Legionista z łukiem, czyli co z tym wojskiem?

  • Rozpoczynający wątek DeletedUser17374
  • Data rozpoczęcia

Nissan Patrol

Szlachcic zagrodowy
I cisza jak makiem zasiał . A nadal czekam na rozprawy o jednostkach sredniowiecza , kolonialnej itd ;D
To co ożywiamy rozmowę?

Spróbuję najpierw coś poszukać o Epoce Postępowej , bo współczesność to moja działka. W prawdzie dużo wiem o pozostałych epokach, ale wierzę , że są ludzie z większą wiedzą o średniowieczu niż ja. Na początek przygotuję coś o poborowym. Może moje rozprawki nie będą tak dobre jak te użytkownika :
DeletedUser17374 (który nawiasem mówiąc chyba już nie ma konta) , ale zobaczę co da się zrobić.
Żegnam
 

Nissan Patrol

Szlachcic zagrodowy
Poborowy - czyli gdzie mój pułk?
Zaczniemy sobie od Epoki Postępowej, czyli jak mniemam czasów I wojny światowej i wczesnych lat 20. Chodź nazwa ,,Epoka Postępowa po prostu nie istnieje i jest tylko wymysłem naszego kochanego zespołu Innogames.

1607594163396.png Oto i nasz poborowy. Na załączonym obrazku widzimy żołnierza piechoty ubranego w mundur (jak mniemam angielski) , u boku ma karabin powtarzalny z bagnetem , uzbrojony jest on w granaty ręczne (sądząc bo bonusie do ataku na ciężkozbrojne (czytaj: czołgi) i artyleryjskie) i na głowie ma hełm. No właśnie hełm, to ,,coś" co ma na głowie nasz poborowy najbardziej przypomina mi rosyjski hełm ss-40 z okresu II WOJNY ŚWIATOWEJ, więc nie ma on prawa bytu na polu bitwy I wojny. 1607591631581.pngNa obrazku - hełm ss-40 dla porównania. No dobrze, ale jakie hełmy mieli na I wojnie pytacie? A no zasadniczo były tam 3 hełmy. Pierwszy to hełm Adrian (widoczny na obrazku) 1607592007133.pngBył on używany przez armię Francuską , ale ze względu na niskie koszy produkcji kożystali z niego np. Polacy, Rosjanie , Włosi , Grecy, Belgowie.
Drugi to Hełm Brodie (poniżej) Jest on szeroko kojarzony z Brytyjczykami i to się zgadza, choć korzystali z niego również Amerykanie.1607592405353.png
Teraz przenieśmy się na drugą stronę ziemi niczyjej do sił Państw Centralnych. Oto i Stanhellm, choć jest o1607592745709.pngszeroko kojarzony z III Rzeszą, to został stworzony przez Cesarstwo Niemieckie , w czasie I wojny światowej. Model widoczny na obrazku to M1916 używany przez Niemców, oraz w trochę zmienionej wersji przez : Austriaków , Turków i Bułgarów.

No więc jak zmienić naszego poborowego?
Cóż dla mnie wystarczy zmienić ten cholerny hełm na , któryś z wyżej wymienionych, ewentualnie dodać maskę gazową , dostosować mundur do hełmu i będzie dobrze.
To tyle z mojej strony wyczekujcie na ,,recenzje" snajpera.
 
Ostatnia edycja:

Nissan Patrol

Szlachcic zagrodowy
Jako bonus macie zdjęcia wszystkich armii wymienionych w powyższym tekście:
Francuzi:
1607594284066.png
Anglicy: (Przepraszam za zdjęcie lecz wolałem dać takie niż czarno białe , na którym i tak przeciętny człowiek nic nie zobaczy).
1607594368994.png
Niemcy : Ponownie obraz taki a nie inny.
1607594491378.png
I jeszcze grafika przedstawiająca hełmy I wojny światowej
1607594748084.png
 
Ostatnia edycja:

Borisel

Hrabia
Mi się wydaje , że okres epoki postępowej twórcy wzorowali się głównie na Wlk. Brytanii - ze względu na czołg ,na umundurowanie zbliżone do wojsk angielskich przy dziale , nawet czempion i strzelec w wozie pancernym bardziej przypomina oficerów angielskich . Dlatego trzeba pamiętać , że gra jest ZBLIŻONA do naszych epok historycznych . Daleko szukać nie trzeba - wystarczy zobaczyć mapy , które nie są idealnie odwzorowane do naszego świata - tylko przypominające .
 

Nissan Patrol

Szlachcic zagrodowy
o wozie pancernym wpis na pewno będzie długi. Już teraz mogę powiedzieć, że nie ma on kompletnie sensu na froncie I wojny światowej.
 

Borisel

Hrabia
Na froncie gdzie główną rolę odgrywają artyleria , okopy i bitwy lotnicze - to fakt . Jednak w walkach miejskich i wiejskich na uliczkach lub zaułkach - lepsze wsparcie dla piechoty niż czołgi. Zresztą jakby nie miały większego sensu to w czasie II wojny światowej Niemiaszki nie wykorzystywaliby z wozów pancernych typu schwerer panzerspahwagen.
EDIT: na wiki jest ładny opis Schwerer Panzerspähwagen (8-Rad) - najczęściej spotykanego wozu pancernego
 

Nissan Patrol

Szlachcic zagrodowy
Witam ponownie!
Po czterech miesiącach przerwy wróciłem na forum. Tak długo zwlekałem z dokończeniem rozprawki o snajperze głównie przez to, że gdzieś mi się hasło do forum skitrało, a mnie wylogowało więc nie mogłem nic napisać. Ale jestem z powrotem i postaram się coś przegotować.
 

Borisel

Hrabia
Witam ponownie!
Po czterech miesiącach przerwy wróciłem na forum. Tak długo zwlekałem z dokończeniem rozprawki o snajperze głównie przez to, że gdzieś mi się hasło do forum skitrało, a mnie wylogowało więc nie mogłem nic napisać. Ale jestem z powrotem i postaram się coś przegotować.
Witaj z powrotem - mam nadzieję na dłużej . Czekamy na dalsze rozwijanie tego wątku
 

Nissan Patrol

Szlachcic zagrodowy
No dobra, chyba trzeba już wyjść z tej piwnicy na świat i dokończyć wpis.
Dzisiaj na tapecie : Snajper
1618381097942.png


Snajper jaki jest każdy widzi, w łapie trzyma karabin (najpewniej Mosin wz. 1891/30 na zdjęciu dla porównania) 1618381366311.png
Lecz o to nasuwa się pytanie : co tu jest nie tak? Na no w zasadzie dużo, bo a i owszem snajperów zastany na polu bitwy I wojny światowej, ale były to raczej jednostki pomocnicze używane do obrony okopów na froncie zachodnim. Na wschodzie panowała wojna manewrowa, w której taka jednostka była bezużyteczna. Dodam jeszcze, że ubiór snajpera jest do kitu. W prawdzie zielony kolor maskujący jest ok, to już rażący brak hełmu, po prostu bije w oczy. Bo po co wymoślono hełmy stalowe? : Aby chroniły żołnierzy przed odłamkami, na które snajperzy też byli narażeni.
 

Załączniki

  • 1618381097942.png
    1618381097942.png
    25,3 KB · Wyświetlenia: 1

Nissan Patrol

Szlachcic zagrodowy
Czym go zastąpić?
Przeglądając jednostki z ,,Epoki Postępowej" szczegulnie zwraca na siebie uwagę brak chyba najbardziej ikonicznej formacji tego okresu: żołnierza z karabinem maszynowym! I to jest to. Najlepiej trzeba dać naszemu snajperowi dać ten hełm a w łapie lekki karabin maszynowy. Proponuje, któryś z tych:

Państwa centralne:
1618382076642.png
Maschinengewehr 08/15

Ententa :
1618382177842.png
Lewis Gun

1618382382628.png
Fusil-Mitraileur Chauchat Mle15
 
Ostatnia edycja:

Borisel

Hrabia
Dzisiaj na tapecie : Snajper
Najpierw muszę zakomunikować - zawsze będą problemy z użyciem nazwy "snajper" czy "strzelec wyborowy" . Wg wiki oba pojęcia są poprawne :
https://pl.wikipedia.org/wiki/Strzelec_wyborowy
Z drugiej strony wg specjalisty wojskowego oba wyrażenia różnią się od wykonanej akcji żołnierza :
http://nowa.polska-zbrojna.pl/home/articleshow/14699?t=Snajper-rzadko-ma-druga-szanse#
Inna sprawa to również nazewnictwo kobiety , która w tym się specjalizuje - Nazwać ją jako "Pani Snajper" czy "Snajperka" ? A czy snajperka to nie jest nazwa potoczna karabinu snajperskiego ? To daje do myślenia

Ciekawostką jest to, że znamy imię najskuteczniejszego strzelca I wojny światowej :
https://pl.wikipedia.org/wiki/Francis_Pegahmagabow

Niestety nie znalazłem nic na temat ubioru tych konkretnych żołnierzy - ale myślę również tak samo - że państwa nie bawiły się robienie wyjątkowych egzemplarzy ubioru/broni dla pojedynczych żołnierzy i również taki żołnierz miał na wyposażeniu stalowy hełm - jak każda armia .

Co do jednostek z epoki postępowej - razi mnie brak chociaż na wyposażeniu masek przeciwgazowych - a jak pamiętamy był to debiut (potworny , ale debiut) gazów bojowych , które zbierały krwawe żniwa na frontach zachodnich szczególnie .
 

mastika

Wicehrabia
@Borisel , tworzenie feminatywów nie jest objęte ścisłymi regułami. Rada Języka Polskiego przy PAN niejednokrotnie się nad tym pochylała, i językoznawcy doszli do wniosku, iż formę i zasadność stosowania form żeńskich należy pozostawić "mówiącym" nie narzucając sztywnych reguł. Również w odniesieniu do ewentualnych słów wieloznacznych. Dlaczego może być"snajperka" (w domyśle kobieta snajper) mimo zbieżności z nazwą giwery snajpera? Dlatego, że pilot może siedzieć za sterami samolotu, albo pozwalać Ci zmienić kanał w telepudle bez ruszania tyłka z kanapy :) Językoznawcy uznają, że my jako posługujący się na co dzień językiem polskim jesteśmy w stanie ogarnąć wieloznaczność naszych słów :) Gdyby jednak pójść za trendem, który próbuje tę wieloznaczność eliminować (no, może po prostu jej unikać), "snajpera" (mianownik, liczba pojedyncza, rodzaj żeński) byłaby również ok. Jak i snajperzyca, choć to brzmi już lekko demonicznie :)

Tak, wiem, językoznawcy to też nerdy :D
 

Nissan Patrol

Szlachcic zagrodowy
O samochodzie pancernym, co się zagrzebał w błocie.
Witam po dość długiej przerwie i wracamy do tematu ,,Epoki Postępowej". Dzisiaj na tapecie : samochód pancerny!
1621593003973.png
Sam design samochodu jest wręcz wyśmienity i zespołowi projektowemu należy się podwyżka o te symboliczne 2euro. Z samym samochodem jest jednak pewien problem. A mianowicie na froncie powalczył on sobie do mniej więcej 1916 kiedy to wojna na wschodzie była tak naprawdę skończona. Ale może wróćmy do początków. Na początku XXw. wymyślono tę genialną konstrukcję, no bo pomyślcie sobie: samochód z zamotowanym karabinem maszynowym jadący i strzelający do piechurów uzbrojonych w jakieś tam marne czterotaktówki o szybkostrzelności maksymalnie 15 strzałów. Brzmi jak wojna przyszłości. Jednak w 1914 okazało się, że cudowne samochody nie radzą sobie w błocie i na okopowym polu bitwy, na którym nie ma dróg i są zwyczajniej bezużyteczne, co widać na załączonym obrazku:
1621593721629.pngStało się to powodem do stworzenie czołgów, ale o tym innym razem.
 

Załączniki

  • 1621593660471.png
    1621593660471.png
    561,8 KB · Wyświetlenia: 1

Comandos74193

Szlachcic zagrodowy
tylko nie rozumiem czemu jeźdźcy są twoim zdaniem słabi. całe moje wojsko składa się z jeźdźców no i pokonuję każdą armię bez stracenia choćby 1 jednostki

;/:hide:

nie rozumiem o co ci chodzi. mając wojsko składające się z samych jeźdźców pokonałem wszystkich i doszedłem już do walk z jednostkami z przyszłości i nie straciłem choćby 1
 
Do góry