Perły Architektury - jakie budować a jakie nie

  • Rozpoczynający wątek DeletedUser15880
  • Data rozpoczęcia

DeletedUser15880

Guest
Witajcie,
gram już jakiś czas i mam sporo Pereł, które mogę wybudować. Jednak mam z tym problem, bo nie wiem jakie budować a jakie odpuścić. Proszę o pomoc i wskazanie jakie Perły budować, a jakie odpuścić. Proszę o konkretne wskazanie jeśli mogę. Natomiast, gdyby taki temat już był to proszę podać link do takiego tematu, a ten zamknąć. Z góry dzięki.
 

DeletedUser2383

Guest
Wszystko co daje bonus do : PR , bonus do ataku, dodatkowe jednostki, bonus do złota/zaopatrzenia, relikty, bonus do nagród.

W skrócie:

Epoka Brązu

Posąg Zeusa (bonus militarny)

Epoka Żelaza
Latarnia z Faros (bonus do zaopatrzenia, towary)

Wczesne Średniowiecze
Hagia Sophia (zadowolenie, Punkty Rozwoju)
Katedra Akwizgrańska (bonus militarny, monety)

Rozkwit Średniowiecza
Bazylika św. Marka (bonus do monet, towary)

Jesień Średniowiecza
Castel del Monte (bonus militarny, Punkty Rozwoju)

Epoka Przemysłowa
Royal Albert Hall (bonus do zaopatrzenia, towary)

Epoka Postępowa
Château Frontenac (bonus do nagród, monety)
Alcatraz (zadowolenie, jednostki niezależne)

Postmodernizm
Przylądek Canaveral (Punkty Rozwoju)

Przyszłość
Arka (towary do Skarbca, premia do nagród za wsparcie Pereł Architektury)

To taki MUST HAVE :)
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

herde

Baron
Ja uważam, że nie warto stawiać: Koloseum, Notre Dame, Space Needle, Kapitol, Habitat, Świątynia Lotosu, Gaja. Sam kiedyś skasowałem Notre Dame i Świątynię Lotosu, choć miałem je na 10 lvl.
 

astrotaurus

Hrabia
Ja uważam, że nie warto stawiać: Koloseum, Notre Dame, Space Needle, Kapitol, Habitat, Świątynia Lotosu, Gaja. Sam kiedyś skasowałem Notre Dame i Świątynię Lotosu, choć miałem je na 10 lvl.
Zdecydowanie polecam wykreślić z tej listy Habitat i Kapitol!!
Arktyczny Drapacz Dna kupowany za diaksy daje 276 ludzi z jednego pola gry (6900 populacji na powierzchni 5x5) i wymaga jezdni.
Arkologia też przy jezdni daje 222/pole

Mój Kapitol na 11 poziomie daje 315/pole i wymaga tylko drogi.
Mój Habitat na 7 poziomie daje 295/pole, a za chwilę po skoku na 8 będzie dawał 370/pole (ten poziom da przyrost ponad 3 tys populacji).

I podkreślam tu znaczenie drogi jakiej wymaga budynek!
Rzadko budynki dotykane są drogą w jednym punkcie (w jej końcówce), częściej stoją na zakręcie dotykając drogi dwoma bokami. Przyjmijmy jakieś tam optymalne ustawienie średnie jednym bokiem przy drodze.
I taka np. Arkologia do swoich 36 pól potrzebuje zatem dla siebie przylegających 6 pól jezdni - drugie 6 pól jezdni "bierze na siebie" budynek stojący naprzeciw.
Habitat potrzebuje wyłącznie dla siebie 3 pól z 6 na krótszym boku - pozostałe 3 są "sąsiada".
To wprowadza jeszcze dodatkową poprawę wydajności Pereł wobec zwykłych budynków mieszkalnych.

Ja mam w mieście tylko 2 wygrane w Wyprawach Drapacze Dna, resztę ludzi biorę z Pereł (jeszcze Innowacja która na 10 poziomie daje mi 435/pole).
 

DeletedUser15227

Guest
Zdecydowanie polecam wykreślić z tej listy Habitat i Kapitol!!
Arktyczny Drapacz Dna kupowany za diaksy daje 276 ludzi z jednego pola gry (6900 populacji na powierzchni 5x5) i wymaga jezdni.
Arkologia też przy jezdni daje 222/pole

Mój Kapitol na 11 poziomie daje 315/pole i wymaga tylko drogi.
Mój Habitat na 7 poziomie daje 295/pole, a za chwilę po skoku na 8 będzie dawał 370/pole (ten poziom da przyrost ponad 3 tys populacji).

I podkreślam tu znaczenie drogi jakiej wymaga budynek!
Rzadko budynki dotykane są drogą w jednym punkcie (w jej końcówce), częściej stoją na zakręcie dotykając drogi dwoma bokami. Przyjmijmy jakieś tam optymalne ustawienie średnie jednym bokiem przy drodze.
I taka np. Arkologia do swoich 36 pól potrzebuje zatem dla siebie przylegających 6 pól jezdni - drugie 6 pól jezdni "bierze na siebie" budynek stojący naprzeciw.
Habitat potrzebuje wyłącznie dla siebie 3 pól z 6 na krótszym boku - pozostałe 3 są "sąsiada".
To wprowadza jeszcze dodatkową poprawę wydajności Pereł wobec zwykłych budynków mieszkalnych.

Ja mam w mieście tylko 2 wygrane w Wyprawach Drapacze Dna, resztę ludzi biorę z Pereł (jeszcze Innowacja która na 10 poziomie daje mi 435/pole).

Zapomniałeś o jednej najważniejszej rzeczy. Perły wymagają punktów rozwoju. Ja wolę inwestować je w lepsze perły (choćby PC) niż Habitat, a tym bardziej Kapitol. Moim zdaniem (jako gracza) nie warto stawiać pereł które dają tylko ludność (nie dotyczy Wieży Innowacji gdzie dostajemy także punkty rozwoju).
 

astrotaurus

Hrabia
Zapomniałeś o jednej najważniejszej rzeczy. Perły wymagają punktów rozwoju.
Zapomniałeś o jednej, najważniejszej rzeczy: wszystko kosztuje! :)
Punkty rozwoju też kosztują: żeby dostawać kolejny punkt codzienny w Inno to nawet na poziomach w ramach pierwszych 10 trzeba wsadzić kilkaset, czyli zacznie się zwracać po latach...
I ważne są priorytety: jeden płaci za kino, inny za piwo... chcesz płacić za punkty to płać za punkty, ale pamiętaj, ze to nie jest perpetuum mobile, nie hokus-pokus. Poza Arką. ;)

I wyjaśniłem, że Habitat czy Kapitol dają nie tylko ludność, ale i teren!
Mój Kapitol i Habitat wraz z potrzebnymi drogami zajmują 83 pola i dają mi 26584 ludzi. Arkologie na wyprodukowanie takiej populacji potrzebują 139 pól. Mam 56 pól wolnych. A to znaczy, lekko licząc, fabrykę i koszary na przykład. Dla mnie jest to warte wydanych punktów.
 

DeletedUser16762

Guest
Tylko ze arkologie daja wiecej monet za ktore mozesz potem kupic te pr :D A wbic taki habitat na wysoki lvl to juz jest sporoy koszt i czas niestety
 

DeletedUser16897

Guest
Najważniejsze perły, które trzeba mieć to Latarnia z Faros i Bazylika św. Marka, dające bonus do zaopatrzenia i monet. Na trzecim miejscu Posąg Zeusa, dający premię do obrony i ataku zarówno podczas obrony miasta, jak i atakowania innych graczy i sektorów.
 

astrotaurus

Hrabia
Tylko ze arkologie daja wiecej monet za ktore mozesz potem kupic te pr :D
Tyle że generalnie w tej grze jest nadmiar monet. Ja mam tylko 2 domy i z 10 młotkarni, a nożyce monety-młotki ciągle się rozwierają.
A każdy PR jest droższy od poprzedniego. Jakiekolwiek znaczące zakupy windują cenę na poziom absurdu. Punkty kupowane za monety to środek awaryjny, ratunkowy, a nie element systematycznego rozwoju.

A wbić taki habitat na wysoki lvl to już jest sporoy koszt i czas niestety
Tego rodzaju Perła zbudowana w epokach niższych wystarcza za wszystko. Ja mam w Rozkwicie Innowację (tylko!) na 2 poziomie i żadnego domku, gdzie indziej w Kolonii na 5 i też ani pół domu...
A w wyższych trzeba rozwijać, rozwijać, rozwijać (albo i burzyć).... przecież choćby militarne Perły na niskich poziomach w wyższych epokach zdadzą się psu na budę...
 

DeletedUser15643

Guest
[...] Posąg Zeusa, dający premię do obrony i ataku zarówno podczas obrony miasta, jak i atakowania innych graczy i sektorów.

Posąg Zeusa nie daje żadnych premii podczas obrony miasta.

Punkty kupowane za monety to środek awaryjny, ratunkowy, a nie element systematycznego rozwoju.

W Twoim przypadku na pewno. Natomiast jeśli ktoś zamiast stawiać różne Habitaty i Kapitole trzyma w mieście "normalne" domy (plus oczywiście Bazylikę), to nie ma problemu z kupowaniem punktów rozwoju za monety - bo ma ich co najmniej setki milionów (tych monet...).

Tego rodzaju Perła zbudowana w epokach niższych wystarcza za wszystko. Ja mam w Rozkwicie Innowację (tylko!) na 2 poziomie i żadnego domku, gdzie indziej w Kolonii na 5 i też ani pół domu...

I stąd Twój problem z kasą.

A w wyższych trzeba rozwijać, rozwijać, rozwijać (albo i burzyć).... przecież choćby militarne Perły na niskich poziomach w wyższych epokach zdadzą się psu na budę...

Perły militarne w wyższych epokach psu na budę?? Przesadziłeś i to grubo.
To są najważniejsze Perły dla graczy "nieeko" i każdy już we wczesnych epokach ma jej rozwinięte do 10 poziomu (bo więcej nie trzeba).
 

DeletedUser16762

Guest
Tez uwazam ze Habitat na wysokich poziomach wyglada ciekawie. Ale z drugiej strony wole dac te pr w innowacje. Daje mniej popa ale za to kiedys zwroci nam te pr ktore damy. I jeszcze kilka kratek mniej zabiera (tylko ze z monetami kicha)
 

Zyleta1991

Zespół FoE
Co-Community Manager
Zależy co kto lubi ;)
Ja na przykład to mam wszystkie obecnie dostępne perły i czekam na kolejne ;)
A to, czy na tym tracę, czy zarabiam, czy bonusy są przydatne czy nie, mało mnie interesuje, bo nie gram by mieć jak najlepsze i najbardziej opłacalne, tylko gram dla przyjemności i lubię mieć unikalne budynki :)
 

astrotaurus

Hrabia
W Twoim przypadku na pewno. Natomiast jeśli ktoś zamiast stawiać różne Habitaty i Kapitole trzyma w mieście "normalne" domy (plus oczywiście Bazylikę), to nie ma problemu z kupowaniem punktów rozwoju za monety - bo ma ich co najmniej setki milionów (tych monet...).
Chyba nie bardzo wiesz o czym mówisz. Ja akurat na swoim głównym świecie A mam 550 mln monet (390 mln młotków) i ciągle nie wyobrażam sobie włączania zakupu punktów za monety do normalnej, efektywnej gospodarki.
Jest gdzieś na forum wątek z cenami punktów - rekordziści kupują je już po kilkaset tysięcy za sztukę. Przy takich cenach Twoje mityczne setki milionów starczą na zakup punktów na kawałek wysokiego poziomu Perły. A co dalej?

I stąd Twój problem z kasą
Nie masz żadnej rozumnej podstawy do sugerowania mi jakichkolwiek problemów z kasą.
Na świecie C gdzie w Kolonii mam Innowację na 5 poziomie i zero domów mam 99 mln monet przy 42 mln młotków

Perły militarne w wyższych epokach psu na budę?? Przesadziłeś i to grubo.
To Ty grubo przesadzasz mądrząc się tak butnie kiedy masz problemy z czytaniem.
"militarne Perły na niskich poziomach w wyższych epokach zdadzą się psu na budę..." - oto Słowo Moje.
 
Ostatnia edycja:

astrotaurus

Hrabia
Zależy co kto lubi ;)
Ja na przykład to mam wszystkie obecnie dostępne perły i czekam na kolejne ;)
I pieknie!
Ja stawiam na prostotę, użyteczność i takie tam. Zdarzyło mi się zatem zburzyć Notre Dame i Lotos oraz nie wybudować kilku innych.
Podziwiam jednak i szanuję wybór tych co budują wszystko jak leci z powodów , powiedzmy - kolekcjonerskich.
Ta gra jest naprawdę fajna, dość rozbudowana i pozwala bawić się róznym ludziom na różne sposoby! :)
 

DeletedUser15643

Guest
Chyba nie bardzo wiesz o czym mówisz.

Wiem, o czym mówię (a konkretnie: o czym piszę).

Ja akurat na swoim głównym świecie A mam 550 mln monet (390 mln młotków) i ciągle nie wyobrażam sobie włączania zakupu punktów za monety do normalnej, efektywnej gospodarki.
Jest gdzieś na forum wątek z cenami punktów - rekordziści kupują je już po kilkaset tysięcy za sztukę. Przy takich cenach Twoje mityczne setki milionów starczą na zakup punktów na kawałek wysokiego poziomu Perły. A co dalej?

Nie mityczne, a realne.
Może tego nie wiesz (bo niby skąd), więc Ci podpowiem: ilość tych monet codziennie rośnie (podpowiem dlaczego: z podatków od ludności, która mieszka w domach :D).

Nie masz żadnej rozumnej podstawy do sugerowania mi jakichkolwiek problemów z kasą.
Na świecie C gdzie w Kolonii mam Innowację na 5 poziomie i zero domów mam 99 mln monet przy 42 mln młotków

W takim razie przepraszam, że ośmieliłem sie coś Ci zasugerować.
Ale... co to jest "rozumna podstawa"?

To Ty grubo przesadzasz mądrząc się tak butnie kiedy masz problemy z czytaniem.
"militarne Perły na niskich poziomach w wyższych epokach zdadzą się psu na budę..." - oto Słowo Moje.

Nie mądrzę się (i to nie ja butnie używam wielkich liter pisząc o sobie "Moje"). Po prostu nie mogę zrozumieć, dlaczego tak łatwo przychodzi Ci kasowanie Pereł militarnych, zamiast po prostu je rozbudować - skoro już piszesz, że niskie poziomy to poziomy poniżej 10-tego (bo słowo "niskie" w obecnej rzeczywistości raczej sugeruje poziom poniżej co najmniej 25-ego).
 

DeletedUser13596

Guest
Istotą problemu jest to, że czasami wydaje się jakbyście nie umieli (niektórzy z tu wypowiadających się!) czytać ze zrozumieniem... Autor tematu zapytał Was co warto budować, a nie jakie perły lubicie bo są ładne/bezużyteczne. Oczywiście każdy ma 100% decydować o posiadaniu pereł w celach kolekcjonerskich jak i udowadniać na siłę przydatność Habitatu i Kapitolu.

Jednak nie oszukujmy się, pełną listę jedynych potrzebnych pereł podał @Rutrr

Dodałbym do niej Świątynię Reliktów oraz jako opcjonalny wybór - Wieżę Innowacji (opcjonalne właśnie przez zbędną populację).

Stawianie pereł dających ludność świadczy raczej o potrzebie uzupełniania braków w innych miejscach np. braku armii i konieczności budowania masowej ilości koszar. Taka gra tylko gwałtownie osłabia konto, bo po pierwsze topimy punkty w bezużytecznych perłach, po drugie blokujemy miasto koszarami czy też gdy brak towarów - budynkami towarowymi. Tymczasem inwestując te same PR w Alcatraz lub Chateau mielibyśmy odpowiednio kwatryliony pułków wojska lub kwatrybiliardy towarów, a dodatkowo miliony medali, biliardy monet i zaopatrzenia. Wspominałbym jeszcze o setkach kompletów planów pereł, których nigdy nie zdołamy wykorzystać.

Perły dające populację są zawsze złe. Wymagają stawiania dodatkowej kultury - a więc podwójnie tracimy miejsce w mieście. Nie zyskujemy za to żadnych użytecznych dóbr poza garścią młotków.

Jedyny sens w budowaniu takich pereł pojawia się, gdy mamy całe miasto zabudowane Świątyniami Wiedzy i mamy jeszcze kilka Luau/Bazarów dla których brakuje ludności. Wtedy warto pomyśleć nad rozwojem Wieży Innowacji (PR nigdy za wiele!) ale na pewno nie Habitatu i Kapitolu (równie dobrze można te punkty przelać komuś innemu, korzyść będzie identyczna czyli żadna).

Dowody:

b05afdc92ee76.jpg


f597f2c4c6a14.jpg


db5cd3830cb0d.jpg


Dodam że zarówno Alca jak i CF mam na relatywnie niskich (niektórzy mają znacznie wyżej!) poziomach, odpowiednio 20 Alca i 68 CF.

Dodam, że jest to oczywiście tylko i wyłącznie moja opinia i nie musicie się z nią zgadzać :).
 

herde

Baron
Istotą problemu jest to, że czasami wydaje się jakbyście nie umieli (niektórzy z tu wypowiadających się!) czytać ze zrozumieniem... Autor tematu zapytał Was co warto budować, a nie jakie perły lubicie bo są ładne/bezużyteczne. Oczywiście każdy ma 100% decydować o posiadaniu pereł w celach kolekcjonerskich jak i udowadniać na siłę przydatność Habitatu i Kapitolu.

Jednak nie oszukujmy się, pełną listę jedynych potrzebnych pereł podał @Rutrr

Dodałbym do niej Świątynię Reliktów oraz jako opcjonalny wybór - Wieżę Innowacji (opcjonalne właśnie przez zbędną populację).

Stawianie pereł dających ludność świadczy raczej o potrzebie uzupełniania braków w innych miejscach np. braku armii i konieczności budowania masowej ilości koszar. Taka gra tylko gwałtownie osłabia konto, bo po pierwsze topimy punkty w bezużytecznych perłach, po drugie blokujemy miasto koszarami czy też gdy brak towarów - budynkami towarowymi. Tymczasem inwestując te same PR w Alcatraz lub Chateau mielibyśmy odpowiednio kwatryliony pułków wojska lub kwatrybiliardy towarów, a dodatkowo miliony medali, biliardy monet i zaopatrzenia. Wspominałbym jeszcze o setkach kompletów planów pereł, których nigdy nie zdołamy wykorzystać.

Perły dające populację są zawsze złe. Wymagają stawiania dodatkowej kultury - a więc podwójnie tracimy miejsce w mieście. Nie zyskujemy za to żadnych użytecznych dóbr poza garścią młotków.

Jedyny sens w budowaniu takich pereł pojawia się, gdy mamy całe miasto zabudowane Świątyniami Wiedzy i mamy jeszcze kilka Luau/Bazarów dla których brakuje ludności. Wtedy warto pomyśleć nad rozwojem Wieży Innowacji (PR nigdy za wiele!) ale na pewno nie Habitatu i Kapitolu (równie dobrze można te punkty przelać komuś innemu, korzyść będzie identyczna czyli żadna).

Dowody:

b05afdc92ee76.jpg


f597f2c4c6a14.jpg


db5cd3830cb0d.jpg


Dodam że zarówno Alca jak i CF mam na relatywnie niskich (niektórzy mają znacznie wyżej!) poziomach, odpowiednio 20 Alca i 68 CF.

Dodam, że jest to oczywiście tylko i wyłącznie moja opinia i nie musicie się z nią zgadzać :).
Lepiej bym tego nie ujął.
Te same PR, które tracę na Kapitol i Habitat, daję w Chateau i mam towaru pod dostatkiem, zatem potrzebuję mniej budynków towarowych, a więc i populacji. Tak samo ma się sprawa z Alcatraz i budynkami wojskowymi.
 

DeletedUser8110

Guest
Tak się wszyscy rozgadali, że pozwolę sobie temat przenieść do dyskusji. ;)
 

DeletedUser18462

Guest
to teraz ja z pytaniem? Postawić Zeusa, czy lepiej poczekać na Katedrę, czy też oba postawić? Zeus daje tylko bonus militarny, a Katedra oprócz tego monety. Tylko że więcej kosztuje. Co lepsze? Kto doradzi. Nie mam jeszcze żadnej Perły. Zdobyłam komplet na Koloseum, ale chyba nie warto stawiać i inwestować w rozbudowę
 

DeletedUser17760

Guest
I tak warto zbudować i Zeusa i Katedrę, więc najpierw buduj to na co masz surowce.
 

DeletedUser212

Guest
Wszystko co daje bonus do : PR , bonus do ataku, dodatkowe jednostki, bonus do złota/zaopatrzenia, relikty, bonus do nagród.

W skrócie: Zamek z Deal ?

Epoka Brązu

Posąg Zeusa (bonus militarny)

Epoka Żelaza
Latarnia z Faros (bonus do zaopatrzenia, towary)

Wczesne Średniowiecze
Hagia Sophia (zadowolenie, Punkty Rozwoju)
Katedra Akwizgrańska (bonus militarny, monety)

Rozkwit Średniowiecza
Bazylika św. Marka (bonus do monet, towary)

Jesień Średniowiecza
Castel del Monte (bonus militarny, Punkty Rozwoju)

Epoka Przemysłowa
Royal Albert Hall (bonus do zaopatrzenia, towary)

Epoka Postępowa
Château Frontenac (bonus do nagród, monety)
Alcatraz (zadowolenie, jednostki niezależne)

Postmodernizm
Przylądek Canaveral (Punkty Rozwoju)

Przyszłość
Arka (towary do Skarbca, premia do nagród za wsparcie Pereł Architektury)

To taki MUST HAVE :)
 
Do góry