[Poradnik do gry] Ogólne najczęściej zadawane pytania

  • Rozpoczynający wątek DeletedUser5
  • Data rozpoczęcia

DeletedUser5

Guest
Budynki i powierzchnia miasta

Budynki

Pyt.: Wybudowałem drogę i chciałbym ją zniszczyć. Jest taka możliwość?
Odp.: W trybie budowy pod paskiem Punktów rozwoju znajdują się 3 opcje: znak dolara - sprzedanie (burzenie) budynku, znak krzyża - przesuwanie, znak kółka z kreską - anulowanie wybranej opcji. Dotyczy to tak samo budynków jak i dróg. Nie można tylko sprzedać ratusza.

Pyt.: Potrzebuję więcej miejsca i chciałbym zburzyć kilka domów, ale się nie da. Dlaczego?
Odp.: Domy zwiększają populację Twojego miasta. Nie można mieć mniej ludzi, niż Twoje miasto wykorzystuje do funkcjonowania (np. budynków produkcyjnych).

Pyt.: Potrzebuję więcej ludności, jak to zrobić?
Odp.: Wystarczy po prostu zbudować kilka domów.

Pyt.: Potrzebuję 30 ludzi więcej, muszę wybudować 30 domów?!
Odp.: Nie. Każdy dom ma swoją pojemność mieszkańców. Takie informacje znajdują się po najechaniu na ikonkę domu w menu budowy.

Pyt.: Czy koszty budowy są zwracane jeśli zburzę budynek?
Odp.: Tak, w pewnym stopniu. Przy burzeniu budynku zwalniani są ludzie (jeśli był to budynek produkcyjny lub wojskowy) oraz część wydanego złota i zaopatrzenia.

Pyt.: Chcę wybudować budynek o powierzchni 4x3 ale wolny teren mam na 3x4. Znalazłoby się miejsce, jeśli mógłbym obrócić sąsiedni budynek o 90 stopni. Jest taka możliwość?
Odp.: Nie, nie ma. Trzeba pomyśleć nad innym sposobem zagospodarowania terenu.

Pyt.: Ustawiłem budynek do budowania, czekam i czekam ale nadal się nie zbudował. Dlaczego?
Odp.: Każdy budynek musi mieć połączenie z Ratuszem. Niektóre budynki wymagają drogi 1x1, inne jezdni 2x2. W menu budowy przy każdym budynku jest opis jakiego połączenia z ratuszem wymaga.

Pyt.: Co oznacza szara skrzynka nad budynkiem?
Odp.: Ikona szarek skrzynki oznacza zakończoną produkcję złota, zaopatrzenia lub materiałów. Możesz zebrać produkcję klikając na budynek.

Pyt.: Co oznacza złota skrzynka nad budynkiem?
Odp.: Ikona złotej skrzynki oznacza zmotywowaną (przez sąsiada bądź znajomego), zakończoną produkcję złota lub zaopatrzenia. Możesz zebrać produkcję klikając na budynek.

Pyt.: Co oznacza księżyc nad budynkiem?
Odp.: Ikona księżyca nad budynkiem oznacza, że budynek jest uśpiony i nic nie produkuje. W celu rozpoczęcia produkcji musisz kliknąć na budynek i wybrać opcję produkcji.

Pyt.: Ile mam czasu na zebranie ustawionej produkcji/towarów?
Odp.:Obecnie zbiór produkcji i towarów nie jest ograniczony żadnym limitem czasowym.

Powierzchnia miasta

Pyt.: Zabudowałem całą powierzchnię miasta. Co dalej?
Odp.: Powierzchnię miasta można powiększać o kwadraty 4x4 pól. Można je zdobyć na kilka sposobów:
- podbijając prowincje, które w nagrodę dają rozszerzenia
- odkrywając odpowiednią technologię
- kupując za medale
- kupując za diamenty (premium).

Pyt.: Jak powiększyć teren mojego miasta?
Odp.: Dostępne powiększenia terenu znajdziesz w Menu budowy: Buduj -> Rozszerzenie terenu (ostatnie). Za rozszerzenia odblokowane przez podbój prowincji lub odkrycie technologii dodatkowo płaci się określoną ilość złota. Za zgromadzone medale z misji oraz wież PvP również można zakupić rozszerzenia. Dodatkowo możliwe jest kupienie rozszerzenia za diamenty. Wszystkie informacje i koszty o rozszerzeniach TUTAJ. Po kliknięciu na dostępne rozszerzenie pojawi się aktualna siatka miasta z możliwością dodania kolejnego obszaru.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

DeletedUser5

Guest
Wojsko, szkolenie i wymagania

Wojsko
Pyt.: Skąd wziąć wojsko? Co robić?
Odp.: Wojsko możesz szkolić w budynkach wojskowych, które tak samo jak większość innych budynków, musisz odkryć w drzewie technologii. Czasem możesz dostać także jednostki wojskowe jako nagrodę za wykonane zadanie. Jednostki te są oznaczone jako "niezależne" i nie są przypisane do żadnych z posiadanych koszar. Utrata ich w walce powoduje ich stałą stratę (możliwość "wskrzeszenia" bezpośrednio po walce za Diamenty).

Pyt.: Wybudowałem pierwszy budynek wojskowy, ale mogę w nim wyszkolić tylko 4 jednostki, piątą za premium. Jak mieć więcej jednostek?
Odp.: Jeden budynek wojskowy umożliwia wyszkolenie maksymalnie 5 jednostek. Żeby mieć więcej wojska należy zbudować więcej budynków wojskowych.

Pyt.: Zbudowałem budynek wojskowy ale zostało mi mało wolnych ludzi. Boję się, że szkoląc wojsko zabraknie mi ludzi do budowania innych budynków.
Odp.: Zbudowanie budynku wojskowego od razu rezerwuje odpowiednią liczbę ludzi, tak więc nigdy ich nie zabraknie do szkolenia wojska, a liczba ludzi widoczna u góry ekranu jest dostępna niezależnie od ilości jednostek wyszkolonych w budynkach wojskowych. Szkolenie jednostek nie zmniejszy dodatkowo dostępnej ludności.

Pyt.: Odkryłem budynek umożliwiający szkolenie lepszych jednostek, ale nie mam dla niego miejsca w mieście. Czy jak zburzę inny budynek wojskowy, to dostępne w nim jednostki zostaną?
Odp.: Nie. Wszystkie jednostki wyszkolone w danym budynku wojskowym zostaną utracone w razie zburzenia budynku.

Pyt.: Mam wojsko, co zrobić, by broniło mojego miasta?
Odp.: Będąc w mieście wybierz Zarządzanie armią obronną (niebieska ikona hełmu z tarczą w menu), następnie kliknij na interesujące Cię jednostki (zostaną oznaczone niebieską ramką), które będą bronić Twojego miasta.

Pyt.: Czy za pomocą sabotażu można splądrować tylko jedną rzecz? Czy może da się więcej?
Odp.: Po wygraniu walki mamy możliwość jednorazowego sabotażu na domu lub budynku produkującym zaopatrzenie albo towary, jeśli zakończył on produkcję a właściciel miasta nie zebrał ich. Nie trzeba wykorzystać tej opcji bezpośrednio po walce, można odwiedzić miasto później (w ciągu 24h od ataku) i sprawdzić, czy nie pojawiło się coś korzystniejszego.

Pyt.: Dlaczego po sabotażu czasem zabieram dużo a czasem mało zaopatrzenia lub towarów?
Odp.: Zależy to od tego, na ile była nastawiona produkcja przez właściciela miasta.

Pyt.: Gdzie mogę sprawdzić statystyki poszczególnych jednostek?
Odp.: W zarządzaniu armią, na polu walki oraz na forum.

Pyt.: Można wysłać do walki więcej niż 8 jednostek?
Odp.: Aktualnie w grze można mieć liczbę wojska ograniczoną tylko umiejętnościami rozbudowy miasta, można mieć np 10 koszar, w każdych po 4 jednostki, w sumie 40. Ale tylko 8 można wysłać do walki plus 8 przeznaczyć do obrony.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

DeletedUser5

Guest
Ogólne, najczęściej pojawiające się pytania.

Pyt.: Gdzie znajduje się jakiś spis aktualnych członków zespołu?
Odp.: Tutaj: Szybkie menu >> Pokaż zespół.

Pyt.: Jak mam skontaktować się z supportem?
Odp.: Są dwa sposoby:
a) po zalogowaniu się na swoje konto klikamy w dowolnym miejscu prawym przyciskiem myszy i z menu wybieramy Support (trzecia opcja od góry)
b) na forum, zaraz pod logo gry jest przycisk Support oraz na samym dole strony link o nazwie Kontakt.

Pyt.: Zgłosiłem już dawno temu błąd do poprawy, ale nadal nie jest poprawiony. Czy ktokolwiek coś z tym robi?
Odp.: Oczywiście! Wszystkie zgłaszane błędy są najpierw weryfikowane, następnie zgłaszane jak najszybciej twórcom gry. Nie wszystkie błędy można poprawić od razu, bo nie zawsze jest to łatwe. Niektóre błędy są usuwane dopiero po zaktualizowaniu gry.

Pyt.: Znalazłem błąd i chcę go zgłosić. Jakie informacje muszę podać pisząc zgłoszenie?
Najważniejsze dla nas to opisanie błędu jak najdokładniej, czyli miedzy innymi:
- można podać system operacyjny oraz nazwę i wersję przeglądarki, jednak nie jest to wymagane
- należy napisać, czy ma się aktualną wersję wtyczki Adobe Flash Player
- należy opisać na czym polega błąd, w jakich sytuacjach się pojawia ew jak powinno to wyglądać
- wskazane jest (o ile to możliwe) załączenie zrzutu ekranu, szczególnie w przypadkach trudnych do opisania oraz z błędami w tłumaczeniu - łatwiej nam jest wtedy odnaleźć i zrozumieć na czym polega błąd i gdzie się pojawia.


Grafika
Pyt.: Czy jest możliwość obracania budynków?
Odp.: Nie, nie ma takiej możliwości i prawdopodobnie nie będzie.

Pyt.: Czy jest możliwość obracania całego miasta, żeby zobaczyć coś co zasłania duży budynek?
Odp.: Nie, nie ma takiej możliwości i prawdopodobnie nie będzie.

Pyt.: Gra się zacina i są problemy z wyświetlaniem niektórych jej elementów.
Odp.: Należy upewnić się, że posiadamy najnowszą wersję przeglądarki oraz wtyczki Adobe Flash Player. Dobrze też jest przeczyścić cache przeglądarki oraz cookies. Jeśli to nie pomoże, może być konieczna aktualizacja sterowników a nawet ulepszenie komputera.



Inne
Pyt.: Da się podbijać miasta innych graczy?
Odp.: Nie ma takiej możliwości i na razie nie jest planowana.

Pyt.: Czy po tej ostatniej epoce w drzewie technologicznym mają się pojawić kolejne?
Odp.: Gra się ciągle rozwija a każda kolejna dodawana epoka nie jest "tą ostatnią" ;)

Pyt.: Jak się kończy gra?
Odp.: Tego jeszcze nie wiadomo, ciągle się rozwija, np. będzie jeszcze więcej epok oraz prowincji do podbicia.

Pyt.: Mam ograniczony dostęp do komputera, jak zagrać z telefonu? Kiedy pojawi się wersja mobilna gry?
Odp.: Obecnie telefony, które nie obsługują wtyczki Adobe Flash Player nie obsłużą FoE. Istnieje wersja mobilna FoE na iPady i iPhony. Pracujemy już również nad wersją na Androida.

Pyt.: Jak skasować konto?
Odp.: Obecnie konto skasować można tylko pisząc zgłoszenie do supportu. Zgłoszenie musi zawierać informację czy chodzi o usunięcie konta z danego świata, czy o usunięcie wszystkich danych. Zgłoszenie musi zawierać także informację o świadomości że jest to proces nieodwracalny a podjęta decyzja - ostateczną.

Pyt.: Muszę wyjechać na dłużej. Czy jest możliwość przekazania konta do opieki koledze?
Odp.: Takie działania są zabronione, nie wolno nikomu przekazywać dostępu do konta. Gra jest tak skonstruowana, że jest małe prawdopodobieństwo wprowadzenia do niej opcji "zastępstwa" lub podobnie działającej.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

DeletedUser3876

Guest
dodatek do "najczęściej zadawane pytania" FAQ

Pyt. : Jak mogę zablokować otrzymywanie wiadomości od innego Gracza?
Odp. : Aby zablokować otrzymywanie wiadomości prywatnej od innego Gracza należy zaznaczyć opcję "ignoruj" na czacie świata/ gildii/ sąsiedztwa/ szeptu lub w rankingu globalnym. Można również kliknąć przycisk "Zgłoś nadużycie" w Centrum Wiadomości. Po zaznaczeniu tej opcji Gracz będzie widział komunikat "ta osoba nie chce otrzymywać od ciebie żadnych wiadomości".

Pyt. : Dalej nie otrzymałem maila aktywującego konto.
Odp. : Sprawdź folder SPAM na swojej poczcie. Wiele maili wysyłanych automatycznie skrzynki pocztowe traktują jako spam. Jeżeli korzystasz z Gmail, pamiętaj że dzieli on obecnie wiadomości na kategorie (domyślnie są to Główne, Społeczności i Oferty). Sprawdź wszystkie kategorie.

Pyt. : Dlaczego nie mogę połączyć drogi asfaltowej ze sobą?
Odp. : Skrzyżowanie dróg asfaltowych nie może odbywać się pomiędzy dwiema drogami 2x2. Aby prawidłowo "złożyć" skrzyżowanie oba elementy 2x2 muszą do siebie przylegać równolegle. Nie możliwe jest umieszczenie elementu drogi asfaltowej równolegle do dwóch elementów tej samej drogi.

Pyt. : Jak mogę zmienić swoje hasło?
Odp. : Poniżej interfejsu zarządzania miastem (po lewej na dole) znajduje się niebieski pasek z dostępnymi opcjami (wyłącz/włącz muzykę/efekty dźwiękowe, głośność, ustawienia etc). Interesuje nas ikona "ustawienia". Klikamy, następnie zakładka "profil", w której to po prawej stronie jest możliwość zmiany hasła.

Pyt. : Dlaczego nie mogę wysyłać wiadomości grupowej do całej Gildii?
Odp. : Opcja "wysłania wiadomości do całej Gildii" jest nadawana przez Lidera bądź Założyciela Gildii. Sprawdź odpowiednie uprawnienia w zakładce "Twoja Gildia", Członkowie" - tam są wszystkie prawa udzielone przez w/w dla Członków Gildii.

Pyt. : Mam Perłę, która przestała mi generować procentowy wzrost dochodu w postaci złota/zaopatrzenia! Czy to błąd?
Odp. : Bonus zwiększenia procentowego monet/zaopatrzenia przez Perły jest uzależniony od ich poziomu. Każdy poziom ma wyszczególnioną liczbę użyć w ciągu doby.
Najprawdopodobniej zużyłeś cały dzienny(dobowy) bonus oferowany przez tą Perłę, który zostanie zresetowany w momencie kolejnego zbioru z tego budynku.

Pyt. : Dlaczego gdy zmieniłem Gildię otrzymuje wiadomości grupowe od "starej" Gildii?
Odp. : Dzieję się tak dlatego, że wybierając opcję "wszyscy członkowie Gildii" system wpisuje jako odbiorców każdego członka Gildii z nazwy użytkownika, więc pomimo braku przynależności do Gildii Twój nick widnieje jako jeden z odbiorców. Po opuszczeniu Gildii i dołączeniu do nowej nadal będziesz otrzymywał wiadomość grupową poprzedniej Gildii dopóki ta nie zdecyduje się w niej już nie pisać (tworząc np. nową grupówkę po Twoim odejściu).

Pyt. : Dlaczego budynek zabiera mi więcej zadowolenia niż generuje ludności?
Odp. : System uwzględnia "zachwycenie" poddanych w mieście. Jeżeli masz obywateli "zadowolonych" (czyli produktywność wynosi 100%) każdy budynek mieszkalny będzie "zabierał" 100% zadowolenia (np. dom szkieletowy [w.śred.] -67 zadowolenia +67 ludności), natomiast jeżeli poddani w mieście są "zachwyceni" wtedy każdy budynek mieszkalny będzie zabierał 140% zadowolenia (np. dom szkieletowy [w.śred.] -94 zadowolenia +67 ludności) dążąc do zachwytu. 140% zadowolenia w mieście = 120% produktywności.

Pyt. : Dlaczego wyskakują mi takie same misje? Pomijam a one i tak wracają.
Odp. : Każda epoka posiada tzw. misje powtarzalne, które towarzyszą nam od momentu ukończenia misji dla danej epoki do momentu wejścia w kolejną.
Są to takie misje jak:
1) Zbierz X monet.
2) Zbierz/wyhoduj etc X z Y (gdzie X to nazwa zaopatrzenia (24h) a Y to nazwa budynku zaopatrzeniowego zależnego od epoki w jakiej znajduje się Gracz).
2a) J.w. z tym że chodzi o inny budynek zaopatrzeniowy.
2b) J.w. z tym że chodzi o inny budynek zaopatrzeniowy.
3) Zapłać X monet i zapłać Y zaopatrzenia.
4) Wydaj X punktów rozwoju.
5) Zbierz X zaopatrzenia.

Pyt. : Ile złota generuje Ratusz w poszczególnych epokach?
Odp. : Aktualne ilości złota generowanego przez Ratusz w poszczególnych epokach można znaleźć w osobnym wątku -> Ratusz
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Do góry