Już drugi raz musiałem wydać diamenty (zebrane) w tym evencie bo bym nie zrobił na maxa budynku eventowego (co nadal jest wątpliwe) . Kiedyś pamiętam że eventy polegały na regularnej codziennej grze i wykonywaniu questów - i z tego miało się gwarantowany jeden budynek eventowy na maxa , a jeśli ktoś chciał kolejny to wydawał sobie diamenty . Teraz w tym evencie jestem w lidze amatorskiej , mimo że mam ponad 840 jardów pokonane . Popełniłem w dwóch przypadkach błędy (trener , zawodnicy) ale to już wystarczało bym nie mógł zdobyć tego budynku mimo regularności . Obawiam się , że bez solidnego przygotowania (mechaniki gry eventowej) następne eventy już nie wystarczy tylko wykonywanie questów , jeśli chce się zdobyć nagrodę główną na maxa (bez diaxów) . W sumie eventy te też nie są jakoś obowiązkowe - no ale chce się je robić , a nagrody kuszą .

Ale jedno mogę stwierdzić , że gra nie jest P2W . Wszystko masz dostępne za darmo - potrzebujesz tylko czasu na rozkręcenie .

A co do zamku - nikt nie każe tego robić . Jest to tylko dodatek , który urozmaica grę - ani grzeje , ani ziębi . A że ktoś sobie kupi diaxy i zrobi15 lvl zamku - no i co z tego ? Też będziesz miał 15 lvl - przy regularnej grze może uda się za 3 lata .
 
Do góry