Błędy logiczne w treści zadań

  • Rozpoczynający wątek DeletedUser2383
  • Data rozpoczęcia
Status
Zamknięty.

DeletedUser2383

Guest
Cześć.

W tym temacie chciałem zwrócić uwagę na błędy logiczne, a raczej jeden, który powtarza się w treści wielu zadań. Nie jest on może aż tak rażący, jednakże może w końcu ktoś z robi z nim porządek.

Jaki to błąd zapytacie?

Taki, że nagminnie jest używane "lub" zamiast "albo".

Co??? To jest jakaś różnica?

Nieznaczna, ale jest. Załóżmy, że mamy 5 zł i chcemy kupić "napój typu cola" jednej z 2 czołowych marek na rynku. Dla ułatwienia niech każdy kosztuje 5zł. Jeśli powiemy "Kupię Colę lub Pepsi" to oznacza, że kupię Colę/ Pepsi/ Colę i Pepsi (specjalnie nie używam tutaj ani lub ani albo). Za to jeśli powiemy "Kupię Colę albo Pepsi" to oznacza, że kupię Colę/ Pepsi, ale nie jedno i drugie.

Super... Dzięki za wytłumaczenie, czepiasz się pierdoły.

Tak, czepiam się pierdoły, ale jak widzę co chwile zadanie "Zmotywuj lub odrestauruj 40 budynków" i zalicza mi je za każdym razem gdy zmotywuje lub odrestauruje budynek, a jak widzę zdanie "Zbuduj 2 budynki wojskowe lub zrekrutuj 6 jednostek" i zalicza mi je wyłącznie wtedy gdy zbuduje 2 budynki wojskowe albo zrekrutuje 6 jednostek, to czuję lekkie poirytowanie.

Dziękuję za uwagę.
Oczywiście hejt mile widziany ;)
 

bartekmod

Książę
a ja w słowie "lub" nie widzę miejsca dla opcji Colę i Pepsi, oprócz tego że tak jest przyjęte w nomenklaturze, jednak ze słuchu to tak nie brzmi

dla mnie oba te słowa brzmią identycznie jako możliwość wybrania tylko jednej marki, bez możliwości wyboru obu jednocześnie :)
 

DeletedUser2383

Guest
Gdyby zadanie brzmiało zbuduj lub sprzedaj 6 budynków, a wykonane akcje nie byłyby liczone łącznie, użycie alternatywy wykluczającej byłoby konieczne. Tutaj w zupełności wystarczy zwykła alternatywa. Wykluczenie wynika z kontekstu.

https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/lub-i-albo;3994.html

Jeśli dobrze rozumiem... Jeśli alternatywa wykluczająca się wynika z kontekstu to używasz w tłumaczeniach zwykłej alternatywy?
 

DeletedUser2383

Guest
a ja w słowie "lub" nie widzę miejsca dla opcji Colę i Pepsi, oprócz tego że tak jest przyjęte w nomenklaturze, jednak ze słuchu to tak nie brzmi

dla mnie oba te słowa brzmią identycznie jako możliwość wybrania tylko jednej marki, bez możliwości wyboru obu jednocześnie :)

Oj... Może zły przykład wybrałem :p
 

DeletedUser7795

Guest
Za każdym razem gdy mam do wykonania zadanie "Zmotywuj LUB odrestauruj X budynków" to gdy zacznę motywować (domy lub budynki produkcyjne) nie zalicza mi budynków odrestaurowanych (budynków kulturowych i dekoracji). Tak samo dzieje się gdy zacznę odrestaurowywać i następnie motywuję budynki.

Z treści tego zadania wynika, że powinno zaliczać zarówno budynki odrestaurowane jak i zmotywowane.

Powinniście dodać zadania "Odrestauruj X budynków" lub "Zmotywuj X budynków", wtedy nie będzie żadnych niejasności.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

DeletedUser2383

Guest
nie o przykład tu chodzi, po prostu marny ze mnie polonista i w słowie "lub" nie widzę ukrytego "i" i nie zobaczę go w żadnym przykładzie :)

Ze mnie też marny polonista ;}, ale jak wstawisz sobie bramki logiczne :haha:, to różnica będzie znaczna.
 

jick

Szlachcic
Za każdym razem gdy mam do wykonania zadanie "Zmotywuj LUB odrestauruj X budynków" to gdy zacznę motywować (domy lub budynki produkcyjne) nie zalicza mi budynków odrestaurowanych (budynków kulturowych i dekoracji). Tak samo dzieje się gdy zacznę odrestaurowywać i następnie motywuję budynki.
A ja tego nie zauwazyłem.
 
Status
Zamknięty.
Do góry