Od czego zależy "czynnik losowy" w walkach?

Status
Zamknięty.

Persarum Rex

Zablokowany
Z moich obserwacji:
"Przegrasz" od 0,5 do 1%
"Różne straty" 69%
"Bez strat" 30%
Procenty orientacyjne na podstawie kilkudziesięciu tysiecy walk (ta sama armia atakująca ta sama obronna - zad. powtarzalne)
Czy te szacunki są prawdopodobne?
 

Zyleta1991

Zespół FoE
Co-Community Manager
Polecam wykonać kilka walk ręcznie. Szybko zorientujesz się, w czym tkwi czynnik losowy w toczonych bitwach.
 

Persarum Rex

Zablokowany
Wykonałem kilka tysięcy walk ręcznie i nadal nie orientuję się "w czym tkwi czynnik losowy" ale może ktoś kto po kilku walkach wie wyjaśni? Po to zadałem pytanie.
Walcząc automatem "czynnik losowy" wygląda "w przybliżeniu" tak jak opisałem.
PS Chyba że te całe opisy o sile jednostek % do ataku do obrony itd. to "ściema" a wynik bitwy jest losowy jak rzut monetą?
 

Zyleta1991

Zespół FoE
Co-Community Manager
Walcząc automatem "czynnik losowy" wygląda "w przybliżeniu" tak jak opisałem.

To co przedstawiłeś, to nie jest "czynnik losowy", a rezultat walki.

Jeśli po kliku tysiącach ręcznie wykonanych walk nie wiesz co wpływa na wynik bitwy, to może być trudno wyjaśnić, bo to co napiszę nie powinno być Ci obce. Z drugiej strony to zdanie:
Chyba że te całe opisy o sile jednostek % do ataku do obrony itd. to "ściema" a wynik bitwy jest losowy jak rzut monetą?
raczej świadczy o tym, że te ręczne walki toczyłeś na ślepo, a nie po to by zrozumieć. Ale mimo wszystko, spróbuję.

Na różny wynik bitwy przy tych samych armiach (i bonusach), pomijając taktykę, wpływ ma teren na jakim się rozgrywa bitwa, obrażenia jakie zostaną zadane jednostce (tu podpowiem, że obrażenia są z pewnego zakresu) oraz ewentualne bonusy z Pereł Architektury (Kraken, Virgo, Oranżeria).
 

Persarum Rex

Zablokowany
A to pan zna?
"Obrażenia
Każda jednostka posiada maksymalnie 10 punktów życia. Liczba punktów, jaką jednostka traci w czasie ataku wroga, jest obliczana przy użyciu kilku elementów, takich jak obecna liczba punktów życia, siła ataku jednostki atakującej, siła obrony jednostki atakowanej, modyfikatory z terenu, inne bonusy (niektóre jednostki otrzymują je walcząc przeciw jednostkom określonego typu) oraz czynnik losowy. Tak więc jednostka posiadająca pełne 10 punktów życia i wysoką wartość ataku zada większe obrażenia niż jednostka, która została zraniona. "
Więc wg. opisu na OBRAŻENIA wpływają te czynniki a od obrażeń zależy wynik bitwy.
 

kasia2389

Arcyksiążę
Więc wg. opisu na OBRAŻENIA wpływają te czynniki
Wartość obrażeń przy ataku od zawsze jest pokazywana w czasie walki:
1611183161468.png

Od czego zależy "czynnik losowy" w walkach?
To wszystko co tu piszecie w żaden sposób nie odnosi się do zadanego pytania w tytule wątku.
Nasz Rex chce wiedzieć jak w grze zaimplementowany jest czynnik losowy.
Z cała pewnością sposób zaimplementowania generator liczb losowych zna tylko wąskie grono programistów, i jest to jedna z dobrze strzeżonych tajemnic firmy.

Można sobie wyobrazić że w sobie tylko znany sposób, tenże generator na każde zapytanie odpowiada liczbą z zakresu od 0 do N, można najczęściej N=1, ale to nie ma żadnego dla nas znaczenia,
Pytający program robi potem odpowiednie obliczenia uwzględniając w/w losową liczbę i na tej podstawie coś wylicza, co się stanie w programie, np. wartość obrażeń, często w obliczeniach może być uwzględniane wiele zapytań o losową liczbę.
Oczywiście wiecie, że programowe generatory tego typu, nie dają liczb tak naprawdę losowych, uważa się, że do uzyskania prawdziwej losowości potrzebny jest generator bazujący na zjawiskach kwantowych, być może Inno dysponuje takim urządzeniem.

Już w kodzie w ZX Spectrum, był zaimplementowany generator liczb losowych.
 
Ostatnia edycja:

Persarum Rex

Zablokowany
Ten zrzut jest z wersji przeglądarkowej gry a użytkownicy aplikacji nie mają tej informacji niestety.
A jeśli stosowany jest generator liczb losowych to "losowość" jest w przybliżeniu taka jak opisałem.
Przegrana bitwa jest "wyróżniajaca się" więc zpamiętywana zdarza się 1-2 na ok. 250 bitew i 500 walk. Tych wygranych "bez obrażeń" jest dużo dużo więcej. Oczywiście ilości przybliżone dla jednego dnia walk.
 

Natalia16191

Wielki książę
Ex-Team
Jeżeli tak jak Kasia wspomniała o to jest pytanie.
To odpowiedź brzmi:
Jest to element kodu gry którego nie mamy prawa ujawnić.
 

Bożka123

Hrabia
Myślę, że czynnikiem losowym jest również bonus z AO. Załóżmy, że szansa na trafienie krytyczne wynosi 20%. Program sprawdza, czy atakujemy jednostkę z tej samej epoki, jeśli odpowiedź brzmi tak losuje z 5 żetonów (4 białe, 1 czerwony). Za każdym razem jest nowe losowanie. Za każdym razem jest "losowość" wyniku.
 
Status
Zamknięty.
Do góry