Losowość

Aktualny event należy do najgorszych i wynika to z jego losowości. Losowość to coś z czym sobie twórcy całkowicie nie radzą, stąd zaskoczeniem jest to ze idą w tym kierunku tam gdzie można z tego zrezygnować, w tym przypadku można było stworzyć event pozbawiony tego elementu.

Przy szansach w turnieju 50% na 50% teoretycznie wygrywać powinniśmy co drugi raz podczas gdy w praktyce najczęściej przegrywamy, co ciekawe przy szansach na zwycięstwo w granicach 70% przegrywamy, ja na dzisiejsze trzy próby dwukrotnie przegrałem, podobna sytuacja miała miejsce wczoraj.

Losowanie gildii do pól to już historia, losowanie ciągle tych samych gildii przez miesiące to reguła nad którą podobno zespół pracuje. Należy mieć nadzieję, że nie będzie to trwało kolejne miesiące. Nie naprawiono jeszcze kwestii losowań gildii do pół a już twórcom udało się sknocić losowość przy wzroście oporu. Zmiana wprowadzona niedawno chociaż nie wiadomo kiedy, bo twórcy w zapowiedziach do aktualizacji nie chwalili się tym ze będą to psuć.

Walki przy trzech obozach gdzie z założenia jest 72% szans na to by opór nie wzrósł przypominają walki jakby obozów w ogóle nie było i czasami na 5 walk w każdej wzrasta opór. Dużo lepiej jest przy walkach na dwóch obozach gdzie szanse na to że opór nie wzrośnie wynoszą 48%. Nie trzeba być geniuszem by wiedzieć, że przy większej ilości obozów opór powinien wzrastać wolniej, jak się udało twórcom zrobić by było inaczej, odwrotnie pozostanie ich słodką tajemnicą.

Arena PvP i dobór przeciwników - https://prnt.sc/14cab9g a w odpowiedzi po zgłoszeniu do supportu przeczytamy, że; „w danej chwili nie było dostępnych innych przeciwników” i nie ważne, że przeciwnicy byli odświeżani i po 2h znowu i po kolejnych 2h znowu i nic to nie zmieniło i jest to dość długa chwila trwająca 6h.
 

kasia2389

Arcyksiążę
Dokładnie tak właśnie jest.
To przez to, że dużo lepiej i na dłużej zapamiętuje się doznane krzywdy niż dobrodziejstwa, o których szybko się zapomina.

A co do doboru gildii w PCh, to tam akurat nie było losowości, czyli było tak jak chciałbyś, ale niestety już od najbliższego doboru się to zmieni, więc będzisz miał kolejny powód do narzekań.
 
Kasia wraca chyba do swojej teorii, ze to zarząd firmy zbierał się i ustalał jakie gildie z jakimi będą walczyć na polach :)

Z tego co wiem to algorytm losował gildie na podstawie podanych mu kryteriów i nieważne jest czy zły jest algorytm czy podane kryteria, ważne i złe jest to że ciągle na polach spotykały się te same gildie.
Dobrodziejstwa :D ale masz racje dłużej pamięta się to co nas spotkało złego jak dobrego, bo taka jest natura ludzka. Naturą gry powinno być to ze przy 50% szans mamy szanse wygrać i przegrać po równo zgodnie z rachunkiem prawdopodobieństwa a nie tylko przegrywać.
 
Ostatnia edycja:

Blade1984

Książę
Naturą gry powinno być to ze przy 50% szans mamy szanse wygrać i przegrać po równo zgodnie z rachunkiem prawdopodobieństwa a nie tylko przegrywać.
te 50% odnosi się do konkretnego przypadku i owszem wydaje się że skoro raz przegrałeś to następnym razem powinieneś wygrać, ale weż pod uwagę że równie dobrze możesz przegrać 500 razy z rzędu a następnie 500 razy z rzędu wygrać.
 

Devine111

Baron
W ten sposób sobie możemy mówić, że jest 99,9 %, na to że wydarzy się coś dobrego, a ciągle będzie się działo cos złego. No przecież ta dziesiąta jest w końcu. Wszystko się zgadza.
 

Blade1984

Książę
na 6 rzutów 4 razy orzeł pod rząd, a wg Ciebie powinno byś 3;3. 50 % w poszczególnym pojedynczym przypadku to nie to samo co 50% wszystkich przypadków
 
Czyli widzisz Blade nie może wypaść 500 razy pod rząd reszka czy orzeł a potem zmiana
Jak można przeczytać wyżej napisałem: " najczęściej przegrywamy " mnie się trafiło 6:0 zanim zrezygnowałem.
 

dżejmsbąd

Wicehrabia
Paradoks losowości polega na tym, że mają prawo wypadać dłuższe serie niż człowiek się spodziewa.
Pewien profesor zlecił swoim studentom napisanie ciągów losowych wyników typu orzeł-reszka. Jedni rzucali monetą i zapisywali wynik, a inni sobie wymyślali wyniki. Co się okazało, to bardzo łatwo odróżnić prawdziwie losowe wyniki od tych, które kreślił człowiek właśnie po tym, że w ciągach generowanych przez ludzi nie zdarzały się jednakowe wyniki w seriach dłuższych niż 7 czy 8. W przypadku ciągów losowych potrafi się powtarzać ten sam wynik kilkanaście razy z rzędu, a nawet kilkadziesiąt (oczywiście odpowiednio rzadziej).
Co nie zmienia faktu, że grupowanie na polach chwały nie było w ogóle losowe, a serie spotkań tych samych gildii były wynikiem grupowania ze sobą gildii o kolejnych numerach ID, co zostało udowodnione i przyznane przez twórców gry, jednak nasz kochany polski support próbuje tę informację zataić, nawet usuwając ją z tłumaczenia na język polski komunikatu o poprawkach wprowadzonych w aktualizacji do wersji 1.206.
Co do oporu, to rzeczywiście mózg często podpowiada, że za dużo go się naliczyło, na 3 obozach dostając opór 4 razy z rzędu, człowiek sprawdza czy ktoś czasem obozów nie skasował. Ale one tam są. Spróbujcie następnym razem notować ile walk Wam się udało zrobić na ilu obozach i ile zebraliście oporu. U mnie bywa czasem za dużo, ale też czasem zdarza się seria 10 czy 15 bez oporu na 3 obozach. I proszę nie wyciągajcie wniosków po 10 walkach, ale co najmniej po 1000. Jak zrobisz 1000 walk na 3 obozach i zebrałeś 500 oporu, to wtedy zgłoś nieprawidłowość. 8 oporu na 10 walk przy 3 obozach też może się zdarzyć. Miliard małp stukając w klawiaturę przez milard lat też wygenerowałby ciąg znaków, który zapisałem w tym poście.
Może nawet wygenerowałby lepszą grę niż programiści FoE :)
 
Ostatnia edycja:

Blade1984

Książę
Czyli widzisz Blade nie może wypaść 500 razy pod rząd reszka czy orzeł a potem zmiana
Oczywiscie że może, jest bardzo mala szansa na to ale może. Prawdopodobieństwo to nie to samo co pewność. Wyobraz sobie sytuacje w ktorej masz w koszyku dwie kulki, jedna czarna, druga białą. Losujesz jedna kulke, trafiasz białą. Wkladasz ją z powrotem do koszyka i znowu losujesz, znowu masz szanse 50:50 i znowu wyciagasz czarna, taka seria moze trwać dwa razy z rzędu albo 100, bo po kazdym losowaniu odkladasz kulkę z powrotem do koszyka, to że coś jest mało prawdopodobne nie znaczy że jest niemożliwe.
 
Blade obojętnie co napiszesz i tak nie obalisz rachunku prawdopodobieństwa, wyciągnięcie 10 czarnych czy białych kulek pod rząd jest tak samo możliwe jak wyrzucenie orła lub reszki 10 razy pod rząd, teoretycznie możliwe nie zdarzy Ci się, chyba że poświecisz na to rok lub więcej.

dzejmsbad to co napisałem o oporze to nie tylko moje spostrzeżenia i wiem, że wielu graczy liczyło ilość walk i wzrastający opór, to że wzrasta on szybciej po wprowadzonych zmianach nie ulega wątpliwości, zastanawiające jest to, że szybciej rośnie przy trzech obozach jak przy dwóch a powinno być odwrotnie. Po wprowadzonych zmianach rośnie również szybciej przy czterech obozach gdzie prawdopodobieństwo, że nie wzrośnie wynosi 96% czyli zasadniczo nie powinien wzrastać w ogóle.
Oczywiście, że mogą wypadać dłuższe serie jak się spodziewamy, problemem jest to że wypadają one wszystkim, wtedy to 50% przestaje być 50%.
Nie ma możliwości sprawdzenia tego na tak dużych próbkach jak 1000 walk, w mojej gildii taką lub większą ilość walk robi w ciągu sezonu połowa gildii z czego walki na 3 obozach stanowią część - zakładam, że w granicach 30%, to samo dotyczy turnieju w evencie codziennie mamy 3 próby (odnawialne co 8h) co przez 20 dni eventu da próbkę rzędu 60-120.
 

OliverJr.

Hrabia
Blade obojętnie co napiszesz i tak nie obalisz rachunku prawdopodobieństwa, wyciągnięcie 10 czarnych czy białych kulek pod rząd jest tak samo możliwe jak wyrzucenie orła lub reszki 10 razy pod rząd, teoretycznie możliwe nie zdarzy Ci się, chyba że poświecisz na to rok lub więcej.
W kasynie, zwłaszcza internetowym na ruletce zdarzają się dłuższe serie jednego koloru, ale to inna bajka
 

Blade1984

Książę
Nie próbuje obalić rachunku prawdopodobieństwa. Probuje ci wutlumaczyc że procenty jednego losowania nie maja odzwierciedlenia w wielu losowaniach, mozesz miec dlugie serie takiego samego wyniku,zwlaszcza gdy masz tylko dwa mozliwe wyniki. To nie dziala tak ze jak masz 50:50 tak raz jest plus raz minus i tak na przemian. Dopóki masz chociaz jeden procent szansy na wylosowanie czarnej kulki, dopóty mozesz ją wylosowac kilka czy kilkanaście razy z rzędu, maloprawdopodobne ale mozliwe. I cokolwiek Ty napiszesz nie zmienisz tego ze to tylko rachunek PRAWDOPODOBIEŃSTWA
 

Bożka123

Hrabia
Blade obojętnie co napiszesz i tak nie obalisz rachunku prawdopodobieństwa, wyciągnięcie 10 czarnych czy białych kulek pod rząd jest tak samo możliwe jak wyrzucenie orła lub reszki 10 razy pod rząd, teoretycznie możliwe nie zdarzy Ci się, chyba że poświecisz na to rok lub więcej.
Wyciągnięcie 10 czarnych pod rząd jest tak samo prawdopodobne jak wyciąganie naprzemiennie czarnej i białej. Prawdopodobieństwo każdego zestawu wynosi 0,5^10.
Prawdopodobieństwo, że opór na 4 obozach wzrośnie 100x pod rząd wynosi 0,04^100=1,6069380442589902755419620923412e-140
 

dżejmsbąd

Wicehrabia
dzejmsbad to co napisałem o oporze to nie tylko moje spostrzeżenia i wiem, że wielu graczy liczyło ilość walk i wzrastający opór, to że wzrasta on szybciej po wprowadzonych zmianach nie ulega wątpliwości, zastanawiające jest to, że szybciej rośnie przy trzech obozach jak przy dwóch a powinno być odwrotnie. Po wprowadzonych zmianach rośnie również szybciej przy czterech obozach gdzie prawdopodobieństwo, że nie wzrośnie wynosi 96% czyli zasadniczo nie powinien wzrastać w ogóle.
W ostatnim sezonie miałem możliwość walczenia na 4 obozach, kilka razy prawie samemu przejmując sektor, teoretycznie 4 punkty oporu na 100 walk i nie zauważyłem, żeby się nie zgadzało. Przykładowo mi wpadało 6 na 100, czasem 2 na 80, czasem 8 na 150.

Czasem bywa, że walczymy w kilka osób, przykładowo na 3 obozach i inni złapią po 4 pkt oporu, a ja 10 przy podobnej liczbie walk. Jak się ma pecha, to się obrywa za innych. Później może się trafić 15 walk bez wzrostu oporu na 3 obozach. Średnio chyba się zgadza, nie widziałem i nadal nie widzę dowodów, że nie. Tylko jakieś "wydajemisie".
 
dzejmsbad wiem skąd to się bierze :) jak długo są pola jeszcze nie zdarzyło mi się przejmować samemu sektora na 4 obozach nawet w środku nocy, w ciągu dnia zrobiłbym na takim sektorze z 10 walk, w środku nocy może 20 walk. Napisałem bo robiąc te swoje 10 walk w ciągu dnia, ja i koledzy na trzech obozach łapaliśmy po 5 oporu. Gracze robiący około 20-30 walk na czterech obozach skarżą się, że opór wzrósł im o 4-5 czyli mają strasznego pecha i do tego to się sprowadza. Już teraz wiem, ze te procenty i obozy są nieistotne a jest to kwestia pecha. Pewno dlatego też na dwóch obozach opór rośnie wolniej - mniejszy pech. Oczekujesz takich "dowodów" jakie Ty przedstawiłeś?

tomallo88 nie wiem kiedy sknocono wzrost oporu na polach, ale to sprawa stosunkowo świeża podobnie jak arena PvP i dobór przeciwników na niej, nie znalazłem nic na ten temat na forum dlatego napisałem :)

Bożka123 piszę o tym, że praktyka nie pokrywa się z tym co podajesz a w sumie powinna, czasami coś tam powalczę to widzę różnice. 0,5^10 =0, ,0009765625
 
Ostatnia edycja:

dżejmsbąd

Wicehrabia
Biorąc małą próbkę, np. 20 walk, można dojść do wniosku, że weksel mnie oszukał, bo na 2 obozach naliczył prawie tyle samo oporu co na 1 obozie. To jest skandal! Jestem oburzony!
A na 3 obozach wyczerpanie pojawiło się 5 razy z rzędu! To już na pewno oszustwo! Dalej nie gram!!!1

Poniżej tabelka wyczerpania jaka mi się wygenerowała. Dla 20 i dla 100 walk. 1 oznacza naliczenie, a 0 - nienaliczenie wyczerpania w danej walce. Formuła użyta do wygenerowania wyczerpania na 1 obozie =IF(RAND()<0.24,0,1)
Dla większej liczby obozów zamiast 0.24 użyłem odpowiednio 0.48, 0.72 lub 0.96.
SPRÓBUJCIE TEGO W DOMU, SPRAWDŹCIE CZY WAS TEŻ WEKSEL OSZUKA TAK JAK FOE.
*niestety, z powodu ograniczenia liczby znaków, musiałem wyciąć część tabelki, ale każdy sobie może wygenerować swoją :)

Oczywiście to nie dowodzi, że w grze wszystko jest w porządku, ale pokazuje jak wyglądają losowe wyniki dla danego prawdopodobieństwa.

Jak chcesz dowieść, że coś jest nie tak, to zapisuj faktyczne wyniki z gry i podaj na forum do analizy, może znajdzie się jakiś matematyk, który sprawdzi czy Twoje wyczerpanie mieści się w odchyleniach standardowych, spełnia prawo trzech sigm i inne hokus pokus, czy coś się rzeczywiście nie zgadza.
Jesli chcesz dojść do prawdy, to zbieraj wszystkie dane, a nie tylko potwierdzające Twoją tezę.

Na evencie piłkarskim rzeczywiście niektórzy przegrywają przy rzekomych szansach 80%, a biorąc rewanż, przegrywają ponownie. Prawdopodobieństwo takiego przypadku wynosi 4%. To tyle samo, co złapanie oporu robiąc 1 walkę na 4 obozach. Trzeba mieć pecha, żeby za pierwszym razem trafić od razu w te 4% albo w rzeczywistości to nie jest 4% i gra oszukuje :)
A ile osób miało 80% i wygrało? Nie wiem, nikt się tym nie chwali, bo chyba uważają to za normalne. Dopiero jak przegrają, to narzekają, bo uważają, że powinni wygrywać 100% meczy mając 80% szans?
walka​
1 obóz​
2 obozy​
3 obozy​
4 obozy​
1​
0​
1​
0​
0​
2​
1​
1​
1​
0​
3​
0​
1​
0​
0​
4​
1​
0​
0​
0​
5​
1​
1​
1​
0​
6​
1​
1​
0​
1​
7​
1​
0​
0​
0​
8​
1​
1​
0​
0​
9​
1​
1​
0​
0​
10​
1​
1​
0​
0​
11​
1​
0​
0​
0​
12​
0​
0​
1​
0​
13​
1​
0​
0​
0​
14​
1​
1​
1​
0​
15​
1​
1​
0​
0​
16​
1​
0​
0​
0​
17​
1​
1​
0​
0​
18​
0​
0​
1​
0​
19​
0​
1​
0​
0​
20​
1​
1​
1​
0​
1 obóz​
2 obozy​
3 obozy​
4 obozy​
suma​
15​
13​
6​
1​


walka​
1 obóz​
2 obozy​
3 obozy​
4 obozy​
1​
1​
1​
0​
0​
2​
1​
1​
1​
0​
3​
0​
1​
0​
1​
4​
1​
0​
0​
0​
5​
0​
0​
0​
0​
6​
1​
1​
1​
0​
7​
1​
1​
0​
0​
8​
0​
1​
0​
0​
9​
0​
1​
0​
0​
10​
0​
1​
0​
0​
11​
1​
0​
1​
0​
12​
1​
0​
1​
0​
13​
1​
0​
1​
0​
14​
1​
0​
1​
0​
15​
1​
1​
1​
0​
16​
1​
0​
0​
0​
17​
1​
1​
0​
0​
18​
0​
1​
0​
0​
19​
1​
1​
1​
0​
61​
0​
1​
0​
0​
62​
1​
0​
1​
0​
63​
0​
1​
0​
0​
64​
1​
0​
0​
0​
65​
1​
0​
1​
0​
66​
1​
0​
0​
0​
67​
0​
0​
1​
0​
68​
1​
0​
0​
0​
69​
0​
1​
0​
0​
70​
1​
1​
1​
0​
71​
1​
0​
0​
0​
72​
0​
0​
1​
0​
73​
1​
1​
1​
0​
74​
1​
1​
0​
0​
75​
0​
0​
1​
0​
76​
0​
0​
1​
0​
77​
1​
1​
0​
0​
78​
1​
0​
0​
1​
79​
1​
0​
0​
0​
80​
0​
1​
0​
0​
81​
1​
1​
0​
0​
82​
1​
0​
0​
0​
83​
1​
1​
0​
0​
84​
1​
0​
0​
0​
85​
1​
0​
0​
0​
86​
1​
0​
0​
0​
87​
1​
1​
1​
0​
88​
1​
1​
0​
0​
89​
1​
1​
0​
0​
90​
0​
1​
0​
0​
91​
1​
1​
0​
0​
92​
1​
1​
0​
0​
93​
0​
0​
0​
0​
94​
1​
1​
1​
0​
95​
1​
0​
1​
0​
96​
1​
1​
1​
0​
97​
1​
0​
0​
0​
98​
0​
1​
0​
0​
99​
1​
0​
1​
0​
100​
0​
0​
1​
0​
1 obóz​
2 obozy​
3 obozy​
4 obozy​
suma​
73​
57​
32​
2​
 
dzejmsbad
Ta tabelka czegoś dowodzi? Wygenerować podobną może sobie każdy podobnie jak porzucać monetą zapisując wyniki :D
Tylko po co skoro można najechać na sektor i tam przeczytać, że przy 3 obozach prawdopodobieństwo tego że opór nie wzrośnie wynosi 72%, starasz się wykazać, że opis odwołuje się do działania które wygenerowało tabelkę? i jak ma się to do tego co widzimy w grze? może nie na jednym sektorze, ale dobijam do 50 oporu na 3 obozach nie dobijając do 100 walk.
Szkoda miejsca na coś co nic nie wnosi, chyba że w ramach "dowodów" mam wygenerować swoją tabelkę i będziemy porównywać te "dowody" zastanawiając się czy różnice mieszczą się w granicach odchylenia standardowego i spełnią prawo trzech sigm.
Nie staraj się zanegować tego co napisałeś pierwotnie bo było to w miarę sensowne.
 
Ostatnia edycja:

dżejmsbąd

Wicehrabia
Tabelka dowodzi tego, że to nic niezwykłego, jak się trafi opór 5 razy z rzędu na 3 obozach. Albo 10 razy z rzedu brak oporu. Tak ma być. Jakby się takie serie nie zdarzały, to by można było mówić o tym, że coś jest nie tak.
Codziennie bijesz tylko na 3 obozach, robisz 50 oporu i na koniec dnia masz mniej niż 100 walk czy raz się tak zdarzyło i nie pamiętasz ile dokładnie zrobiłes walk przy ilu obozach?
Może nie zauważyłeś, że pułapki były? :)
 
Nie będę powtarzał tego co napisałem na samym początku, może jedynie dodam że:

PVP. Na świecie na którym gram jest około 75 tyś graczy i nawet jakby było ich tylko 10% z tej ilości czyli 7,5 tyś to nie widzę powodu by ciągle pojawiali się Ci sami przeciwnicy z których jedni mi pasują, inni nie i ich odświeżam. To dla mnie nie jest problem, wskazuje tylko jak wygląda losowość.

Event. Chyba po to zdobywa się te karty by zawodnik w turnieju był lepszy i te 80% do 20% miało jakiś sens, a tak nie wiadomo czy ta Polska z graczami na 5-6 poziomie wygra z tymi Wyspami Owczymi mającymi graczy na 1-2 poziomie. Mnie zastanawia po co iść w tym kierunku skoro nie ma takiej potrzeby a jest w zasadzie pewność że się to sknoci. Prób jest zbyt mało o czym pisałem wcześniej i jeżeli przy 6 turniejach dziennie, wybierając opcję drugą dającą 70-80% szans na zwycięstwo przegrywamy dwa razy to zdobywanie czy zakup tych kart traci sens a losowość jest takim właśnie poziomie. Tak wiem 80% to nie pewność więc nie ma potrzeby wstawiania tabelek które potwierdzają rachunek prawdopodobieństwa bo są na nim oparte i nie maja nic wspólnego z grą i tym co piszę.

Pola. Nie będę zapisywał i sprawdzał a po prostu poczekam, osoby które walczą nieco więcej zauważą to bez problemu i albo będzie to zmienione albo pola przestaną być atrakcyjne. Ten sezon pól rozpoczął się ponad godzinę temu, biłem tylko na 3 i 4 obozach i zrobiłem 38 walk zdobywając 9 oporu co oznacza ze mój limit 50 oporu osiągnę po zrobieniu 190-200 walk przy założeniu, że dalej będę bił tylko na 3 i 4 obozach co jest mało prawdopodobne. Dalej nie rozumiem dlaczego opór na 2 obozach rośnie wolniej jak na 3 obozach. W sumie mogą to tak ustawić, że opór będzie rósł jeszcze szybciej i na pola będziemy wchodzić raz dziennie na kwadrans.

Ciężko powiedzieć jak twórcom wyszła zmiana losowania gildii do pól, na pierwszy rzut oka znowu im się udało to sknocić. Gildia z top10 dostała gildie z top 30,40 i 50 co oznacza, że ani powalczyć ani szachów nie będzie można zrobić i w takim wypadku może ten szybko rosnący opór nie jest taki zły. Ale jest to opinia na gorąco i trzeba zobaczyć kolejne losowania.
 
Ostatnia edycja:

Bożka123

Hrabia
50 oporu przy niepełnych 100 walkach - musisz mieć pecha albo Cię nie lubią za to co piszesz na forum. Skłaniam się do drugiej opcji ;)
Dziś początek pól - pierwszy sektor bez, drugi na 1, kolejne 3 na 3 i kolejne 5 na 4+ bite przez 32 osoby w miarę równo. Opór 18. Walk 74
 
Do góry