Europa Universalis II v 1.8

Mikekun

Książę
witaj

Wszystkim maniakom strategii oraz taktyki chciałbym polecić do gry w wieczory właśnie grę Europa Universalis II. Gra jest stara i względem sprzętu praktycznie nie wymagająca co sprawia jeszcze większą frajdę osobą posługującą się starszą konfiguracją. W grze wcielamy się w przywódcę jednego z ponad 100 dostępnych narodów, oprócz takich starych potęg jak Francja, Anglia, Hiszpania, Polska, Szwecja czy Austria, możemy również wybrać państwa spoza Europy czyli Turcję, czy też Chiny. Nasze zadanie niby jest proste, ale zarazem bardzo wymagające bowiem musimy nim tak zarządzać aby przetrwać blisko 4 wieki gry. Gra zaczyna się od 1420 roku, a kończy na początkach 19 wieku. Przez ten czas doświadczamy zmian które są znane nam z książek historycznych, czyli wojna Stuletnia, Ekspansja na Nowy Świat, Wojna 30 letnia, Reformacja, Rozbiory Polski ( w wypadku gry Rosją, Austrią, Prusami czy Polską ), wojna o niepodległość USA.
Tylko od nas zależy czy przetrwamy burzę.

Grafika zachęcająca nie jest bowiem jest ona oparta o technologię 2D, dzięki czemu procesor i karta graficzna praktycznie nie zauważają jej zużycia. Rozdzielczość można wybierać w dwóch opcjach między 640x720 czy 840x1020, dla lepszych sprzętów polecam tę drugą. Przed rozpoczęciem gry ważna też jest sprawa z ustawieniami scenariusza, dla osób nowych zapraszam do instrukcji gry znajdujących się w tematyce gier poświęconej właśnie Europie Universalis.

Oprócz prowadzenia danego narodu do zwycięstwa, gra zawiera w sobie bardzo ciekawy element czyli dyplomację, i ją właśnie widziałbym w naszej grze czyli FoE.

Serdecznie zapraszam do dyskusji
Życzę udanego dnia
pozdrawiam Mikekun
 

DeletedUser625

Guest
Nigdy jakoś nie lubiłem strategii na mapach. Zdecydowanie wolę strategie czasu rzeczywistego (RTS) albo turowe tak jak Heroes czy Civilizations. Ale wiem, że są amatorzy tych mapowych gierek. :)
 

DeletedUser11758

Guest
Bardzo ludzie tą grę. Ta gra pozwala zagrać wieloma narodami i można też podjąć wiele reform które zdecydują o państwie. Możemy znosić pańszczyznę i chłopi zyskują majątek i narodowość . O reformach militarnych. Czy nasza armia stawia na jakość czy liczebność. Religia jeśli jest kilka religii to możemy sobie wybrać wiarę. Decydujemy też czy państwie obowiązuje jedna religia czy wolność wyboru. Jeśli jednak nawracany ten teren za pomocą kapłana ale wadą jest stabilność bardzo łatwo się traci a bardzo wolno się odzyskuje i zdarzenia losowe mogą zabrać stabilność np Grałem Szwajcaria i zdobyłem Prowansję i jakieś księstwo Niemieckie. Straciłem stabilność i prawie ja odzyskałem bo nagle się pojawiła spadająca gwiazda symbolizująca pecha i zabrała trochę stabilności . Najbardziej podoba mi się część Europa Universalis Victoria zaczyna się w 1836, a kończy w 1920 roku i wspaniała muzyka. Decydujemy czy nasze państwo jest Demokracją. Przypadku wyboru demokracji możemy wybrać kto może głosować. Osoby bogate , wszyscy i inne opcje. Decydujemy czy mogą odbywać się strajki i istnieć związki Zawodowe. Tak , NIE , Mogą istnieć ale nie mogą mieć charakteru Socjalistycznego . Decydujemy też jakie Podatki płaci klasa Bogaczy , Średnia i Biedni . Czy płacimy zasiłki , emerytury , płaca minimalna , ile daje na szkolnictwo.Decydować czy można zakazać istnienia danej partii i wybrać sobie partie którą może zakazać . Prezentuje też poziom część która się dzieje podczas 2 wojny Światowej i dokładnie opisana historia danego kraju. Można sobie poczytać o losach tego państwa . Ma wspaniałą muzykę i można zmienić los wojny np Możemy mieć Polską sojusz z Hitlerem . Razem niszczymy komunizm. Wszystkie te części pozwalają podjąć ważne decyzję.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Mikekun

Książę
Uczciwie rzecz biorąc grałem też w Europę Universalis III, która też wyszła już jakiś czas temu jednakże odrzuciłem ją. Zdecydowanie wolę drugą część wraz z ewentualnie unikatowymi poprawkami od strony graczy, aniżeli jakiś nowszy sajs nie potrzebnie napchany grafiką 3D, tam gdzie nie trzeba. III zdecydowanie ciężko się czyta, i co najważniejsze jest mocno krótsza. W zamian może zaoferować, mnogość opcji do wyboru, o wiele lepszą taktykę wojskową i znacząco lepiej dopracowaną mapę. Mimo to liczba opcji, skąpe wyjaśnienie oraz długość czasem ładowania się gry, niezależnie od konfiguracji zniechęcają do gry.

Życzę udanego dnia
pozdrawiam Mikekun
 

DeletedUser11758

Guest
Nie sterujemy walką ale gdy nasza armia walczy to emocję są wysokie. Europa Universalis 2 armie szkoli się szybko a emocję podczas walki są średnie. Walka jest bardzo szybka. Europa Universalis Wiktoria zbudowanie armii jest drogie ale walki dają sporo emocji i pojawiają się też powstańcy którzy utrudniają walkę i jak dobrze pamiętam wybór dowódcy ma znaczenie. Decydujemy też czy przyjmujemy obcego dowódce bo miał konflikt ze swoim krajem. Plusem tej gry jest to że możemy dowiedzieć się jakie grupy etniczne mieszkają w danym kraju i podają też procentach ile jest tej grupy. Zagrać wojnie Secesyjnej i spróbować wygrać Południem z Północą a jest to bardzo trudne . Europa Universalis 2 Wojna Światowa armie szkoli się długo i sporo kosztuje. Tej cześć walka daje największe emocje. Walce pomaga lub utrudnia teren . Zmienia się pogoda . Walka w mieście pomaga lub utrudnia wygraną. Nasza flota jeśli jest blisko to pomaga. Lotnictwo też pomaga .Dowódca i jego stopień też pomaga.Pomaga też poziom obronności danego terenu. Zgadzam się że części Wiktoria mogli poprawić czcionkę bo jest za mała.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Hikari36

Polonista
Polonista
[...] ale gdy nasza armia walczy to emocję są wysokie. [...] a emocję podczas walki są średnie.

Co?

Z opisów nawet fajna gra, ciekawa, ale w najbliższym czasie chyba jej nie zdobędę :p
 

Mikekun

Książę
Co?

Z opisów nawet fajna gra, ciekawa, ale w najbliższym czasie chyba jej nie zdobędę

Europa Universalis ma ciężki system walki aby tak prosto wyrazić w słowach. Zasadniczo on polega na tym że na planszy gry ścierają się dwie armie dwóch państw i walka trwa do tej pory, aż któraś z armii zostanie zniszczona. Im nowsza jest część Europy Universalis tym więcej elementów dodatkowych musisz wziąć pod uwagę podczas starcia. I tym różny może być wynik końcowy, nawet z najlepiej przygotowaną armią możesz przegrać ;)

Życzę udanego dnia
pozdrawiam Mikekun
 

DeletedUser11758

Guest
Europa Universalis II zawiera ciekawe elementy. 1 Możemy wysyłać osadników do kolonii . To pozwala stworzyć miasto . Ten element powinni dopracować . Koloniach mieszkają ludy pierwotne a nie możemy ich nawrócić. Sukces da nowe miasto. Te ludy mają różny stopień agresji . Niski , Normalny i Agresywny. Agresywny powoduje że będą atakować osadę i wymordują mieszkańców miasta. Stopień agresji nie zmienia się a powinien rosnąc po sprowadzeniu osadników. 2 Nawracanie . Miasto które ma inną religie można nawrócić i czekać na efekty. 3 Handel największe emocję. Wysyłamy kupców i czekamy na efekty. Po sukcesie możemy zdobyć większy poziom handlu w tym mieście. Trzeba pilnować by nie stracić rynku. Handel tej części daje największe zyski i stanowi podstawę budżetu. Czasami może się zdarzyć że nie możemy zdobyć większego rynku ma ten kraj dał embargo . Decyduje też czy mamy wolny rynek a to powoduje że łatwiej handlujemy ale nie nakładamy embarga . Ograniczyć wolny rynek ale inne państwa mogą szybciej nałożyć embargo. Trudniej zdobywa się rynki.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

DeletedUser

Guest
Europa Universalis II to jedna z moich ulubionych gier strategicznych o podłożu historycznym. Sporo czasu z nią spędziłem, a dzięki patchowi SI kompów zostało swego czasu poprawione w stosunku do wersji podstawowej, a więc nie mam się za bardzo do czego przyczepić :). EU2 to jedna z gier, które za młodu zainspirowały mnie do poznawania historii. Inspiracja zamieniła się w pasję, a pasja pomogła dostać na studia, tak więc pewien wymiar edukacyjny także można w produkcji Paradox znaleźć :D.

Warto zagrać też w Europa Universalis III - genialna kontynuacja - a także Mroczne Wieki. Była też gierka Paradoxu o Wojnie Dwóch Róż, a nazywała się Dwa Trony, niezbyt wybitna, ale też da się pograć ;).
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

DeletedUser11758

Guest
Europa Universalis II i Europa Universalis 2 Wojna Światowa zawierają też opis państw które występują w tej grze. Jest to największy plus tej gry. Opisy tych państw są bardzo dokładne i ciekawe.
Europa Universalis Victoria nie zawiera opisu państw które występują w tej grze. Możemy podejmować ważne decyzję ekonomiczne i zdecydować jaki mamy ustrój swoim państwie. Europa Universalis 2 Wojna Światowa pozwala rozegrać bardzo ciekawe scenariusze np Możemy razem z Niemcami pokonać Sowietów . Jest bardzo dobrze zrobiona. Ma tylko jeden błąd. Każdy kraj ma odpowiedni ustrój. Przypadku Polski zrobili błąd bo w tej grze ma Demokrację. Polska Sanacyjna nie była Demokratyczna i system który stworzyła Sanacja był Dyktaturą Wojskową . 1 Sanacja zdobyła władze zamachem wojskowym.
2 Konstytucja Sanacyjna dawała całkowitą władze Prezydentowi a sejm nie miał żadnej władzy i Prezydent mógł swobodnie rozwiązać sejm. 3 Opozycja nie mogła startować wyborach bo została aresztowana i wyborach startowała tylko Sanacja. Po wyborach prowadziła własną konstytucję.Jak twórcy tej gry mogli uznać że Polska Sanacyjna była Demokratyczna.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Do góry