o testach

czy Twoim zdaniem prowadzone testy a/b są etyczne?


  • W sumie głosujących
    23

Auraya

Hrabia
już dawno uczono mnie, że etyka badań opiera się na jawności, dobrowolności i świadomej zgodzie na badanie.
ostatnie skargi użytkowników i ich poczucie poszkodowania eksperymentalnymi częściami aktualizacji wg mnie znaczy, że została złamana również zasada lojalności względem uczestników badania
jestem ciekawa waszego zdania
 

kasia2389

Arcyksiążę
jestem ciekawa waszego zdania
Moje zdanie jest takie:
1. Testowanie powinno dotyczyć całej populacji serwera, nie może byc tak, że na tym samym sewerze gracze mają inne warunki gry.
2. Osoby nie płacące za grę, nie mają żadnej możliwości nacisku na wydawcę gry, notomiast płacący za grę mają możliwość składania reklamacji z powodu innych wrunków gry. Jedyna możliwość to głosowanie portfelami.

Generalnie sądzę, że przyczyną jest postawa obecnego kierownictwa wydawcy, ludze ci (albo jeden ludź) ma akurat taką koncepcje rozwoju i forsujeją, nasze zdanie w tym się w ogóle nie liczy, jedynie spadek dochodów moze miec znaczenie dla polityki firmy.
Ponieważ osobiście stosuję zasadę nie płacenia za gry (ze szczególnym uwzglednieniem "maxipłatności") nie mogę wywrzeć żadnego nacisku na wydawcę gry.
 

Natalia16191

Wielki książę
Ex-Team
Ja bym jeszcze wzięła pod uwagę wielkość testów, bo o ile naprawdę nie grzeje mnie jak ktoś ma jakieś drobne różnice bo sprawdzają nie wiem jakiś niewidoczny dla wprawionych element gry...
Podział na serwery jak najbardziej za, można też podział na Państwa. W losowaniu wypada że Francja, Polska i Włochy testują.

No ale ja nie mam specjalizacji w testowaniu, może testują również nasza zdolność akceptacji i radzenia sobie z gniewem :hide:
 

Feandil

Wójt
No ale ja nie mam specjalizacji w testowaniu, może testują również nasza zdolność akceptacji i radzenia sobie z gniewem :hide:
Hahaha, padłem ;D

O ile testy są oczywiście potrzebne, to nie zgadzam się z wypowiedzią @shelian (klik). Najpierw i tak są testy wewnętrzne, później serwer beta, później ogłoszenie zmian przed ich wprowadzeniem. Jest czas, aby zebrać opinie. Nawet jeśli jest potrzeba kolejnych testów <facepalm>, to można porównać wpływ na "wiele aspektów (w tym codzienne uczestnictwo, zaangażowanie, epoki uczestniczących osób itp.)" w odniesieniu do tychże sprzed wprowadzenia zmian.
Powtórzę za wieloma osobami (nie tylko z tego wątku) - od testów jest świat beta. Bo w końcu po co on jest? W ostateczooości opcja, jak zasugerowała Natalia - jakieś wybrane serwery, w całości. I sobie porównacie zmianę aktywności lub inne działania w odniesieniu do innych serwerów w tym samym czasie.
 

Grzechu Junior

Książę krwi królewskiej
Naprawdę bardzo istotny problem, że funkcja jest testowana na wybiórczych graczach.... Pierw na becie - pula graczy mała. Potem większa pula na serwerach normalnych. Zebranie feedbacku i wchodzi wszystkim. Co w tym złego. Do tego jest to losowanie osobno dla każdego świata i na jednym mam testowaną motywkę, a na innym nie mam.
Wielu rzeczy można się przyczepić, ale bez przesady.
 

Auraya

Hrabia
tu istotą jest etyczność zachowania.
rozumiem, że pewne elementy gry trzeba odkrywać, ale jeśli funkcjonalność różni się dla dwóch różnych graczy i nie ma o tym oficjalnej informacji, mogą powstać między nimi niesnaski - polecam przejrzeć fora en lub grupy fb dla poszerzenia horyzontów
to, że twoje doświadczenie między dwoma różnymi światami się różni -ok, ale tam, gdzie masz, powinni mieć wszyscy, a tam gdzie nie masz- nie powinien mieć nikt... firma wie, ile graczy ma miasta na kilku światach i wtedy badanie zachowań jest precyzyjniejsze
 

Grzechu Junior

Książę krwi królewskiej
tu istotą jest etyczność zachowania.
rozumiem, że pewne elementy gry trzeba odkrywać, ale jeśli funkcjonalność różni się dla dwóch różnych graczy i nie ma o tym oficjalnej informacji, mogą powstać między nimi niesnaski - polecam przejrzeć fora en lub grupy fb dla poszerzenia horyzontów
to, że twoje doświadczenie między dwoma różnymi światami się różni -ok, ale tam, gdzie masz, powinni mieć wszyscy, a tam gdzie nie masz- nie powinien mieć nikt... firma wie, ile graczy ma miasta na kilku światach i wtedy badanie zachowań jest precyzyjniejsze
A niby dlaczego? testy to testy.
Sondaż wyborczy tez się robi na wybranej grupie, a nie na całym mieście np.
czy byłoby fajnie, zeby test mieli wszyscy? Tak
ale czy jest to problematyczne, że mają to niektórzy? Nie
 

Auraya

Hrabia
Sondaż wyborczy tez się robi na wybranej grupie, a nie na całym mieście np.
to porównanie pasuje jak pięść do oka
czy byłoby fajnie, zeby test mieli wszyscy? Tak
nie. przynajmniej nie na live server
zy jest to problematyczne, że mają to niektórzy? Nie
tak, dosłownie i w przenośni

pociesza mnie tylko fakt, że na beta był już testowany inny sposób w tym zakresie, ale ogólna tendencja pozostawia niesmak i tak
 

Grzechu Junior

Książę krwi królewskiej
Ale co jest złego w wybiorczym testowaniu?
Nie raz do bety dostępność kluczy jest losowana (i nie każdy dostaje) i co w tym złego?
Jakby wybierali tylko tych płacących etc. to byłby problem. Dopóki wybór jest losowy to żaden problem.
 

Johnny McBride

Wicehrabia
Grzechu, nie mierz innych swoją miarą. To, że Tobie nie przeszkadzają testy, nie znaczy, że innym też nie. Ty w innym wątku proponujesz całkowite zablokowanie GPC dla gildii nie grających w GVG nie bacząc na to że ogromna ilość osób w ogóle nie ma do GVG dostępu, więc takie Twoje podejście do testowania mnie nie dziwi. Po komentarzach na wszystkich forach widać, że problem jest bardzo duży i wiele osób czuje się poszkodowanych. Teraz Ci nie przeszkadzają takie testy, ale załóżmy hipotetycznie że np. IG wprowadza jakieś zmiany na GPC i daje możliwość testowania wybranym osobom. O, wtedy to byś pierwszy rozdzierał szaty jak Rejtan i krzyczał że to skandal i jak tak można.


Grzechu Junior napisał:
Nie raz do bety dostępność kluczy jest losowana (i nie każdy dostaje) i co w tym złego?

Nie jesteśmy na becie, tylko na live serwerach, wiesz o tym ?

Grzechu Junior napisał:
A niby dlaczego? testy to testy.
Sondaż wyborczy tez się robi na wybranej grupie, a nie na całym mieście np.

Say what? Co ma sondaż wyborczy do nierównego dostępu do nowych funkcjonalności w grze, to chyba wiesz tylko Ty. Produkujesz te swoje posty w takim tempie, że chyba w ogóle nie myślisz nad tym co chcesz napisać, tylko pleciesz co Ci ślina na język przyniesie. Bez urazy, ale tymi porównaniami trafiasz jak kulą w płot.
 

Grzechu Junior

Książę krwi królewskiej
Grzechu, nie mierz innych swoją miarą. To, że Tobie nie przeszkadzają testy, nie znaczy, że innym też nie. Ty w innym wątku proponujesz całkowite zablokowanie GPC dla gildii nie grających w GVG nie bacząc na to że ogromna ilość osób w ogóle nie ma do GVG dostępu, więc takie Twoje podejście do testowania mnie nie dziwi. Po komentarzach na wszystkich forach widać, że problem jest bardzo duży i wiele osób czuje się poszkodowanych. Teraz Ci nie przeszkadzają takie testy, ale załóżmy hipotetycznie że np. IG wprowadza jakieś zmiany na GPC i daje możliwość testowania wybranym osobom. O, wtedy to byś pierwszy rozdzierał szaty jak Rejtan i krzyczał że to skandal i jak tak można.




Nie jesteśmy na becie, tylko na live serwerach, wiesz o tym ?



Say what? Co ma sondaż wyborczy do nierównego dostępu do nowych funkcjonalności w grze, to chyba wiesz tylko Ty. Produkujesz te swoje posty w takim tempie, że chyba w ogóle nie myślisz nad tym co chcesz napisać, tylko pleciesz co Ci ślina na język przyniesie. Bez urazy, ale tymi porównaniami trafiasz jak kulą w płot.
Well, niech testują nawet gpc na wybranych gildiach. Czemu nie. Lepiej by przetestowac coś w warunkach prawdziwej gry, a nie serweru beta, gdzie obciążenie jest 100x mniejsze.
Serwer beta to miejsce by przetestować czy coś działa i czy nie ma błędów. Test na livie - co sądzą gracze.

No piszesz, że się czujecie poszkodowani? ale dlaczego? czym? Ważne ze dana funkcjonalnosc jest blisko wejścia i to trzeba wspierać.

Akurat napisze po raz czwarty, że w tamtym temacie zrezygnowalem z nagród gvg na poczet "szafirów", ale uparcie będziesz twierdzić inaczej, pomimo tego, że w tym zakresie mnie przekonaliscie częsciowo, ze tak bedzie sprawiedliwiej.


Ja cały czas nie rozumiem problemu. Wybrali by cały świat (co sugerujecie że powinno mieć miejsce) - byloby, czemu ten świat, a nie inny i czemu nie wszystkie.
Czym się rózni test na całym świecie na zasadzie losowania - ktory świat, a czym się rózni losowanie - który gracz? Niczym.

Czujcie się potraktowanie "niesprawiedliwie" w całkowice irracjonalny sposób. Wybór był totalnie losowy. Nie bylo faworyzowania ,że gracze płacący mają, a nie płacący nie

powiem więcej

Ci, którzy nie mają nowej funkcji - TEŻ BIORĄ UDZIAŁ W TEŚCIE. Bo ich głos też ma znaczenie - o to chodzi w teście A/B

jedna grupa A ma wersje aktualną
druga grupa - B ma wersje nową

i zbieranie opinii potem z każdej z grup....

To jest genialne w swojej prostocie
Gracze, ktorzy nie mają mogą na koniec powiedzieć czy zazdrościli i co slyszeli od innych o tym. Czy sami by to chcieli etc

a gracze, którzy mają mogą powiedzieć czy im się gra lepiej czy gorzej...
 

Azulena

Baron
Na zadane pytanie odpowiedziałam "nie".
A odnosząc się do dyskusji..
W pracy, przez kilka lat współpracowałam z działem informatyki, byłam "pośrednikiem" pomiędzy nimi a merytorycznymi. Przy okazji sporo się dowiedziałam o rzeczach, które wtedy były jeszcze całkiem nowe dla wszystkich.

No i... wartość testów zależy od ich dobrego zaplanowania, oczywiście przeprowadzenia zgodnie z planem i uzyskania na koniec konkretnej informacji zwrotnej.

W przypadku testowania od bardzo dawna oczekiwanej funkcji "odwiedzin jednym kliknięciem", nie sądzę, aby testy dotyczyły tego, czy MY jesteśmy zadowoleni z takiej a nie innej formy tej funkcjonalności.
Ale, nie sądzę też, aby te testy dały odpowiedź na ważniejsze pytanie - np. czy ta zmiana w jakikolwiek sposób wpłynie na obciążenie serwera...

Ja miałam dwa razy szczęście być "trafiona" tym testem (o uczestniczeniu w teście mówić nie można) i oczywiście byłam zachwycona tym, że WRESZCIE ten temat został podjęty.

Ale przecież do tego, żeby wiedzieć, że tak jest lepiej, NIE POTRZEBA TESTÓW... wystarczy SAMEMU pograć w tę grę przez tydzień lub mniej, oczywiście na koncie spełniającym warunek maksymalnej możliwej liczby Znajomych i sąsiadów.

Albo zapytać kogoś, kto gra, albo spytać moderatorów Forum...

Natomiast dla testu, jak to wpłynie na obciążenie serwerów, takie wyrywkowe testy chyba są mało pożyteczne... Pewnie można sobie to potem jakoś przeliczyć.. ale czy to równie wiarygodne, jak prawdziwy, pełny test?
 

Grzechu Junior

Książę krwi królewskiej
Na zadane pytanie odpowiedziałam "nie".
A odnosząc się do dyskusji..
W pracy, przez kilka lat współpracowałam z działem informatyki, byłam "pośrednikiem" pomiędzy nimi a merytorycznymi. Przy okazji sporo się dowiedziałam o rzeczach, które wtedy były jeszcze całkiem nowe dla wszystkich.

No i... wartość testów zależy od ich dobrego zaplanowania, oczywiście przeprowadzenia zgodnie z planem i uzyskania na koniec konkretnej informacji zwrotnej.

W przypadku testowania od bardzo dawna oczekiwanej funkcji "odwiedzin jednym kliknięciem", nie sądzę, aby testy dotyczyły tego, czy MY jesteśmy zadowoleni z takiej a nie innej formy tej funkcjonalności.
Ale, nie sądzę też, aby te testy dały odpowiedź na ważniejsze pytanie - np. czy ta zmiana w jakikolwiek sposób wpłynie na obciążenie serwera...

Ja miałam dwa razy szczęście być "trafiona" tym testem (o uczestniczeniu w teście mówić nie można) i oczywiście byłam zachwycona tym, że WRESZCIE ten temat został podjęty.

Ale przecież do tego, żeby wiedzieć, że tak jest lepiej, NIE POTRZEBA TESTÓW... wystarczy SAMEMU pograć w tę grę przez tydzień lub mniej, oczywiście na koncie spełniającym warunek maksymalnej możliwej liczby Znajomych i sąsiadów.

Albo zapytać kogoś, kto gra, albo spytać moderatorów Forum...

Natomiast dla testu, jak to wpłynie na obciążenie serwerów, takie wyrywkowe testy chyba są mało pożyteczne... Pewnie można sobie to potem jakoś przeliczyć.. ale czy to równie wiarygodne, jak prawdziwy, pełny test?
No ale, skoro twórcy zdecydowali się na taki test - to daje im to wystarczającą odpowiedź jakiej potrzebują.
Nie robią tego dla graczy, nie robią tego wbrew graczom. Test jest dla nich. jest to kolejna edycja takiego testu, czyli poprzednie dały oczekiwane odpowiedzi.
 

Grzechu Junior

Książę krwi królewskiej
Taaa, najlepszym przykładem jest Centrum Eventów, które usunęli po kilku miesiącach. No ale testowali go na wszystkich użytkownikach, a nie tylko "losowo wybranych"
:haha: :haha: :haha: :haha:
akurat tego nie testowali zbytnio, opinie zebrało kiepskie, ale cały rok wypełnili. Stwierdzili, ze bez sensu kontynuować
 

Markiz.

Książę
Oczywiście że testowali, tylko innym sposobem. Wprowadzili od razu, bez zbędnej pisaniny że to test. Po zebraniu wielu negatywnych opinii, testowanie zakończyło się usunięciem tego bubla.
 

Arisei

Baron
Serwer beta to miejsce by przetestować czy coś działa i czy nie ma błędów. Test na livie - co sądzą gracze.
uhhh wychodzi, ze na becie graja roboty xDDD tam serio nie ma graczy xDDD a nawet jak sa to ich zdanie sie nie liczy?
otoz na becie graja gracze zewszad zainteresowani testowaniem! chca to testuja i powinno wystarczyc a nie odpierniczac maniane na live serwerach, gdzie ludzie chca grac w rownych warunkach, a nie ze jeden ma lepiej a drugi gorzej.
ostatnie "testy" automatycznej motywki daja duzy bonus tym, ktorzy to maja. osobiscie na znak protestu zarzucilam motywowanie na wszystkich swiatach poza glownym. dlaczego mam tracic czas jak inni faworyzowani robia to jednym kliknieciem...
99,99% tych, ktorzy to maja na live serwerze nie napisze zadnego feedbacku na ten temat wiec testowanie na life nie ma sensu

Fragment obraźliwy został usunięty. Uprzejmie przypominam o obowiązku zachowania kultury wypowiedzi.
//Mattias
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Grzechu Junior

Książę krwi królewskiej
uhhh wychodzi, ze na becie graja roboty xDDD tam serio nie ma graczy xDDD a nawet jak sa to ich zdanie sie nie liczy?
otoz na becie graja gracze zewszad zainteresowani testowaniem! chca to testuja i powinno wystarczyc a nie odpierniczac maniane na live serwerach, gdzie ludzie chca grac w rownych warunkach, a nie ze jeden ma lepiej a drugi gorzej.
ostatnie "testy" automatycznej motywki daja duzy bonus tym, ktorzy to maja. osobiscie na znak protestu zarzucilam motywowanie na wszystkich swiatach poza glownym. dlaczego mam tracic czas jak inni faworyzowani robia to jednym kliknieciem...
99,99% tych, ktorzy to maja na live serwerze nie napisze zadnego feedbacku na ten temat wiec testowanie na life nie ma sensu
zacznijmy od tego, ze motywka nie daje prawie nic wartościowego. Ewentualnei dla tych z BN lub TT coś znaczy.

Oni nie muszą pisać feedbacku, na końcu powinna się pojawić ankieta co uważają, Ci którzy nie mieli też ją chyba powinni mieć, nie dam głowy.
 

Arisei

Baron
zacznijmy od tego, ze motywka nie daje prawie nic wartościowego. Ewentualnei dla tych z BN lub TT coś znaczy.

Oni nie muszą pisać feedbacku, na końcu powinna się pojawić ankieta co uważają, Ci którzy nie mieli też ją chyba powinni mieć, nie dam głowy.
ze co? wiesz o czym gadasz? a w wiekszosci wypadkow wolisz zbierac zmotywowany budynek czy nie? xD pomijajac juz to, ze jakby wszyscy tak uwazali mialabym piekne zbiory na sasiadach xD a tak maja zmotywowane budynki i nie da sie grabic ;/

wczesniej w ten sam sposob byla wprowadzana mozliwosc zmiany zadania dziennego... nie przypominam sobie zadnej ankiety po ;p
 

Grzechu Junior

Książę krwi królewskiej
No wiesz co, co 30-40 budynków zawsze ktoś kliknie. 140 znajomych, 80 gildian.
nie motywuje prawie cały czas - tylko w evencie i jakoś wszystko co "potrzeba" mam zmotywowane. Prędzej wolałbym wywalić z gry status odrestaurowane/zmotywowane bo przy gpc gvg i wg, takie klikanie "wsparcie" 200 razy jest nudne, denne i zbędne.

Nie wiem czy zmiana dziennych zadań dalej nie jest w fazie testów. Nie sledze tej funkcji. tez marginalna i zbędna funkcja. Zbyt ułatwia zadania dzienne, które i tak są smiesznie proste.
 

Markiz.

Książę
No wiesz co, co 30-40 budynków zawsze ktoś kliknie. 140 znajomych, 80 gildian.
nie motywuje prawie cały czas - tylko w evencie i jakoś wszystko co "potrzeba" mam zmotywowane. Prędzej wolałbym wywalić z gry status odrestaurowane/zmotywowane bo przy gpc gvg i wg, takie klikanie "wsparcie" 200 razy jest nudne, denne i zbędne.

Nie wiem czy zmiana dziennych zadań dalej nie jest w fazie testów. Nie sledze tej funkcji. tez marginalna i zbędna funkcja. Zbyt ułatwia zadania dzienne, które i tak są smiesznie proste.
Właśnie tak zachowuje się pasożyt. Sam nie motywuje prawie wcale, ale inni, jak są głupi to niech mu klikają motywkę. Takich ludzi powinno się usuwać z gildii i ze znajomych.
 

Grzechu Junior

Książę krwi królewskiej
Właśnie tak zachowuje się pasożyt. Sam nie motywuje prawie wcale, ale inni, jak są głupi to niech mu klikają motywkę. Takich ludzi powinno się usuwać z gildii i ze znajomych.
nie wymagam motywki od nikogo, nawet w gildii takiego obowiązku nie mamy. Jakbym wymagał, a nie dawał - to średnie,
nie wymagam i nie daje. Proste
 
Do góry